[#1] uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl
http://olx.pl/oferta/amiga-1200-CID99-IDbPTJw.html#6dc8fec716

znowu jakieś wykorzystywanie wcześniejszych zdjęć, ja tę samą A1200 ze śladami markera kupiłem w sierpniu. Teraz znowu się pojawiła, dodatkowo jakieś zdjęcia dżojstików i brednie o Golden Axe. Musiałbym potwierdzić też numer seryjny, ale jestem w pracy.

Numer telefonu sprzedającego był zupełnie inny.

Uważajcie na to ogłoszenie!
[#2] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@charliefrown, post #1

potwierdzam że to ten sam...poznałem po głosie
[#3] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@pabloz, post #2

Zielona Góra, poprzednio był ...? No zapomniałem, też lubuskie. Możliwe że oszust nie jest taki mądry i działa w jednym województwie. O ile to jest oszust.
[#4] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@pabloz, post #2

Dzwoniłeś do typa ... dwa razy tzn. przy okazji dwóch różnych ogłoszeń? Powiem, że zaskakuje mnie coraz bardziej wszystko. Żeby oszukiwać na stare komputery ... w stanie agonii. Nie ogarniam. Jeszcze jakby na ładną wersję z boxem ...
[#5] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@misiek2, post #4

Bo pewnie myśli że z oszustwem jest jak z kradzieżą poniżej 400 paru pln - wykroczenie. I nikt mu nic nie zrobi. Ale może się przeliczyć, bo oszustwo jest ścigane od 1pln i idzie się do paki.
[#6] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@misiek2, post #4

Bo na policji nie rozumieją jakim cudem stary 30 letni komputer i jego akcesoria mogą być dla kogoś tyle warte, nie siedzą w tym i nie pojmują tego, toteż mają dziwne miny i głupie myśli, prędzej Ciebie obsłużą za kradzież telefonu za 300zł niż Amigę.
[#7] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@charliefrown, post #1

Mhm... pewnie ktoś z "naszych" retro kręgów - czyta fora i wie czym mogła się skończyć ponowna transakcja.
Ogłoszenia już nie ma.
[#8] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@dominiqr, post #7

W potocznym języku polskim, stosowanym coraz częściej nawet w sądach, mamy już "metodę na wnuczka", a tendencja wskazuje, że rodzi się nowa metoda ... "na Amigę" i inne odmiany. Jednak Amiga chyba obecnie jest najbardziej docenianym komputerem wśród przestępców ... Cóż. Amiga wraca powoli do łask klientów.
[#9] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@misiek2, post #8

btw, metoda na cycki siedzi, pije i chrupki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 17:23:20 przez snajper
[#10] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@sanjyuubi, post #6

Nie wszyscy akurat. Jeśli chodzi o kradzież i oszustwo - radzę poczytać wykładnie prawną.
[#11] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@dominiqr, post #7

Jeśli ktoś kręci wały na fikcyjnym handlu Amigami, to jest to raczej pewne, że ta osoba przebywa też na tym portalu. Mówiąc krótko: Mamy czarne owce w stadzie.
[#12] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@cemaxx, post #11

łapy poupier..... przy samych łokciach.
[#13] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@charliefrown, post #1

Nic mnie już nie ździwi. Ja zostałem oszukany przez forumowicza z innego forum który miał konto od 2012 r, więc ten co na olx wystawił ogłoszenie również mógł to wystawić tutaj w dziale giełda. Niestety ale kiedy ceny starych kompóterów z roku na rok idą do góry to i tutaj będą pojawiać się oszuści i może być coraz więcej. Niestety ale trzeba ograniczać zaufanie co do niesprawdzonych i nie zweryfikowanych forumowiczów.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 06:44:28 przez maliniak
[#14] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@cemaxx, post #11

Trzeba bedzie poprostu zamawiac za pobraniem z opcja sprawdzenia zawartości (dodatkowo 6 zl płatne) jak się sprzedający nie zgodzi to odpuszczać sobie. Jako sprzedający sam kilkukrotnie zaproponowałem taka opcje.
[#15] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@misiek2, post #8

Jest też metoda na "cycka". Dwie paniusie odwiedziły dziadka, jedna wyskoczyła z cyckami a druga plądrowała mieszkanie. Poszło 17,000 zł

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 09:27:40 przez Art
[#16] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@robertos231, post #14

Ta opcja jest dostępna przesyłkach poczty polskiej?
A jeśli przesłał cegłe to jak to wygląda nie płacisz nic?
[#17] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@maliniak, post #16

Tak, ma taka usluge poczta-polska: Sprawdzenie zawartości. Paczke pakujesz w domu (nie trzeba na poczcie).
Na poczcie wypełnia sie tylko dodatkowy druczek z zawartością. Druczek ten później jest
do Ciebie odeslany z podpisem odbierającego. Paczke odbierasz na poczcie, placisz po sprawdzeniu zawartości paczki.

Biorąc jedynie za pobraniem, listonosz nie wyda paczki przed zaplata. Nie chetnie tez chce być przy otwarciu paczki bo to nie interes dla niego spędzić później na zeznaniach kilka godzin. I z tego co słyszałem niedawno od dwóch osób dostali za pobraniem sosnowy klocek zamiast amigi.

Co do Twojego przypadku gdzie masz tylko numer konta to trudno bedzie dowiedziec sie kto jest jego właścicielem. Konta objęte są tajemnica bankowa która może uchylić tylko sad.
Policja sprawdza jedynie do jakiego banku należy numer rachunku, więcej bez uchylenia przez sad tajemnicy bankowej się nie dowiedzą.
[#18] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@robertos231, post #17

Oszuści idą na całego i aby zdobyć zaufanie mogą nawet sami proponować paczke za pobraniem gdyż znają procedury że najpierw się płaci a potem sprawdza, i potem się okazuje że jest klocek sosnowy,a kurier po wzięciu kasy szybko się zwija. Nie udowodnisz później że dostałeś klocka zamiast amigi.

Co do mojej sprawy to ja zgłosiłem do prokuratury, może na wniosek prokuratora bank udostępni dane , jeśli nie bo jest tak jak mówisz że tylko sąd, no to tak będę działał, nie odpuszczę i nie przyjmę umorzenia, będę się odwoływać do skutku.

Chodź znajomi też mieli taki przypadek że oszust podał nr konta a dane fałszywe, byli tylko na policji zgłosić ( a w myśli wiedzieli że to już nic nie da ), po jakoś miesiącu dostali że sprawe przejeła prokuratura, a ta z kolei po 3-4 miesiącach przysłała że będzie sprawa w sądzie bo znależli sprawce. Ci znajomi to zwykli obywatele- zero znajomości z organami ścigania.

Może mi się też tak poszczęści.
[#19] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@maliniak, post #18

Co do odwolywanie sie. Jak prokurator umorzy dochodzenie np z powodu nie dopatrzenia sie znamion czynu zabronionego (tak, tak umarzają takie sprawy) to na doręczony piśmie masz pouczenie, ze odwołać możesz się w ciagu 14 dni na decyzje prokuratora do sadu.
Odwołanie takie sklada sie w prokuraturze adresując do sadu. Sąd każe wznowić, aby cos tam uzupełnić. Policja dalej prowadzi sprawę - dwoi sie i troi aby znalezc podejrzanego (na tym etapie jest to podejrzany, nie sprawca). Znajduje podejrzanego i prokurator umarza sprawę z powodu niskiej szkodliwości. Dostajesz pismo o umorzeniu bez podanie przyczyny dlaczego tylko z notatka, ze możesz przez adwokata wnieść prywatne oskarżenie w ciagu 30 dni. Ponieważ juz wczesniej odwoływałeś sie to drugie odwołanie Ci nie przysługuje do sadu, co najwyżej do prokuratora nadrzędnego. I tyle prywatne założenie sprawy kosztuje 300 zl + adwokat bez gwarancji ze podejrzany jest sprawca i zostanie skazany, a nawet jesli zostanie to czy odda pieniadze.
[#20] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@robertos231, post #19

Czemu myślisz że 300zł założenie sprawy?

Przy sprawach cywilnych to 5% kwoty sporu.

http://www.infor.pl/prawo/pozwy/informacje-ogolne/241753,Koszty-w-sprawach-cywilnych.html

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 10:50:20 przez maliniak
[#21] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@maliniak, post #20

A widzisz koszty może tak jak piszesz, ja sprawy nie zakładałem bo gość który mnie naciągnął odsiaduje już właśnie 8 lat. Na odwołania o umorzeniu patrze masz 7 dni, nie 14.



Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 11:05:59 przez robertos231
[#22] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@maliniak, post #20

"Czemu myślisz że 300zł założenie sprawy?
Przy sprawach cywilnych to 5% kwoty sporu."

pewnie chodziło koledze o zryczałtowane wydatki w karnym postępowaniu, opłata od subsydiarnego aktu oskarżenia (wnoszonego w razie ponownego umorzenia postępowania) to rzeczywiście 300 zł, ale w razie skazania obciążany jest nimi oskarżony.


Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 11:10:33 przez charliefrown
[#23] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@charliefrown, post #22

Jeśli chodzi o sprawy karne z art 286 to nic poszkodowany nie płaci , można się odwoływać i nic nie będziemy płacić. Jeśli prokurator odnajdzie podejrzanego i będą przesłanki co do art 286 kk to sprawa karna jest zakładana z urzędu i poszkodowany również nic nie płaci.

Jeśli sprawca nie chce naprawić szkody to zostaje sąd cywilny. Wtedy się płaci z góry.
[#24] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@robertos231, post #21

uuu no to pięknie 8 lat , chyba musiał oszukać na większą skale niż tylko ciebie,
w tym wypadku musisz czekać aż wyjdzie z pierdla.

ps. można wiedzieć na jaką kwotę cię oszukał?
[#25] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@maliniak, post #23

Przy ściganiu z urzędu jest tak jak piszesz. Mnie chodzi o wydatki, które trzeba tymczasowo wyłożyć z własnej kieszeni, gdy nastąpi ponowne umorzenie postępowania i we własnym zakresie żądasz ścigania bez udziału prokuratora (podstawa prawna art. 621 kpk i następne). Rozporządzenie MS z dnia 28 maja 2003 roku w sprawie wysokości zryczałtowanej równowartości wydatków w sprawach z oskarżenia prywatnego ( 300 zł). W art. 640 kpk jest z kolei odesłanie, że w sprawach z oskarżenia publicznego, w których akt oskarżenia został wniesiony przez oskarżyciela posiłkowego, odpowiednio stosuje się przepisy o kosztach procesu w sprawach z oskarżenia prywatnego. Siedzę w tym zawodowo.



Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 12:00:48 przez charliefrown
[#26] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@charliefrown, post #25

o tym narazie nie myślę aby ścigać bez udziału prokuratora i płacić.
Ale dzięki o tym nie wiedziałem.

Pożyjemy zobaczymy jak będzie.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 12:14:21 przez maliniak
[#27] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@maliniak, post #26

ja bym scignął gnoja, przetszepał mu skórę najpierw, a potem do pierdla z cwaniaczkiem siedzi, pije i chrupki Pajacu, jak to czytasz - z Amigowcami się nie zadziera boks Będziesz gnił w kanałach, kmiocie. siedzi, pije i chrupki A ja będę na to patrzył jedząc orzeszki.
[#28] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@snajper, post #27

Również.
Ale niestety niemam jakikolwiek wiarygodnych danych prócz nr konta :(

ps. Banki same umożliwiają oszustwa, powinnien być jakiś minimalny agorytm który weryfikuje dane do nr konta. A nie tak hop siup wpływa na konto.

ps2. Wiecie , kiedyś wyczytałem w gazecie że niektóre banki wstrzymują przelewy. Jeśli w tytule przelewu było wpisane "Pieniądze na nerkę" to banki wstrzymywały takie przelewy do wyjaśnienia.
Tutaj coś podobnego :
link
[#29] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@maliniak, post #28

Ostatnio pomyliłem się przy robieniu przelewu i jako dane odbiorcy konta (a nie tytuł przelewu) wpisałem coś w stylu Amiga!!!!!!!! Apollo Rulez!!!!!!!! itp. Oczywiście przelew doszedł bez najmniejszego problemu. Nie ma kompletnie żadnej weryfikacji tych danych w polskich bankach. Liczy się tylko numer konta.
[#30] Re: uwaga podejrzenie oszustwa olx.pl

@lysyzastary, post #29

W tytule przelewu nie, ale niektóre banki sprawdzają nazwę odbiorcy, a czasem adres. A jak idzie duży przelew na 40tyś euro + powinien pójść przez nadzór banku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem