[#1] Sonda(Program TV)
Ktos wie jaki komputer Panowie obsluguja?
https://www.youtube.com/watch?v=nV074iJaIsI

Ponoc 1980 takze to nie Amiga
[#2] Re: Sonda(Program TV)

@Elvis, post #1

Przecież tak podana jest nazwa komputera
4 minuta 17 sekunda.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 22:52:53 przez Norbert
1
[#3] Re: Sonda(Program TV)

@Elvis, post #1

HP 9845C, z 1980 roku. Przed IBM PC, przed Vic20, przed ZX81, przed Apple Lisa, przed Silicon Graphics... Ówczesna cena 39 500 $. Po uwzględnieniu inflacji dziś by za to wille z kortem i basenem kupił. Występował we filmie WarGames 1983.

Dwa 16bitowe procki taktowane 5.7 MHz, pamięci max do 1600 KB, dopałka AMD do grafiki wektorowej, 3warstwy po 32KB, w 4913 kolorów. Pióro świetlne w standardzie. Pamięć zewnętrzna to dwa czytniki dla kaset na szerokie taśmy, pojemność 217KB, transfer 180 KB/s, średni czas dostępu do pliku 6 sekund, przewinięcie taśmy 20 sek. Waga komputera 48kg. produkowany przez 4 lata, zastąpiły go modele serii 200.
2
[#4] Re: Sonda(Program TV)

@Elvis, post #1

Oglądasz sobie wszystkie odcinki Sondy jakie znajdziesz, czy szukasz tylko tych komputerowych? :)
[#5] Re: Sonda(Program TV)

@ZbyniuR, post #3

No niezłe cacko
[#6] Re: Sonda(Program TV)

@ZbyniuR, post #4

Szczerze mowiac rozne. Wszystkie chyba sa ciekawe. W tym czasie najnowsza technologia dla nas teraz retro albo poprostu historia ktora nalezy szanowac.
1
[#7] Re: Sonda(Program TV)

@Elvis, post #6

Wszystkie ciekawe? Hmm, no nie dla mnie. Jakieś 3 lata temu obejrzałem sobie wszystkie ok 150 jakie udało mi sie znaleźć na YT + kilka na dailymotion, z ok 200 jakie ponoć przetrwały, z ponad 480 jakie stworzono. I stwierdziłem że większość to straszna nuda. Już pomijam to że takie tematy jak rolnictwo czy też fabryki chemiczne mnie nie interesują, z trudem zebrałbym listę 10 odcinków które oglądałem z przyjemnością, mimo że przed laty ten program uwielbiałem.

Moim zdaniem jest kultowy nie dlatego że był świetny ale dlatego że był jedyny, i ze dwa pokolenia ludzi interesujących się tematami popularno-naukowymi sie tym jarało. Ale później mieliśmy dostęp do masy ciekawszych rzeczy, z okazji wielu kanałów TV w latach 90ych, a później także Internetu, i dziś takie programy nie zdobyłyby na YT znaczącej uwagi.
[#8] Re: Sonda(Program TV)

@ZbyniuR, post #7

Ale pojechałeś.... autorzy się w grobach przewracają
[#9] Re: Sonda(Program TV)

@aMifan, post #8

Może co innego z między wierszami wydłubałeś niż tam schowałem. :)
Czasem oglądam archiwalne odcinki programu Horyzonty z BBC, (nowe powstają do dziś, choć są raczej reportażami i zwykle nie mają prowadzącego), robiono je z większą ekipą, budżetem i łatwiejszym dostępem do rozwiniętych krajów niż PRL zza żelaznej kurtyny, a mimo to ich programy z tamtych czasów nie były lepsze od Sondy. Zresztą z tej okazji dostali kiedyś jakąś międzynarodową nagrodę dla programów telewizyjnych. Co nie zmienia faktu że po latach doskonalenia sztuki robienia takich materiałów większość tych starych ogląda sie ziewając. :)

Choć piszę to z punktu widzenia kogoś kto od 40 lat czyta i ogląda wszelkie treści popularno-naukowe jakie wpadną mi w łapy. Ale potrafię sobie wyobrazić że komuś kto oglądał Sondę w czasach gdy jeszcze nie miał komputera, tylko dlatego że czasem było za zimno by wyjść na dwór, czytać nie lubił a na drugim i ostatnim kanale była jakaś gadająca głowa o gospodarce lub drugiej wojnie co było jeszcze mniej interesujące. Potem przez długie lata wolny czas poświęcał na piłkę nożną lub gry komputerowe, a gdy po latach gdy nieco dojrzał i bardziej docenia wiedzę i ogląda coś co dawno zapomniał więc słucha to jak coś nowego, to ma bardziej czołobitny stosunek do pracy panów ze Sondy. :)
[#10] Re: Sonda(Program TV)

@Elvis, post #1

Ale cacko ! Ma 40 lat.

https://www.hp9845.net/
[#11] Re: Sonda(Program TV)

@ZbyniuR, post #9

AmiClassic na wątku Soundtracki z recyclingu, wstawił linka o ciekawostkach z Atari, a w nim jest wzmianka o tym że ST dwa razy występował w programie SONDA.
Podobno w odcinku o rozszczepianiu światła, a drugi to o Druku.

Tego o drukarkach nie znałem, ale znalazłem i obejrzałem, tytuł odcinka to "Print". I faktycznie jest Atari, oraz Amstrad PC.
Tego ze światłem szukałem dłuższą chwilę, ale jest "Świetlne Pomysły", a też go nie pamiętałem, a pod koniec jest Boing Ball na ST.

Ja natomiast kojarzę dwa inne odcinki z ST. Jest pod koniec odcinka "Ruchome Obrazki", oraz w "Na szkle malowane". Tu są aż dwa i widać je najdłużej.
Czyli w sumie są 4 odcinki z ST.
A także odcinek z 800XL: "Ikar 2000". Wszystkie z nich są na YT. :)
[#12] Re: Sonda(Program TV)

@ZbyniuR, post #7

a ten masz? Starring Cypis.

[#13] Re: Sonda(Program TV)

@snajper, post #12

W poście 7 wspomniałem że parę lat temu starałem sie wyszukać w necie i obejrzeć wszystkie dostępne odcinki, porównując listę znalezisk do list wszystkich odcinków jakie powstały. I przy tym mam zapisane że był w 3x 10min filmikach z czego 1szy był niedostępny. Fajnie że jest cały.
Kilka tych komputerowych mam gdzieś na playliście w YT, a resztą straciłem zainteresowanie. Choć jednego odcinka o którym czytałem że też przetrwał, nie znalazłem. Pewnie przez to że jego tytuł był jedno-literowy "A" to odcinek o autobusach z roku '87. Cóż wyszukiwarki ignorują jednoliterowe słowa.
Jakiś forumowy kolega pisał że go ma we wielgachnym iluś tam gigowym pliku, ale miałem za słabego neta by to ciągnąć z powodu jednego odcinka. Teraz nawet nie pamiętam kto to był. Zresztą znowu mam słabego neta. :D
[#14] Re: Sonda(Program TV)

@ZbyniuR, post #13

Tu masz odcinek "A". Jest w trzech częściach.
https://m.youtube.com/watch?v=ZHjrs1rtgno
[#15] Re: Sonda(Program TV)

@Norbert, post #14

Dzięki, obejrzę we wolnej chwili. :)
I przejrzę listy czy jeszcze czegoś nie przegapiłem a będzie na tym kanale. :)
[#16] Re: Sonda(Program TV)

@aMifan, post #8

Końcówka jubileuszowego programu na 10lecie Sondy, i tekst a propo że kiedyś wszystko było lepsze. :)


Powinno być od 53ej minuty, a nie wiem czy dobrze pokazuje moment.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 17:46:10 przez ZbyniuR
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem