[#1] Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2
czesc,
Mam na dysku utworzoną partycję dla Mac-a. Sformatowałem ją pod MacOS 7.5
pod ShapeShifterem. Chciałbym żeby był ona widoczna z poziomu AmigaOS 3.2
tak samo jak mam widoczną kartę CF (FAT), którą wkładam do adapteru PCIMCIA,
i wymieniać sobie pliki.

Probowałem zamontować DOSDrivers/MACCD0, zmieniłem device na scsi i unit 0 tak
jak dysk, ale nie działa, może tylko pod CD.

Wiem, że Shape shifter ma swój MAC i handler ale on działa tylko jak shapeshifter jest włączony,
no i pokauzje tylko jedną partycję chyba tą z systemem, a ja potrzebuje sie dostać do tej drugiej zeby
poprzegrywać tam pliki.

można to jakoś zrobić?
1
[#2] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@mateusz_s, post #1

Pokazuje też druga partycje, tylko trzeba w tooltypes zmienić STARTUP 1 na 2.
Można też zrobić dwie mountlisty dla obu partycji różniących się ustawieniami w ikonie.



Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 10:26:12 przez Norbert
1
[#3] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@Norbert, post #2

O dzięki, to pomoże.. w końcu coś tam przegram większego..

A zeby ta partycja była widoczna zawsze nie tylko jak Shape jest uruchomiony?
[#4] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@mateusz_s, post #3

A po co tak?
Pod Amigą tworzysz i montujesz plikopartycje FAT.
Nagrywasz tak pliki jakie potrzebujesz.
Pod Shapeshifterem w zakładce SCSI podpinasz tą plikopartycje z odpowiednim device i unit.
Jeśli Twój system MacOS ma w sobie program/extensions do montowania dysków FAT, system sam podmontuje dysk
Jesli nie ma tego musisz to doinstalować.

Gdy już wszystko będzie grało, będziesz mógł też "w locie" wymieniać dane między Amiga a Shapeshifterem.
Dodatkowo nie będziesz musiał odpalać emulatora, aby nagrywać dane na plikopartycje FAT

W zakładce SCSI możesz wstawic np .device obsługujące PCMCIA,
Wtedy będziesz miał dostęp bezpośrednio z karty CF czy SD w FAT i dodatkowe 6 dysków /CD (plikopartycji), nawet w HFS

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 14:47:40 przez Norbert
[#5] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@mateusz_s, post #1

Jakis czas temu gdy jeszcze bawilem sie emulatorami Maca (SS/Fusion) stworzylem sobie partycje macowe na HD.
Dla wygody przenoszenia danych zainstalowalem je systemowym HDToolBoxem. Mam takie dwie: jedna systemowa i druga na rozne programy.
Poprostu dodalem w HDTB nowy file system: CrossMACFileSystem i partycje te normalnie sa u mnie widoczne na blacie WB.
HDTB wyswietla ten system jako Custom.

Tylko jesli sobie dobrze przypominam zrobilem to HDTB z systemu 3.1 bo ten z 3.9 jakos tego nie ogarnial.


link

link

Moze podobnie da sie zrobic na 3.2?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 16:00:03 przez Phibrizzo
[#6] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@Phibrizzo, post #5

Analogicznie zadziała podmontowana plikopartycja macowa, wykorzystująca CrossMACFileSystem
[#7] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@Norbert, post #6

Ok, dzieki rozumiem, chyba tak zrobię.. tylko pytanie czy jeśli mac bedzie pracował z dysku FAT to nie będzie przez to wolniejszy niż jakby z HFS?
[#8] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@Norbert, post #6

tylko ze cieżko ten sterownik dostać chyba, jest tylko demko na aminecie
[#9] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@Norbert, post #6

Podepnę się pod istniejący temat, aby nie zakładać nowego o podobnej tematyce. Mianowicie również szukałem sposobu, aby uzyskać dostęp do moich plikopratycji, które używam pod ShapeShifterem. Metodą prób i błędów chyba mi się to udało i chciałbym się tym podzielić, bo może komuś okaże się to przydatne.

Zauważyłem, że pod MorphOSem taką plikopartycję można bez problemu zamontować aby była widoczna w systemie. Istnieje również możliwość wygenerowania mountlisty, lecz ta używa fileimage.device i MACFileSystem. Szukając odpowiedników tych "sterowników" w wersji 68K skusiłem się oczywiście na CrossMACFileSystem i ostatecznie na diskimage.device, które swoją drogą ma bardzo fajne GUI korzystające z AISS. Lekko zmodyfikowałem mountlistę wygenerowaną pod MorphOSem, gdzie parametr HighCyl zmieniłem na -1, w tym celu aby nie był na sztywno poszukiwany końcowy rozmiar partycji. Choć nie wiem czy dobrze zrobiłem. Ale ostatecznie montowane plikopartycje są widziane pod AmigaOS 3.9 prawidłowo, można zapisywać pliki i je odczytywać, bez konieczności uruchamiania ShapeShiftera w tle. Swoją drogą CrossMACFileSystem wstawia swoje def_ikonki. Do testów użyłem między innymi plikopartycje, o której mowa w tym temacie.


IMAC0:

Device = diskimage.device
Unit = 8
Flags = 0
Filesystem = L:CrossMACFileSystem
SectorSize = 512
SectorsPerBlock = 1
Surfaces = 1
BlocksPerTrack = 1
LowCyl = 0
HighCyl = -1
Reserved = 0
PreAlloc = 0
Interleave = 0
Buffers = 100
BufMemType = 0
MaxTransfer = 0x00FFFFFF
Mask = 0xFFFFFFFE
DosType = 0x4D414300
StackSize = 16384
Priority = 5
GlobVec = -1
Mount = 1


Każdy zapewne zna pakiet DiskImage, więc nie będę się rozpisywał jak go używać.
1
[#10] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@Ponki1986, post #9

W ikonce należy jeszcze dodać parametr ACTIVATE=1
[#11] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@Ponki1986, post #10

Ostatni mój komentarz: Przestrzegam przed zamontowaniem plikopartycji, kopiowaniu na nią danych i w tym samym czasie uruchamianiem SS, a tym bardziej startowaniem systemu MacOS. Można uwalić sobie w ten sposób całą plikopartycje, ja już to sprawdziłem. To nie działa tak jak MAC-Handler.
1
[#12] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@Ponki1986, post #11

Najpierw chciałeś kopiować bez Shapeshiftera a teraz to robisz i się dziwisz że partycja uwalona.

Kopiowanie danych wykonuje się za pomocą dedykowanej plikopartycji. Nawet jak padnie, to format i gotowe.

Dodatkowe plikopartycje można wstawić w miejsce urzadzen SCSI.
[#13] Re: Widoczność partycji MAC-a (HFS) pod AmigaOS 3.2

@Norbert, post #12

Ale ja to zrobiłem celowo, aby sprawdzić co się wydarzy.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem