[#1] PCx i plikopartycja
Cześć. Mam problem z dostępem z poziomu AmigaOS do plikopartycji PCx z systemem MS DOS. "To nie jest dysk DOS...." taki komunikat mniej więcej dostaję przy próbie zamontowania plikopartycji.
Dostęp z poziomu Amigi byłby mile widziany ze względu na możliwość łatwego transferu oprogramowania PC.

Z góry dzięki za każdy komentarz.
[#2] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #1

Jak montujesz plikopartycję?
[#3] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #1

Sprawdz na morphosie, (jak go masz) czy po wrzuceniu partycji do fileimagecontrol automatycznie sie podmontuje, albo z linuxa czy dziala montowanie z pliku albo z windowsa rufusem zapisz na pendrive
[#4] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #1

Ja mam zdefionowana taka mountliste w Storage o nazwie HDPC:
/*   DOSDriver for PCx device: *MSHardFile0          */

           Device = mshf.device              
           Unit = 0
           Flags = 2
           Surfaces = 4   
           BlocksPerTrack = 32  
           LowCyl = 0       
           HighCyl = 639     
           Reserved = 0
           Stacksize = 4096
           Priority = 5
           GlobVec = -1
           Buffers = 30
           BufMemType = 1
           DosType = 0x4D534400
           FileSystem = l:CrossDOSFileSystem


Nie pamietam tylko we jaki sposob zostala wygenerowana.
A pozniej normalnie w Shellu wpisuje: mount HDPC:
[#5] Re: PCx i plikopartycja

@Phibrizzo, post #4

Tez mam to wygenerowane. Generujesz w sekcji "Devices/Hardfile Setup" PCx-a. Niestety nie dziala to. Po zamontowaniu, przy probie dostepu wywala "Not a DOS disk in device MSHD:".
Probowalem tez poprzez XFSa, ale to nie dziala. Urzadzenie FILE0: nie radzi sobie z plikopartycjami sformatowanymi pod MS-DOS.
Chyba jedynym wyjsciem bedzie transfer po NULL modem. Ale moze ktos ma jeszcze jakis pomysl, jak dostac sie do tej nieszczesnej plikopartycji?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 18:42:51 przez zilog
[#6] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #5

Mi to działało bez problemu. Utworzyłem taki plik ,wymiany' i potem był on dostępny pod AmigaOS. Wymagał oczywiście mountowania. O ile dobrze pamiętam to można to było zrobić także z poziomu ikony z np. devs/storage.
Może coś jest nie tak w mountliście... Nieodpowienia wersja device czy coś.

Nie mam teraz Amigi bo się naprawia ale jak uda mi się to sprawdzić pod WINUAE to dam znać. Mam tam zgrany obraz dysku.
[#7] Re: PCx i plikopartycja

@Rafał A-3000, post #6

Z przykrością stwierdzam, że na WinUae też mi nie działa. Plikopartycja jest montowana ale nie ma ikony dysku, a w filemasterze jest ndos.
Korzysta z filedisk.device i crossdosfilesystem ale mimo obecności tych plików jest jakiś błąd.

Na partycji z OS3.5 poszło. Filemaster widzi drzewo katalogu.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 22:35:31 przez Rafał A-3000
[#8] Re: PCx i plikopartycja

@Rafał A-3000, post #7

Crossdosfilesystem 40.19 i filedisk.device 0,2. Jest też ikona dysku na blacie.
Na wb3.1 cross jest wersji 42.5. Tu nie działa. Problem jednak musi leżeć gdzie indziej, bo podmiana wersji na WB nic nie dała.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 22:44:43 przez Rafał A-3000
[#9] Re: PCx i plikopartycja

@Rafał A-3000, post #8

Ja plikopartycje robiłem po PC-taskiem ale to pewnie wpływu nie ma.
[#10] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #5

Czy plikopartycja została potraktowana fdiskiem pod emulatorem?
Są na niej pliki jakich używa emulowany pc?
Podeślij plikopartycje. Po spakowaniu nie zajmie wiele.
Sprawdzę u siebie.
[#11] Re: PCx i plikopartycja

@Norbert, post #10

Na wstępie bardzo wszystkim dziękuję za zainteresowanie się tematem.
Plikopartycja została potraktowana fdiskiem i jest sformatowana pod MS-DOS 6.22. Pod PCx wszystko śmiga, tak jak trzeba. Nie mam tylko bezpośredniego dostępu z AmigaOS a jest on niezbędny by w miarę komfortowy sposób przerzucić np. BorlandC++.
[#12] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #11

Trzeba przypomnieć sobie jaki program robi ten device. Zawiera on dane między innymi o wielkości partycji i blokach. Nie wiem czy tego nie robi crossdos - np. jakiś program z tej dyskietki. Dawno się tym nie bawiłem.
[#13] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #11

A nie mozesz uzyć pctaska, szczegolnie ze jest za darmo ostatnia wersja, tam byla mountlista tcc i tdc chyba montowało ładnie plikopartycje.
[#14] Re: PCx i plikopartycja

@michal_zukowski, post #13

Nie chce PC-Taska, poniewaz PCx jest szybszy a emulacja PC na 030, to i tak ślimak.
Sprawdzałem pod EMU i mam to samo - Not a DOS disk.
[#15] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #14

o wlasnie, a znacie jakis dobry benchmark dosowy ? chce porownac na Vampie PC Task i PCx
[#16] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #14

wrzuć tę plikopartycję gdzieś do neta, sie zobaczy czy to FAT
[#17] Re: PCx i plikopartycja

@twardy, post #15

speedsys, jak masz cos w okolicy 386dx to mozna sprobować PC Player Benchmark ja na tym testowalem rozne buildy dosboxa na morphosa


Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 23:09:20 przez michal_zukowski
[#18] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #14

Czy na pewno masz w wersji 38.9 ?
L:CrossDOSFileSystem

Tą sprawdziłem i montowanie moutlisty jest poprawne.
Pamiętaj aby wielkość liter w nazwie pliku z filesystemem była zachowana.
[#19] Re: PCx i plikopartycja

@Norbert, post #18

Muszę sprawdzić później wersję i wielkości liter. Plikopartycję niebawem wrzucę na neta. Ewentualnie, jeśli ktoś mógłby stworzyć i wrzucić na mojego maila (sklep@diodak.com.pl) pustą, sformatowaną i botowalną pliko partycję dla PCXa, byłbym wdzięczny.
Oczywiście jeśli temu komuś otwiera się z poziomu Amiga DOS.
Pomożecie?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 12:41:14 przez zilog
[#20] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #19

A ta ode mnie nie dotarła? Wysłałem na e-mail z profilu wraz ze zrzutem mountlisty.
Teraz wysłałem też i na ten podany w wątku.




Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 21:35:21 przez Rafał A-3000
[#21] Re: PCx i plikopartycja

@Rafał A-3000, post #20

Bardzo dziekuje za plikopartycje. Doszla. Niestety dzis nie mam czasu sie tym zajmowac. Sprawdze niebawem i wroce do watku. Pozdrawiam serdecznie.
[#22] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #21

Podłącze się.
Nie mogę odpalić PCx na Voodoo - ktoś coś pomoże.
Wybieram direct i ustawiam tryb Voodoo (próbowałem kilka trybów) i nic.
Snopi pokazuje jakby ruszał PCx , pokazuje się dyskietka na pulpicie ale obraz nie ma, mysz normalnie chodzi można wyjść też z programu.
A jak przejdę na AGA i tryb Pal np. to normalnie się włącza PCx.
[#23] Re: PCx i plikopartycja

@Rafał A-3000, post #20

Ta plikopartycja, którą mi wysłałeś jest z PCx-a? W mountliście jest wpis filedisk.device. Nie mam tego pliku, czy mógłbyś przesłać mi na maila, tak jak plikopartycję?
[#24] Re: PCx i plikopartycja

@zilog, post #23

Zaraz wyślę choć powiniem od być na dyskietce z którymś emulatorem lub crossdosem.

Sam miałem PCX i PCTaska ale z nieznanych przyczyn mój katalog PCX jest obecnie pusty.... :(
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem