[#1] Staresze pecety
Witam

Temat poczesci odnosi sie takze do Amigi - odwieczny problem predkosci pamieci simm (?)
Wczaraj mialem okazje uzywac pentium 166 z 1 MB kartoa s3 trio (hmm, istnieje cos takiego w wiekszej serii?). Problem jest taki. DivXy chodza duzo wolniej (wrecz duzo duzo wolniej ) niz na ppc603/210. Znajomy chce kupic do tego lepsza karte graficzna dla pci. Czy poprawi to predkosc odtwarzanych animacji (a raczej slideshow)?. Na moje oko nie...Co o tym myslicie i co zrobic zeby przynajmniej zwykle mpegi w 300x200 jakos dobrze chodzily?
[#2] Re: Staresze pecety

@Andrzej Drozd, post #1

Nie wiem jak to jest z DIVX, ale są karty wspomagające sprzętowo dekompresję MPEG2. Chyba chodzi przede wszystkim o wspomaganie iDCT. Nie wiem czy DIVX też wykorzystuje tę transformatę.
[#3] Re: Staresze pecety

@Andrzej Drozd, post #1

znajomy ma Pentiaka 200 MMX i żeby oglądać filmy używa ( podobno, bo na oczy nie widziałem!) jakiś programów pod Dosa! Czy karta coś przyspieszy? Teoretycznie ciutkę na pewno. Lepszy transfer na złączach, szybsze pamiątki na karcie ( ładują obraz na wyjście) no i szybszy procek, szybciej przesyłane dane ( mniej blokują CPU ). Ale o i le szybciej, jeśli to będzie ze 15 - 20 % to będzie sukces. Dlaczego tak sądzę? Kumpel ma gorszego procka, starszą płytę, ale Grafę na miarę teraźniejszych czasów.
Ja mam ciutkę szybszego procka, nowszą płytę, starszą grafę i z tego co widzę, filmy powinny u mnie wymiatać, a u niego tak sobie chodzić , a jest na odwrót. Owszem, nie mogę narzekać, bo nie mam slideshowa, ale myślałem że więcej wyciągne z tej maszyny. Generalnie, nowa karta grafiki pozwoli na zaoszczędzenie czasu procesora i będzie on mógł więcej odkodować klatek filmu. Ale jak mówiłem są to dywagacje teoretyczno-praktyczne. Na ile to się zda nie wiem. Warto zawsze spróbować. Pozdrawiam.
[#4] Re: Staresze pecety

@TJindy, post #3

:) Czy moglbys zapytac znajomego jakiego programu uzywa pod DOSa? Co do karty to wybor chyba padl na ATI Rage II 8MB. Co myslisz o tej karcie?
[#5] Re: Staresze pecety

@TJindy, post #3

Mam Pentium200Pro i bardzo nietypową pamięć, wygląda jak sdram ale to nie jest sdram.
Na tym sprzęcie typowe mpegi VCD chodzą bardzo płynnie bez pomijania klatek,
co do typowych filmów to od biedy da się pooglądać, ale część klatek pomija.
Zapomniałbym dodać że karta gfx to Voodoo Banshee 8MB na PCI.

[#6] Re: Staresze pecety

@Andrzej Drozd, post #4

zapuscilem google.pl i dostalem taka odpowiedz:
http://www.multimediaware.com/qv/index.html
[#7] Re: Staresze pecety

@Andrzej Drozd, post #1

P166 to stanowczo za mało. Żeby móc pooglądać Divxy potrzeba przynajmniej 500 MHz kompa i jakąkolwiek kartę na AGP. Przy karcie na PCI trzeba mieć jeszcze mocniejszego kompa. Jeden z moich kolegów ma celera 366 puszcznego na 550MHz z S3 Trio na PCI i na tym filmy ledwo łażą a po włożeniu TNT do AGP spokojnie się wyrabiają. W dawniejszych czasach gdy kodeki nie były tak wymagające (czytaj przed Divx 4) wystarczyło coś w okolicach 300 MHz, ale teraz już na takim kompie za chiny ludowe nie da rady.
[#8] Nowe forum?

@mały, post #7

Mam propozycje do Admina aby zrobic nowy dzial forum ,,Pecet''

[#9] Re: Nowe forum?

@Arbuz, post #8

Hehe, moze lepiej nie... :) Zapytalem na tym forum, poniewaz nie jestem zapisany na zadna liste pecetowa, pozatym wiem ze wielu Amigowcow uzywa takze pc i naprawde sie na nich zna. Wyszukanie jakiejs "powaznej" listy pecetowej (wiekszosc to giercomani) zajeloby duzo czasu. Pozatym zostalbym wysmiany ze urwalem sie z choinki wjezdzajac z przedpotopowym pentium166 :)
[#10] Re: Staresze pecety

@Andrzej Drozd, post #1

Proponowalbym raczej jakies pentium2, chociaz 266-300Mhz, ale koniecznie pentium, nie baleron. Do tego jakas grafika pod AGP, ale jak mi sie zdaje, pewnie ten grzyb nie ma AGP (??) wiec musi wystarczyc ATI Rage/II lub VooDoo3. Niech zainstaluje divX3 i powinno to jakos chodzic.
[#11] Re: Nowe forum?

@Arbuz, post #8

Jest miliony takich miejsc gdzie można zadawać pytania na temat pecetów, nie wysiliłem się zbytnio i znalazłem takie na portalu twojepc.pl - http://twojepc.pl/board.php...

Nie powstanie tutaj takie forum. Poza tym żeby znaleźć listę dyskusyjną czy forum na temat peceta na sieci to chyba trzeba nie mieć pojęcia na temat istnienia wyszukiwarek internetowych...

[#12] Re: Nowe forum?

@grxmrx, post #11

Wypowiedzialem sie zlosliwie. Wg. mnie tekie forum byloby jak najmniej potrzebne na tym portalu.

[#13] Re: Staresze pecety

@Andrzej Drozd, post #1

...drogi Andrzeju, niestety nie mam kontaktu z tym człowiekiem, bo pracuje w wyjazdach, a i za często się nigdy nie widywaliśmy. Ot, na pifku raz na ruski rok. Z tym że to rzeczowy facet był i konkretami rzucał. A że bawiła się w "złomowisko" więc uskładał sobie peceta do filmów. Z tymi Pentiakami 500 to lekka przesada, bo ja sobie takiego mam ( od 2 miechów) a znajomy ( tudzież amigowiec ) ma celerona ( fakt 400 ). I w zasadzie nikt z nas nie bawił się na poważnie konfigiem od strony BIOS-a, a wiem ( z wykładów na uczelni ) że da się wyciągnąć ze starych penciaków trochę więcej mocy. Jednakże takie konfigi są z regóły przystosowane tylko do jednostkowych zadań ( vide odtwarznie filmów ).
Myślę że szacowne grono ma rację i należałoby trochę poszperać po sieci. Spróbuję coś znaleźć, ale nie obiecuję , gdyż - tadaaaa- dostałem pracę! Nie pytajcie gdzie...przynajmniej trochę sobie pofilmuję śluby ;) No i jadę DVCAM`a kupić...i może Casablancę ....Pozdrawiam.
[#14] Re: Staresze pecety

@TJindy, post #13

:) Przetestowalem juz u mnie Quick Viewa Pro, do ktorego link podal powyzej Norbert. DOS odpalilem z dyskietki startowej Win98, poniewaz nie mam aktualnie innej mozliwosci odpalic DOSa (winxp). Program rzeczywiscie dziala, ale nie rozpoznaje wszystkich DivXow, mial problem nawet z jednym MPG, a w niektorych DivXach nie ma dzwieku. Zastanawiam sie czy korzysta on tylko z wlasnych kodekow, czy potrafi takze z zewnetrznych, a jezeli tak to jak to zrobic odpalajac DOS z dyskietki. No ale przynajmniej cos chodzi to w sobote powalcze na P166.
[#15] Re: Nowe forum?

@grxmrx, post #11

Witam,

Uważam, że tworzenie forum na temat pc na PPA, to pomysły chybiony ze po prostu dlatego, że nie związany z tematem komputera Amiga. Zapewniam, że nie przemawia przeze mnie żadna "amigowa ideologia".

Ja też korzystam z komputerów pc, chociażby w pracy. Mam też pewien problem, z zainstalowaniem karty dźwiękowej i szukam jakiegoś dobrego forum pc. To prawda, że jest tysiące grup dyskusyjnych na pc, ale znaleźć taką gdzie będą naprawdę kompetentne osoby nie jest już tak łatwo moim zdaniem.

Odnośnie filmów na pc, to z mojego skromnego doświadczenia wiem, że na od 400MHz z AGP chodzą płynnie zarówno divix-y, jak i filmy z DVD.

Pozdrawiam
Robert J.
[#16] Re: Staresze pecety

@Andrzej Drozd, post #1

Tak - sa duze roznice przy Voodoo 3. Nie pytaj mnei czemu - przeciez to takze PCI, a Vodoo nei ma jakiegos szczegolnego ukladu dekodujacego dvix'y a jednak cos daje.
I dalej - jezeli cche oglada na tym sprzecie filmy to proponuje specjalne dystrybucje Linuxa do divx'ow np. http://movix.sourceforge.net/
[#17] Re: Staresze pecety

@Andrzej Drozd, post #14

Stery do DIVX - zewnętrzne, tzn. jakie? Z Wina raczej nie pójdą, być może do programu dostarczane są odp. kodeki...hmmm...I tu się mści ilość "standardów"(sic!) formatu DIVX ..tudzież MPEG...albo WMV!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem