[#1] HTML 2 PDF
Witam,
potrzebuję przekonwertować jakimkolwiek narzędziem pliki html z grafikami, czcionka Verdana na pdf. Dotyczy to niezależnego magazynu (w sensie: darmowego), który wydajemy w sieci, a teraz chciałbym także utworzyć go w wersji papierowej. Są na internecie różne on-fly, ale niestety dodawane są do pliku jakieś adnotacje dzięki jakiej stronie został plik wygenerowany, etc. Nie wiem jak wyedytować takiego pdf'a. Będę wdzięczny za wszelkie informacje, bądź zlecę konwersję odpłatnie. Zależy mi na wydrukowaniu tego najlepiej w formacie B5. Linki stron HTML do konwersji prześlę zainteresowanym.

Pozdrawiam amigantów!!



Ostatnia modyfikacja: 15.10.2008 18:48:20
[#2] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #1

Odświeżę ten wątek bo mógł zostać przeoczony, w każdym bądź razie nie wiem jakie opcje oferuje PageStream i czy można na niego liczyć do tego stopnia, by wydrukować to, co widzi się na stronie HTML. Zależy mi właśnie na czcionce Verdana i identycznym ustawieniu tekstu w kolumnach (w sensie DTP), jak ma to miejsce na stronie HTML.

[#3] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #2

Jeśli ten HTML nie używa CSS to możesz spróbować programu HTMLDOC. Verdanę w formacie postscript musisz sobie już sam załatwić.

[#4] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #2

Faktycznie, jakoś mi ten wątek umknął.
Jeżeli strona nie jest zbyt zawiła (skomplikowana) to mogę spróbować przerobić ją na PDF. Poniżej próbka moich możliwości, czyli PPA w PDF 1.5; 600 DPI; ISO B5, Printer Quality. Z tym PDF 1.5 to trochę przesadziłem, bo nie wiem, czy Ami da radę wyświetlić tą wersję, ale to już można ustalić później.


http://www.apc74.ppa.pl/T/PDF_1.5;_600_DPI;_ISO_B5,_Printer_Quality.pdf
[#5] Re: HTML 2 PDF

@APC74, post #4

Sprawa okazała się pracochłonna co do styli, mimo wszystko dziękuję Ci APC74 za próbki, zresztą.. udane :). Nie wiem czy ktoś z Was jest w stanie się tego podjąć, generalnie chodzi o wierną kopię tego, co widoczne jest w przeglądarkach pokroju IE czy FireFox.

No właśnie, może po prostu spróbować wydrukować zrzut z przeglądarki? Dokonałem pewnych obliczeń, może jutro uda mi się to po prostu sprawdzić. Mianowicie zamierzam wydrukować każdą stronę na formacie B5 (168x240mm), chyba, że drukarnia powie inaczej. Wychodzi mi więc, że jeżeli strona HTML (brana jako zrzut) ma 650x930px to wychodzi 650px dzielone przez 6.614 cali (równe 168mm) oraz 930px dzielone przez 9.449 cali (równe 240mm). Daje to około 98 na 98 DPI. Mam nadzieję, że dobrze to liczę :P. Wypada więc - licząc dalej - prawie 39 pikseli na centymetr. Spróbuję wydrukować to z zrzutu w tych prawie 100DPI. Metoda najprostsza i eksport do PDF jako grafikę prosty. 300DPI to chyba jakiś ogólny standard - im więcej tym lepiej - ale nie mam ani ochoty ani czasu bawić się w ponowną przeróbkę grafik i pompowania tekstu do dokumentu. Innymi słowy partyzanckie DTP.
Mam nadzieję, że w B5 wyjdzie to ok na papierze. Gdybym drukował to na A4, na 1cm przypadałoby 31 pikseli.



Ostatnia modyfikacja: 18.10.2008 00:28:13
[#6] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #5

Chciałem Ci pomóc, gdyż mam możliwości, ale rozbiłem się na wczytaniu poprawnie html do któregokolwiek programu, który utworzy mi poprawny do drukarni PDF. Rozbija się o te rozdzielczości między innymi. Standartem jest 300 DPI, gdyż maszyny drukarskie w takiej rozdzielczości drukują (no dokładnie ciut niżej ) i wcale tu nie chodzi o to, że jak więcej to lepiej. Aby mieć odwzorowanie poprawne kolorów w zdjęciach to ma być właśnie 300 DPI. Jak jest za mało to jest źle i jak za dużo też. Drukarnia też musi mieć zdjęcia z CMYKu, gdyż jak dasz w RGB to możesz zobaczyć inne kolory niż byś chciał. Właściwie to chyba trzeba by to przerobić do druku całkowicie, chyba, że jakaś drukarnia cyfrowa poradzi z tym sobie. Ale tu są wyższe koszty.

[#7] Re: HTML 2 PDF

@AS, post #6

No właśnie tej drukarni się obawiam, sam był to nawet wydrukował, ale myślimy o formacie B5 bo A4 jest naszym zdaniem nieatrakcyjne na formę pisma i musiałbym obczaić sam jak to wydrukować :). Chcemy to drukować na jakimś specjalnie pożółkłym papierze, dużo jeszcze ustaleń przed nami.

Co do 300DPI, to w sumie ciekawe czy obraz w 100DPI (czyli w 650x930px) mogę powiększyć 3-krotnie i takowy przesłać. Niby kwadraty będą potężne, ale może maszyna zbierze prawidłowo piksele tak jakby to było 100DPI, w końcu i tak musi to wydrukować na 168x240mm. Jeżeli drukarnie nam odmówią, to pozostaje chałupnictwo.

[#8] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #7

Te 300 DPI jest ważne dla odwzorowania kolorów, tu nie chodzi o kwadraty, to nie jest ekran. Jak będzie za mało DPI, to zdjęcia wyjdą wyblakłe, bo będzie za mało punktów na cal. Lepiej każde zdjęcie ustawić w jakimś programie garficznym na 300 DPI, to zdjęcia będą w miarę dobre, choć takie powiększanie uczyni je nieostre. Ale wchodzisz tu już w ręczny skład.
A ile macie stron tego pisma?
Drukarnie nie odmówią, jeśli zapłacisz i podpiszesz, że przyjmujesz taki wydruk :)



Ostatnia modyfikacja: 19.10.2008 22:03:01
[#9] Re: HTML 2 PDF

@AS, post #8

To już lepiej byłoby mi każde zdjęcie wkleić niejako w większym formacie, gdyż były one specjalnie pomniejszane do rozmiarów, w których są wyświetlane jako HTML. Na stronie princessy znajdziesz 3 numery, właśnie do takiego rozmiaru zmniejszane są wszystkie zdjęcia. Z tym, że wtedy musiałbym po prostu wszystkie strony ręcznie znów zrobić od nowa najlepiej w jakimś programie do DTP, a chciałbym po prostu te ze strony HTML łatwo przerobić na wersję do druku. Można zawsze spróbować, może rezultat nie będzie zły. Stron pisma mamy zawsze standardowo 32.

[#10] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #5

Być może, że masz 98DPI, ale większość monitorów przy tej rozdzielczości ma 96DPI.
Gdybyś chciał robić wydruki z zrzutów ekranowych, to polecam taką metodę:
1. Robisz te zrzuty, wychodzą ci obrazki o konkretnym wymiarze, zapisujesz je wszystkie do jednego katalogu.
2. Wstępna obróbka, jeżeli jest konieczna (przycinanie itp.).
3. Odpalasz IrfanView i "pompujesz" grafiki za pomocą "Bell filter"
a) wyświetlasz np. 1 stronę w Irfanie i naciskasz [Ctrl] + [R], na okienku, które się pojawi wybierasz "Size method", "Resample (better quality)" i z rozwijanej listy "Bell filter" i klikasz na ok. nie przejmując się resztą;
b) naciskasz [B], wyskakuje okienko "Batch conversion" w którym klikasz:
- [Add all] - dodaje wszystkie strony z katalogu (powinien być ustawiony na tym, z obrazkami),
- w części "Batch conversion settings" okienka wybierasz format grafiki wyjściowej (oczywiście jakiś bezstratny, np. PNG lub BMP), zaptaszkowujesz "Use advanced options (for bulk resize...) i klikasz na guziku [Advanced],
- w okienku "Set for all images" zaptaszkowujesz "Resize" i "Set new size" w okienkach Width i Height wstawiasz wymagany rozmiar {powiedzmy, że chcesz wydrukować obrazek 100x110mm w jakości 300DPI, a 1 cal (1") = 25,4 mm (CAL "ANGIELSKI"), oblicza się to mniej więcej tak:
100mm / 25,4 ~= 3.937 * 300DPI ~= 1181pixeli
110mm / 25,4 ~= 4.331 * 300DPI ~= 1299pixeli}
odznaczasz "Preserve aspect ratio (proportional)", jeżeli chcesz, żeby grafika była ściśle dopasowana do Twojego B5 i zaznaczasz "Use Resample function (better quality)" {właśnie po to był podpunkt a) - jak widzisz, nie ma tu możliwości wyboru rodzaju filtra}. Teraz jeszcze w "Set DPI value" wklep 300, sprawdź, czy nie ma zaznaczonych innych funkcji i możesz klikać na [OK];
- teraz, po powrocie do okienka "Batch conversion", w "Output directory for result files:" wybierasz katalog docelowy, w którym IrfanView ma zapisać przetworzone grafiki
- i pozostało Ci już tylko kliknąć na [Start Batch] :)
4. Odpalasz, wchodzący w skład pakietu OpenOffice program Draw, ustawiasz w nim rozmiar strony na B5 (menu Format -> Strona...) i wrzucasz do niego wszystkie, przetworzone przez IrfanView grafiki. Kolejne strony wstawiasz w dokumencie wybierając w menu Wstaw -> Slajd.
5. Gdy masz już złożony projekt to nie klikasz na eksport do PDF, tylko na wydruk i wybierasz Bullzip PDF Printer (chodzi o wspomniany przez ASa eksport do CMYK, którego nie ma w rendererze PDF OpenOffice) i wybiersz w jego [Preferancjach drukowania] -> [Zaawansowane] i w opcjach zaawansowanych rozmiar papieru B5, DPI, eksport do CMYK (Możliwości drukarki -> PDF Colour Model), kompresję grafik Flate (bezstratną), resztę według uznania, ale możesz zostawić na Default i możesz "drukować" tego PDFa. OK

Na koniec jeszcze mała uwaga znam 2 rozmiary B5 papieru: ISO B5 i JIS B5. Sprawdź o który Ci chodzi, w drukarni.

EDIT: Zapomniałem o wyborze w Bullzipie, już w okienku, w którym podajesz nazwę dla PDFa, wyborze jakości wyjściowego PDFa na drukarkę, bo inaczej (np. ekran) będzie ciął jakość.



Ostatnia modyfikacja: 20.10.2008 10:40:02
[#11] Re: HTML 2 PDF

@APC74, post #10

Hell()w
popróbowałem ową metodą, nie wiedziałem tylko co rozumiesz przez "pompowanie" grafiki za pomocą "Bell filter" więc po prostu spróbowałem tego na pojedynczym pliku wczytując go normalnie. Gdzieś tam po drodze rzeczywiście tego Bell'a znalazłem. Tak przygotowaną grafikę wydrukował mi już za pomocą Corela bodajże redakcyjny kolega. Wyszło trochę lepiej jednakże na grafikach widać "zniekształcenia", nadal tekst jest pikselowaty, szczególnie widać to na pochyłej czcionce.

Najlepiej byłoby przekonwertować to do jakiegoś pdf'a bądź worda, tak, by czcionki się dopasowywały do rozdzielczości same, no i pompować grafiki w większych rozdziałkach. Bardzo dużo roboty i raczej ciężko będzie. Pod kątem przyszłych numerów już prościej, bo chyba wystarczyłoby wrzucać obrazek, np: o rozmiarach 300x300 i w HTML dopisywać mu width=100 oraz height=100 na stronę, a do konwersji wtedy pójdzie obrazek o 3 razy lepszej jakości. Mam nadzieję, że moja droga rozumowania jest prawidłowa.

Dzięki serdeczne za wskazówki, walki ciąg dalszy.. z jakością!



Ostatnia modyfikacja: 21.10.2008 22:41:59
[#12] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #11

Niestety zniekształcenia będą na pewno przy pomocy takiej metody - niestety nie da się powiększyć trzykrotnie zdjęcia bez jakiś zniekształceń. Jeśli wrzucisz na stronę obrazek 300 dpi (nie rozdzielczość 300x300) to będzie on niestety trochę ważył i mimo ustawienia wyświetlania jego wielkości i tak cały musi być wczytany. A to da zapchanie serwera bardzo szybko, jak i bardzo spowolni wczytywanie strony. Myślę, że to może zniechęcić czytających internautów.
Uwaga: albo drukarnia, albo word. Widać jak obecnie wiele wydawnictw posiłkuje się wordem do tworzenia książek czy gazet, bo generuje pdfa. Później nie da się tego czytać. Trochę lepsi stosują Corela, ale z praktyki wiem, że to też pomyłka, choć już o niebo lepiej.
Mam taki pomysł. Składaj od razu gazetę jako pdf i taką można ustawiać też do pobrania ze strony, a od razu miałbyś do drukarni. Hmm, tak sobie myślę, to tylko 32 strony, jakbym znalazł trochę czasu to zrobiłbym Ci pdfa do drukarni z paserami, rozbarwieniami itp.

[#13] Re: HTML 2 PDF

@AS, post #12

Oczywiście wersja do druku zawierałaby zdjęcia pomniejszone przez przeglądarkę zaś wersja na stronę byłaby już obcięta. Oprócz denerwującego czasu wczytywania przez internautów, dochodzi zajęcie cennego miejsca na serwerze, a tego zawsze mało więc oczywiście takiej opcji nawet nie zakładałem :). To tylko do druku. A dlatego HTML a nie pdf, ponieważ używam Amigi i w niej dobrze mi się to składa i wyświetla pomijając oczywiście brak css i justify (ale to akurat trochę na czucie robię i także sobie podglądam na pecetach). W każdym bądź razie marzy mi się robienie tego po prostu programem do DTP. Technicznie nie stać mnie na wiele.

Myślimy - bo taniej - sami to drukować, sprzęt do drukowania mamy dobry (nie na legalu używany, ale profesjonalny). Trochę mnie to martwi, bo dużo pracy wkładam w każdy numer; zawartość, selekcja, rozplanowanie, skład, tak i w ten, mam trochę już dość :/. Lubię to, ale czasem można już się wypompować (dlategoteż cieszę się, że mentalnie i werbalnie ja walczę z tym drukowaniem a technicznie i fizycznie redakcja). Mimo wszystko lubię wszystko dopilnować sam, no właśnie.. sił brakuje. Zależy nam na niezłej jakości w B5, popróbujemy jednak powrzucać do pdf. Tyle tylko, że w czasie konwersji ignorowane są background w td (co do HTML) - ręce opadają, że co chwile coś wychodzi. A backgroundy te to górny pasek oraz separator (linia) oddzielający kolumny tekstu.

[#14] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #13

Jak masz jakiś proram do DTP, i masz przygotowane zdjęcia i wpisany tekst, to skład zajmie mało czasu, zwłaszcza, gdy ma się już makietę. W programie DTP przygotowujesz sobie najpierw matrycę do gazety, a później to już kolejne numery składa się szybciutko. No i jakość wydruku będzie dobra. Warto na Amidze zainwestować w PageStreama. Jest relatywnie tani (w porównaniu do konkurencji), a ma bardzo duże możliwości.

[#15] Re: HTML 2 PDF

@AS, post #14

Nie widziałem PageStream'a w akcji, ale przypuszczam z wielu wypowiedzi, że warto. Jednakże jego cena na razie jest dla mnie nie do przeskoczenia niestety. Zresztą jako pismo, na razie istniejemy niezarobkowo, a czy to ulegnie zmianie? Nikt z nas nie myślał o tym w tych kategoriach.. choć.. miło by było. Wtedy doinwestowanie w oprogramowanie to priorytet. Na razie jestem ostrożny i chcę wydać ten nieszczęśnie pixelowaty numer na papierze. Najwyżej spróbuję ręcznie owe grafiki raz jeszcze wkleić w większych rozmiarach. Spróbuję jeszcze wydrukować wersję przerobioną przez APC74 (fanx za support), bo drukowałem ją na drukarce praktycznie bez tuszu. Może tędy droga..

Dzięki za zainteresowanie!!

[#16] Re: HTML 2 PDF

@AS, post #14

Wpadłem drodzy forumowicze na pewien pomysł, jako, że skanowałem sobie dziś co nieco..

1) Drukuję plik PNG - zapisany w 650x930 - na powierzchni kartki mniejszej nawet niż A5. Oczywiście w takim rozmiarze, by mieć zadowalającą jakość wydrukowanego pliku

2) Następnie skanuję ową stronę w maksymalnym DPI jakie tylko mogę wycisnąć ze skanera Mustek ScanExpress A3 USB 1200 Pro.

3) Zeskanowany obraz drukuję na B5.

4) Tym sposobem uzyskuję świetną jakość.

Pytanie: Czy punkt czwarty może być / jest prawdziwy? :)

[#17] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #16

Pkt. 4 - raczej nie. Obraz będzie rozmazany, na zdjęciach pojawią się plamki i nie będą one ostre, a czcionka będzie nieczytelna, bo rozmazana (będzie już obrazkiem). Ale testy pokażą jak to wyjdzie. Po prostu nie wyostrzy się zdjęć skanerem jeśli źródło jest nie ostre - wydruk z drukarki nie daje odpowiedniej jakości, nie ta rozdzielczość.



Ostatnia modyfikacja: 23.10.2008 09:09:26
[#18] Re: HTML 2 PDF

@AS, post #17

No właśnie, z tą ostrością sam nie jestem przekonany. Spróbować nie zawadzi. To jest coś na wzór optycznego zoom'u. Zoom cyfrowy = widoczne pixele, a tutaj - biorąc to na chłopską logikę - powinno być ok. Skanowałem wczoraj kilka zdjęć retro z albumu (np: jak miałem roczek :P). Ich format jest mały, jakość skanu dobra, czuję, że spokojnie mogę to wydrukować na A4 i mieć dobrą jakość. Wydaje mi się, że musi być jakaś metoda na to. Empirycznie rzecz ujmując :P.

[#19] Re: HTML 2 PDF

@BagoZonde, post #18

Tak, ale dochodzi tu jeszcze rozdzielczość papieru. Zwykły papier ma coś ok 400 dpi (jak dobrze pamiętam), natomiast fotograficzny do 1200. Dlatego wydruki z dobrej drukarki na papierze fotograficznym są o niebo lepsze niż na zwykłym, nawet kredowym.
Wiesz zabierasz się od tyłu do tego wydruku . Zamiast kombinować, to już być dawno na nowo złożył gazetę pod wydruk.



Ostatnia modyfikacja: 24.10.2008 00:49:30
[#20] Re: HTML 2 PDF

@AS, post #19

Z tym DPI papieru zagiąłeś mnie, nie patrzyłem na to w swoich rozważaniach :). No tak, okrężną drogą chcę złapać temat, ale niestety 6 stron, na których są zdjęcia nie mam pojęcia jak zrobić inaczej, gdyż utraciłem bezpowrotnie te zdjęcia w wyższych rozdziałkach. Znalazłem ostatnio jakiegoś pirackiego PageStream'a 3 na starym cd, ale nie kumam go na razie w ogóle i nie wiem czy da się na nim to złożyć sensownie nie mówiąc o pliku wyjściowym, który miałbym zapisać do wydruku.

Tak naprawdę nie mam kompletnie czasu na skład, przeraża mnie ustawianie czcionki w stronach z tekstem, w HTML jest to Verdana. I rozmiarowo wszystko ładnie zamyka się na każdej stronie, słowa nawet są przedzielane. W domu nie mam peceta i to też taka sprawa, że robię wiele rzeczy na raty. I'm confused!

Additional: Prawdopodobnie pójdę śladami APC74, popróbuję ze stylami i przerzucaniem do PDF. Z tym, że wszystkie pliki, o ile mam je w większych rozdziałkach, muszę poprzerzucać jeszcze raz, wpisać (wymusić) im width i height odpowiednio mniejsze. Nie wiem tylko jakie rozmiary załączyć. Jeżeli mam stronę braną jako HTML w rozmiarze 650x930 czyli np: grafikę w rozmiarze tej strony (bądź jakąś ilustrację), to wrzucić image o rozmiarze 650*3 czy może w jeszcze większym? Jest dużo "doświadczeń" w tej materii do wykonania.



Ostatnia modyfikacja: 24.10.2008 01:14:26
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem