kategoria: Macintosh
[#1] Fusion muł
Amiga z podpisu, fusion, MacoOS 8 z plikopartycji (400 i 300MB). Dlaczego to bydlę działa tak wolno? Próbowałem (z pomocą Sir_Lucasa) wszystkiego - zmiany ROMów, zwiększyłem buffers (nawet do ponad 50000) i lipa, uruchamia się ze 3 minuty, potem niby wszystko działa OK - do czasu gdy ma coś doczytać z dysku.
Podejrzewam, że powodem mogą być same plikopartycje. Mam dysk UW- SCSI podpięty do Cyberstorma, nie chcę go orać i od nowa zakładać partycji, i tak mi przyszło do głowy żeby wykorzystać leżące odłogiem IDE. Czy da się zrobić tak, żeby WB sobie startował ze SCSI a cały IDE zostawić dla Fusiona - nawet przygotować go już na macos? Sądzę, że gdy maczek będzie miał bezpośredni dostęp do dysku to mimo, że IDE jest wolniejsze, będzie jednak szybciej. A może się mylę?
[#2] Re: Fusion muł

@Jenot, post #1

A moze masz za duzo "zwieszek" (rozszerzen) uruchamianych podczas startu macos?
Dziwne tez jest to za dodanie buforów nic nie przyspiesza. Moze to nie dziala z dyskami scsi?
Da sie zrobic zeby Amiga startowala z scsi a caly dysk IDE przeznaczyc na Fusion
[#3] Re: Fusion muł

@Jenot, post #1

Śmigasz pod OS3.9?
Jaki masz system plików - SFS?
Czy ShapeShifter też wolno działa?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 21:25:23 przez pong777
[#4] Re: Fusion muł

@pong777, post #3

3.9, FFS. Te same plikopartycje u Sir_Lucasa śmigają aż miło na tej samej wersji Fusion. I O ile wiem też ma FFS. Shaoeshiftera jeszcze nie zdążyłem wypróbować.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 21:27:04 przez Jenot
[#5] Re: Fusion muł

@Jenot, post #4

Ja śmigałem pod SS na

* SFS
* 060 50 MHz (CS mk2)
* SCSI
* plikopartycji
* Voodoo 3 - 256 kolorów
* OS 8.1
* ROM z Quadry

Byłem zadowolony z szybkości działania.
Pod Fusion nie sprawdzałem.

Jeśli mogę coś doradzić - spróbuj SS albo wrzuć plikopartycję do RAMu i zainstaluj OS 7.6 powinno się udać na malutkiej plikopartycji schowanej w RAMie.
Będziesz miał osiągi >40 MB/s i szybki dostęp i wyeliminujesz/potwierdzisz dysk/plikopartycję jako winowajcę wolnego działania.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 21:36:27 przez pong777
[#6] Re: Fusion muł

@pong777, post #5

A czy pod SS działa sieć i dźwięk bez problemu? I czy mogę użyć tych samych plikopartycji co do Fusiona?
[#7] Re: Fusion muł

@Jenot, post #6

Do sieci i dźwięku jeszcze nie doszedłem. Czy Fusiona to nie wiem ale chyba w Basilisku działały te z ShapeShiftera jeśli dobrze pamiętam. Możesz Basiliska odpalić pod PPC i porównać szybkości - powinno być niestety duuużo wolniej.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 21:46:53 przez pong777
[#8] Re: Fusion muł

@pong777, post #7

Mój PPC jest niestety niepełnosprawny i nie będę ryzykował ;)
[#9] Re: Fusion muł

@Jenot, post #1

FFS i plikopartycja to porażka. Wrzuć plikopartycję na partycję w SFS/PFS, albo zrób osobną partycję pod emulator.
[#10] Re: Fusion muł

@Jenot, post #1

@Jenot
Dodam więcej szczegółów.
System na plikopartycjach to MacOS 8.1
Elegancko śmiga u mnie w A4000 CSPPC & CVPPC. Fusion 3.3 - AmigaOS 3.9
Tak samo bez problemu Fusion śmiga na A1200 AGA + Blizzard 1260

Pod SS dźwięk i sieć działa bez problemu. Będziesz musiał pokombinować ze sterownikami do grafiki, tak jak mówiłem.

@Madman
Przy osobnej partycji na tym samym dysku po jednym zawieszeniu się emulatora cały dysk może być do przeformatowania. Niestety fizyczne partycje MacOS rozwalają pozostałe partycje. Jak już to tylko osobny dysk z przeznaczeniem na emulator.
[#11] Re: Fusion muł

@Jenot, post #1

Za duża plikopartycja na system. Jeśli musi być faktycznie tej wielkości to zrób oddzielną partycję.


Pozdrawiam
[#12] Re: Fusion muł

@madman15, post #9

Osobna partycja do emu to najlepsze rozwiązanie. Mniej wygodne ale najszybsze.
[#13] Re: Fusion muł

@Sir_Lucas, post #10

Mam podobne doświadczenia. Z partycją pod MACa było fajnie, ale jak się raz wysypała to problem z dyskiem był duży.
Obecnie używam pliko-partycji na SFS i powiem szczerze, że jest nawet szybciej niż na partycji i mniej problemów.

Pliko partycje działają pod SS i pod Fusionem. Tak jak napisał SirLucas dźwięk i sieć pod SS działają.
[#14] Re: Fusion muł

@BULI, post #13

A rozgryzłeś może o co biega z Voodoo i instalatorem że się to sypie? Jeszcze pod OS 3.9 na A1200 sprawdzę z BVision.
[#15] Re: Fusion muł

@pong777, post #14

Nie, nadal nie znalazłem przyczyny. Nawet jak pomyślnie zapuszczę instalację z poziomu systemu 7.6 to uruchamianie 8.1 zatrzymuje się po wyświetleniu pustego blatu Findera (odznaczyłem podczas instalacji składniki dla PPC).
[#16] Re: Fusion muł

@BULI, post #15

Podesłałem Ci na PM linka do moich plikopartycji do Fusion. Sprawdź czy będą działać.
[#17] Re: Fusion muł

@Sir_Lucas, post #16

Dzięki, obadam temat w domu OK
[#18] Re: Fusion muł

@Sir_Lucas, post #10

Tego nie byłem świadomy, swego czasu miałem pod MacOS osobną partycję i nic się nie działo. Potem sformatowałem sobie partycje pod SFS i się okazało że plikopartycja na SFS działa praktycznie tak samo szybko jak osobna partycja :)
[#19] Re: Fusion muł

@fazior, post #12

No to właśnie zapakowałem 40GB IDE do 4000 (przy okazji będzie za backup robić) i 2GB partycję przeznaczyłem na MacOS. Na razie od dobrych paru minut mam "Initializing disk". To pewnie trochę potrwa bo IDE na 4000 za szybkie nie jest. Chciałem podejść do tematu bardziej hardcore'owo i "wystawić" dla Fusion cały dysk przez scsi.device, ale o ile MacOS widzi samo urządzenie SCSI Unit0 to nie potrafi nic z nim zrobić (na liście jest komentarz <unsupported>). Może dysk jest po prostu za duży. Nic to - wystarczy partycja mam nadzieję - jak skończy inicjalizować to przekopiuję pod MacOS wszystko z plikopartycji na dysk i spróbuję uruchomić. Dam znać jak poszło.
[#20] Re: Fusion muł

@Jenot, post #19

MacOS obsługuje partycje do 2GB. Zrób kilka partycji po 2GB
.
[#21] Re: Fusion muł

@Sir_Lucas, post #20

Spoko, spoko, to doczytałem, nie doczytałem, że trzeba założyć partycję standard a nie enhanced. Z enhanced nie startuje na m86k (PowerPC required to boot).

PS. A Ty jeszcze nie w drodze? ;)
[#22] Re: Fusion muł

@Sir_Lucas, post #20

OK - pozamiatane ;)
Start 8.1 z dedykowanej partycji 2GB na dysku IDE - 25s i wszystko zapieprza aż miło. Dźwięk działa, muszę jeszcze rozkminić dlaczego u mnie nie widzi sieci - x-surf-100.device jest ustawiony w konfiguracji Fusion, stos na Amidze nie jest uruchomiony więc MacOS powinien sobie sam wszystko ustawić a tu zima...

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 19:33:39 przez Jenot
[#23] Re: Fusion muł

@fazior, post #12

Czemu mniej wygodne. Można je montować pod aosem.
[#24] Re: Fusion muł

@Jenot, post #22

No i nie jest do końca dobrze - sieć nie chce działać (ale to jakoś obejdę w bliższej lub dalszej przyszłości), Lode Runner działa ale np. Warcraft II czy inne bardziej wymagające gry powodują reset całej Amigi. Poza tym po pierwszym poprawnym uruchomieniu Fusion, wyjściu z MacOS ponowna próba odpalenia kończy się na szarym ekranie (nawet "lodóweczka" się nie pojawia i rogi ekranu nie są zaokrąglone).
Muszę głębsze śledztwo przeprowadzić bo mam w ryj modułów do Blizkicka, Cosmosowe biblioteki i masę innego szajsu który może być powodem. Czas na wyłączanie po kolei wszystkich "poprawiaczy". No chyba, że ktoś się spotkał z takimi objawami i może wspomóc radą.
[#25] Re: Fusion muł

@Jenot, post #24

Czy pod ShapeShifter i/lub Fusion można podłączać partycję np. 2GB amigowego dysku SCSI ale leżącą powyżej 20GB ? Czy jest to bezpieczne dla partycji amigowych. We wątku wyczytałem, że nie ma róznicy w prędkości między dyskiem(PFS) (tylko nie wiadomo IDE czy SCSI?) a plikopartycją więć może nie ma sensu używanie całych partycji.

Czy lepiej jest mieć dwie plikopartycje podłączone do emulatora, pierwszą mniejszą plikopartycję 300MB na system i drugą 1GB dla gier,programów czy też jedną dużą wspólną plikopartycję dla systemu MacOS i gier ?


Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:50:18 przez Pawelek
[#26] Re: Fusion muł

@Pawelek, post #25

Obecnie pliko partycje działają równie szybko (a może nawet szybciej) co partycja dla MAC OSa.
Mam nieprzyjemne doświadczenia z partycjami dla maca (powyżej 4GB- wysyp dysku), więc zrezygnowałem z nich na rzecz bardziej poręcznych plikopartcji (nie ma problemów przy zmianie dysku/przenoszeniu danych).
Jedyny poważny minus to ograniczenie wielkości samych plikopartycji do coś ponad 2GB (nie pamiętam dokładnie- do sprawdzenia) i to że pod SS można zamontować tylko 2 partycje na raz (pod Fusionem można więcej), więc najlepiej od razu tworzyć maxymalne plikopartycje (z czasem zbierze się sporo softu, wiem po sobie).
[#27] Re: Fusion muł

@Jenot, post #24

U mnie Warcraft 2 też zawiesza komputer choć ten sam śmiga na prawdziwym maczku. Chcesz moją partycje z 8.1 (~800MB)?


--
Piotr.
[#28] Re: Fusion muł

@_arti, post #27

Warcraft II jak i Settlers II działają u mnie, ale Settlers ma za wolny scroll obrazu. Wogóle jak na 060 to nie chodzi to tak szybko jakbym chciał. Jeszcze pokombinuje z ustawieniami grafiki, uzywam MuEVD.
[#29] Re: Fusion muł

@Pawelek, post #28

8.x czy 7.x?
[#30] Re: Fusion muł

@_arti, post #29

Wersja 7.6.1, sprawdze dzisiaj Settlersów II na MacOS 8.0
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem