[#1] Krashan - gdzie jest news?
Gdzie jest news na temat zaprzestania produkcji efiki?
Gdzie jest dyskusja na temat tego, że nie ma żadnego sprzętu pod MOSa który jest jeszcze produkowany?
Gdzie jest informacja czy jest planowana wersja MOSa na ARMa albo na MACa PPC (nie ma już wymówki że to sprzęt już nieprodukowany skoro efika też nie jest już produkowana)?

05.06.2009
http://bbrv.blogspot.com/2009/06/residual-value.html

http://www.genesi-usa.com/products/efika/5200b

[#2] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #1

myślenie nie boli:

http://www.ppa.pl/efika2.bez.procesora.powerpc,6883;aktualnosci.html
http://www.morphos.de/faq.html



Ostatnia modyfikacja: 06.07.2009 20:05:26
[#3] Re: Krashan - gdzie jest news?

@rzookol, post #2

Widocznie niektórych jednak boli.

Tak w ogóle to dziś dziwne, jakieś takie wyrwane z kontekstu, wątki powstają tutaj. Na #ppa trwa rzeź, czy jak?

[#4] Re: Krashan - gdzie jest news?

@APC74, post #3

There exist also development ports to the Freescale MobileGT platform and Apple's G4-based MacMini. The latter is likely to be released publically at some point in the future but no timetable is available at present.

Czyli w bliżej nieokreślonej przyszłości być może wyjdzie MOS na maca mini. Czyli MOS to taki dziwny OS na którego nie ma nowego sprzetu? W takim razie Wasi koledzy z exec.pl chyba mają trudności z powstrzymaniem śmiechu (sami nie mają się szczególnie czym chwalić ale przynajmniej COŚ mają):

Konrad Bielski pisze:
Liczba osób zainteresowanych sprzętem dla AmigaOS rośnie, ale powoli. Udało się na szczęście zainteresować nowymi wersjami AmigaOS większość społeczności i zmarginalizować takie projekty jak AROS czy MorphOS. Myślę, że kolejna wersja AmigaOS tylko umocni ten trend.
[#5] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #4

Konrad Bielski pisze dalej:
Genesi (...) zamiast PPC teraz używają ARM. PPC można użyć w AmigaOS, ARM nie można. Gdzie są teraz te wszystkie osoby, które namawiały amigowców do inwestowania w sprzęt Genesi? Nie lepiej było inwestować pieniądze w sprzęt ACube? Pieniądze byłych amigowców zostały zainwestowane przez Genesi w sprzęt z procesorami ARM, który w ogóle amigowcom nie jest potrzebny.

Krashan - to chyba pisał o tobie ok, racja
[#6] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #5

Konrad Bielski sam zainwestował w sprzęt z Genesi, więc jak zwykle pisze jedno, a robi drugie. Tyle gardłował o wspieraniu firm produkujących sprzęt pod AmigaOS 4, namawiał najpierw do kupna pełnej błędów A1, potem do kupna drogiej i słabej Samanthy, a sam jak tchórzliwy szczurek kupił Pegasosa. Chyba po tym nie traktujesz jego słów poważnie?

[#7] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #1

Gdzie jest news na temat zaprzestania produkcji efiki?

Trzeba było podesłać. A teraz to już żaden news...

Gdzie jest dyskusja na temat tego, że nie ma żadnego sprzętu pod MOSa który jest jeszcze produkowany?

Nie wiem. Widocznie nikogo ten temat nie interesuje, to i dyskusji nie ma. Możesz sobie sam ze sobą podyskutować, jak masz ochotę.

Gdzie jest informacja czy jest planowana wersja MOSa na ARMa albo na MACa PPC (nie ma już wymówki że to sprzęt już nieprodukowany skoro efika też nie jest już produkowana)?

Nie ma żadnej oficjalnej informacji o wersji MorphOS-a na ARM-a, ani też oficjalnej informacji o MorphOS-ie na Maca Mini. Informacja o wydaniu MorphOS-a na Mini będzie po ukończeniu tego portu. Informacja o ewentualnym porcie na ARM-a – również po ewentualnym jego ukończeniu.

[#8] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #4

Nie w bliżej nieokreślonej przyszłości tylko po mosie2.3, jesli chodzi o kolegów z execa to dziwi mnie ich smiech, wszak znani są z totalnego braku poczucia humoru. Nie wiem czym mogą się chwalić ale nadal ja i pare osób z ppa ma silniejszy sprzęt niż oni (peg g4 + radek8500/9100, który jest nieobslugiwany przez os4.x)

Konrad Bielski jako postać groteskowa nie powinna być cytowana (i to w niepoprawny sposób), choć osobiście cieszy mnie fakt, iż pewna grupa osób zainteresowała się nowymi wersjami AmigaOsu. Im szybciej nastąpi rozgraniczenie nowe-osy --- a500 ze stacją dysków tym lepiej. A i jeszcze jedno, ile osób które kupiło AmigaOs w Polsce to programiści ?

[#9] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #1

Gdzie jest news na temat zaprzestania produkcji efiki?
http://www.ppa.pl/newsy/komentarze.php?p=5711&c=1#comments

Gdzie jest dyskusja na temat tego, że nie ma żadnego sprzętu pod MOSa który jest jeszcze produkowany?
http://www.ppa.pl/newsy/komentarze.php?p=6883&c=1#comments

Jak widać, to są już stare i przebrzmiałe tematy na PPA.

[#10] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Grzegorz Kraszewski, post #6

Dlaczego ten temat został przeniesiony z działu MorphOS? Osoby które chciałyby kupić MOSa chciałyby pewnie wiedzieć w jaki sprzęt warto zainwestować (sprzęt z przyszłością a nie sprzęt wycofany z produkcji).

Krashan wiekokrotnie pisał o tym ile to razy większą mocą dysponuje Efika w porównaniu do klasycznej Amigi pomijając przy tym fakt że chodzi mu w tym momencie o "gołą" Amigę. W porównaniu z A1200 z BlizzardPPC to Efika ma ok. 2 razy większą moc obliczeniową i połowę pamięci (128 MB). Każdy Peg ma wielokrotnie lepsze parametry niż Efika (i tak jak Efika nie jest już produkowany). Namawianie ludzi dzisiaj do kupna Efiki jest conajmniej nieuczciwe.
[#11] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #10

hmmm a skąd wyciągnąłeś informację, że Efika ma moc obliczeniową "ok. 2 razy" większą od A1200?
Przecież w Efice siedzi układ 400 MHz podpięty do pełnej szyny 64 bit (a nie połowy jak w BlizzardziePPC), do tego na kościach DDR, a nie SDRAM. Ilość MHz od dawna nie daje żadnego porównania przy wydajności systemów mikroprocesorowych.

Problemem Efiki jest mała pamięć (chociaż da się używać), ale prędkość na pewno nie (używałeś Efiki pod Morphosem 2.x?)
[#12] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #10

Zdziwiłbyś się ile potrafi Efika z MorphOSem. Pomijając mało RAMu, sprzęt ten jest naprawdę szybki (na pewno więcej niż dwukrotnie szybszy od A1200 z PPC), nie mówiąc już o tym że w A1200 mogłeś mieć co najwyżej Permedia2, a nie Radeona, ewentualnie coś na PCI.

Po drugie, spróbuj kupić A1200 z BlizzardemPPC i BVision oraz kontrolerem USB za cenę Efiki - niewykonalne!

No i po trzecie - spróbuj odpalić taką A1200 z tymi wszystkimi urządzeniami bez aktywnego chłodzenia - raczej długo nie pochodzi.. Efika jest absolutnie bezgłośna, nie potrzebuje nawet radiatora na procesorze, nie mówiąc o jakichkolwiek wiatrakach...

Minusem Efiki jest brak obudowy, ale można też potraktować to jako "ficzer" - możesz sobie zbudować dokładnie taką, jaką chcesz (np. z klocków Lego ;))


PS. Nie każdy chce mieć Pega - ja na przykład mam już jeden komp (który hałasuje i zajmuje dużo miejsca) - po co mi drugi? Efika doskonale spełnia zadanie maszynki pod MorphOSa (i w mniejszym stopniu Linuxa) i chwała jej za to, że jest cichutka i malutka =)

[#13] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #10

Dlaczego ten temat został przeniesiony z działu MorphOS?

Dlatego, że tu jest dobre miejsce na wątki zakładane przez trolli takich jak Ty, którzy właśnie dopiero co założyli sobie kolejne konto tylko i wyłącznie w celu prostackiej zabawy.

[#14] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Krashan i znowu mijasz się z prawdą - konto mam od przeszło 2 tygodni.
[#15] Re: Krashan - gdzie jest news?

@skipp, post #12

Może by tak zrobić jakiś benchmark porównujacy moc obliczeniową amigi klasycznej z PPC, Efiki i Pega. Jedyne co znalazłem w sieci to:

http://via.i-networx.de/EN/bench_en.html

Efika to SoC więc wypada słabo w porównaniu do konstrukcji zawierających osobny procesor PPC.

nie mówiąc już o tym że w A1200 mogłeś mieć co najwyżej Permedia2, a nie Radeona, ewentualnie coś na PCI.
Dodaj jeszcze: takie samo PCI jakie ma Efika

Po drugie, spróbuj kupić A1200 z BlizzardemPPC i BVision oraz kontrolerem USB za cenę Efiki - niewykonalne!
Ale mam wtedy 256 MB ramu, możliwość podłączenia więcej urządzeń IDE/SCSI i więcej portów USB (USB 2.0 jest obsługiwane?)

No i po trzecie - spróbuj odpalić taką A1200 z tymi wszystkimi urządzeniami bez aktywnego chłodzenia - raczej długo nie pochodzi.. Efika jest absolutnie bezgłośna, nie potrzebuje nawet radiatora na procesorze, nie mówiąc o jakichkolwiek wiatrakach...
Ale zasilacz ATX ma wiatrak i jest wiekszy od Efiki a jak masz tradycyjny dysk twardy to też słyszysz jak się kręci.

Minusem Efiki jest brak obudowy
Dla mnie to żaden minus

Efika doskonale spełnia zadanie maszynki pod MorphOSa (i w mniejszym stopniu Linuxa)
Linuxa jak chcesz sobie server FTP albo print server postawić (LAMP już gorzej) - czy PPA dalej chodzi na Efice?



Ostatnia modyfikacja: 07.07.2009 08:47:38
[#16] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #15

Dodaj jeszcze: takie samo PCI jakie ma Efika

A możesz włożyc do A1200 Radeona na PCI (w zasadzie na AGP poprzez riser)? Pewnie możesz, ale co z tego, skoro nic na nim nie zobaczysz.

Ale zasilacz ATX ma wiatrak i jest wiekszy od Efiki a jak masz tradycyjny dysk twardy to też słyszysz jak się kręci.

A słyszałeś kiedyś o zasilaczach picoPSU (taki właśnie mam)? A nowe, laptopowe dyski są praktycznie bezgłośne (taki jak mój Fujitsu właśnie).

Linuxa jak chcesz sobie server FTP albo print server postawić

Ja miałem Debiana z pełnym środowiskiem graficznym, i oprócz tego, że dość wolno to chodziło (z powodu małej ilości RAMu czyli ostrej jazdy na wirtualnej pamięci), to dało się używać. Na pewno lepiej niż w miarę dzisiejszego Linuxa na A1200 (o ile w ogóle jest jakiś)...

No i nie odniosłeś się do argumentu ceny - 500 zł za Efikę i minimum 1500 zł za mocno wiekowy, sporo używany, nierzadko "kanapkowy" sprzęt...

[#17] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #15

Efika to SoC więc wypada słabo w porównaniu do konstrukcji zawierających osobny procesor PPC.

Nie zmienia to jednak faktu, że we wszsystkich testach wypada lepiej niż klasyk z PPC.

czy PPA dalej chodzi na Efice?

PPA nigdy nie "chodziło" na Efice.



Ostatnia modyfikacja: 07.07.2009 21:14:26
[#18] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Amig, post #14

Krashan i znowu mijasz się z prawdą - konto mam od przeszło 2 tygodni.

Czyli dopiero co założone, jakie tu mijanie się z prawdą... Poza tym co rozumiesz przez "znowu"?

[#19] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Grzegorz Kraszewski, post #18

Tzn. że nie po raz pierwszy? Pewnie już któryś z kolei będzie. Krashan już Ci się forumowicze mnożą jak grzyby po deszczu
[#20] Re: Krashan - gdzie jest news?

@Adam69, post #19

A co to za forumowicze, co zakładają konto dla napisania jednego głupawego posta i zaraz kasują...

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem