[#1] Naprawa Windows XP
Wczoraj miałem sądny dzień. Postanowiłem zainstalować Windowsa XP na PC posiadającym już na dysku Windowsa Me. Mam instalkę XP w wersji dla komputerów już posiadających na dysku innego windowsa.
Instalacja (upgrade z Me na XP) poszła gładko. Problem pojawił się przy sterowniku drukarki. XP twierdził, że jest problem ze sterownikiem. Postanowiłem więc odinstalować sterownik instalowany jeszcze na Me i zainstalować go ponownie już pod XP. Podczas deinstalacji coś się pochrzaniło i skasowane zostały jakieś pliki systemowe. Efekt - XP się nie uruchamiał.
Po tym przydługim wstępie czas na pytanie zasadnicze:
Czy jest szansa naprawy takich uszkodzeń XP posiadając jedynie płytkę służącą do upgrade'u wcześniejszego windowsa do XP?

[#2] Re: Naprawa Windows XP

@PopoCop, post #1

Nie żebym znał wszystkie możliwe wersje systemów win jakie wyszły na świecie, ale osobiście pierwszy raz słyszę żeby istniała oficjalnie wersja XP umożliwiająca upgrade z poprzedniej wersji win, bo nawet w przypadku upgradu kolejnych beta buildów Win7, które są specjalnie pisane żeby umozliwiać upgrade, M$ zaleca format i instalację na goło.
Obawiam się że to coś więcej niż tylko problem z głupim sterownikiem drukarki.
A że dochodzenie do tego co to mogło być w przypadku Łokien, szczególnie na odległość, jest bardzo mocno utrudnione (delikatnie mówiąc ;)), obawiam się że pozostał Ci "format C:" i instalacja od nowa.

[#3] Re: Naprawa Windows XP

@Shoonay, post #2

Format i instalację od nowa już zrobiłem :) Pytam tylko z ciekawości i ewentualnie na przyszłość.
A jeśli chodzi o instalki Windowsa to już chyba od czasów W95 były w sprzedaży dwa rodzaje: dla nowych PC (z czystym, świeżo formatowanym dyskiem) i dla PC już mających na dysku starszego Windowsa.

Wersja instalki XP, którą mam umożliwia dwie rzeczy - albo robi podmiankę systemu (czyli zostają wszystkie stare ustawienia, sterowniki, programy) albo kasuje starego Windowsa i instaluje od nowa XP.

[#4] Re: Naprawa Windows XP

@PopoCop, post #3

Tak robią wszystkie instalki XP czy 2000 z jakich miałem okazję korzystać, z tym że nie z każdej wcześniejszej wersji systemu da się zrobić aktualizację.

[#5] Re: Naprawa Windows XP

@PopoCop, post #3

A nie było aby tak że każda wersja przy instalacji pyta się gdy na jakiejś partycji jest już win czy zostawić te pliki czy sformatowac?
Po czym, jeśli wybierzemy żeby zostawić najnormalniej w świecie pozostawia katalog poprzedniego win i tworzy katalog nowego win?
To nie jest update jak dla mnie ;)

Update, to nadpisanie starych wersji plików nowymi i pozostawienie ważnych plików konfiguracji uzytkownika.
Viśta i kolejne buildy Win7 jak dotychczas najlepiej to robią, choć z tym ostatnim (pozostawieniem nienaruszonych plików konfiguracyjnych) od zawsze występowały problemy więc najlepiej zbackupować to i owo.

Ufff, jak dobrze że już od paru lat nie muszę się męczyć z tym badziewnym XPekiem ;)

[#6] Re: Naprawa Windows XP

@Shoonay, post #5

Aktualizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy instalacja zostanie uruchomiona z poziomu starszej wersji systemu, a nie po uruchomieniu komputera bezpośrednio z płyty. Wtedy jest tak jak napisałeś, czyli instaluje nową wersję "obok" starej.

[#7] Re: Naprawa Windows XP

@PopoCop, post #3

XP ma możliwość naprawy zaawansowana to Konsola Odzyskiwania którą przy odpowiedniej wprawie można nawet odzyskać rejestr.
Łatwiejsza wersja to start z płyty jak przy zwykłej instalacji i UWAŻNE czytanie kolejno pojawiających się ekranów bodajże na 3 ekranie jest tekst w stylu "Co chcesz zrobić? Naprawić bieżącą instalację czy zainstalować systekm od nowa? Aby naprawić należy wcisnąć klawisz R". I tak wchodzisz do Konsoli. Jeżeli wybierzesz instaluj na nowo to na następnym ekranie jeżeli na dysku już jest XP nadający się do naprawy to powinieneś mieć listę dysków z zainstalowanym sytemem wskazujesz który chcesz naprawić i jazda. Uwaga teraz właśnie trzeba wybrać naprawę a nie instalację. Powtarzam wszystko jest bardzo ładnie i dokładnie opisane wystarczy tylko uważnie czytać polecenia. Zapewniam, że kilkakrotnie już ratowałem tak system na kilku kompach. Ale uwaga jeżeli rozwalony jest rejestr to raczej ten sposób nie zadziała. Ale na brakujące pliki systemowe taka naprawa pomaga ale uwaga system należy ponownie zarejestrować i zainstalować wszystkie poprawki.
XP da się zainstalować na ME na zasadzie updejtu czyli istnieje możliwość powrotu do wcześniejszej wersji jeżeli podczas updejtu wybierze się opcję pozostaw pliki deinstalatora.



Ostatnia modyfikacja: 28.05.2009 01:38:49
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem