[#1] Edytor C64 Basic
Czy istnieje na Amigę edytor, w którym bym mógł na Ami pisać program w Basicu, następnie zapisać go np. w .prg, tak by później, po przeniesieniu go na C64, bez żadnych konwersji móc go uruchomić?
[#2] Re: Edytor C64 Basic

@R-Tea, post #1

Myślę, że najwygodniej będzie użyć emulatora MagiC64. Ma on opcje czytania/zapisu w wielu formatach, w tym dyskietkowych, kasetowych i .PRG. Posiadam zarejestrowaną, pełną wersję tego programu.

MagiC64 znajdziesz na Aminecie.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 19:40:04 przez Hexmage960
[#3] Re: Edytor C64 Basic

@Hexmage960, post #2

No tak, ale mnie chodzi o edytor. Pod emulatorem edytuje się Basic jeszcze mniej wygodnie niż na realnym C64, bo klawiatura przecież już nie ta.
[#4] Re: Edytor C64 Basic

@R-Tea, post #3

OK, ale możesz zaimportować tekst z zewnątrz do MagiC64 i zapisać do wybranego formatu. Poczytaj o możliwościach MagiC64. On ma nawet Monitor asemblera.

Można wczytać dowolny plik pod dowolny adres pamięci Commodore 64.

Zaś jeśli chodzi o emulację klawiatury to MagiC64 powinien spisywać się dobrze.

Jeśli chcesz widzieć klawisze komputera Commodore 64 to przecież nie obędziesz się bez prawdziwego sprzętu, bo chyba takowy edytor np. z podglądem klawiszy C64 nie istnieje.

Chodzi Ci o nagranie tekstu do formatu PRG czy o emulację klawiatury C64 z podglądem na ekranie? Obstawiam to pierwsze.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 20:11:36 przez Hexmage960
[#5] Re: Edytor C64 Basic

@R-Tea, post #3

Cytuję fragment instrukcji dot. zapisu do formatu P00 reprezentującego jeden program dla Commodore 64:

- Save

After queryback a program is saved from C64 memory into a P00 file. The name
you enter will appear in the selection requester. The range given in memory
locations $2B/$2C and $2D/$2E is saved. It´s possible to save programs with an
end address bigger than $CFFF. The P00 file written is new, existing files are
overwritten.


Są też inne formaty, w tym np. D64 reprezentujący dyskietkę, jak i oryginalny format programów C64. Możesz zapisać taki plik na dyskietce 5,25", a następnie uruchomić na komputerze Commodore 64.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 20:30:23 przez Hexmage960
[#6] Re: Edytor C64 Basic

@Hexmage960, post #4

Tak, chodzi mi o edytor (pod AmigaOS), którym mógłbym nagrać moje wypociny do .PRG lub .P00
Ostatecznie może być też konwerter czystego ASCII do .PRG lub .P00
[#7] Re: Edytor C64 Basic

@R-Tea, post #6

Rozumiem.

Sprawdziłem MagiC64, zrobiłem zrzut pamięci z przykładowym programem i wygląda na to, że będziesz potrzebował kompilator Basica Commodore 64.

Okazało się, że tekst wpisany przez nas do komputera C64 jest od razu zamieniany na binarne sekwencje poleceń. Np. PRINT zajmuje jeden bajt i ma kod "$99".

Nie wiem, czy taki oddzielnie pracujący kompilator istnieje.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 21:46:51 przez Hexmage960
[#8] Re: Edytor C64 Basic

@Hexmage960, post #7

Nie kompilator, a raczej jakiś konwerter by wystarczył.
[#9] Re: Edytor C64 Basic

@R-Tea, post #8

Użyj petcat z VICE.
[#10] Re: Edytor C64 Basic

@asman, post #9

Właśnie wypróbowałem, ale coś nie za bardzo on działa.
Stworzyłem testowy plik w ramie:
10 print "commodore 64"
20 print "abc"

wykonałem, wg przykładu z helpa:
Ram Disk:> petcat -2 -o c64.prg -- ram:c64.txt


Wrzuciłem to do obrazu .d64

Otworzyłem pod VICE i wylistowałem:
[wyróżniony] [#11] Re: Edytor C64 Basic

@R-Tea, post #10

opcja -w albo -w 2
[#12] Re: Edytor C64 Basic

@asman, post #11

-w2 pomogło
Dzięki OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem