[#1] Dlaczego MorphOS jest lepszy od AmigaOS 4?
Ten temat to kontynuacja dyskusji jaka zaczęła się pod jednym z newsów. Żeby nie robić offtopica pod newsem, kontynuuję tutaj. Deftronic zadał mi pytanie, dlaczego właściwie uważam, że MorphOS jest lepszy?

Przede wszystkim - ma lepszy tzw. desktop. Intensywna praca z plikami jest w AmigaOS 4 niewygodna. W praktyce trzeba podpierać się jakimś oddzielnym filemanagerem. Próbowałem AmiDiska, ale nie jest to przemyślany program i właściwie kopiuje wzorce FileMastera, czy programu RO (na którym jest zresztą bazowany, autor jest ten sam...). MorphOS-owy Ambient zaspokaja mi wszystkie potrzeby, to jest coś w rodzaju Opusa Magellana o kilka kroków dalej, z lepszą integracją z systemem. Warto też dodać, że Workbench w AmigaOS 4 jest znacznie wolniejszy niż Ambient, zwłaszcza gdy poruszam się po katalogach zawierających duże ilości plików.

Druga sprawa to MUI 4 kontra ReAction. To znakomity dowód, że podejmowanie decyzji projektowych na bazie "amipolityki" jest tylko ze szkodą dla użytkownika. MUI 4 jest lepsze zarówno od strony użytkownika, jak i od strony programisty. Robiłem wstępną przymiarkę do ReAction pod kątem DigiBoostera 3, ale przejrzenie dokumentacji i przykładów dało wynik zdecydowanie negatywny.

Trzecią rzeczą jaka mi przeszkadza w codziennej pracy, jest brak pod OS4 dobrej konsoli SSH. MUICon jest bezkonkurencyjny. Z konsoli korzystam intensywnie, wykorzystując m. in. możliwość pracy w wielu zakładkach, oraz obsługę Unicode.

[#2] Re: Dlaczego MorphOS jest lepszy od AmigaOS 4?

@Grzegorz Kraszewski, post #1

Śledzę temat z zaciekawieniem. Mam nadzieję, że znajdzie się też ktoś (może ktoś obeznany w temacie? ktoś z eXeca może? (bez jaj, serio mówię)) kto analogicznie wysunie przeciwną opinię, że to OS4.x jest lepszy od MOS2.x.

[#3] Re: Dlaczego MorphOS jest lepszy od AmigaOS 4?

@Kokos, post #2

Nie mam ani jednego ani drugiego systemu ale bardzo chętnie przeczytam kontr argumenty. O i le tylko rozmowa będzie na poziomie.



@Grzegorz


Możesz napisać konkretnie co takiego jest nie tak w reaction?




Benedykt Dziubałtowski

[#4] Re: Dlaczego MorphOS jest lepszy od AmigaOS 4?

@Benedykt Dziubałtowski, post #3

Możesz napisać konkretnie co takiego jest nie tak w reaction?

Pozwolę się podpiąć:
-mniej klas,
-mniejsze możliwości,
-słabsza konfigurowalność,
-brak tak rozbudowanego systemu notyfikacji jak w MUI

[#5] Re: Dlaczego MorphOS jest lepszy od AmigaOS 4?

@MinisterQ, post #4

Oprócz tego występuje tam dość niekorzystne zjawisko - rysowanie gadżetów w kontekście procesu input.device.

[#6] Re: Dlaczego MorphOS jest lepszy od AmigaOS 4?

@Grzegorz Kraszewski, post #5

A po polsku co to oznacza :)?

Benedykt Dziubałtowski

[#7] Re: Dlaczego MorphOS jest lepszy od AmigaOS 4?

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

Oznacza to, że w czasie odświeżania GUI programów obsługa myszy i klawiatury jest przyblokowana.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem