kategoria: Macintosh
[#1] MacOS 7.x wersja polska
Dzień dobry,

Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma działającą plikopartycję z polską wersją MacOS 7.x i zechciałby się nią podzielić?
Znalazłem kilka wersji systemu 7.x w sieci, jednak po zainstalowaniu żadna nie chce się uruchomić (problem to "brak sterownika AppleTalk" przy starcie i zatrzymanie uruchamiania systemu - dla każdej z wersji ten sam błąd).


Pozdrawiam,
Bartek
[#2] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Bartek_S, post #1

Przytrzymaj SHIFT podczas bootowania MacOS.
Potem wywal AppleTalk aby nie uruchamiał się podczas startu.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 12:32:00 przez Norbert
[#3] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Norbert, post #2

Dzięki za radę. Niestety, to nie działa. Co prawda informuje, że rozszerzenia są nieaktywne, ale chwilę później wyświetla komunikat "niestety, zaistniał błąd systemowy- nielegalna instrukcja". Oraz rada, by wyłączyć rozszerzenia - kółko zamknięte.
Dodam, że nie mam tego problemu z angielską wersją MacOS. Wszystko działa jak należy zarówno w wersjach 7 i 8 systemu.

Pozdrawiam
Bartem
[#4] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Bartek_S, post #3

To nie mozesz przekopiowac tego sterownika AppleTalk z wersji angielskiej do polskiej?
[#5] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Don_Adan, post #4

Coś innego poszło się wywalić, skoro wyłączył rozszerzenia to Appletalk nie mogło nabruździć. Pewnie jakies dodatkowe śmiecie. Ja bym polecal zmiec emulowaną maszynę lub rom bo Macos polski moze być zainstalowany na plikopartycji dla lekko innej maszyny i nie ruszy (jest to mało prawdopodobne, ale nieraz sie tak zdarza. Z drugiej strony mogę przełozyc dysk scsi z performy 475 (040@25) do Maca Se (000@8mhz ) i system wstaje, w sumie pod basiliskiem2 pod MorphOsem też wstaje z tego dysku.)


Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 15:03:44 przez michal_zukowski
[#6] Re: MacOS 7.x wersja polska

@michal_zukowski, post #5

Dziękuję za posty. Sterowniki próbowałem kopiować z systemu ang. Nie pomogło.
Spróbuję z innym ROMem, choć system w wersji PL instalowałem od zera na nowo stworzonej plikopartycji na tym samym systemie, z którego uruchamiam normalnie MACos.
Ale zawsze jest to nowy trop...

Pozdrawiam
Bartek
[#7] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Bartek_S, post #6

* nie mogłem już edytować poprzedniego wpisu

Próbowałem inne ROMy, nic z tego. Walczę dalej :)

Pozdrawiam
Bartek
[#8] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Bartek_S, post #7

Hej. Na jakim sprzęcie jakiego Maca chcesz emulować ? Jak takiego 030 to dobierz
ROM z Maca z 030stką . Wtedy powinno wszystko ładnie śmigać.
[#9] Re: MacOS 7.x wersja polska

@viger, post #8

Hej, ACA 020 (28Mhz, 64 MB RAM). Mam ROM odpowiedni dla Maca z 020 (LC).
System w wersji angielskiej (7 i 8) śmiga bez najmniejszych problemów (na romie z LC, ale również np. z Quadry)
Próbowałem w międzyczasie reinstalować z wyborem opcji, brak sukcesu. Jutro będę kombinował dalej.

Pozdrawiam
Bartek
[#10] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Bartek_S, post #9

Temat do zamknięcia, udało mi się uruchomić system 7.5.3 w wersji polskiej, metodą "na rympał" - skopiowałem wszystkie pliki rozszerzeń, paneli kontrolnych i preferencji z wersji angielskiej. Teraz przy uruchamianiu nadal zgłaszany jest problem braku sterownika, ale po zaakceptowaniu użycia LocalTalk system się uruchamia, a nie zawiesza jak wcześniej.

Pozdrawiam,
Bartek
[#11] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Bartek_S, post #10

to wywal ten localtalk moze :)
[#12] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Bartek_S, post #10

To teraz po kolei skopiuj te pliki z wersji polskiej i sprawdzaj, ktory robi problemy.
[#13] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Don_Adan, post #12

Taki jest plan, ale to już w wolnej chwili :)

EDYTA: spróbowałem i udało się za pierwszym razem ten plik namierzyć - Ether Talk Phase 2 bruździł. Teraz wszystko uruchamia mi się bez komunikatów o jakichkolwiek błędach.

Dzięki Rzookol i Don Adan za naprowadzenie na trop.

Pozdrawiam,
Bartek

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 15:29:32 przez Bartek_S
[#14] Re: MacOS 7.x wersja polska

@Bartek_S, post #13

Proponowałbym utworzenie osobnego działu poświęconego Mac OSom.
Dla procesorów 68k/PPC/Intel.
Jest dział dla linuxa, a przecież więcej (tak mi się zdaje), ludzi korzysta z Mac OSa.
I pytania z tego zagadnienia fruwają po całym forum.
Ja ostatnio sporo używam G5 pod Mac OS.. Mam czasami pytania, a to środowisko ma sporo wiedzy na ten temat. OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem