[#1] Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI
niestety .. zylem w nieswiadomosci .. Amiga nie byla pierwsza
2 lata wczesniej Apple zaprezentowala calkiem niezly system operacyjny (protoplasta MacOS) Lisa Os.. calkowicie sterowalny myszka ..wielozadaniowosc (bez wywlaszczania tj w WB) ..ochrona pamieci i pamiec wirtualna .. Lisa miala 1 MB RAM

to wszystko bylo do kupienia w 1983 r ..czyli dobry rok przed projektem Amigi



no nic trzeba prym przyznac Apple...

Lisa 1 i Lisa 2 nie odniosly sukcesu ze wzgledu na swoja gigantyczna cene (osob prywatnych nie stac bylo na zakup tylko potezne firmy banki)
Ale wedlug mnie zrobila jedno dobrze..przetarla szlak dla nastepnych systemow ..ze GUI klikane myszka jest wygodniejsze niz MS-DOS z PC XT :)

[#2] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #1

Nie martw się i tak większość myśli, źe ms windows był pierwszy

[#3] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #1

Nie wiem czy wiesz, ale komputery Lisa1 nie sprzedawały się zbyt dobrze (były drogie) i kilka tysięcy sztuk nowiusieńkich komputerów na rozkaz Steve'a zostało zakopanych (niektórzy mówią że spalonych) gdzieś na preriach USA. Wujek Google powie Ci więcej jak ładnie się go zapytasz. OK
[#4] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #1

zawsze można powiedzieć, że amiga byla pierwszym osem, w ktorym był okienkowy shell (cli)

[#5] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@stachu100, post #3

Stachu ..napisalem o tym .. a Steve moze sie zemscil bo go wyrzucili z projektu LISA :))

generalnie bardzo innowacyjny projekt jak na rok 1979/1983


http://www.google.pl/images?hl=pl&rlz=&q=LISA+OS&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=n5n3TNu1M82x8QOV3uj4Cg&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCQQsAQwAA



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 14:10:18
[#6] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #1

no nic trzeba prym przyznac Apple...

Hołdys, Twoje braki w znajomości historii informatyki są większe, niż myślałeś. Apple nic nie wymyśliło, tylko zerżnęło z tego:

Xerox Alto

[#7] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@G. Kraszewski, post #6

O tym tez slyszlaem jednak nie bylo tam wielozadaniawosci i VMM

"Xerox only realized their mistake in the early 1980s, after Apple's Macintosh revolutionized the PC market thanks to its bitmap display and the mouse-centered interface—both copied from the Alto."



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 14:13:31
[#8] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #7

Przecież AmigaOS też nie miał VMM - i tak mu długo zostało...

[#9] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@G. Kraszewski, post #8

Lisa OS mial VMM wielozadaniowosc bez wywlaszczania oraz ochrone pamieci ..pewnie to dzialalo wolno przy uwczesnie szybkich dyskach w 1983 r..
ale wyprzedzili epoke .. i trzeba im przyznac prym


Lisa w akcji

http://video.google.com/videoplay?docid=-5412849308272604298&hl=en#

http://video.google.com/videoplay?docid=-5412849308272604298&hl=en#docid=5616059111333268220

ale i tak dla mnie

AMIGA RULEZ OK



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 14:37:04



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 14:40:13
[#10] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #9

Bardzo ladny ten system, fajnie gdyby dzis tez byly wszedzie takie proste przejrzyste menusy.

[#11] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@Koyot1222, post #10

Wynika z tego ze Jobs nie wymyslil niczego tylko ladnie opakowal i zrobil swietny marketing .. ehh szkoda ze Commodore nie mialo takich ludzi z charyzma

ciekawe jaki byl tam uklad graficzny i jaki dzwiekowy ..



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 15:00:48
[#12] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #1

Mówiąc szczerze, jestem zaskoczony że nie wiedziałeś o tym - o Apple Lisa. Była kiedyś taka fajna książka wydana w PL - "Komputery osobiste"- Madej, Marasek, Kuryłowicz z 1987 i chyba nawet tam to było wspomniane.

Poza tym Apple Lisa była przełomowym kompem tylko strasznie drogim.

[#13] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@Deftronic/..., post #12

wiedziec wiedzialem .. ze byl taki komputer ale o tym ze juz w 1983 r Lisa OS mial takie mozliwosci jak obecne systemy ..nie wiedzialem

i chyba wielu ludzi nie wiedzialo ..nie tylko ja .. o samym kompie tak ale o systemie i jego autatach malo kto



czemu kazdy mi pisze "nie wiem czy wiesz ale te kompy byly drogie"
napisalem to w pierwszym poscie ..czyli wiem



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 15:18:56
[#14] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #13

To podobnie jak ja - otworzyłem oczy szerzej ze zdziwienia po tym filmiku
http://www.youtube.com/watch?v=G0FtgZNOD44
Rok przed premierą Amigi - nawet synteza mowy jest.
[#15] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #11

Lisa nie miała dedykowanego układu graficznego, po prostu trochę układów logicznych które generowały obraz z pamięci wideo. Grafika w Lisie (pierwszej wersji) działała w 720x360 (monitor monochromatyczny).

Z tego co wiem Lisa nie miała w ogóle dźwięku.

[#16] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@strim, post #15

Odszukałem wspomnianą książkę na półce i na stronie 302 jest opisany system Apple Lisa - graficzny interfejs, obrazy do komunikacji użytkownika z maszyną, mysza, system napisany w Pascalu przez co wolny, pamięć ekranu 32 kilobajtowa i takie tam. O dźwięku nic nie wspominają. Za to piszą trochę o Lisa2.



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 16:06:18
[#17] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@Deftronic/..., post #16

tak i byl jeszcze Macintosh XL ... zmodyfikowana wersja Lisa 1
generalnie rownolegle w 84 r pojawil sie pierwszy Mac ..

[#18] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #13

Wiedziało, wiedziało :)))
Spytaj kogokolwiek kto makami się zajmuje. Polecam również ostatnio wydane ksiązki "iWoz" i "Być jak Steve Jobs".

Nie dam głowy, ale czy nie było tak, że oni kupili od Xeroxa pomysł, a nie zgapili?

[#19] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@Deftronic/..., post #12

A ta książka nie traktowała czasem o ZX Spectrum? Bo po autorach patrząc to raczej tak. Mam gdzieś w kartonie ale sil brak by teraz się przekopać 20 lat wstecz.

[#20] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@c3h6, post #19

Ta książka ogólnie traktowała o zagadnieniach związanych z komputerami. Były opisane całe rodziny sprzętu typ Atari 8bit, seria ST, Amiga 1000 (najbardziej zaawansowany sprzęt), Amstrad, IBM PC, Apple, Sinclair, systemy - DOS, CP/M i pozostałe. Wyjaśnione czym jest twardy dysk, karty CGA, Hercules itp. Popularne języki programowania itp. Ogólnie takie kompedium wiedzy o komputerach osobistych. Dobra książka swego czasu. :)



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 18:29:04
[#21] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@Deftronic/..., post #20

Kurcze, nie wiedziałem ze ci autorzy napisali jakaś inna pozycje nie dotyczącą spectrum :)
Mozna to gdzies dostac jeszcze?

[#22] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@c3h6, post #21

Potwierdzam, fajna ksiazka, z mojego egzemplarza kartki sie powoli wysypuja. Opis A1000 rzadzi:).

[#23] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #1

To co pokazało Apple też nie było pierwszym systemem operacyjnym z graficznym interfejsem użytkownika. Steve Jobs dużo wcześniej widział okienkowy system operacyjny jak zwiedzał firmę Xerox. To podobno tam po raz pierwszy zrobiono system operacyjny oparty na oknach i to było inspiracją dla Jobsa i Woźniaka. Przynajmniej tak czytałem w sieci i książce "Być jak Steve Jobs". :)

--------po chwili--------

Nie przeczytałem odpowiedzi i widzę, że milion ludzi mnie ubiegło. :) Swoją drogą to Xerox nieźle dał ciała nie wypuszczając tego systemu. Byliby pierwsi. Aż trudno uwierzyć, że w świecie istniało tyle takich systemów, a przyjął się jakiś biedny MS-DOS.



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 21:17:51
[#24] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@MDW, post #23

przyjol sie ze wzgledu na chniszczyzne i tandete PC XT .. z rokiem ta rok klony IBM PC z MS-DOSEM 2.0 zalewaly rynek ..
nie byly tanie ale w porownaniu do LISY .. okazywaly sie w zasiegu reki przecietnego amerykanina

mimo ze amiga nie byla pierwsza ...prawdopodobnie bila na glowe graficznie i dzwiekowo kazdy komputer na uwczesnym rynku .. cena tez byla przystepna
Electronic Arts od razu zauwazyl potencjal w tym kompie..



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 21:24:43
[#25] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #24

Do poczytania, bardzo ciekawe kompendium wiedzy o interfejsach użytkownika, i to po polsku:
http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/hist/002_gui/index.html
Polecam! OK
[#26] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@c3h6, post #21

Ciężko powiedzieć czy można ją gdzieś dostać. Może w jakimś antykwariacie albo na polskim serwisie aukcyjnym? Swego czasu miałem parę sztuk, ale je rozdałem (po denominacji złotoówki zakupiłem kilka za 2 zł :) ). Pamiętam, że jak szwagier kupił pierwszego kompa to mu dałem tę książkę - bo tam jest wszystko, całe podstawy terminy, fajnie to opisane, zdjęcia i schematy. Właściwie bez przekłamań. Jak na czasy w których wyszła (a pewnie cykl wydawniczy trwał wtedy z 2 lata - dlatego jest opisana z Amig tylka A1000, a w podusmowaniu, że mimo ceny czeka ją wielka przyszłość, chociaż nie jest ona pewna... hehe). Polecam poszukać. Fajnie sią ją czyta. Jasne zminiły się pojemności HD, pamięci, rozdziłaki kart graficznych - ale to był fajny elementarz.
Niestety została mi ostatnia sztuka. Może PDF'a mają na "gryzoniu" - nie sprawdzałem powiem szczerze.

Fazior ma rację - bardzo dobra książka.



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2010 22:34:30
[#27] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@MDW, post #23

Tak to wszystko prawda, ALE Lisa była pierwszym komputerem osobistym dostępnym dla zwykłego człowieka z takim graficznym systemem. Niestety cena zabiła ten sprzęt, a potem słaba kompatybliność softu kiedy pojawił się Macintosch i zaczał zdobywać popularność (wtedy była już Lisa 2 - komp nazwany od imienia córki S. Jobsa).

[#28] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@HOŁDYS, post #24

A to prawda. MacOS był przez długi czas bardzo czarno-biały. Pamiętam jak wiele lat temu widziałem czarno-białego Prince of Persia na malutkim ekraniku Macintosha z MC68000. Przy grach na Amigę 500 to wyglądało żałośnie.

[#29] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@MDW, post #28

wedlug tego co zapodal staszek

Marzec 1987 - Apple wprowadza na rynek komputer Apple Macintosh II, pierwszy kolorowy Macintosh.

czyli dobre 2 lata po naszej Amidze :))
a jak wiemy w it 2 lata mierzy sie inaczej

[#30] Re: Workbench 1.0 nie byl pierwszym GUI

@stachu100, post #25

Nie mogłem się powstrzymać:

"WinUAE będącego symulatorem Amigi"

Dużo tam opisanych systemów, ale AmigaOS tylko w wersji 3.5... heheh

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem