[#1] tylko 1%, czyżby?
Gdzie nie czytam, jakiekolwiek publikacje na temat podziału rynku na systemy operacyjne piszą że Linux ma 1% użytkowników. Po pierwsze: jak oni to zbadali Po drugie: z własnych obserwacji widzę, że procent jest znacznie wyższy. Po trzecie: pisma takie jak Chip który jest skrajnie szowinistyczny jeśli chodzi o tematykę systemów operacyjnych zniekształca rzeczywistość, strasząc użytkowników Windows'a, którzy chcą spróbować Linuksa na różne sposoby: że Linux to kontroluje się z poziomu konsoli, że nie ma sterowników, itd. Używając swojego Linuksa nie spotkałem się z urządzeniem, które nie byłoby obsługiwane przez niego. A w XPku czy Viście musiałem wachlować płytami ze sterownikami, aby coś działało. Mam wrażenie że albo redaktorzy Chip'a w dupie byli i g.ó.w.n.o widzieli, albo to zorganizowana akcja dezinformacyjna.
Co Wy sądzicie na ten temat i jakie bzdrury wyssane z palca na temat Linuksa?

[#2] Re: tylko 1%, czyżby?

@QkiZ, post #1

Poleć mi jakiegoś Linuxa. Ściągnąłem jakiś czas temu Open SUSE x64 w wersji 10 albo 11 (z 3 miesiace temu) i nie mogłem zmienić odświeżania ekranu na 85Hz i podziękowałem. Płytę jeszcze mam. Trzeba jakieś sterowniki dograć?

Mam 8800GT, E4400 @ 3.33, 6G DDR2.

[#3] Re: tylko 1%, czyżby?

@QkiZ, post #1

Wiesz oszacować udział liniucha będzie trudno. Winde można np po ilości sprzedanych kopii systemu, ale będzie to niedoszacowanie (ach te piraty :D) Przy linuksie ilość sprzedanych kompów z tym systemem? rotfl dlaczego? To w większości kompy na których (w PL) instaluje się piraty M$. Ilość pobrań lina też nie, bo sam pobrałem wiele a tylko jeden mi pasi.

Teraz moje gdybania...
W kompach "domowych" 2-3%
Serwery i inne pro 20+%

Urządzenia z "wbudowanym" linem pomijam, ale jest tego trochę: telefony, NAS, routery itd

[#4] Re: tylko 1%, czyżby?

@El Amigos, post #2

Mogę polecić Minta http://www.linuxmint.com/ sam bawię się na "5"- Elyssa a wyszła już "6" Felicia.

PS Widzę że masz 6GB ramu to może wersję 64bit przetestujesz? http://linuxmint.pl/

[#5] Re: tylko 1%, czyżby?

@QkiZ, post #1

http://www.ranking.pl/index.php?page=Ranks:RanksPage&stat=21|OW <-tutaj tez robia jakies badania. A czy prawda? nie wiem, ale biorac pod uwage, ze znaczna wiekszosc uzytkowinikow komutera, kojazy komuter z windowsem, a internet z IE i GG to mozliwe, ze linux bedzie mial tak malo %

[#6] Re: tylko 1%, czyżby?

@necavi, post #4

Wziąłem sobie tą Felicie x64. Jutro albo w week zainstaluje i potestuje. To popularna dystrybucja? Bo nie słyszałem o Mint.

[#7] Re: tylko 1%, czyżby?

@El Amigos, post #2

ja polecam ubuntu. mint jest na jego podstawie zrobiony. co do rankingu, trzeba patrzeć dla kogo robiony jest. aha i jeszcze jedno, badania są prowadzone przez gemius.pl. jeden z serwisów zajmujących się reklamą w internecie. moja przeglądarka domyślnie blokuje połączenia do tego serwera, dzięki czemu nie zbierają danych ode mnie. myśle że jest sporo takich osób które tak robią.



Ostatnia modyfikacja: 26.02.2009 10:24:37
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem