kategoria: Macintosh
[#1] Prince Of Persia MAC...
Żeby nie rozwodzić się nad historią zdarzenia...

...wykasowałem sobie na moim LC475 główny plik uruchamiający Prince Of Persia.
Co prawda udało mi się go przywrócić Disc Doctorem, ale nie wiele to zmieniło, bo najprawdopodobniej plik przywrócił się uszkodzony i wyskakuje komunikat, że gra potrzebuje 0 pamięci i coś tam coś tam... ;)

Znalazłem jakąś stronę na której jest Prince Of Persia w wersji na starego Maczka (3 pliki, największy niecałe 1,4MB). Wiem, że Mac widzi dyskietki PC, ale czytałem gdzieś w sieci, że o ile pliki txt przeniesie bez problemu, to z archiwami gier nie da rady.

Jakie są na dzień dzisiejszy metody przenoszenia takich plików na Maczka?
Może ktoś ma pomysł jak naprawić powstały problem? To była chyba najlepsza gra na dysku
[#2] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #1

Jesli jest spakowane , to da się przenieść za pomocą dyskietki 1.44
[#3] Re: Prince Of Persia MAC...

@Norbert, post #2

Rozszerzenie .SIT (???)
[#4] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #3

To jest archiwum StuffIt.
[wyróżniony] [#5] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #1

Przede wszystkim nie rozpakowuj niczego na PC, bo te pliki wykonawcze nie będą rozpoznawane w systemie Maka! Będzie się później pytał czym to otworzyć...

Ja znam dwie opcje:

1) instalujesz wersję trial programu Mac Drive pod windę, formatujesz dyskietkę 1.44 w formacie .hfs , wrzucasz plik Prince.SIT na sformatowaną dyskietkę, tu zakładam, że masz StuffIt Expander zainstalowany w OSie, jak nie masz to żaden kłopot, zobacz punkt 2
2) instalujesz darmowy emulator SoftMac link nie musisz przypisywać w preferencjach żadnych romów Maka, olać ostrzeżenia i w głównym menu emulatora masz opcje:
- sformatuj dyskietkę w formacie Macintosha
- zapisz plik .dsk na dyskietkę (jak masz jakąś grę lub program w formacie .DSK a nie archiwum .SIT),
jak nie masz w systemie StuffIt Expander, to przy pomocy metody nr 2 zainstalujesz go sobie pobierając z sieci wersję .dsk, w razie czego mogę przesłać na dyskietce :)


Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 09:24:55 przez charliefrown
[#6] Re: Prince Of Persia MAC...

@charliefrown, post #5

Tak z ciekawości, a nie da się przesłać z PC na Maka jakimś kablem serial?
[#7] Re: Prince Of Persia MAC...

@KM, post #6

Mac ma kabel DIN serial, potrzebna jest jakaś przejściówka, do tego odpowiedni soft typu PC Link czy coś podobnego.
[#8] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #3

Przegraj archiwum .sit na dyskietkę PC, przenies to do maka i rozpakuj.
Jeśli nie zadziała dwuklik to przeniesiony archiwum na ikonke Stuffita
[#9] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #3

To jeśli masz pc z fdd, nagraj plik na flopa i sprawdź...
[#10] Re: Prince Of Persia MAC...

@agrajek, post #9

rzecz w tym, że te bardzo stare systemy 7.x nie widzą zawartości dyskietek PC! Do czasu 7.1 czy 7.5 nie było wbudowanego w systemie odpowiednika PC DOS z Amigi, wymagany był dodatkowy program czy control panel. Powoduje to, że po włożeniu flopa wyskakuje requester w jakim formacie sformatować czystką dyskietkę (sprawdzone przed chwilą na moim SE/30 z 7.0.1)



Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 10:02:03 przez charliefrown
[#11] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #1

Dzięki za odzew. Znajdę chwilę to spróbuję wszystkiego. Na razie zamówiłem flopa do PC pod USB więc pewnie dopiero w poniedziałek, wtorek przyjdzie.

Tego Stuffita nie mam. System 7.1, nie ma też przeglądarki cholercia. Jest karta sieciowa i próbowałem podpiąć, coś tam mrugają diody, ale nie pamiętam już konfiguracji sieci na macu bo na takim robiłem z 15 lat temu :)

Dam znać jak stacja dojdzie jakie efekty. Szkoda, że faktycznie nie ma jakiegoś przewodu PC-MAC tak jak mamy to w przypadku Amigi czy nawet Amstrada.

Taką stronę znalazłem i można pościągać to i owo, tyle, że jak Was czytam, to jak ściągnę to bezpośrednio na PieCa to szlag trafi te pliki, bo je jakoś pokonwertuje i Mac ich nie rozpozna?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 10:06:04 przez Duracel
[#12] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #11

"Taką stronę znalazłem i można pościągać to i owo, tyle, że jak Was czytam, to jak ściągnę to bezpośrednio na PieCa to szlag trafi te pliki, bo je jakoś pokonwertuje i Mac ich nie rozpozna?"

bez obaw, jeśli nie będziesz rozpakowywał archiwum na PC, tylko na Maku to będzie OK, teraz głównym priorytetem powinno być znalezienie StuffIt Expandera, bo niezależnie od tego, czy łączysz się przez sieć, czy przerzucasz ręcznie, bez tego dalej nie pójdziesz...

Na Macitoshgarden.org masz dużo rzeczy również w formacie .DSK (czasami są jeszcze spakowane zipem to można bezpiecznie rozpakować na piecu, ważne żeby nie ingerować w .dsk), tak jak pisałem sam .dsk rozpakujesz bardzo łatwo na dyskietkę 1.44 SoftMakiem. Taka dyskietka będzie miała pliki wykonawcze rozpoznawane przez Macintosha.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 10:13:14 przez charliefrown
[wyróżniony] [#13] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #11

Ja przenoszę rzeczy z PC na PM za pomocą płyt CD (zewnętrzny napęd scsi). Stuffit w którejś tam wersji MAC OS jest na płycie CD. Tamta stronka jest kopią macintoshgarden.org (ale cały czas rośnie zawartość), tam też jest stuffit.
[#14] Re: Prince Of Persia MAC...

@charliefrown, post #10

charliefrown

Dobrze ogarniasz ten temat? Dałbyś radę mi coś tam powrzucać na ten dysk? Gdybyś wyraził ochotę pomocy, to jestem w stanie przemyśleć podróż z Pruszkowa do Lublina z kompem :)

W dwie strony wyjdzie mi jakieś 120zł podróż.
No chyba, że jest ktoś bliżej :)

Cały zestaw wystawiłem na sprzedaż, bo nie mam gdzie trzymać niektórych komputerków, zamierzam zostawić sobie kompy ze stajni Atari, Commodore, Sinclara i Amstrada, czyli najbliższe sercu :) Do tego robię remont mieszkania i na dodatek wszystko zbiegło mi się z problemami z pracą więc stresu jest co niemiara.

Jakiś zainteresowany kupnem prosił mnie o to żeby spisać mu całe oprogramowanie na dyskietkach i systemie. Chciałem zrobić alias Prince Of Persia na pasek startowy i przez pośpiech wykasowałem plik... Akurat Prince Of Persia jest na zdjęciach aukcji :] więc teraz jak ktoś kupi sprzęt nie chciałbym aby był rozczarowany, że tej gry tam nie ma.

Moja aukcja

Mam nadzieję, że nie zostanę olany dlatego, że pozbywam się zestawu. Może dałoby się coś jeszcze dograć żeby nowy użytkownik był zadowolony. Do tej pory mój syn zasuwał na działce w te Prince Of Persię. Chciałem polepszyć i spieprzyłem przez pośpiech
[#15] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #14

Na tej stronie http://www.macintoshrepository.org/ znajdziesz StuffIt Expander 5.5. Na nim rozpakujesz SITy.
Można także instalować obrazy dyskietek i z nich zainstalować grę. O ile pamiętam to StuffIt po rozpakowaniu też potrafi montować takie obrazy.
[#16] Re: Prince Of Persia MAC...

@Andrzej Drozd, post #15

Wszystko ok. tylko głównym problemem jest przeniesienie tego na Maczka, ale Charlieforwn już zaoferował pomoc. Trochę to potrwa, ale dam znać jak się uporam.

Andrzej, a Ty masz Maczki jakieś na chodzie u siebie?
[#17] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #16

Całą wiedzę o Macach czerpię...z ShapeShiftera. Kiedyś dużo go używałem, ale sprzętu na oczy nie widziałem na żywo.
Czy masz w Quadrze CD-ROM? To może być świetne okno na świat. Na początku należałoby spreparować płytę w formacie Maca i umieścić na niej między innymi sterowniki do płyt ISO. O ile pamiętam to takie sterowniki musiałem instalować na emulatorze. Od tego czasu MacOS7.x widzi wszystkie płyty CD. Ja na ShapeShifterze głównie montowałem plikopartycję na WB i kopiowałem tym sposobem pliki, ale najkompatybilniej i bez problemów było kopiowanie tych plików na CDRW. Pod edmulatorem używałem także internetu, czyli ICaba 68k.
[#18] Re: Prince Of Persia MAC...

@Andrzej Drozd, post #17

Gdyby miał CD to pewnie nie zakładałby tego wątku.
Napisał, że ma LC475 a tam ledwo stacja dyskietek jest.
Wygląda to tak

Zewnętrznego CD na SCSI pewnie nie ma, jak i karty sieciowej więc zostaje przenoszenie na dyskietkach.
Ja mam na płycie Prince of Persia 1 i 2 na maka ale bez napędu CD niewiele to pomoże.
Jak mi wróci z konserwacji Quadra840av to ewentualnie będę mógł to przegrać z płyty na dyskietki makowe i podesłać.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 23:17:40 przez lekarz_med
[#19] Re: Prince Of Persia MAC...

@lekarz_med, post #18

Miałem kiedyś do tego CD-ROM zewnętrzny z przewodem i terminatorem, ale oddałem z 8-10 lat temu :] To chyba nawet nagrywarka była, bo w pracy nagrywałem sobie jeszcze kilka lat wcześniej płyty audio :)

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 23:19:36 przez Duracel
[#20] Re: Prince Of Persia MAC...

@lekarz_med, post #18

Jeżeli zostaje stacja dysków, to będą cyrki. O ile wiem, to Quadra ma gęstą stację, jednak plusem jest to, że czyta dyskietki z peceta. Czyli trzeba poszukać Ami z gęstą stacją lub starszego peceta ze flopem. Trzeba przenieść StuffIta w jakimś podzielonym archiwum na 3 lub 4 (ma 2.5 MB) części np. w LHA lub ZIP i także przenieść jakąś rozpakowywaczkę tych formatów. Gdy StuffIt będzie w kompie oraz dekodery LHA i ZIP, to już będzie z górki. Czyli zostanie przeniesienie gry w podzielonych plikach, rozpakowanie/złączenie za pomocą LHA lub ZIP i "gotowe" SITy można wtedy potraktować StuffItem.
[#21] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #16

Aby MacOS7.1 czytal dyskietki PC potrzebne jest rozszerzenie Apple File Exchange.
Nie jest ona standardowo instalowane na dysk.
Jeśli masz system w wersji instalacyjnej wtedy wystarczy tylko to dograć.
Z drugiej strony sprawdz dysk. Może masz juz rozszerzenie .
[#22] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #1

A nie masz w Ami SCSI? Byś zdemontował twardziela z tego Maka, podmontował pod emulator na Amidze i z górki...
[#23] Re: Prince Of Persia MAC...

@recedent, post #22

Mam same małe Amigi (IDE) oraz CDTV. Poza tym w oczekiwaniu na Vampira do A1200 pozbyłem się swojej 1230/50 i systemu nie mogę odpalić :(

Charliefrown poświęcił trochę czasu i ma mi wysłać kontroler do PC pod PCI oraz dyskietki z przeglądarką i nieszczęsną Prince Of Persia :)

Najpierw przywrócę Prince Of Persia, potem pobawię się z dyskiem podpiętym do PC, dorzucę kilka tytułów ciekawych i spróbuję uruchomić sieć i www dzięki przeglądarce, którą dostanę na dyskietce.
[#24] Re: Prince Of Persia MAC...

@Norbert, post #21

Najpierw muszę poczekać na zamówioną FDD do PieCyka.
Poza tym z tego co zrozumiałem z powyższych wypowiedzi kolegów, problemem nie jest sam odczyt dyskietek z PC, ale to, że po ściągnięciu plików na PC i zapisie ich na taką dyskietkę pliki nie są rozpoznawane przez Maczka.

Najlepsze jest to, że około 10-15 lat temu w pracy z kolegą przerabiałem ten temat w praktyce, ale to był epizod i niewiele pamiętam. Wiem, że do konwersji zwykłych plików tekstowych WORD PC był potrzebny specjalny, programowy konwerter, aby na Maczku nie było krzaczków w tekście.
[#25] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #24

problemem nie jest sam odczyt dyskietek z PC, ale to, że po ściągnięciu plików na PC i zapisie ich na taką dyskietkę pliki nie są rozpoznawane przez Maczka.


Jeśli samą dyskietkę odczyta, a Ty będziesz przenosił archiwa (np. .sit) a nie rozpakowane pliki to nie ma opcji, żeby Mak ich nie rozpakował i poprawnie nie widział.
[#26] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #24

Jak włączysz na tym Mac-u przeglądarkę i wejdziesz na mac..garden. To jedyne co będziesz mógł zrobić to go zresetować. Lepiej zainteresował byś się Transmit. Z przeglądarki da się pobierać z FTP ale po się męczyć gdy od razu można zainstalować Transmit.
[#27] Re: Prince Of Persia MAC...

@recedent, post #25

No Tak, ale tak czy inaczej muszę poczekać aż przyjdzie napęd dyskietek :)
[#28] Re: Prince Of Persia MAC...

@TechNineWonder, post #26

charliefrown mówi, że zna jakieś triki żeby wyświetlał strony normalnie... zobaczymy :)

Czyli ten Transmit to taki klient FTP FilleZilla itp. rozumiem?
Ok. więc jest kilka opcji. Najpierw muszę jednak wrzucić jakoś tego Stuffita na Maka i tego Transmita... więc czekam na stację, a potem pobawię się kontrolerem pod PCI w PC od charliefrown.
[#29] Re: Prince Of Persia MAC...

@Duracel, post #28

FilleZilla działa na PPC. Ten Transmit to taki Transmit klient FTP.


To jak poznasz te triki to napisz jakie to.
[#30] Re: Prince Of Persia MAC...

@TechNineWonder, post #29

przy okazji przerzucania plików wyszedł irytujący problem. Mianowicie starsze wersje StuffIt Expandera (takie pod System 7.1), nie chcą rozpakowywać znacznej części archiwów, które zostały stworzone nowszym archiwizerem i wrzucone na MacintoshGarden, MacRepository etc. Po prostu wyskakuje komunikat o uszkodzonym archiwum, a pod OSX i windą plik rozpakowuje się idealnie. To tak jakby plik .lha stworzony pod WB 3.1 nie chciał się w ogóle rozpakować pod WB 2.x. :-/
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem