[#1] Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit
Witam!
Od kilku miesięcy mam Mandrive zamiast XP i jestem bardzo zadowolony z tego systemu. Jest to wersja 32-bitowa, a zauważyłem, że mam Celerona D 3,06 , który obsługuje instrukcje 64 bitowe.
1) Zastanawiam się, czy jest sens zainstalować sobie wersje 64-bitową? Będzie to działać na tym procesorze?
2) Dodatkowo chciałem dołozyc sobie kartę graficzną QUADRO FX1100 128BIT, bo chce się pobawić na razie grafika 3D (na początek Blender- mam już książki), a później jak zdobędę kasę, to REALSOFT 4D wersja dla Linuksa (150 euro).
To co warto instalować wersje 64 bitowa systemu na moim sprzęcie no i tę kartę. W ogóle zamierzam nieco rozbudować mój komputer - dokupić ramu do 2 gb (mam 512 mb)
3) A czy procesor core duo a nie core2duo pasowałby do gniazda tego od PIV bo moja płyta obsługuje i celerony i PIV z tego co wyczytałem? Może warto kupić jakiegoś dwurdzeniowca core duo (ktoś mi tłumaczył, że core duo to nie jest prawdziwy dwurdzeniowiec, bo musi być core2duo) no więc jak to jest? Używa ktoś podobnej konfiguracji i ma jakieś doświadczenia z Mandriva ver. 64-bit?

[#2] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@ender, post #1

Dopóki nie przekroczysz 3GB RAM to nie ma sensu ładować się w 64-bitowy OS.

[#3] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@ender, post #1

1) Zastanawiam się, czy jest sens zainstalować sobie wersje 64-bitową? Będzie to działać na tym procesorze?

Działać będzie, ale jak napisał kolega wyżej, jak nie masz 4GB Ram lub więcej to nie ma sensu.

3) A czy procesor core duo a nie core2duo pasowałby do gniazda tego od PIV bo moja płyta obsługuje i celerony i PIV z tego co wyczytałem? Może warto kupić jakiegoś dwurdzeniowca core duo (ktoś mi tłumaczył, że core duo to nie jest prawdziwy dwurdzeniowiec, bo musi być core2duo) no więc jak to jest?

Wszystko zależy jaką masz płytę, na jakim chipsecie, mimo że CoreDuo używa sloty 775 tak jak stare celerony, nie oznacza to że się odpali ;)

CoreDuo to po prostu dwa procesory zlepione na jednej podstawce z wspólną pamięcią cache. Z punktu widzenia użytkowanika to jest procesor dwurdzeniowy. Natomiast Core2Duo można nazwać "natywnym" dwurdzeniowcem. Były to procesory od początku zaprojektowane jako dwurdzeniowe, zrezygnowano w nich z tego nieszczęsnego NetBurst. Jak już wymieniać procesor to lepiej na Core2Duo, ale musisz pamiętać że nie każda starsza płyta obsługuje Core2Duo.

[#4] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@APC74, post #2

Z tego co wyczytałem to moja płyta nie zobaczy więcej niż 2 gb ramu DDR(więc chyba 1) max 1gb w 1 slocie (a mam 2 sloty). Trochę dziwne, ale tak pisało, a książkę - instrukcje gdzieś zadziałem). Aha ten zestaw był zrobiony przez NTT System (to i tak nic nie mówi).

A Linux ma też takie ograniczenia co do pamięci jak XP? (max 3gb - ver. 32 - bit)



Ostatnia modyfikacja: 11.07.2009 14:14:04
[#5] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@ender, post #4

Linux z kernelem 32-bit będzie obsługiwał więcej pamięci, ale i tak przestrzeń adresowa jednego procesu jest ograniczona do 32 bitów. Ergo, jeden program nie zajmie więcej niż 4GB RAMu.

[#6] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@ender, post #4

Do cięższej pracy celeronki to średnio trafiony pomysł - mało pamięci podręcznej daje o sobie znać - porównaj z pełnym pentiumem o podobnych parametrach - ja się wyleczyłem z Celków.
Granica 4GB jest niezależna od systemu operacyjnego - tu ograniczeniem są 32 bity. Dokładniej to mobo narzuca dalsze ograniczenia czyli max 3,7 lub nawet 3,5GB - w zależności od płyty.
Inwestycja w DDR1 jest dosyć wątpliwa - kosztują nawet 2x tyle co DDR2.

IMHO pomęcz się jeszcze trochę na tym co masz, a kaskę odłożyłbym na jakiś konkretny zestaw na s775.

[#7] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@ender, post #4

32-bitowe OSy nie mogą zaadresować więcej niż 4GB RAM. Oczywiście należy pamiętać, że np. pamięć karty graficznej również leży w tym zakresie, więc jeżeli masz grafikę z 1GB VRAM, to system może zaadresować 3GB pamięci RAM (a właściwie mniej, bo inne urządzenia podpięte do PC też mają własną pamięć...).

[#8] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@APC74, post #7

http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

Dzięki temu Linux 32-bitowy potrafi zaadresować aż 64GB RAM. Obsługa PAE jest standardem w każdej dzisiejszej dystrybucji.



Ostatnia modyfikacja: 12.07.2009 00:13:42
[#9] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@APC74, post #2

Mam pytanie trochę się bawiłem 32 bitową wersją Windowa Visty na 64 bitowym laptopie brata.

Oglądając różne programy diagnostyczne wychodzi na to, że jeden z rdzeni ( a procesor laptop ma ich dwa) jest nie aktywny na tej wersji Windowsa. Z ciekawości wrzuciłem 64 bit Mandrive i okazało się , że obydwa rdzenie pracują.

Wychodzi na to, że w przypadku procesorów dwurdzeniowych jeden jest nieaktywny jeśli używamy 32 bitowej wersji systemu.

Jeśli źle pisze albo coś pominąłem to proszę mnie poprawić.



Benedykt Dziubałtowski

[#10] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@strim, post #8

Sztuka dla sztuki.
Wyrenderuj na takim OS scenę w Blenderze, która wymaga 16GB RAM.

[#11] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Benedykt Dziubałtowski, post #9

Wychodzi na to, że w przypadku procesorów dwurdzeniowych jeden jest nieaktywny jeśli używamy 32 bitowej wersji systemu.

W moim 32-bitowym XP są widziane i obsługiwane obydwa rdzenie. Klik.
Dlaczego w tej wersji Visty nie ma wsparcia dla wielordzeniowych procesorów - nie mam pojęcia. Możliwe, że jest to wina zainstalowanego ACPI w windows - w takim przypadku trzeba będzie przeinstalować OS.

[#12] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@APC74, post #11

To co napisałeś to mój brat w swoim lapku tez ma. Programy diagnostyczne jednak wykazują aktywność tylko jednego rdzenia. Teraz Ci nazwy nie podam za dnia postaram się szerzej o tym z bratem porozmawiać i podać nazwy programów.



Benedykt Dziubałtowski

[#13] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

A co na to programy użytkowe - np. 7zip? W trakcie kompresji zajrzyj do Menedżera.

[#14] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@necavi, post #6

Pisałem, że zgubiłem instrukcje od płyty głównej, a tam jeśli pamiętam było, że płyta obsłuży max 2 gb ram po 1 gb w slocie i pisało DDR, więc czy mogę zastosować DDR2? Komputer jest z 2006 roku. Trzeba coś z biosem pogrzebać, żeby DDR2 działały? Najłatwiej byłoby kupić nowy komputer, ale brakuje mi kasy, a poza tym ten komputer naprawdę świetnie się nadaje do Internetu , filmów. Fakt teraz zainteresowałem się grafiką i chciałbym coś szybszego, ale nie sprezentuje komuś mojego komputera, żeby zrobić miejsce na nowy, bo mnie na to nie stać, dlatego próbuję "dopalić" to co mam, żeby później nie psioczyć jak już będę pracował z np. Blenderem.

A co myślicie o karcie graficznej, która wskazałem wcześniej? Jest okazja "trafić" leżaka magazynowego z 6-miesięczna gwarancją. W gry na PC już nie gram, więc na początek do Blendera może mogła by być?

[#15] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

Programy diagnostyczne jednak wykazują aktywność tylko jednego rdzenia.

Hmm... w sumie tak nie powinno być, no chyba że programy diagnostyczne są źle napisane. ;) Czasami też zdarza się że niektóre programy nie korzystają z wielu rdzeni, przykładem może być WinUAE gdzie ZAWSZE jest obciążony tylko jeden rdzeń.

Poza tym mam prośbę, podaj dokładną konfigurację komputera i nazwę programu diagnostycznego :D

[#16] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Olo, post #15

Program CPU-Z

Toshiba l40



http://ce.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?LNG=20&service=CE&DISC_MODEL=0&ACTION=PRINT_WITH_BACK&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=144969



Benedykt Dziubałtowski.

[#17] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

I CPU-Z wyświetla Cores = 1 i Threads = 1?

Która to wersja? Może screenshoota jakiegoś byś zrobił?



Ostatnia modyfikacja: 12.07.2009 13:12:45
[#18] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@APC74, post #17

No niestety nie da już rady zrobić screenshota bo bracik ma teraz Windows 7 i cpu-z wyświetla mu obecność dwóch rdzeni. Wersja programu 1,48

Nie wiem czy Windows Vista był taki ślamazarny ale pod madriva i windowsem 7 komputer śmiga (oczywiście jak na swoje możliwości) Myśmy w tedy z bracikiem założyli(po przesiadce na 64 bit system), że zaczął dziać drugi rdzeń,




Benedykt Dziubałtowski

[#19] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

Benedykt, masz Celerona M 540 (prawdopodobnie jądro Merom) , to jest procesor JEDNORDZENIOWY, wiec nic dziwnego że programy testujące pokazują ci że masz jeden rdzeń aktywny ;)

A co do Visty... cóż niestety, z doświadczenia wiem że preinstalowane systemy na laptopach są zarżnięte do granic możliwości. Na moim HP oryginalnie dołączona Vista startowała prawie 5 minut , ta sama Vista po wyczyszczeniu z badziewia HP startuje ok 40 sekund .



Ostatnia modyfikacja: 12.07.2009 20:49:06
[#20] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Olo, post #19

Tutaj daje screny z tego lapka Windows 7

http://img22.imageshack.us/img22/4170/87581489.png


http://img30.imageshack.us/img30/6746/64102912.png





Benedykt Dziubałtowski

[#21] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Benedykt Dziubałtowski, post #20

Masz dwa rdzenie, i tyle, a to że jakiś program napisał że masz jeden.... cóż, niech tak uważa ;)



P.S. Tylko dlaczego dalem mi linka do toshiby z Celeronkiem M 540



Ostatnia modyfikacja: 12.07.2009 23:29:11
[#22] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Benedykt Dziubałtowski, post #18

Myśmy w tedy z bracikiem założyli (...), że zaczął dziać drugi rdzeń

I moim zdaniem dobrze żeście założyli. :D
Vista korzystała tylko z jednego rdzenia ze względu na zły ster ACPI (tak mi się przynajmniej wydaje). Ale teraz to już po herbacie jest, więc nie ma co po próżnicy strzępić sobie języka.

[#23] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@APC74, post #22

Vista korzystała tylko z jednego rdzenia ze względu na zły ster ACPI

A co ma ACPI do korzystania z dwóch lub mniej rdzeni . Przecież to tylko zarządzanie poborem energii, w najgorszym przypadku spowoduje to że procek albo będzie pracował na minimalnych obrotach ( ale wszystkie rdzenie właczone) albo ciągle będzie zapie... na maksymalnych obrotach. Przecież ACPI ma tryby pracy CPU , C0, C1, C2, C3 i prawdę powiedziawszy są to różne tryby uspienia procesora podczas tzw. hibernacji/czasu wstrzymania (w dużym skrócie) . Wiem że np Core i7 ma możliwość "wyłączenia" jednego z rdzeni jeżeli nie są potrzebne, aczkolwiek w systemie dalej jest on widoczny, a samo "wyłączenie" to zmniejszenie częstotliwości nieużywanego rdzenia do minimum a zwiększenie częstotliwości pozostałych rdzeni.

Sądzę że tu jednak kłopoty sprawił/sprawia, ten program testujący. Niektóre starsze programy dziwnie piszą, i albo widza właśnie jeden rdzeń, albo podają jakies kosmiczne częstotliwości. Dobrym przykładem takich "bajerków" może być historyczny już sysinfo i jego "działanie" na MC 68060, którą widział jako 040-7 MHz ;) albo inne cuda wypisywał ;) . Z pecetowego podwórka dobrym przykładem może być SiSoft Sandra 2008 , która nowsze Turiony widzi jako Sempron jednordzeniowy, albo jako unknown AMD CPU i tu mamy jakąś kosmos częstotliwość ;). Innym przykładem moze być wspomniany wczesniej WinUAE, który zawsze działa na jednym rdzeniu i tyle tylko widzi :) .

A wogóle późno już i obiecuje że nie będe trollował ;)

[#24] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@APC74, post #22

więc nie ma co po próżnicy strzępić sobie języka.


Nikt nie strzępi. Może złego sformułowania użyłem. Miałem na myśli, że myśmy z bratem doszli do takiego wniosku. Czy w Windowsie Xp jest podobnie? System nie może skorzystać z drugiego rdzenia procesora?



Benedykt Dziubałtowski

[#25] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Benedykt Dziubałtowski, post #24

Czy w Windowsie Xp jest podobnie? System nie może skorzystać z drugiego rdzenia procesora?


System zawsze korzysta z wielu rdzeni. Wprawdzie XP robi to troszkę "gorzej" niż Vista czy Windows 7, ale z tego co wiem to w nowych systemach nie ma jakiś specjalnych ograniczeń ( no chyba że mamy potworki w stylu windows STARTER EDITION) w ilości rdzeni z których system może korzystać.

[#26] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@ender, post #14

Doszukałem się instrukcji ( po angielsku i jest tak)

CPU
* Supports Socket 775
* Supports Intel Pentium 4 processor up to 3,8 Ghz
* Supports Dual Code CPU ( co u licha chodzi o HT, czy o dwa rdzenie?)
pytam, bo na allegro przeczytałem coś takiego
http://www.allegro.pl/item675156808_pentium_d945_3_4ghz_4mb_l2_cache_lga_775_fsb_800.html

a może lepiej coś takiego, ale ma mniej pamięci cache (najszybszy zegar w P4)

http://www.allegro.pl/item677763799_pentium_4_3_8_2m_800_sl7z3_typ_670_bez_minimum.html

*Front side bus at the following frequency ranges:
- 533 MT/s (133mhz Core Clock)
-800 MT/s (200Mhz Core Clock)
*Supports Hyper-Threading Technology

Z tego co sprawdziłem to mam wersje płyty P4M800-M7 a ver. 1.0 (szkoda, że nie 7)

czy zapis dotyczący pamięci (* supports 133/166/200mhz DDR devices ) oznacza, ze szybsze pamięci i tak będą działać tylko jako 200mhz?

Pomóżcie mi wybrać najlepszy procesor. Ma mieć jak najwięcej pamięci cache, czy jednak zegar jest ważniejszy? No i co z pamięcią? Wybrać najszybsze DDR1, czy nie ma sensu?
A może warto ściągnąć nową wersje biosu do tej płyty głównej jeżeli jest? Na kartę się zdecydowałem, bo nie mam Pci-e, no i cena jest ok.
Podsumowując:
1) Chce się przesiąść na Pentium IV lub D jeżeli się da. Pytanie co najlepsze?
2) Dokupię 2 gb ramu tylko jaka częstotliwość pamięci wchodzi w grę?
3) Warto grzebać z biosem, uaktualniać?
POMÓŻCIE MI PROSZĘ. Rozumiem , że na pentium 4 lub D Mandriva 64 bitowa będzie działać (sprawdzę).



Ostatnia modyfikacja: 13.07.2009 00:14:58
[#27] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@ender, post #26

Z tego co sprawdziłem to mam wersje płyty P4M800-M7 a ver. 1.0

Masz płyte BioStar , cóż, wejdź na stronke producenta i sprawdź jakie proce to obsługuje, w teorii te pentium D pójdą :) .

czy zapis dotyczący pamięci (* supports 133/166/200mhz DDR devices ) oznacza, ze szybsze pamięci i tak będą działać tylko jako 200mhz?

Z tego co widzę, to płyta obsługuje tylko DDR1, czyli max masz DDR 400 ( właśnie te 200 MHz ;) ) . DDR 500, czy 550 daaaaaawnoooo już nie ma na rynku, więc najszybsze jakie obecnie masz to DDR-400 .

1) Chce się przesiąść na Pentium IV lub D jeżeli się da. Pytanie co najlepsze?

Pentium D lepsze...niewiele ale zawsze lepsze :) ale przedewszystkim chłodniejsze, niewiele ale zawsze ;)

2) Dokupię 2 gb ramu tylko jaka częstotliwość pamięci wchodzi w grę?

Najlepiej poszukać DDR-400, pozatym pamiętaj, że część tych płyt opartych na VIA P4M800 widziała max 2 GB ram :)

3) Warto grzebać z biosem, uaktualniać?

Warto jak chcesz zmienić procek, a obecny bios go nie obsługuje.



Ostatnia modyfikacja: 13.07.2009 00:48:53
[#28] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@Olo, post #27

Z tego co sprawdziłem to mam wersje płyty P4M800-M7 a ver. 1.0

Masz płyte BioStar , cóż, wejdź na stronke producenta i sprawdź jakie proce to obsługuje, w teorii te pentium D pójdą .


W teorii? ver. 7 na pewno a ver 1 chyba nie pociągnie D chociaż ja mam celerona D i działa. Muszę o tym pomyśleć. Dzięki.



Ostatnia modyfikacja: 13.07.2009 00:53:44
[#29] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@ender, post #1

Używam Mandrivy 64 bit, wcześniej miałem 32 bit. Nie zauważyłem specjalnego
przyśpieszenia działania systemu ale... No właśnie jest pewne "ale".
Przy 32 bitach, procesor pracował przeważnie z częstotliwością 2,7GHz (maksymalną), czasem zwalniał do 1,9GHz. Przy 64 bitach przważnie pracuje z
częstotliwością 1GHz czasem przyśpieszjąc chwilowo do 2,7GHz np. podczas
uruchamiania nowego programu. Przjście z 32 na 64 bity w Mandrivie jest
bezproblemowe. Z tym, że na 64 bity jest trochę mniej programów, nie wszystkie
są skompilowane na 64 bit.
Przy 64 bit jest też lekki problem z flash. Trzeba trochę pokombinować by go
zainstalować.
Decyzja 32 czy 64 bit należy jednak do Ciebie ;)
[#30] Re: Mandriva ver. 64-bit na Celerona D z obsługa instrukcji 64-bit

@snigger, post #29

Dzięki przemyślę sprawę, może faktycznie na tym sprzęcie nie warto.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem