[#1] tuning PC w pracy
Witam!

Niech mi jakaś mądra głowa da dobrą radę.
Sytuacja wygląda następująco:

Mamy w pracy 4 komputery, pracują sobie zsieciowane pod Win 98 i DOSowym programem firmy X. Ów program ma swoją wersję pod Win, która to jest powoli forsowana przez producenta jako jedyne rozwiązanie. Jako, że jest ciut fajniejsza od starej wersji, gotowi jesteśmy się na nią przerzucić. I tu właśnie zaczynają się schody.

Serwisant firmy X twierdzi, że zainstaluje ją bez problemu, tylko nie bierze odpowiedzialności za to, czy nie będzie chodzić za wolno i zaleca wymianę komputerów. Jako, że dość ciężko wyskoczyć z tych kilku kafli (zwłaszcza, że komputery były kupowane w 2005), zacząłem kombinować.
Trzy komputery "główne" (w tym serwer) jadą na Celeronach 2,4 GHz i 128 MB DDR RAM (333). Płyty są różne, ale wszystkie mają socket 478 (dwie mają FSB 533, jedna 800) i obsługują DDR 400. Komputer "mniej główny" to stara płyta ASUSa z Celeronem 333 i 256 MB SDRAM.

Pomyślałem sobie, że przecież można do tych z przodu wsadzić jakiegoś P4 2,8 GHz i 256 MB DDR 400 i musi być widać przyrost prędkości. Pytanie tylko o ile i czy to wystarczy (trudno mi uwierzyć serwisantowi, że Cel 2,4 będzie za wolny, ale na wszelki wypadek...). Czy wąskim gardłem nie będzie tutaj Win 98? (chyba nie obsługuje HT, więc w P4 HT nie ma co inwestować?)
[#2] Re: tuning PC w pracy

@recedent, post #1

Przede wszystkim trzeba dołożyć sporo pamięci RAM, przy Win 98 jakieś 512 MB powinno wystarczyć. Da to wyraźne przyśpieszenie. No poza tym Celeronem 333, ten to wolniutki jest bardzo i lepiej go wymienić (chyba, że nie jest potrzebny za bardzo). A tak więcej nie można powiedzieć poza gdybaniem, gdyż nie powiedziałeś co to za program. Jeśli do księgowania, to ta operacja, co powiedziałem, będzie z zapasem. A jeśli do czegoś innego, to nie wiadomo jakie ma zapotrzebowanie.

[#3] Re: tuning PC w pracy

@AS, post #2

Trzeba jeszcze dodać że Windows 98 nie obsługuje więcej niż 512 MB.
[#4] Re: tuning PC w pracy

@madman15, post #3

Zgadza się, ale kolega ma 128 MB Ramu, a to nawet dla Win 98 jest mało i zaczyna zrzucać dane na dysk twardy. A to bardzo spowalnie pracę. Zaraz ktoś powie, że wystarczy, bo to nie XP, ale wystarczy otworzyć ze 2 aplikacje i pamięci będzie już brakować.
W sumie Celeon 2.4 GHz to jest szybki sprzęt. No chyba, że ktoś zajmuje się grafiką, albo video - tu najnowszy sprzęt będzie za wolny.

[#5] Re: tuning PC w pracy

@madman15, post #3

Trzeba jeszcze dodać że Windows 98 nie obsługuje więcej niż 512 MB.

Nie dane było mi sprawdzić, bo nie chce się na moim piecu zainstalować, ale chyba jednak obsługuje więcej. Jest do tego Service Pack:
http://www.idg.pl/ftp/pc_8127/Windows.98.SE.Service.Pack.2.0.2pl.html

BTW, jakżeż mało ten SP zajmuje. :)

[#6] Re: tuning PC w pracy

@AS, post #4

Dobra, sprawdzam :) Na razie spróbuję im poupychać po 512 MB PC 3200 (400 MHz) i się zobaczy.

Przy okazji: zasięgnąłem języka u znajomego, który pracuje już pod nową wersją programu. Z tego, co udało mi się od niego wyciągnąć, to sprzęt ma nawet ciut jakby słabszy od mojego, a spokojnie mu chodzi. Cóż, najwyżej oszczędzimy trochę $.
[#7] Re: tuning PC w pracy

@El Amigos, post #5

Używałem, nie działa to zbyt dobrze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem