[#1] Komputery retro idealne pod panele solarne?
To bardziej dyskusja/opinia filozoficzna - ale większość komputerów retro moim skromnym zdaniem(w przeciwieństwie do kogoś kto twierdził, że "Amigi są nieekologiczne", chociaż wymysły ekoter. nie mają nic wspólnego z nauką, a nawet przedmiotem jakim jest nauczana ekologia czyli nauka o środowisku) niemalże świetnie wpasowuje się do idei zasilania domu/kampera/łódki/itp.(niepotrzebne skreśli i uważaj na wodę przy tej elektroniki) z paneli solarnych.

W przypadku prostej konstrukcji nie mamy konwertera na 230V tylko zazwyczaj na napięcie 12V/5V. Podobno jednym z najdroższych i najbardziej kosztownych elementów systemu paneli solarnych jest zamiana napięcia stałego na napięcie zmienne. Zresztą nic dziwnego mająca już wiele lat dyskusja bodajże Edisona z Teslą dotyczyła właśnie tego, a najsłabszym elementem systemu była taka właśnie taka zamiana.

Tymczasem nie licząc pewnego znanego problemu w A2000, wydaje się, że komputery retro i ich akcesoria dość dobrze się wpasowują w tą koncepcję oszczędzenie na drogim i zawodnym elemencie systemu - są zasilane napięciem zazwyczaj stałym (nie licząc np. mojej 8 calowej stacji dyskietek, która wymaga także napięcia zmiennego), często 12V i 5V, a pozostałe napięcia można uzyskać odpowiednimi chyba nie tak drogimi konwerterami.

Poza tym we współczesnych żarówkach podobno to co najczęściej się uszkadza to nie diody, które mają długą teoretyczną żywotność a konwertery napięcie zmiennego. Ale istnieją żarówki kempingowe, więc "podstawowy zestaw" - jak oświetlenie i zasilanie komputera można mieć. Oczywiście są też inne rzeczy na 12V jak choćby lodówki, żarówki itp.

Problem jest może z ekonomicznym uzasadnieniem - w końcu i tak chyba zamiast kupowania drogich akumulatorów bardziej opłaca się oddać prąd do sieci, nawet tracąc 20% i wydając spore pieniądze na konwerter zasilania na prąd zmienny. Chociaż kto wie, może w tej dekadzie opracują bardziej opłacalne akumulatory?
[#2] Re: Komputery retro idealne pod panele solarne?

@pgru2, post #1

ekologia czyli nauka o środowisku


Zdaje mi się, że ekologia to nauka o zależnościach między organizmami żywymi.

Ale nasunąłeś mi pewną myśl: Ciekawe czy da się zasilać mojego PowerMaca G5 z paneli słonecznych? Pewnie jakby solidnie przygrzało...
[#3] Re: Komputery retro idealne pod panele solarne?

@pgru2, post #1

Od końca lat 70 każdy komputer domowy zasilany jest napięciem stałym (z małymi wyjątkami). Więc nie musisz brać sprzętu retro tylko po prostu bierz domowego PC, wymień mu zasilacz na zasilany 12V i jazda.
[#4] Re: Komputery retro idealne pod panele solarne?

@recedent, post #2

Przecież byle zestaw paneli ma pare kilowatów.
[#5] Re: Komputery retro idealne pod panele solarne?

@pgru2, post #1

Kwestia z prądem przemiennym/stałym nie jest trywialna. Dyskusje nie tylko prowadzili Tesla/Edison, ale prowadzi się je do dziś. Każda metoda ma "plusy dodatnie i plusy ujemne".

W prądzie stałym największym problemem jest opór. R = rho * L / S, gdzie rho to stała materiałowa, L to długość przewodu, a S to jego przekrój. Jak masz długi kabel, taki jakim idzie prąd po Twoim osiedlu do Twojego budynku, to opór jest dość duży. Im większy opór i natężenie prądu, tym większe straty. W prądzie przemiennym problem ten jest do ominięcia.

https://fizyka.uniedu.pl/prad-przemienny/

Prąd przemienny jest również łatwo przesłać na większe odległości, zarówno przy niskiej (duże natężenie prądu) jak i wysokiej wartości (niskie natężenie prądu, moc bez zmian przy transformacji) napięcia. Czym mniejsza wartość natężenia prądu, tym mniejsze są straty mocy na oporze przewodów, przez które on przepływa. Z tego powodu w sieciach przesyłowych ,stosowanych do przemieszczania znacznych mocy na dużą odległość, stosowane są najwyższe napięcia. Dla polskiego systemu energetycznego jest to 220-400kV.


Właśnie ta transformowalność (wysokie napięcie i małe natężenie można zamienić bez większych strat na niskie napięcie i wysokie natężenie i odwrotne) najbardziej nas wiąże z A/C.

Nie zmienia to faktu że teraz coraz rzadziej jest nam potrzebny prąd przemienny, więc dyskutuje się o tym by np w mieszkaniach stosować już wyłącznie prąd stały, albo i nawet stosować go w części infrastruktury elektroenergetycznej.

Wracając do sprawy eko. Scalaki w Amidze były produkowane w starej technologii, która w porównaniu z nowożytnymi układami znacznie bardziej "żre" prąd. Nic z tym nie zrobimy, jakoś z tym trzeba żyć. Gdyby każde gospodarstwo domowe miało jedną Amigę działającą 24/7 czy coś, to byłby to mierzalny wpływ na globalne zużycie energii. Póki co bardziej problematyczne są kryptowaluty, których koparki wciągają tyle prądu co cała Argentyna.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 16:49:12 przez teh_KaiN
[#6] Re: Komputery retro idealne pod panele solarne?

@michal_zukowski, post #4

byle zestaw paneli ma pare kilowatów


O to super. Można w takim razie nawet zrobić farmę kilku QUADów G5... póki się nie ściemni. ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem