[#1] [PC] FDD i Windows
Czy na pececie, który ma wbudowany kontroler FDD można korzystać ze stacji dysków pod Windowsem 8 i 10?
[#2] Re: [PC] FDD i Windows

@PopoCop, post #1

Personal Computer to także Amiga , ale to chyba nie ten temat.

Na x86 lub x86-64 jest to teoretycznie możliwe, ponieważ o ile się orientuję sterownik stacji dyskietek pod W10 jest otwartoźródłowy i chyba nie wycięto obsługi tego typu kontrolerów.
[#3] Re: [PC] FDD i Windows

@PopoCop, post #1

Tak, można.
[#4] Re: [PC] FDD i Windows

@PopoCop, post #1

Jak coś to pożyczę Ci flopp na USB.
[#5] Re: [PC] FDD i Windows

@PopoCop, post #1

Pod 8 nie ma problemu. Pod 10 te bazujące na kontrolerach z mobo chyba już nie działają, taka przynajmniej jest wersja oficjalna. Zewnętrzne na USB jak najbardziej działają.
[#6] Re: [PC] FDD i Windows

@niebuszewo, post #5

Mam kilka floppów na USB - Mitsumi, no name - wszystkie działają pod Win 10 w każdej kompilacji, nawet 21H.
[#7] Re: [PC] FDD i Windows

@Hubez, post #6

Ciekawa teoria - twierdzisz, że każda wersja Win10 obsługuje stacje dyskietek? Bo z tego co można znaleźć w sieci wynika, że pierwsze wersje nie obsługiwały, dopiero po aferze z wycięciem przywrócono obsługę.
[#8] Re: [PC] FDD i Windows

@Hubez, post #6

Czy stacje USB odczytują i zapisują dyskietki DD 720kB?
[#9] Re: [PC] FDD i Windows

@PopoCop, post #8

Te stacje USB co mam obsługują DD i HD.
[#10] Re: [PC] FDD i Windows

@PopoCop, post #8

Mam podobnie jak Norbert. Jak miałem jeszcze płytę ze złączem FDD na płycie to stacja dyskietek działała zarówno pod Windows 8 jak i 10.

Teraz mam stację dyskietek na USB - i dyskietki 720kB działają bez problemów na Windowsie 10.
[#11] Re: [PC] FDD i Windows

@PopoCop, post #8

se poczytaj https://www.vcfed.org/forum/forum/collections-community/general-vintage-computer-discussions/59892-usb-floppy-drive-that-supports-720k. Według wypowiedzi obsługa dyskietek DSDD 720kb przez stacje USB to jest loteria, nawet w przypadku tych samych modeli (jeden gość tam pisze, że ma dwa takie same od Teaca, różniące się jedynie datą produkcji, i jeden obsługuje, a drugi nie).

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 15:37:46 przez snajper
[#12] Re: [PC] FDD i Windows

@snajper, post #11

Na pudełku od stacji dyskietek na USB miałem napisane, że obsługuje 720kB/1,44MB. I w rzeczywistości stacja obsługuje.
[#13] Re: [PC] FDD i Windows

@Hexmage960, post #12

nie wątpię. Tyle że pytanie nie brzmiało "czy jeśli na pudełku jest napisane, że stacja obsługuje 720kb, to obsługuje 720kb" tylko o współpracę stacji USB ogółem z tym formatem.
[#14] Re: [PC] FDD i Windows

@snajper, post #13

tylko o współpracę stacji USB ogółem z tym formatem.


Udawało mi się z taką stacją sformatować dyskietki tylko na 1.44MB i na 720kB. Wszelkie *dotychczasowe* dosowe, windowsowe i linuksowe wynalazki obsługujące nietypowe formaty (w tym microsoftowy DMF) nie działają z takimi stacjami. Nie można również sformatować dyskietek na pojemność niższą niż 720 kB (parametrem /F: dosowego/freedosowego polecenia format). Posiadam dwie stacje różnych marek (nie wiem czy działające na różnym chipsecie) i nie było problemu z wymiennością między nimi zapisanych dyskietek, jeśli o to chodzi.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 21:13:45 przez niebuszewo
[#15] Re: [PC] FDD i Windows

@niebuszewo, post #14

Nie zagwarantuję Ci tego na 100% bo moje Elwro 800 JR ma nowsze ROMy i nie udało mi się uruchomić. Ale zasadniczo da się wgrać na stację dyskietek USB obrazy dyskietek o mniejszej pojemności. Do tego wystarczy niezależny programik z sieci, gdzie autor nawet nie był pewien czy działa z 720KB, a wgrywa znacznie mniejszej pojemności obrazy pod CP/M.
[#16] Re: [PC] FDD i Windows

@pgru2, post #15

A co to za niezależny programik z sieci ?
[#17] Re: [PC] FDD i Windows

@Norbert, post #16

Diskwriter https://www.daansystems.com/diskwriter/

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 20:50:01 przez pgru2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem