kategoria: Macintosh
[#1] Emulacja Maca - Problem
Hej! Mam dziwny problem, związany z emulacją Maca, jest on niezależny od użytego emulatora (Shape 3.10 i 3.9, Fusion, Basilisk). Jakiś czas temu używałem bez problemów każdego z emulatorów, mam osobny dysk z zainstalowanym Mac OS 7.5 lub 7.6, z resztą dokładnie wszystko można zobaczyć na tym filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=EhtO2HvrWsQ . Potem przez parę miesięcy w związku z przeprowadzką i remontem Amisia leżała w kartonie nieużywana. Odpalam Ami po pół roku i spoko, wszystko działa poza emulacją maca. Wiem, że to nielogiczne i nieralcjonalne aler tak jest. Zmieniałm co prawda ostatnio kość ram na szybszą i przetaktowałem proca z 64 na 75 Mhz, ale emulatory nie działały już wcześniej. Nie pamiętam,żebym coś zmieniał w konfiguracji systemu , ale nie wykluczam,że cos tam nagrzebałem. Oto objawy

Shapeshifter: niezależnie od konfiguracji emulatora, odpalania po załadowaniu systemu na karcie gfx, odpalania bez s-s w trybie aga 1-bit, włączenia wyłączenia dźwięku, użycia macowego dysku, czy też plikopartycji (os 7.5 lub 7.6) - efekt jest ten sam: pojawia sie szary ekran Maca i na tym koniec, można ruszać kursorem, można przejść do workbencha , ale to na tyle .

Basilisk: Przy systemie 7.6 zaczyna się MacOS ładować, jednak staje na samym początku pasku postępu i po jakiejś minucie zamraża wskaźnik myszy. Przy OS 7.5 na początku ładowania pojawia się komunikat "niestety wystąpił błąd systemowy. Błąd szyny" - uruchamianie bez rozszerzeń niestety daje ten sam efekt

Fusion - niezależnie od ustawień i użytej wersji po odpaleniu emulacji zwiecha systemu i reset.

w s-s mam na samym początku "rsrvcold nil: -f" lub "prepareemul a1200" - nie ma znaczenia czego użyję, efekt jest ten sam.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 10:59:30 przez Benedykt Dziubałtowski
[#2] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #1

probowales inna plikopartycje albo obrazu dyskietki z systemem
[#3] Re: Emulacja Maca - Problem

@Norbert, post #2

Tak, próbuję z 3 róznymi plikopartycjami, a także z dyskiem macowym.
[wyróżniony] [#4] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #3

wylaczyles "zwieszki" przy starcie macos ?
[#5] Re: Emulacja Maca - Problem

@Norbert, post #4

Opisałem w pierwszym poście : w przypadku Fusiona i Shapeshiftera wogóle nie dochodzi do etapu kiedy można wyłączyć zwieszki. W przypadku Basiliska system zaczyna się ładować wywala błąd i wyłączenie zwieszek nic nie daj... wszystko dokładnie opisałem ... Wydaje mi się, że jakiś problem jest po stronie Amigi...
[#6] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #1

Blizkicka z odpowiednim parametrem stosujesz ?


Pozdrawiam
[#7] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #5

sprobowalbym jeszcze raz sciagnac dany emulator i uruchomic go z RAM. plikopartycje i obrazy dysku rowniez dobrze byloby przegrac do RAM.
Jakie masz ustawienia MMU mediatora? nie zmieniales ich?
[#8] Re: Emulacja Maca - Problem

@RadoslawF, post #6

nie używam blizkicka, mam 3.1 w kostce
[#9] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #8

Jestem sklerotyk a i z emulatorów maka zrezygnowałem dosyć dawno, dorobiłem się orginału, ale od pewnego czasu z SS i Fusionem były problemy i żeby działały poprawnie stosowało się hack po stronie Amigi, mi wygodniej było to robić blizkickiem z parametrem prepareemul, ale była do tego zdaje się jakiś oddzielna pchełka dopisywana do skryptu startowego.


Pozdrawiam
[#10] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #1

Sprawdź jaką posiadasz wersję pci.library. Wersja 9.7 dodaje część VRAMu karty GFX do FastRAMu, u mnie to powoduje same problemy (które nie występują przy 040 - to temat na osobny wątek...). Wersja 9.6 nie ma tego problemu.
[#11] Re: Emulacja Maca - Problem

@RadoslawF, post #9

opisałem w pierwszym poście, używam właśnie prepareemul i zamiennie rsrvcold. powinno działać bezproblemowo w teorii.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 12:06:39 przez twardy
[#12] Re: Emulacja Maca - Problem

@RadoslawF, post #9

Prepareemul a1200, o ile mnie pamięć nie myli, to bez tego wogóle shapeshiftera nie da się odpalić...

edit-----
literówka

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 12:08:07 przez kjb666
[#13] Re: Emulacja Maca - Problem

@kjb666, post #12

Można też MuMove4k z pakietu mmulib jeżeli używamy 68060.library z tego pakietu.
[#14] Re: Emulacja Maca - Problem

@kjb666, post #12

Wieeeeeem , przeciez piszę w pierwszym poście "w s-s mam na samym początku "rsrvcold nil: -f" lub "prepareemul a1200" - nie ma znaczenia czego użyję, efekt jest ten sam." ....
[#15] Re: Emulacja Maca - Problem

@altcomputing, post #10

pci.library 9.4
[#16] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #15

MMU w Mediatorze włączone? VBlank? Zworka WAIT na Medku?
[#17] Re: Emulacja Maca - Problem

@altcomputing, post #16

MMu w medconfig NO. Zworka Wait zwarta.

prepareemul zmianiłem na mumove4k z pakietu mmu lib -żadnych zmian w działaniu emulatorów nie widzę. Inna sprawa, że shapeshifter wogóle nie odpali okienka do konfigurowania jeśli nie ma w s-s preapre emul/rsrvcold lub mumove4k - więc nie tutaj leży problem
[#18] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #17

U mnie Mediator działa lepiej z włączonym MMU... Może spróbuj.
[#19] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #1

Ja także, od jakiegoś tygodnia wróciłem do zabawy Makiem na Shape Shifterze. Bawię się grami z Macintosh Garden. :)
Przez jakiś czas zaliczałem częste zamrożenia systemu (Findera), aż nawet doszło do tego, że system nie wstawał po restarcie. W związku z tym że bawię się na Apollo i AGA (na BVision jakoś nie czuję klimatu i gry nie działają szybciej na GFX), rozkręciłem Ami, przeczyściłem spirytusem styki karty, ramu, itd i...nic!

Zatem sprawdziłem czy czegoś nie namieszał jakiś instalator w WBStartup, S-S lub U-S. I wszystko było OK. Myślę sobie, że "dziada" FBlita nie wyłączę, ale po co mi właściwie MCP na kompie do retro?
Wyłączyłem całkowicie MCP i problemy się skończyły.
Być może uciebie też jest jakiś problem programowy.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 23:06:58 przez Andrzej Drozd
[#20] Re: Emulacja Maca - Problem

@kjb666, post #12

Prepareemul a1200, o ile mnie pamięć nie myli, to bez tego wogóle shapeshiftera nie da się odpalić...

Ja na Apollo używam RemAPollo i parametru MAC. A na Blizzardzie PPC ustawia się to w BootMenu karty. :)
[#21] Re: Emulacja Maca - Problem

@Andrzej Drozd, post #19

Jestem na bierząco i zgłoszę kolejny raport z pola bitywy (gier na Maca). Nie tylko MCP mi robił problemy, ale także WBStartup i przeszkadzajki w nim zawarte.

Mamy czasami tak straszliwie załatane systemy, że szkoda gadać. :)
Im mniej załatany system, tym lepszy i stabilniejszy. :)
[#22] Re: Emulacja Maca - Problem

@Andrzej Drozd, post #21

Racja z tym MCP muszę spróbować ...

W końcu emulacja się odpaliła, ale na Fusion i z jakiejs plikopartycji, niestety nie widzi mi partycji macowej, tzn widzi ale che ją formatować .... Shape wogóle nie rusza jak ta partycja jest podmontowana, więc myślę, że tu jest pies pogrzebany.

Tak więc szybkie pytanie : czy ma ktoś jakiś program do naprawy i diagnozy dysku, którym mógłbym przeskanować padniętą partycję - jeśli tak to proszę ładnie o plikopartycję na maila ... Mam tam pełno stuffu którego nie chcę utracić....
[#23] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #22

Tak z ciekawosci zobacz czy Amiga widzi plikopartycje MAC po zamontowaniu jej za pomoca mac-handlera z pakietu Shapeshifter
[#24] Re: Emulacja Maca - Problem

@Norbert, post #23

[pomyliłem tematy]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 12:42:56 przez Andrzej Drozd
[#25] Re: Emulacja Maca - Problem

@twardy, post #22

Jak chcesz, to podeślę ci moją plikopartycje.
[#26] Re: Emulacja Maca - Problem

@Andrzej Drozd, post #25

meckert at go2.pl ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem