[#1] Porozmawiajmy o ośmiobitowcach
Oftop przeniesiony na należne mu miejsce.
[#2] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?
C128 był dziwnym komputerem a i tak kilka milionów się sprzedało.

VDC byl z projektu stacji uniksowej C900 - trafił jako swego rodzaju odpad "bo wiecie, mamy tu już gotowe" a tam ani sprajtów ani przerwań ani dostępu bezpośredniego do VRAM.

Ale terminal 80x25 był zacny. W czasie studiów podłączyliśmy C128D kablem szeregowym do Amigi. Ta z kolei była podłączona Ethernetem (karta pcmcia) do Internetu.

Irc, Lynx, Pine, ssh dało się używać ;D
[#3] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@hrw, post #2

Miałem C128 i z perspektywy czasu to był komputer całkowicie bez sensu (dla mnie). Kilku znajomych tez miało C128 i podobnie jak ja 99.99% czasu grało się w trybie C64. Ten 0.01% był ewentualnie poświęcany na granie w The Last V8, chyba jedyna grę jaka miałem natywnie na 128.
Ale miło wspominam tego kompa, jako takie dziwaczne wypasione C64.
[#4] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?
C128 to niepotrzebnie miał te trzy tryby ( trzy komputery w jednym) to zawyżyło na kosztach produkcji. Wystarczył by tylko tryb C128 i C64. System CPM był i tak przestarzały i nie miał sensu już w tamtym czasie.
[#5] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@djpiotrs, post #4

Był tak przestarzały, że Amstrady PCW jeszcze długo na nim działały.
[#6] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@djpiotrs, post #4

Taniej by wyszło gdyby CPM na C128 działał tak jak na starych Spectrumach oraz na małych Atarkach, czyli w stacji dysków ze Z80. Wtedy ci co nie planowali dokupywać stacji nie musieliby za ten drugi procek płacić, a ci co planowali stację, płaciliby za 2 procki a nie za 3.
Płyta główna byłaby wtedy mniejsza i prostsza.

Gdyby dodatkowe klawisze numeryczne były tylko w modelu C128D, to ten zwykły C128 nie byłby wiele droższy od starego C64. A wersja z dokupioną stacją nie byłaby droższa od Atari ST.
[#7] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@ZbyniuR, post #6

Ale wiesz, że 1541/1571/1581 i inne stacje do C64/128 mają 6502 w środku? I nie jest to wymienialne na co innego bo komunikacja komputer <> stacja mocno się na tym opiera.

W przypadku Atari masz garść komend używanych w komunikacji komputer <> stacja dzięki czemu stacja może mieć dowolny procesor (niektóre mają 6502, z80, 8051 etc).
[#8] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@hrw, post #7

Skoro umiem policzyć procki w zestawie C128+FDD to chyba wiem. ;)
Stacje do Atarek miewają albo MOŚka albo Ziloga, i każdy potrzebuje inny ROM, ale sygnały najwyraźniej potrafią być kompatybilne. Nie wiem dlaczego miałoby to być niemożliwe w stacjach C=.
[#9] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@hrw, post #7

Masz szeregową transmisję danych i wysyłasz komendy, które są zdefiniowane w ROM. Mając źródła mógłbyś to przepisałbyś nawet na 8051 ... Dlaczego więc tak nie jest? Bo... jest taka opcja, którą niektóre softy wykorzystywały, że przerzucano część rzeczy do RAMu stacji i tam na procesorze stacji je wykonywano. Co za tym idzie taki 8051 nie łyknąłby binarek zrobionych dla MOSa. Prawda? Prawda. Natomiast sama obsługa dysku, komunikacja etc. jak najbardziej jest niezależna od procesora, byle timingi się zgadzały.
[#10] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@ZbyniuR, post #8

Nie wiem dlaczego miałoby to być niemożliwe w stacjach C=.

Możliwe jest, bo są takie stacje, ale dają kompatybilność tylko na poziomie poleceń sytemowych kernala z zawrotną prędkością 300b/s (jak z kasety z turbo), ponieważ wiele gier, dem i nawet sam GEOS korzystają z własnych turboloaderów, które są programami wysyłanymi do stacji i z tego powodu nie będą działać na niczym innym niż 6502
[#11] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@WyciorX, post #10

A tak zapomniałem że parę demek korzysta z proca w stacji. A o tym że GEOS też to nie słyszałem. Ale efekt tej pracy chyba nie jest obszerny skoro operuje na 2KB RAM, więc można by to wcześniej zapisać w pliczku, przecież idąc z duchem czasu były stacje 2głowicowe a nawet DD. Albo napisać to we wersji na Z80. Skoro to taki mały programik mniej niż 2KB to chyba by to jakoś na dysku upchnęli. Ale było minęło.

Mogli też inaczej, przecież do kompów bez Ziloga były karty rozszerzeń które umożliwiały pracę na CPM. Były do AppleII, do BBC, do PETa i chyba też do C64 i 800XL. No ale skoro się uparli by w C128 montować na stałe coś z czego mało kto korzystał to nie mogło być tanie.

A propo Frabi z RetroGralni ostatnio sie zainteresował C128 i obiecał że zrobi o nim więcej materiałów. :)
[#12] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@ZbyniuR, post #11

Do C64 tez jest, tak wygląda:



Z tym, ze Commodore strzelilo sobie w stope bo nie dali więcej pamięci i C=1541 umożliwiła tylko dostęp do dysków GCR olewając 99% softu z CP/M ktory byl dostepny w MFM (co naprawili dopiero w 1570/1571).

Co do Apple2 to jest taka ciekawostka, że pierwszą kartę z Z80 dla CP/M wyprodukował Microsoft i był to pierwszy sprzęt który Microsoft wypuścił na rynek.
[#13] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@michal_zukowski, post #12

Czy ta przystawka ze Z80 ma też tryb z 80 kolumn?
[#14] 8bitów rządzi .... ;)

@ZbyniuR, post #13

Ej no skoro sie zrobiło tak 8bitowo, a dawno nic Amstradowego nie wkleiłem, to wstawiam parę ostatnich prac Erica Cubizolle. Poziom dość nierówny, więc przypuszczam że niektóre przerysowywał. :)























Ech kompletny offtop i to z cyckami, czekam na cenzurę. ;)



Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 16:16:45 przez ZbyniuR
[#15] Re: 8bitów rządzi .... ;)

@ZbyniuR, post #14

o, turricanowa ryba
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem