[#6]
Wysyłka komputerów AmigaOne X1000 z trzeciej serii
@Geekboy68k,
post #3
Co do zdjęć RTG to nie jest tak jak mówisz.
Nie sądzę, aby robienie zdjęć RTG układów scalonych było prawnie zakazane. Zrobienie własnych układów na podstawie takich zdjęć i ich sprzedawanie być może już tak, ale w Unii Europejskiej back-enginering nie jest zakazany (w USA być może tak - tam prawo własności intelektualnej jest chronione bardzo silnie).
Nie sądzę, aby udało się jakikolwiek układ odtworzyć na podstawie zdjęć RTG - olbrzymia większość zdjęć ma po pierwsze za małą rozdzielczość: głupi MC68000 składa się z 68000 tranzystorów, to co widzimy na zdjęciach to metalowe ścieżki łączące bramki (bo metal silniej pochłania promienie rentgenowskie niż krzem i plastik), a włąściwie widzimy tylko poszczególne bloki funkcjonalne układu, takie jak ALU, cache itp - coś co każdy producent publikuje. Ale na pewno nie wystarcza do zrobienia układu (czy zrobiłbys samochód na podstawie całkiem nawet dokładnego rysunku schematycznego, bez wymiarów elementów, rodzajów materiałów, itp?). Po drugie, na zdjęciach RTG nie widzimy rodzaju struktur (tak jak mapa miasta pokazująca tylko przebieg dróg, ale bez narysowania przeznaczenia i kształtu budynków - pozwoli zorientować się gdzie co jest, ale na pewno kopii miasta na podstawie takich materiałów nie zbudujemy), skoro widzimy tylko ściezki. To dokładnie jakby chcieć zrobić np. A500 dysponując PCB bez schematu (dokładnie to samo widzisz na zdjęciach RTG) - specjalista domyśli się gdzie jest CPU (po ilości ścieżek idących do układu równolegle - magistrale danych i adresowa), nawet jaki (po przebiegu pojedynczych ścieżek), znajdzie RAM, ROM i ważniejsze układy. Ale nie wymysli dokładnych funkcji chipsetu, typów elementów biernych i dykretnych półprzewodników...
Co do technikaliów, to nie sądzę, aby prześwietlanie RTG miało niszczyć układy - RTG dlatego się stosuje w diagnostyce medycznej, że względnie słabo oddziałuje z materią i niezbyt szkodzi. To nie jest poteżny impuls promieniowania gamma po eksplozji jądrowej, który jest w stanie spowodować zniszczenie np. satelitów po wybuchu w kosmosie (polecam świetny artykuł w Świecie Nauki na ten temat). Za to szlifowanie układów i robienie zdjęć za pomocą mikroskopu świetlnego na pewno układom zaszkodzi (zresztą mikroskopia świetlna nie jest w stanie pokazać najmniejszych struktur układów o wymiarach technologicznych rzedu setek nanometrów, bo ma zbyt małą zdolność rozdzielczą, co wynika z ograniczeń fizycznych, a nie technicznych...).
Nie sądzę też, aby wykonanie zdjęć RTG stanowiło jakikolwiek problem - aparatów medycznych jest cała masa, mają je instytucje i prywatne osoby. Jak pójdziesz do gościa który dysponuje aparatem z lepszą zdolnością rozdzielczą do zdjęć małych struktur (dobre aparaty do prześwietleń zębów), zapłacisz, to na 99% będziesz miał swoje zdjęcia. W sumie to niewiele brakło a miałbym aparat rentgenowski w domu - mój dziadek był lekarzem-radiologiem i miał taki aparat na własność.... niestety, zanim się zorientowałem czym jest ten zakurzony sprzęt w rogu graciarni, to kuzyni-barbarzyńcy dokonali zniszczenia "zabaweczki" ;)
Ale co zaznaczę jeszcze raz - schematu układu w ten sposób i tak nie uzyskasz, co najwyzej może się to przydać firmie chcącej poznać layout układu stosowany przez konkurencję (co też może być przydatne, z uwagi np. na problemy skutecznego rozpraszania ciepła).
Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 10:00:37 przez wali7