kategoria: Macintosh
[#1] Ciekawe programy pod MacOS 8.1
Zastanawia mnie, czy udało się komuś pod mocniejszą konfiguracją Ami (np. 060, 64 MB RAM) odpalić ciekawe programy napisane dla 8.1 typu Office 2001. Czy są w ogóle używalne? Czy istnieje jakakolwiek wersja Firefoxa działająca na 8.1 bądź inna "nowoczesna" przeglądarka? Czy istnieje wtyczka FLASH do jakiejkolwiek przeglądarki pod 8.1? Czy istnieje odpowiednik WinRARa, Total Commandera? Który najnowszy Photoshop odpala się pod 8.1? Czy Shapeshifter emuluje także dźwięk i sieć? Jeśli ktoś ma jakieś poważniejsze doświadczenia w używaniu Maca na mocniejszej Ami proszę o opinie i spostrzeżenia.
[#2] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@pong777, post #1

Czy są w ogóle używalne? Czy istnieje jakakolwiek wersja Firefoxa działająca na 8.1 bądź inna "nowoczesna" przeglądarka?

FF to raczej nie ma, ale jest iCab, Internet Explorer w wersji 4, Netspcape Navigator.

Który najnowszy Photoshop odpala się pod 8.1?

Ostatni na 68k czyli Photoshop 4.

Czy Shapeshifter emuluje także dźwięk i sieć?

Tak.
[#3] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@pong777, post #1

Czy Shapeshifter emuluje także dźwięk

Ja Shapeshiftera odpalałem głównie do oglądania filmików i teledysków w quicktime :)
Były płyty audio wydawane z teledyskami w tym formacie.

----edit
Na amidze jest programik jpeg2mov za pomocą którego można z klatek w jpg i dżwięku w pliku aiff stworzyć własny filmik.


Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 14:56:52 przez kjb666
[#4] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@pong777, post #1

W sumie zbierałem się, żeby napisać jakiś artek o emulacji MacOS 7.x i 8.x na MorphOSie i widać, że kogoś to jednak interesuje więc motywacja jest ;)
[#5] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@pampers, post #4

Najlepiej to na OS3.9 bądź Morphosie dla klasyków :D
[#6] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@pong777, post #5

Basilisk działa dość podobnie na mosie jak shapeshifter pod os 3x. Nawet prędkością jakoś wyraźnie nie odstaje.
[#7] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@waldiamiga, post #2

A która z w.w przeglądarek jest najbardziej na topie? iCab może, bo pod IE 4 to chyba mało stron się poprawnie otworzy... ?
[#8] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@pong777, post #7

A ile da się wyciągnąć z Shiftera na 060 ale na kościach AGA? Da się? Cokolwiek?
[#9] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@mccnex, post #8

Działa dość przyzwoicie w zależności od sterownika grafiki. Szału jednak nie ma.

Co do przeglądarek, najlepszy będzie iCab.
[#10] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@altcomputing, post #9

Co dokładniej masz na myśli mówiąc o sterowniku grafiki? Amigowy czy już Macowy? Na jaki tryb mógłbym liczyć? 640x480(512) w 16 kolorach to pewnie wyciągnie, a więcej?
[#11] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@mccnex, post #10

Mówię o Amigowym driverze do ShapeShiftera. Pamiętam, że na AGA bardzo fajnie działał mi MuEVD z pakietu MMULib (wymaga też zastąpienia 68060.library tą z pakietu MMU).

640x480/512 działa spokojnie w 16 kolorach lub odcieniach szarości. Przy 256 kolorach jest już mułowaty, nawet na 060/80MHz, aczkolwiek do przesuwania ikonek działa lepiej niż Workbench w 256 kolorach na AGA

Jeżeli masz odpowiedni monitor (Multiscan typu M1438 albo C= 1960), można jeszcze odpalić w Super72:800x600, też będzie ładnie śmigało.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 01:04:29 przez altcomputing
[#12] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@altcomputing, post #11

Dzięki za info. Ostatnio jestem bliski ukończenia prac remontowo-konserwacyjnych w swojej towerce i niebawem będę mógł ją odpalić. W związku z tym pomyślałem sobie o emulacji Mac-a. Dla kilku programów, np. Photoshopa. To jeszcze jedno mnie interesuje: Jak wygląda wymiana danych Amiga-Mac pod Shapeshifterem. Tzn. Czy Mac widzi w systemie amigowe dyski? Bo system z tego co pamiętam statuje z plikopartycji na dysku Amigi lub osobnej partycji w ogóle. Jak to wygląda w praktyce?
[#13] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@mccnex, post #12

W praktyce wygląda to tak, że Mac nie widzi amigowych dysków, a Amiga Makowe widzi, pod warunkiem że odpalony jest sam emulator. Wtedy można je podmontować, ale w dokumentacji piszą że odradzają zapisywanie danych na makowej partycji bo się może nakaszanić (ostatnio sprawdzałem, faktycznie się kaszani). Więc traktować należy ją jako tylko do odczytu - to powoduje konieczność kombinowania celem zapisania danych spod AmigaOS do partycji makowych.
Chyba najlepiej będzie stworzyć mountlistę i wymieniać dane za pomocą CrossMACa, z tym że nie pamiętam kiedy ostatnio to robiłem i jak to działało...
[#14] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@altcomputing, post #13

mi się nigdy nic nie kaszaniło, z tym że wymiana pod fusionem jest wygodniejsza niż pod shapeshifterem. Przeważnie i tak przesyłane są pliki *.bin, sit, hqx, sea. W basilisku2 w wersji morphosowej można podmontować katalog amigowy jako dysk makowy, prawdopodobnie w basilisku2 w wersji amigowej jest tak samo.
[#15] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@mccnex, post #10

do gier 3d robiło się tak, że otwierales ekran lowres a rozdzielczości 640x480 (niska rozdzielczosc ale pixeli duzo i można suwać), oczywiściew 256 kolorow. Ja korzystałem z TurboEVD.
[#16] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@mccnex, post #8

Pod BVision jest ok. Odpaliłem nawet Warcrafta 2 i nie było tragedii. Ustawione mam 640x480x8 (256 kolorów). Sam system działa naprawdę przyzwoicie szybko. Word 6.0 po prostu śmiga. Całość przyspiesza Fast-ATA i plikopartycja pod SFS. Macowy CD-ROM też się montuje bez problemów.
[#17] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@pong777, post #1

Który najnowszy Photoshop odpala się pod 8.1

Tu piszą że 4.0.
[#18] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@pong777, post #16

ja warcrafta 2 na bvision nawet przeszedłem :)
[#19] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@michal_zukowski, post #18

A ja do makowych gierek mam: Performę 5300 (603/75MHz), Beigie G3 upgradowany do G4 366MHz i G4 "Quicksilver" 867MHz ;)

A emulację na Amidze traktuję jako szczękoopadacz dla niedowiarków.

Ale przyznam, Settlers II na 060/80+mediator robi wrażenie (prawie płynnie w 1024x768)!
[#20] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@altcomputing, post #19

no ja przeszedlem 10 lat temu, teraz gralem tylko w s2 na bazyliszku tylko przy 7 planszy sie wywala, masz moze sava do planszy 8?
[#21] Re: Ciekawe programy pod MacOS 8.1

@michal_zukowski, post #20

A czy ktoś ma gotowca plikopartycje z MAC OS 8.1 PL?
Może też od razu z jakimiś gierkami i programami?
Miałem pięknie skonfigurowanego maca i niestety płytę CD z plikopartycją rozerwało mi w napędzie.
Może jakiś link gdzie to zassać Help.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem