kategoria: Macintosh
[#1] Przygotowanie dysku dla Maka
Mam starego maczka, ktorego chcialbym doprowadzoc do porzadku - po pierwsze wymienic dysk na wiekszy, dwa - zainstalowac tam troche softu. Mak nie ma napedu CD-ROM ani sieciowki. Zastanawiam sie, jak przygotowac nowy dysk (partycje) i przeniesc tam dane. Da sie to zrobic pod Amiga bez sprzetowego emulatora? A moze da rade przygotowac jakas dyskietke startowa pod Fusionem, ktora odpali jakis programik do partycjonowaniana oryginalnym sprzecie? Pozniej pewnie emulator zobaczy juz sformatowany dysk... Tak mi sie wydaje. Dobrze mi sie wydaje?
[#2] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@_arti, post #1

A co to za mac? Motorola? Stare PowerPC? G3, G4? Jeśli motorola to... nie wiem ;)
Jeśli PowerPC (Classic, OSX) to myślę, że da się na innym macu przygotować wszystko a potem przerzucić dysk. Jakby co to mam Classica 9.22 (na iBooku mydelniczce) - myślę, że po włożeniu do jakiejś obudowy USB i podłączeniu da się go przygotować. Przyjeżdżaj na Amiparty to coś poradzimy. A jak ma zewnętrzne SCSI to i CD-ROM się znajdzie (ja mam 50pin, Sir_Lucas 68pin). Sieciówki tak całkiem nie ma czy może ma jakieś Appletalk/AUI?
[#3] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@Jenot, post #2

To Quadra LC630 (040/33MHz). W srodku jest magistrala IDE. Jeszcze widze jedno wyjscie - podpiac tasme IDE na dwa urzadzenia i CD... ale czy Mac go zbaczy i czy zabootuje z tego Watpliwe. Chyba zostaje tylko spreparowanie dyskietki startowej i pozniejsze uruchomienie spartycjonowanego dysku pod Amiga.


Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 15:21:59 przez _arti
[#4] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@_arti, post #3

Kiedyś miałem starego Maka, chyba model 7200 z procesorem PPC. Miałem w nim 2 dyski, jeden fabryczny, jakieś 500 MB i drugi 4 GB. Oba SCSI 50 pin. I na tym większym nie dało się zainstalować systemu, bo dysk nie miał firmware Apple. Być może potrzebne jest jakieś dodatkowe oprogramowanie, bo tym standardowym z płyt instalacyjnych, czy dyskietek nie ma nic takiego, czym można by przygotować dowolny dysk do obsługi przez Maka.
[#5] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@glichtanski, post #4

Do przynajmniej wersji 8.1 wystarczy poprostu sformatowac partycje by stala sie bootowalna i gotowa do uzycia. Moze twoj kontroler SCSI wymagal jakis trickow do zabootowania z drugiego urzadzenia?

Ja sprobuje zrobic dyskietke z tym. Moze pojdzie.
[#6] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@_arti, post #5

Nie miałem na myśli bootowania z drugiego urządzenia, tylko zamianę oryginalnego dysku na ten większy (bez firmware Apple). A próbowałem chyba z systemem 7.5.3.
[#7] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@glichtanski, post #6

Jest cos takiego, jak firmware Apple w dyskach twardych? O_O
[#8] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@_arti, post #7

Mało prawdopodobne z tym firmware. W PM7500 podpinałem do taśmy kolejny dysk, dzieliłem na partycje, formatowałem, kopiowałem, odpinałem stary dysk (albo i nie) i system wstawał z nowego.
Podepnij drugi dysk do taśmy i zrób to samo, korzystaj z tego że masz w tym ogryzku dwa kontrolery.
Fabrycznie powinno być miejsce na CD i to będzie najwygodniejsza metoda na przyszłość do przenoszenie nowego oprogramowania.


Pozdrawiam
[#9] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@_arti, post #7

Tu znalazłem jakieś ciekawe opisy: link i tu: link. Z tego co widzę obsługiwało to dyski twarde max 500 mega, albo takie max były montowane. Natomiast napę CD był podłączany przez złącze SCSI. Więc chyba dobrze by było, jakbyś się w niego zaopatrzył.
[#10] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@RadoslawF, post #8

Problem z tym CD i SCSI jest taki, że tam w szufladce na napęd jest złącze, które wygląda jak to, do wkładania cartridge'y w C64... Nie mam czerwonego pojęcia, jak podłączyć tam standardowy CD-ROM. Taśma od tego też nie jest raczej 50-pinowa ale jeszcze sprawdzę.
[#11] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@_arti, post #10

Wg Mactrackera masz tam SCSI DB25 (gniazdo żeńskie takie jak drukarkowe). Do tego podłączasz zewnętrzny napęd SCSI kablem SCSI DB25->Centronics.
[#12] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@_arti, post #1

Może ściągnij sobie plikopartycję z systemem 7.x pod ShapeShiftera, podepnij dysk dla Maka do Ami, a następnie ustaw go jako jeden z fizycznych napędów SS. Po starcie mak powinien ci rozpoznać niesformatowany dysk i zaproponować co dalej. Jak już dysk sformatujesz (nie pamiętam już szczegółów, robiłem to z 15 lat temu), to zawartość bootowalnej plikopartycji kopiujesz na fizyczny dysk (Drag&Drop).
W ten sposób kiedyś spreparowałem sobie bootowalną partycję dla emulowanego maka (daje to olbrzymi skok w szybkości pracy) i wszystko ładnie działało.
[#13] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@_arti, post #10

Bardzo dziwny jak na ogryzka ten model, dysk tam jest IDE więc i taśma jest 40 pin, sprawdź czy można ją zastąpić taką z trzema zaciskami aby podpiąć dwa dyski i przegrać system. Do wgrywania nowego softu (bez rozbierania obudowy i kombinowania z drugim dyskiem) zostaje zewnętrzne złącze SCSI lub szukaj karty sieciowej do tego modelu.


Pozdrawiam
[#14] Re: Przygotowanie dysku dla Maka

@_arti, post #10

I jak? Udało się rozwiązać problem?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem