[#1] Inflacja
Inflacja 5% i w górę. Gratuluje za chwile Amigi będą po 10k za a1200.
Zajebisty jest ten kraj......
1
[#2] Re: Inflacja

@Shredder, post #1

Gratuluje użycia Amigi jako wskaźnika siły nabywczej pieniądza. Idź na ebay - tam masz Amigi z Nietegokraju.
2
[#3] Re: Inflacja

@Shredder, post #1

Inflacja dotyczy wielu krajów, np. w Niemczech wyniosła w lipcu 3.8% i jest najwyższa od kilkunastu lat.
[#4] Re: Inflacja

@Shredder, post #1

No trochę cię zezłomował i zaorał.
[#5] Re: Inflacja

@Shredder, post #1

Pytania jaka jest realna inflacja w Polsce bo nikt tego realnie nie liczy(zobaczcie jak liczy GUS, równie dobrze można to samemu wymyślić generatorem losowym)?

Zacznijmy od czegoś co lubię czyli mięsa - Netto - 1 kg mięsa wieprzowego 8,99 przecenione z 15,99 złotych. Czyli ceny mniej więcej jak 10 lat temu.

Z drugiej strony - sztuczne podatki i opłaty za CO2, spowodowały, że prąd jest znacznie droższy. Chciwość branży medycznej - "dobrowolne" ubezpieczenie zdrowotne to już program ponad 500 - złotych miesięcznie. Nie wspominając o aferze śmieciowej - Polacy wykonują pracę za którą nikt nie płaci czyli segregację, a za surowce za które płacą na skupie muszą płacić krocie. Kilka razy tyle co przed segregowaniem śmieci kilka lat temu.
[#6] Re: Inflacja

@pgru2, post #5

Co masz na myśli przez realne liczenie? Czy mógłbyś rozwinąć co jest nie tak z metodologią pomiarów inflacji z GUS?

Jeśli nie wierzysz w dane z GUSu możesz skorzystać z danych Eurostatu.
[#7] Re: Inflacja

@Lorak, post #6

Dla mnie realne liczenie to realne wydatki przeciętnego Polaka.

Na co moim zdaniem wydaje realnie Polak.

1) Żywność - tu tak jak z mięsem mogę się nawet próbować zgodzić, że inflacja jest niemalże zerowa,
2) Opłaty za mieszkanie/dom, prąd, wodę, śmieci. Tu już twierdzenie, że inflacja to "zaledwie" 5% to brzmi jak jakiś kiepski dowcip.
Prąd podrożał przez ostatnie 10 lat znacząco przez opłaty za CO2.
Śmieci - to już niemalże skandal - gdzieś mam rachunki za śmieci sprzed 3 lat i tam jest chyba kilka razy mniej niż obecnie, więc inflację można spokojnie policzyć w rodzaju 100% rocznie...

Owszem Eurostat ma coś takiego jak liczenie parytetem siły nabywczej, ale te dane nie do końca się zgadzają z tym co jest realnie. Bo jakby całkowicie im ufać to pensja minimalna w Polsce liczona PPSem jest wyższa niż za sadzawką...

Jeśli spojrzymy na wydatki które można kwestionować, że są podstawowe, to:

1) Cena benzyny znacząco wzrosła, m. in. dzięki podatkowi wprowadzonemu w zeszłym roku.
2) Ceny w nawet najtańszych barach idą mocno w górę. Przykładowo lokal w jednej z najtańszych miejscowości nad morzem - dwudaniowy obiad kosztował w zeszłym roku 20 złotych, obecnie kosztuje 25 złotych. To kilka razy większa inflacja niż podaje GUS...

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 10:29:12 przez pgru2
[#8] Re: Inflacja

@pgru2, post #7

Inflację GUS liczy dokładnie w sposób który opisałeś. Tworzy koszyk inflacyjny, a odpowiednim elementom przypisuje określone wagi. Eurostat liczy inflację w ten sam sposób i wyniki nie odbiegają znacząco od tego co podaje GUS.

To że wywóz śmieci średnio podrożał o 25% w kontekście całego koszyka nie jest aż tak bardzo znaczące. Zastanów się, czy to że płacisz 30zł więcej za śmieci tak mocno bije w Twój domowy budżet, jeśli dostałeś w ubiegłym roku np 300zł podwyżki.

Staraj się również nie podawać przykładów anegdotycznych (obiad w barze), a posługiwać się danymi uśrednionymi. W przeciwnym wypadku ktoś może podać jako kontrargument inną anegdotę którą będzie próbował podważyć Twoje spostrzeżenie. Tak jak wspomniałem wcześniej - inflację liczy się w kontekście koszyka dóbr i usług które kupuje przeciętny Polak, a nie w kontekście obiadu w barze.

Moje podsumowanie jest takie - zgadzam się, że inflacja jest wysoka, a nawet zbyt wysoka. Niestety jest to problem globalny i nie mamy na to wpływu. Możemy natomiast próbować niwelować efekt poprzez wzrost naszego wynagrodzenia (presja na podwyżkę, kursy doszkalające, zwiększenie kompetencji, zmiana pracy). W ten sposób stajemy się częścią rozwiązania, zamiast częścią problemu.
1
[#9] Re: Inflacja

@Lorak, post #8

Nie do końca - koszykiem inflacyjnym steruje się tak, żeby podać jak najniższe dane. https://inwestycje.pl/gospodarka/gus-podal-sklad-koszyka-inflacyjnego-na-2021/

Po drugie nie każdy dostał podwyżkę zarobków. Z tym, że inflacja poszło mocno w górę zgadzają się politycy którzy sami podnieśli nam ceny - bo żądają podwyżek wynagrodzenia o kilkadziesiąt procent. Jedna z telewizji posunęła się nawet do zacytowania, że "politycy na zachodzie więcej zarabiają" - co brzmi jak żart, bo to samo dotyczy choćby pensji minimalnej, której nie podnieśli o tyle o ile zapowiadali.

Jak zobaczysz na koszyk inflacyjny - to najbardziej rośnie tam udział żywności, która chyba najmniej podrożała jeśli chodzi o towary wliczane przez GUS do żywności. Natomiast specjalnie obniża się udział użytkowania mieszkania i nośników energii - które w 2017 roku miały większy udział bo tam jest najwyższa inflacja. Dość podobnie jest ze "zdrowiem" gdzie podniesiono ceny - choćby wizyt u dentysty nie finansowanych przez NFZ. Obniżono także udział "restauracji i hoteli" bo tam są jak podawałem największe podwyżki...
[#10] Re: Inflacja

@Shredder, post #1

za chwile Amigi będą po 10k za a1200

To trochę przesada, zdarzają się oferty po 3k ale nikt tego nie bierze. Aukcje od 1 zł na aledrogo kończą się na cenie ok 1500 i to jest cena, można powiedzieć, rynkowa.
[#11] Re: Inflacja

@Bociek78, post #10

Myślę, że to nie do końca jest przesada jeśli zamiast A1200 byłaby np. A2000 czy A3000/A4000 z różnymi rozszerzeniami z epoki. Zresztą nietypowa wersja A3000 sprzedała się w tym roku za większe pieniądze...

Weźmy taką kartę dew. PPC do A2000 - jeśliby się pojawiła na rynku to chyba spokojnie może przekroczyć taką cenę...

Cena rynkowa wynika z rzadkości sprzętu, zainteresowania i zarobków ludzi. Jak ponad dekadę temu ludzie oddawali te komputery za kilkadziesiąt-100 złotych, to wynikało to z faktu, że nie było zainteresowania, a pensja minimalna była z połowę niższa... Teraz jest moda na retro, a zdjęciem z koszulką z wizerunkiem kasety i chyba nawet napisem Vintage chwali się nawet jeden z polit., więc raczej to dotyczy większej części społeczeństwa.

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:40:32 przez pgru2

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:48:42 przez pgru2
[#12] Re: Inflacja

@pgru2, post #11

Mowa była o 1200...
[#13] Re: Inflacja

@Bociek78, post #12

Wchodzę sobie na ebaya, wpisuję w wyszukiwarkę słowo "amiga", sortuję wyniki od najdroższych.
I.....jeszcze trochę i będziemy milionerami, jeśli szaleni kolekcjonerzy będą kupować za tyle!
Choć już raz milionerem byłem, bo za moją 500+ dałem 5 milionów przecież.
[#14] Re: Inflacja

@Lorak, post #8

Gaz na dzień dobry 12,5% materiały budowlane kosmos. Stal średnio 100 160%.....
[#15] Re: Inflacja

@Shredder, post #14

Stal 300%, z 2 do 6zł od końca zeszłego roku. Netto.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem