kategoria: Macintosh
[#1] Obsługa wielu monitorów
Naszła mnie ochota przypomnieć sobie, jak działał emulowany Macintosh pod Amigą na 2 monitorach.
Bawiłem się tym ok 15 lat temu i pamiętam, że pod Shapeshifterem na moim Apollo 040 33mhz z Mediatorem i Voodoo3, oraz Radeonem9250 było zadziwiająco dobrze.
I rzeczywiście, pamięć mnie nie myliła, jednak ShapeShifter ma ograniczenie do obsługi tylko dwóch monitorów pod MACkiem
Postanowiłem sprawdzić Fusiona i okazało się, że ma on obsługę nawet do 8 monitorów
Tutaj poniżej szybki test na WarpEngine4040 68040 40mhz, całość spowalnia trzeci wyświetlacz czyli AGA (bez niego jest znacznie szybciej), ale i tak nie jest źle

Docelowo zamierzam zainstalować trzecią grafikę na Zorro3 i zobaczyć jak to będzie sobie radzić
8
[#2] Re: Obsługa wielu monitorów

@BULI, post #1

Umieszczając trzy mnonitory koło siebie mógłbyś mieć fajny efekt 3D a nie na każdej ścianie monitor :)
Poza tym very nice.
Ja podepnę się pod wątek i go trochę zmieniając - szukam rozwiązania do wykorzystania złącza DVI w monitorze.

Na czm polega mój problem :)

Mam podpiętą amigę pod VGA poprzez scandoubler a jak chcę inną podłączyć inną Amigę pod złącze DVI (w tym samym monitorze - także z wykorzystaniem scandoublera) to monitor nie odbiera sygnału.

Używałem już różnych rzeczy np. KVM splitter i lipa. Ktoś coś w temacie?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 17:32:58 przez mkdevil666
[#3] Re: Obsługa wielu monitorów

@mkdevil666, post #2

Ja używam dokładnie takiego adaptera i nie mam żadnych problemów ani na monitorze ani na tv.

W monitorze mam złącze DVI - zastosowałem przewód HDMI -> DVI

Moim zdaniem jest to dużo lepsze niż scandoubler.




Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:54:42 przez Adam_Lca
[#4] Re: Obsługa wielu monitorów

@mkdevil666, post #2

A monitor jakie ma złącze DVI ?
Czy inny komputer z wyjściem VGA podpięty do DVI daje obraz na monitorze ?
[#5] Re: Obsługa wielu monitorów

@mkdevil666, post #2

Jasne, że można a nawet należy postwić obok siebie monitory, pod odpowiednimi kontami, żeby np kokpit A10 dawał fajną przestrzeń na 3 monitorach i taki jest plan na wersję finalną z 3xGFX (już bez AGA).. ale tak jak pisałem, to był szybki test, żeby pokazać, że działa i że nie trzeba bóg wie jakiego sprzętu (68040 33mhz lub 40mhz wystarczy), żeby odpalić funkcje typu "pulpit rozszerzony", czy granie na 3 monitorach na raz ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 22:41:35 przez BULI
[#6] Re: Obsługa wielu monitorów

@Norbert, post #4

Mam dwa monitory NEC MultiSync EA191M i żadna Amiga nie działa na DVI.
Jak podłączę pod to złączę stacjonarnego PC to monitor dostaje sygnał na DVI i można przełączyć na Amigę podpiętą pod VGA.
Problem z obrazem też mam jak mam podłączonego Dreamcasta pod złącze DVI brak obrazu. Jak jest pod VGA to działa - obraz z DC jest normalny.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 15:58:09 przez mkdevil666
[#7] Re: Obsługa wielu monitorów

@BULI, post #1

Tak, klasyczny MacOS od zawsze świetnie obsługiwał wiele monitorów. Pamiętam, że gdy lata temu (1997-2005) pracowałem na Macintoshach 68k/PPC to standardem były dwa monitory. Wszystkie narzędzia Photoshopa, FreeHanda, QuarkXPress na jakimś małym monitorku 14 cali, a to co się robiło (np. jakaś bitmapa w Photoshopie, wektorowa mapa we FreeHandzie czy publikacja w QuarkXPress) wypełniało wielki (jak na tamte czasy) 19-calowy monitor CRT. To było wygodne i faktycznie pozwalało się skupić na tym co się robiło.
Później MacOSX nieco się cofnął w rozwoju. To zacofanie zaczęto nadrabiać w kolejnych wersjach OSX i dzisiejszy macOS już w zasadzie radzi sobie z tym tak jak klasyczny w latach 90. szeroki uśmiech Chociaż jest element do którego można mieć jeszcze zastrzeżenie. Ale tego akurat nie było w klasycznym MacOS więc trudno to porównywać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem