[#1] Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA
Witam serdecznie

Niedawno wpadło mi w ręce takie cacko



NIestety nie mam jak go sprawdzic, gdyz potrzebny jest rzadko spotykany monitor obsługujący CGA. Wyczytałem gdzies ,ze jest możliwosc rozszerzenia go kartą 8 bitową VGA port ISA. Miał ktos z takim czyms do czynienia ? nie mam takiej karty a nie chce kupic czegos co nie zadziała . Pomocy fachowcy :)
[#2] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #1

CGA to prawie PAL/NTSC, więc podłącz pod EURO, lub pod monitor VGA który "łapie" parametry TV
[#3] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #1

CGA to coś jak RGBI a to z kolei mozna przerobić na RGB.
Podobno niektóre monitory Commodore obsługiwały CGA (któreś z 1084, 1902) a juz na pewno RGBI bo takie wyjście miał Commodore 128
Tu masz jakiś schemacik przelotki:
http://www.geeksden.info/Sinclair/PC200/CGA2SCART.html

Generalnie maszynka fajnie wygląda, choć w srodku zwykły PC XT
[#4] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Norbert, post #2

co znaczy prawie ? nie uwale czegoś ? kurcze ale i tak nie mam tekiego kabla
[#5] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #1

To nie jest XT jak tu ktoś napisał. XT ma 186, a to jest 8088, taktowany maks 9.5MHz. Czyli 2 razy szybciej niż w IBM 5150. Wydajność zbliżona jak w 8086 4.77MHz, bo 86 ma magistralę 16 bit, a w 88 jest 8bitowa.

Jeśli masz EuroPCII to widzę że fotka nie twoja, bo nie ma stosownej rzymskiej dwójki na wierzchu. 2ka różniła się tylko obecnością na płycie podstawek pod więcej pamięci i pod koprocesor.

To cudo ma grafikę TGA + Hercules, a nie CGA. TGA była bardzo popularna w USA w latach 80ych, a w Europie prawie nieznana. Oprócz trybów jak w CGA ma takie jak te kolorowsze w Atari ST czyli 640x200 w 4 kolorach oraz 320x200 w 16 stałych kolorów. W USA mnóstwo gier korzystało z takiego trybu dzięki popularności Tandy 1000 i jego następców, jako komputera domowego. Kiedyś w Europie gier pod to byłyby nie do zdobycia, ale dziś dzięki sieci powinno być łatwiej. Wyjście jest jak ktoś wspomniał RGBI, ale możliwe że na jednym z pinów jest Composite, trzeba by poczytać w instrukcji.

Myszka powinna pasować od Atari/Commodore lub Amigi (po zamianie pinów 2 i 3).

Trafiłem kiedyś na stronkę fanów tej maszynki co ją podkręcali, ale by się przy tym nie wieszał konieczna jest modyfikacja ROMu. A bez tego obawiam się ze VGA byłaby dla tak wolnego procka za ciężka. Zwykle wstawiano w nich pod klapkę EGA, (640x350/16 kol z palety 64), pewnie łatwiejsza do zdobycia z ISA. Były też karty EGA dedykowane temu modelowi z rozszerzeniem RAMu i czymś tam jeszcze, nie pamiętam.

DOSa powinien mieć w ROMie, co jest wygodne w przypadku braku twardziela czy choćby drugiej stacji. Można też przez przelotkę podłączyć mu CFkę. :)

A tu ciekawy filmik (ang) o różnych kartach graficznych i sposobach podłączenia monitora. Np nie wiedziałem że CGA przez Composite potrafi być taki ładny. :)
https://www.youtube.com/watch?v=niKblgZupOc
[#6] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@ZbyniuR, post #5

PC XT (IBM 5160) nie miał 80186 tylko 8088. Klony miały też 8086.

Co do myszki - jesli to klon peceta to nie wiem czy tu bedzie chodzić mysz amigowa? Skąd takie info. Stawiałbym na zwykłą mysz szeregową od PC.
[#7] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@djludek, post #6

Nie pamiętam gdzie o tym czytałem, że do portu serial można podłączyć myszkę serial (lub przez przelotkę analogowy joy), a do Mouse taką od Atari (lub Atari joy).

Z tym DOSem w ROMie to się zapędziłem, może były takie rozszerzenia ale nie w standardzie.
[#8] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@ZbyniuR, post #5

Witam

Zdjęcia faktycznie zapożyczone z internetu . Dodaje moje

Komputer
Płyta główna
złącze ISA


"2ka różniła się tylko obecnością na płycie podstawek pod więcej pamięci i pod koprocesor."
czyli w moim ktos dobił ramu do pełna ? bo wszystkie są zajęte

Czemu nie była popularna skoro jest to niemiecki sprzęt ? Najpierw musimy sprawdzić czy jest sprawny , pozniej będziemy testować myszki :) dostałem do niego kilka dyskietek z grami , a i monitor czeka na mnie u włąsciciela na odbior osobisty bo bał się wysłac pocztą (czarno pomarańczowy). Dostałem do niego kilkanascie dyskietek z grami i programami. Więc jaka będzie najprostsza metoda uzyskana obrazu ? wyszukanie karty ISA EGA czy próba zbudowania kabla i podłączenie do telewizora?
[#9] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #8

Mnie kiedyś tez wpadł na chwilę taki komputer w ręce. A że nie interesował mnie zbyt bardzo to oddałem komuś na AmiWawie kilka lat temu. Ale do rzeczy. W tym komputerze co ja miałem to w to złącze ISA, jak je nazywasz, była wpięta płytka pozwalająca podpiąć 2 joysticki. Nie dam sobie głowy uciąć za to ale raczej nie ma w tym kompie więcej miejsca aby ją wpiąć gdzie indziej. A pamiętam ją gdyż bliżej jej się przyglądałem i byłem ciekaw co to może być, turbo czy też jakiś kontroler etc. Komputera też nie uruchamiałem gdyż nie miałem pojęcia jak się za niego zabrać.
[#10] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Tomski, post #9

A czy pamiętasz co tam jeszcze było?
Może wyjście dźwięku?
[#11] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@ZbyniuR, post #10

Oj nie, nie pamiętam. Z tym, że te porty joysticka to nie były takie Amigowe lecz inne. A wiem, że to były porty jostick'a gdyż miałem do nich pasujące joysticki.
[#12] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@ZbyniuR, post #10

ZbyniuR podpowiedz co zrobic bo widze ,ze sie znasz na tym sprzęcie :D
[#13] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #12

Akurat o EuroPC parę lat temu szperałem po stronkach z racji pokrewności marki z modelami CPC. I trafiłem na fajną niemiecką stronkę fanów (google tłumacz pomógł) i troszkę pamiętam co tam wyczytałem i widziałem, ale gdy później jej szukałem to porażka, najwyraźniej zniknęła.

Na PC się przesiadłem dopiero w 2002 więc na kartach do starych PC się nie znam. Wiem tylko (z neta) że porty obsługujące myszki i joye od Atari i Commodore (DE-9) to w PC były tylko w Amstradach i Schneiderach właśnie. A w innych markowych zdarzały się takie same porty ale jako "serial" obsługujące inne sygnały (które "leciały" szeregowo). Lub joye analogowe z szerszą wtyczką (DA-15 tzw GamePort) i stosowano je zwykle w kartach dźwiękowych wraz z 2ma lub 3ma portami na mini jacka. Nie kojarzę by stosowano je w innych kartach. Wiem tylko że stosowano też przelotki z tych joyów 15 pin na złącza zarówno 9 jak i 25 pinowe.
A w popularnych w USA - Tandy PC, standardem były porty do joyów okrągłe 6 pinowe, identyczne jak w Commodore +4, ze sygnałami jak z Atari (przez przelotkę) z tylko 1 fire.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 11:48:31 przez ZbyniuR
[#14] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@ZbyniuR, post #13

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. W EuroPC w porcie na zewnętrzną stację dysków są jakieś piny dziwnie postykane tak że oryginalna stacja Schneidera działa, a inne wymagają przerabiania kabla lub portu w kompie. Niestety nie pamiętam szczegółów.
[#15] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@ZbyniuR, post #14

Bardziej mi zalezy na uruchomieniu obrazu w jakis najlepszy sposob, nie mam pojęcia jak sie za to zabrac :/
[#16] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #15

Schematy RGBI z C128 do Scart łączą RGB do RGB a sygnał I do każdego z RGB ale przez diodki, mam nadzieję że tam jest jedna synchronizacja, a nie osobno X i Y, bo to by nieco komplikowało kabelek. Trzeba by znaleźć pinoligię wyjścia Video z EuroPC. Sorry mam lenia i nie chce mi się szukać.
[#17] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #15

We Wrocławiu na olx jest 8 bitowa karta VGA ISA za 10zl.
Mysle że warto spróbować ją kupić i sprawdzić .
[#18] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@ZbyniuR, post #16

Na necie spotkałem się z opisem, że EuroPC ma standard CGA (choć rzeczywiście może mieć jakąś odmianę tegoż). W każdym razie zwykła CGA ma synchro H i V (podobnie jak C128), myslę że tu jest tak samo
[#19] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Norbert, post #17

Mówisz o tej karcie ?link ?
niby dedykowana do ekranów dotykowych
[#20] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #19

Tak .
Teraz się przyjrzałem i jest tam gniazdo DB9 zamiast db15 VGA
Poproś sprzedawcę o dokładniejsze zdjęcia, aby widoczne były nazwy na scalakach i pcb
[#21] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #19

Okazuje się że niektóre karty VGA 16bit działają w ISA 8bit.
W przypadku tego peceta karta będzie wystawać w obudowy
[#22] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Norbert, post #21

co znaczy , ze jest przeznaczona do ekranów dotykowych ? to juz wole poszukac takiej co nie bedzie wystawala , bo to nie ma sensu
[#23] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #22

dostałem taką odpowiedź

"Oznaczenia na układach :
Elographics 313901UBIC 9311EK001
Siemens SAB80c535-N Germany copyright Intel' 80
Wstawiłem też lepsze zdjęcia do ogłoszenia."
[#24] Re: Shneider Euro PC2 Karta ISA VGA

@Pitero, post #23

To nie jest karta graficzna, tylko sterownik do ekranu dotykowego
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem