[#1] Sprawa Polska, a ceny Internetu
Ostatnio zaczalem sie interesowac cenami Internetu w Polsce i za granica. Jestem poprostu zszokowany i to bardzo negatywnie. Nie wiedzialem, ze dzieli nas az taka przepasc z Czechami czy Slowacja gdzie net jest taniutki. Powiedzmy jakies wolne lacze w Polsce sa w miare tanie, ale co z tymi szybkimi, relatywnie szybkimi. Kilka cen z Czestochowskiej tepsy:

DSL 0.5Mbit - 450zl/miesiac
DSL 1Mbit - 700zl/miesiac

NIC szybszego nie sa w stanie zaoferowac. Nawet jakbym bardzo chcial. Na DSLa 1Mbit czekalem pol roku, bo ciagle jakas modernizacja i inne takie wykrety. Jednak co to jest 1Mbit? To bardzo malo. Poszperalem jeszcze troszke i znalazlem oferte Polpaka. Malo co z krzesla nie spadlem.

Polpak 1Mbit - 900zl + 900zl CIR/miesiac
Polpak 2Mbit - 1800zl + 900zl CIR/miesiac

CIR rzecz jasna jest obowiazkowy i zalosnie wolny, bo tylko 64kbit.

Trzeba jeszcze dodac, ze DSLe maja predkosci, ktore podalem tylko w jedna strone. Wysylanie z nich jest o okolo polowe wolniejsze. Polpaki maja podana przepustowosc w dwie strony.

Pytam jednak gdzie kupic lacze np. 11Mbit? W tepsie wywolalem jedynie usmiech politowania. Okazalo sie, ze takie lacze oferuje Politechnika Czestochowska, ale z racji, ze mam do niej jakies 5-6km chcialem to zalatwic radiowo. Niestety nie zgodzili sie. Na instalowanie kabli mnie nie stac, a na to by mi tepsa wydzierzawila nie mozna sie doprosic.

Ja juz nawet nie marze o laczach rzedu 155Mbit.

Znow nasz kraj jest daaaaleko w tyle nawet za naszymi wydawaloby sie biednymi sasiadami. Moze Unia Europejska przyniesie ze soba jakiegos normalnego operatora i wykosi naszego monopoliste.

Ceny Slowackich i Czeskich operatorow sa kilkukrotnie nizsze.
[#2] Re: Sprawa Polska, a ceny Internetu

@mcbarlo, post #1

Jeśli dobrze sie orientuje najwięcej TPSA to może dać 38Mbit na światłowodzie... taki transfer jest wstanie obsługiwać Miasteczko akademickie pod moją uczelnia Cały Wydział Nauk o Ziemi i Instytut Informatyki UŚ.(ale oni chyba się dorobili swojego łącza). Przy takim tranferze ISO z Linuxem do Pegaza ściągałem u koleżanki w akademiku ok 15 minut, Podobno da sie szybciej. Co do Polpaku nie wiem jak jest teraz, ale rok temu mogłeś mieć POLPAKA bez CIR'a przynajmniej u nas w Sosnowcu.
I wielkośc CIR można było ustalić. Poza tym jak TEPSA widzi interes w łączu to sama proponuje nowe łącze (Znajomy nalezy do stowarzyszenia gdzie jest ponad 100 osób w sieci zamiast POLPAKA za tą samą kase jak tylko znalazly się "warunki techniczne" dali światlowód 38MBit) albo wymusza pogarszając działanie juz łącza dostępnego(PINGI na Polpaku powyżej 300ms na Serwerze CS to troche za dużo). Ogólnie banda złodzieji....

.... telekomunikacja Polska.... ... to ludzka rzecz okradać....
[#3] Re: Sprawa Polska, a ceny Internetu

@Brodek, post #2

Rok temu tak, ale teraz juz trzeba CIR kupic. Ostatnia szansa jest taka, ze jak ktos zrezygnuje z polpaka w Czestochowie to my go przejmiemy. Jest w tym troche prawnej partyzantki, ale moze sie uda. ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem