[#1] endiany
Na początek zaznaczam, że nie znam się na programowaniu systemów, itp. (turbopascal z liceum, basic z c64 oraz javascript możemy sobie darować), więc proszę za mocno nie bić po głowie

NA dobreprogramy.pl pojawił się news o systemie HelenOS, który chodzi na x86 oraz PPC i łyka big-endian, jak i little-endian
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=10825&HelenOS+0.4.0#komentarz

Ponieważ przy rozmowach o szansach amigowego OSa na pieca często pojawia się problem endianów, mam pytanie: skoro taki HelenOS łyka dwa rodzaje endianów, to jak to ma się do AOS/MOS - czy nie dałoby się zrobić podobnie?
[#2] Re: endiany

@MikeN, post #1

No i w sumie ok. 8 lat potrzeba było, żeby dojść do dzisiejszego poziomu (shell, obsługa partycji FAT). Z czego 3 pierwsze lata na wyjściową wersję kernela.

[#3] Re: endiany

@MikeN, post #1

Sprawa polega na tym, że problem endianów jest łatwy do rozwiązania, jeżeli pomyślimy nad nim na etapie projektowania systemu, bądź przynajmniej wczesnych wersji alpha. Z endianami znakomicie radzi sobie dzięki temu Linux, a z naszego podwórka - AROS. Tak jest i w przypadku HelenOS-a. Wbrew temu, co sugeruje APC74, to nie obsługa obu endianów jest winna powolnemu rozwojowi sytemu, to kwestia ile ludzi nad nim pracuje.

AmigaOS był pisany z milczącym założeniem big endiana. Dodatkowo większa część struktur systemowych była publiczna, przez co programy odwoływały się do nich bezpośrednio, zakładając z góry, że pola tych struktur są w big-endianie. Przeniosło się to na MorphOS-a i AmigaOS 4. Dlatego przeniesienie każdego z tych systemów na architekturę little-endian jest bardzo trudne, a nawet gdyby się udało, to kosztem znacznego pogorszenia wydajności i/lub kompatybilności wstecz.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem