kategoria: Atari
[#1] ROMy Atari ST WWW?
Pośród swojej kolekcji starych komputerków mam także Atari STe.
Na ostatnim WAP-NIAKu dowiedziałem się sporo o tym komputerze i nabrałem chęci do tego aby wreszcie zobaczyć jak wygląda różnica pomiędzy tym co wychodziło na STe i na Amigę.

Dowiedziałem się, że zgrywanie dyskietek z grami i demami na Atari ST jest jeszcze prostsze niż zgrywanie ADF'ów na Amidze ponieważ w przypadku ST można to jakoś bezpośrednio wrzucać na dyskietki w PeCetowej stacji. Niestety zlot był na tyle krótki a tematów tyle, że nie udało mi się dowiedzieć szczegółów.

W związku z powyższym czy jest tu u nas jakiś Atarowiec obeznany jak konkretnie wygląda to nagrywanie obrazów dyskietek ST, jakie w ogóle rozszerzenie mają te obrazy w przypadku ST i jakie są najpopularniejsze i najzasobniejsze strony z tego typu obrazami tak jak to w przypadku naszej Amigi mamy z ADFami?
[#2] Re: ROMy Atari ST WWW?

@Duracel, post #1

Co do procedury zrzucania obrazów na dyskietki to niestety nie pomogę, ale podrzucam stronę z linkami : KLIK . Ja osobiście polecam kolekcje Automation.
[#3] Re: ROMy Atari ST WWW?

@gorzyga, post #2

Khm. Atarimania. Reszty nie powiem, bo byłoby to łamanie tzw. praw autorskich (w istocie praw producenta. "<<Wszelkie prawa autorskie do programu posiada producent>> - tak <<prawo autorskie>> chroni autora." - kto to napisał? :D
[#4] Re: ROMy Atari ST WWW?

@OSH, post #3

Czy mi się wydaje, czy do Atari jest więcej różnych pozycji książkowych (wliczając w to te w języku obcym)?
[#5] Re: ROMy Atari ST WWW?

@Duracel, post #1

Rozszerzenia obrazów .st albo .stx. Szukaj kolekcji TOSEC, dema są na pouet.net. Ja sobie do ST (mam STF z 4MB), zakupiłem HxC floppy emulator i satandiska, dorobiłem kabel RGB do mojego Philipsa 8533-II, i mam wszystko co potrzeba. Ty masz STe czyli gniazda SIMM na płycie głównej i możliwość rozszerzenia pamięci bez konieczności lutowania, masz też blitter i dźwięk stereo. :)

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 05:37:20 przez Jenot
[#6] Re: ROMy Atari ST WWW?

@Duracel, post #1

Dzięki za te cenne informacje.
W najbliższym czasie może uda mi się sprawdzić jak to STe chodzi.
[#7] Re: ROMy Atari ST WWW?

@Duracel, post #6

Tutaj jest potrzebny programik:

http://atari.8bitchip.info/floimgd.php

Polecam zapoznać się z całą stroną gdyż są na niej prawdziwe skarby.
[#8] Re: ROMy Atari ST WWW?

@conrdd, post #7

Proszę używajcie opcji działającego linku:
link
Tak link działa.
Co do Atari, nigdy ale to nigdy nie widziałem tego kompa w działaniu.
Jakbym miał możliwość chętnie bym popatrzył. Interesowałem się jedynie Falkonem ze wzgledu na fajne parametry w starych czasach

Posłuchałem sobie Atari ST vs Amiga i niestety wszystkie soundtracki z gier wypadły o wiele lepiej na ST. Słuchając przez słuchawki w Amidze raziło to iż jeden instrument leciał tylko w jednym kanale a inny w drugim. W ST tego nie doświadczyłem, muzyka była bardziej spójna, choć czasami brzmiała jak mono...

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 18:01:18 przez Wojox
[#9] Re: ROMy Atari ST WWW?

@Wojox, post #8

Bo była mono? :) Atari ST (nie STe) miał tylko wyjście dźwięku mono. Poza tym przy całej mojej sympatii do Atari ST Amiga w grach brzmiała o dwie klasy lepiej.

No chyba że jesteś fanem chiptunes - wówczas o gustach się nie dyskutuje ;)
[#10] Re: ROMy Atari ST WWW?

@conrdd, post #9

Też jestem zdania ,że dźwięk z Atari ST w grach brzmiał zupełnie nieporównywalnie do Amigi.
Przypominał raczej ten z 8-mio bitowców...
[#11] Re: ROMy Atari ST WWW?

@Wojox, post #8

1 cinch zamiast 2 w Amidze i jest mono. Tytuły gier poproszę to chętnie posłucham. Dla mnie chiptunesy na Amidze są zwykle lepsze i brzmią lepiej, np. The 7 Gates of Jambala. Muzyk dobry, muzyka w wersji na Atari jest jednak z jakichś powodów mocno okrojona. Jest trochę fajnych muzyczek z YMa, ale przeważnie z dem. Ogólnie, kwestia gustu.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 20:09:11 przez Korni
[#12] Re: ROMy Atari ST WWW?

@Korni, post #11

Nie wiem czy ktoś tego nie poprawił jakoś, ale tu Atari brzmi całkiem fajnie.
link
Posłuchajcie i poprawcie mnie....jeśli się mylę.

Tutaj :link
ktoś skrzetnie pominął słowo MONO....
Możliwości dźwiękowe:
ST jest wyposażone w programowalny generator Yamaha YM2149. Ma on trzy kanały i możliwość sterowania obwiednią niezależnie dla każdego kanału, a także generowania szumów (sampli).

A dopiero później zapodano o STE iż ma dodane :
STE ma dodatkowo dwa przetworniki cyfrowo-analogowe o rozdzielczości 8 bitów i częstotliwościach próbkowania 6258 Hz, 12517 Hz, 25033 Hz oraz 50066 Hz. Próbki są w formacie "ze znakiem" i mogą być odgrywane stereo lub mono.
[#13] Re: ROMy Atari ST WWW?

@Jenot, post #5

masz ST z 4MB pamięci?
koniecznie musisz wiec zrobic filmik z działającego wolfa3d i wrzucić na YT

uwierzysz że są niedowiarki piszą że na emulatorze ST działa a na prawdziwym ST już nie...

ps. ja mam STE i SatanDisk ale juz HxC nie :)
ST też mam w wersji 1MB.
STE ma lepszy obraz (wyraźniejszy) i dźwięk (normalne wyjścia RCA)

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 20:48:53 przez XoR
[#14] Re: ROMy Atari ST WWW?

@XoR, post #13

No mam 4MB - z Marpetem: Tu foto
Jak się uda uruchomić to filmik nagram. :)

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 21:00:30 przez Jenot
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem