kategoria: Macintosh
[#1] MacOS8 i Internet
Probuje to dziadostwo skonfigurowac ale nie idzie. Mam takie oto rozszerzenia dot. OpenTransporta. Jak odpale pierwsze trzy, to system sie wywala zaraz przy starcie (gdy zaczyna ladowac rozszerzenia) - generalnie ten wariant wogole nie dziala; jak ostatnie cztery zas - to kontrolka TCP nie chce sie odpalic, bo twierdzi, ze OpenTransport nie dziala. Mam tez jeszcze cos takiego, dokladnie "Built-In Ethernet" i "Apple Ethernet NB" i tez nie wiem, czy trzeba je zaznaczac. System do MacOS 8 pod ShapeShifterem a sieciowka idzie przez usbasixeth.device.
[#2] Re: MacOS8 i Internet

@_arti, post #1

A wyłączyłeś stos TCP po stronie Amigi? ShapeShifter korzysta bezpośrednio z urządzenia sieciowego, z pominięciem Amigowego stosu. Jeśli on działa to dzieją się cuda tego rodzaju jak opisujesz :P. Poza tym, mam nieodparte wrażenie, że jest to opisane gdzieś w dokumentacji ShapeShiftera.

Możesz też spróbować użyć urządzenia vlink, zamiast korzystać bezpośrednio z urządzenia sieciówki. Wtedy jednocześnie Amiga i MacOS mogą mieć dostęp do sieci.

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 12:31:01 przez strim
[#3] Re: MacOS8 i Internet

@strim, post #2

Juz nie wiem, czy stos odpalalem czy nie ale chyba i tak i tak. W kazdym badz razie, to ktore OpenTransporty powinny byc wlaczone? Zaczalbym od ustalenia tego wpierw.


EDIT: system nie startuje przy wylaczonym Miami, jesli pierwsze trzy rozszerzenia OT sa wlaczone, wiec to nie to.



Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 12:36:31 przez _arti
[#4] Re: MacOS8 i Internet

@_arti, post #3

Szczerze mówiąc nie pamiętam, żebym coś w transportach grzebał, w control panelu masz ikonke TCP (jest tam gdy OpenTransport jest włączony). Klikłem w nią, ustawiłem adresy i nagle magicznie zaczęło działać.
[#5] Re: MacOS8 i Internet

@strim, post #4

Ja musialem wlaczyc kontrolke "TCP" w Extensions Manager, bo tez domyslnie byla wylaczona i nie bylo jej w Control Panel.
[#6] Re: MacOS8 i Internet

@strim, post #4

Robiłem identycznie,jak Strim i też odpalało,bez żadnego dłubania.
[#7] Re: MacOS8 i Internet

@Grisza, post #6

Odświeżam temat. Wykombinowałem sobie prawie czysty MacOS 8.1, gdzie wszystkie rozszerzenia są poinstalowane i działają... tzn. przynajmniej się nie wywalają. Znalazłem też opis konfiguracji sieci dla Fusion przy użyciu zbridgowanej wirtualnej sieciówki i nullsana.device. Ustawiłem wszystko jak trzeba ale teraz każda próba skorzystania z sieci - czy to wejście na stronę przy użyciu Netscape/IE/ICaba czy też zwykły ping MacPingiem kończy się zawieszeniem i zamknięciem aplikacji. Poza tym, od strony Amigi nie mogę nawet pingnąć odpalonego maka - nie widać go. Jakieś pomysły?

Próbuje to odpalić na A4k z mediatorem i sieciówką RTL8139 - te same efekty zarówno pod Miami jak i Genesis.
[#8] Re: MacOS8 i Internet

@_arti, post #7

sprawdz bassiliska2, na morphosie siec dziala idealnie wiec pod amigaosem powinno byc ok, jak nie bedzie to zawsze mozna kogos zmusic do backportniecia zmian z morphosa
[#9] Re: MacOS8 i Internet

@michal_zukowski, post #8

To musze najpierw przeinstalować od nowa MacOS'a. Mam tam A/Rose'a a to się wywala na każdym emulatorze, oprócz właśnie Fusiona.

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 16:03:57 przez _arti
[#10] Re: MacOS8 i Internet

@_arti, post #9

A/Rose sobie odznacz w Menedżerze Rozszerzeń. Chyba nie muszę Ci mówić jak się do niego dostać w trakcie bootowania MacOS'a?
[#11] Re: MacOS8 i Internet

@altcomputing, post #10

Właśnie nie mam tego w menadżerze rozszerzeń! Albo zaraz sprawdzę jeszcze raz... ale dałbym se ręke uciąć, że nie.
[#12] Re: MacOS8 i Internet

@_arti, post #11

To zabutuj z Shiftem i wywal ręcznie z folderu :)
[#13] Re: MacOS8 i Internet

@altcomputing, post #12

No i bym kurna nie miał ręki... ale teraz przynajmniej wiem, co się dzieje:

Basillisk Warning: Your Ethernet card does not support multicast and is not usable with AppleTalk

- to odnośnie tej zbridgowanej na nullsana.device. Zaraz z tym pokombinuje.
[#14] Re: MacOS8 i Internet

@michal_zukowski, post #8

Basillisk wogóle nie wstaje z moją instalacją MacOS8. Crash przy starcie. Nawet wyłączenie rozszerzeń nie pomaga. Wracam do SS/Fusion.
[#15] Re: MacOS8 i Internet

@_arti, post #14

Ok. Z pomocą Genesis, nullsana.device i Fusion udało mi się zestawić sieć między Amigą a emulowanym makiem. Amiga (192.168.0.1 - nullsana.device) pinguje maczka (192.168.0.2), maczek pinguje zarówno Amigę jak i bramkę dla zbridgowanej sieciówki (192.168.0.2->192.168.1.18), czyli standardowy interfejs Amigi podłączony do routera (FastEthernet.device). Amiga ma dostęp do sieci i wszystko chula.

Problem pozostał jeden - maczek nie widzi nic poza zbridgowaną sieciówką i ww. bramką - ani po IP ani po nazwie. Nie wiem, co dalej :(

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 22:39:58 przez _arti
[#16] Re: MacOS8 i Internet

@_arti, post #15

I problem rozwiązany. Należało dopisać dodatkową regułę do routingu na serwerze przekierowującą ruch na 192.168.0.0 przez IP Amigi - 192.168.1.18 OK Od dziś jestem specem konfiguracji sieci na maku pod emulatorem :D

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 23:55:59 przez _arti
[#17] Re: MacOS8 i Internet

@michal_zukowski, post #8

sprawdz bassiliska2, na morphosie siec dziala idealnie wiec pod amigaosem powinno byc ok


Można zapytać jak skonfigurowałeś sieć pod Basiliskiem? Ja próbowałem kilka przepisów z netu i niestety bez rezultatu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem