[#1] problem z instalacja XP
probuje zainstalowac winde na dysku 80GB, jedna partycja NTFS ok. 20 GB zajete. Nie mam na co przezucic tych danych, wiec chce tymczasowo zainstalowac winde na tej partycji.
Ale instalator xp wywala mi komunikat ze na dysku nie ma partycji zgodnej z systemem. To normalne czy o czyms nie wiem? Filesystem nie jest uszkodzony.

[#2] Re: problem z instalacja XP

@vi-bee, post #1

Taki komunikat pojawia się, gdy partycja NTFS na której próbujesz zainstalować Windowsa była założona pod nowszą wersją systemu, niż ten który próbujesz zainstalować. Np. partycja NTFS była założona pod WinXP a próbujesz zainstalować na niej WindowsNT. Po prostu wersja filesystemu nie jest obsługiwana przez system.
Ta partycja była założona pod Vistą może?
Albo HD jest na SATA?



Ostatnia modyfikacja: 10.02.2009 00:31:56
[#3] Re: problem z instalacja XP

@APC74, post #2

No wlasnie nie, dysk jest ide a partycja na pewno byla formatowana pod xp.
Probuje zainstalowac system na pendrivie 2GB i niezaleznie jakiego uzyje filesystemu mam ten sam komunikat. Co ciekawe nie da sie na nim utworzyc partycji za pomoca instalatora.

[#4] Re: problem z instalacja XP

@vi-bee, post #3

Rozumiem, że dysk był używany w innym komputerze z WinXP i tam nie sprawiał żadnych kłopotów?
A tak przy okazji nie był czasem "podlinkowany" jako rozszerzenie innej partycji?
A w jakikolwiek inny sposób, oprócz zabawy z instalką WinXP możesz wyświetlić zawartość tego dysku (np. wystartować Linuksa z płyty LiveCD - ale takiego, który ma w LiveCD obsługę NTFS)?

[#5] Re: problem z instalacja XP

@APC74, post #4

No dokladnie nie bylo z nim zadnych problemow i zadnego linkowania tez nie bylo. Pod linuxem (w tym pececie na ktorym chce zainstalowac xp) tez dziala bez problemow.

[#6] Re: problem z instalacja XP

@vi-bee, post #5

No to ciekawie. Czyli taśma jest sprawna.
A jak masz podpięte te dyski? Dysk z Linuchem jest jako pierwszy, np. master na pierwszej lini (PRIMARY) a dysk kolejny, czyli ten na którym próbujesz posadzić WindęXP (jako slave na tej samej linii, lub gdzieś na linii SECONDARY)?
Co się dzieje, gdy odepniesz dysk Linuksa i próbujesz zainstalować Windę na tej 80-dziesiątce?



Ostatnia modyfikacja: 10.02.2009 11:40:05
[#7] Re: problem z instalacja XP

@vi-bee, post #1

Witam

Najlepiej podziel ten dysk na partycje np. partition menager ( pełne wersje są w czasopiśmie PC WORLD KOMPUTER ) i będzie po kłopocie, bo inaczej czeka cie format dysku przed instalacja a dane stracisz.

Jak już zainstalujesz system na nowej partycji, możesz albo zostawić, albo połączyć partycje tak aby była jedna cala - bez formatowania dysku.
[#8] Re: problem z instalacja XP

@(V)(I)mothe(P), post #7

Uzywalem linuxa live (ubuntu i knoppixa).
Probowalem roznych konfiguracji, jako master na tasmie z CD albo jako single na drugiej tasmie i tak samo. Probowalem tez roznych plyt instalacyjnych xp home pl i xp pro en, efekt zawsze taki sam.

A ten partition manager to plytka bootowalna? Bo moge ten dysk podpiac do lapka przez usb, ale ten moj kontroler usb dziala troche zawodnie i boje sie w ten sposob robic zmiany na partycjach.

[#9] Re: problem z instalacja XP

@vi-bee, post #8

Jest wersja instalacyjna i wersja bootowalna z płytki ( dos ) i czasami są problemy z obsługą myszek pod usb - ale klawiaturą tez się da .

Jest parę innych tez programów podobnych ( nie musi być ten ).
A nie możesz podpiąć twardego do PC ( zmienić zworek na master i twardy jako pierwszy na taśmie a potem cd ). W Biosie ustaw na boot z cd a reszta już zależy od ciebie jak sobie ustawisz.

Ja parę razy już tak robiłem ze swoim twardym i zawsze mi się udawało.
( ale mam nauczkę, zawsze dziele duży twardy dysk na parę partycji - jak coś się stanie to nie stracę wszystkiego).



Ostatnia modyfikacja: 10.02.2009 14:46:34
[#10] Re: problem z instalacja XP

@vi-bee, post #8

Jest jeszcze inna opcja - zgrać to wszystko na płytki DVD ( te 20 GB ) i po kłopocie... ( płytki tanie a archiwum masz już z tego zrobione ) :)

a tak nawiązując do tego :

...ale instalator xp wywala mi komunikat ze na dysku nie ma partycji zgodnej z systemem. To normalne czy o czymś nie wiem? Filesystem nie jest uszkodzony.

- to zawsze będzie taki komunikat, bo system nagrywa swoje pliki startowe na hdd ( wiec czeka cie format hdd, co zresztą instalka systemu sama zakomunikuje o tym) - więc tak czy siak albo dzielisz na partycje albo nagrywasz na płytki DVD.



Ostatnia modyfikacja: 10.02.2009 15:19:07
[#11] Re: problem z instalacja XP

@(V)(I)mothe(P), post #9

A nie możesz podpiąć twardego do PC ( zmienić zworek na master i twardy jako pierwszy na taśmie a potem cd ). W Biosie ustaw na boot z cd a reszta już zależy od ciebie jak sobie ustawisz.

ale co to da?

Musze pozyczyc dysk od kogos, albo skorzystać z czyjegos kompa, problem w tym ze nie mam kiedy...

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem