[#1] Nowe gry dla starych graczy
Wątek, w którym proponuję wrzucanie tytułów gier NIEretro, które gejmplejowo bardziej przypominają stare czasy. Takie nowoczesne gry dla nienowoczesnych graczy. Chodzi o 2 wymiary, nieskomplikowaną obsługę i dużą miodność.

Coś ode mnie. Gra mi rozwaliła mózg. Jestem zachwycony. Polecam.

GUNS, GORE AND CANNOLI
[#2] Re: Nowe gry dla starych graczy

@mastaszek, post #1

[youtube]https://www.youtube.com/shorts/scQ5ku-Ks6Q[/youtube]
[#3] Re: Nowe gry dla starych graczy

@mastaszek, post #1

Kilka lat temu zagrywałem się dosyć ostro w tą gierkę:


Czasami do niej wracam, jak mam ochotę na odstresowującą, nieskomplikowaną i miodną rozpierduchę
1
[#4] Re: Nowe gry dla starych graczy

@mastaszek, post #1

Nie wiem czy spasuje do tematu: ALIEN SHOOTER.
1
[#5] Re: Nowe gry dla starych graczy

@mastaszek, post #1

Huntdown <- na stronie zespołu nawet można znaleźć wspominkę odnośnie komputerów Commodore "na których wyrośli" założyciele firmy, giera majstersztyk pod każdym względem, gorąco polecam! OK

Bit.Trip Runner oraz Bit.Trip Runner 2 <- dość trudne, ale dające masę satysfakcji

Horizon Chase Turbo <- inspirowana starymi ścigałkami, fajny arkadowy styl rozgrywki, przyjemnie się jeździ i progresuje

World Of Goo <- super logiczno-zręcznościowa, co prawda już ma kilka lat, ale warto się zapoznać
Klimatyczne gierki od Playdead -> Limbo oraz Inside
Shatter <- fajnie rozwinięcie idei Breakouta
Seria Sky Force od polskiego Infinite Dreams (tych od amigowego Lazarusa)
Titan Attacks <- rozwinięcie pomysłu Space Invaders, a na androida polecam Radiant w podobnym klimacie

Ciekawe też są Thinker Racers (dość krótka, ale fajnie się gra ze znajomymi), podobny Toybox Turbos <- obie to nowe wcielenie Micro Machines

The Way <- polska gierka w klimatach Another World/Flashback, nie skończyłem, ale przyjemnie wspominam

Unravel <- świetna platformówka ubrana we fajny skandynawski klimat, ciekawe mechaniki

Z mordoklepek to Killer Instinct, a "chodzona" to dobrze zapowiada się Streets Of Rage 4 (w przyszłości sobie sprawdzę) oraz Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge (jest w game pass do wypróbowania jakby co ;) )

Trochę w klimacie Chaos Engine można sprawdzić Tower 57 (która też wyszła na systemy NG)

Edit: bym zapomniał, ostatnie moje odkrycie Tetris Effects: Connected <- rozwaliło mi czachę, jak można rozwinąć stare pomysły, gra wciąga jak bagno (również można w game pass sprawdzić - tutaj łapy włożyła osoba pracująca przy grze Rez, więc dla znających ten tytuł pewne koncepty zastosowane w tym Tetrisie będą znajome)
no i oczywiście należy wspomnieć o - już - klasykach jak Fez oraz Braid jako gierki niezależne, które osiągnęły wielki sukces

Ogólnie rynek indorów jest bardzo bogaty i ciekawy, a to co powyżej jest takim dla mnie najciekawszym zlepkiem gierek łączących stare i nowe z ostatnich kilku(nastu) lat. :)

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 23:38:11 przez Lokaty
2
[#6] Re: Nowe gry dla starych graczy

@Lokaty, post #5

Przygodówki:
Thimbleweed Park™

Kathy Rain - scummvm to wspiera

A tutaj takie przygodowe RPG troche jak Lost Dutchman Mine mocno bazujące na Harvest Moon:
Stardew Valley

Graveyard Keeper

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 00:12:30 przez Mir3k
1
[#7] Re: Nowe gry dla starych graczy

@Mir3k, post #6

Odnoszę wrażenie, że pikselowe przygodówki w ostatnich latach przechodzą renesans, dużo takowych się pojawiło.
[#8] Re: Nowe gry dla starych graczy

@Lokaty, post #7

eee, nie kojarzę za bardzo takich... Może dlatego, że nie gram w obecnej gry. Od pewnego czasu (około miesiąc czasu) przechodzę Ishar 1 na Amidze. Nie korzystam z Walkthrough (nie oglądałem filmików na Youtube), przed sobą mam gazetę "Świat Atari" z 1993 roku, oraz posiłkuję się czasem solucją Mailmana z PPA. Gra ma klimat - wszystko ręcznie malowane, naprawdę starannie, pikseloza w najlepszym wydaniu. Gdzieś widziałem porównanie Ishara 1 AGA z inną grą RPG na PC z tego okresu (poszukam), i pomimo niechlubnego okresu (92 - 93) Amiga nie miała się jednak czego wstydzić.

Nie było mi dane przejść Ishar'a za młodu z wielu powodów - dziś odkrywam grę "na nowo" nigdy uprzednio w nią nie grając, a jedynie kojarząc ją pozytywnie z czasopism.
[#9] Re: Nowe gry dla starych graczy

@Lokaty, post #7

Z tego co ja kojarzę i grałem to jeszcze: backbone ale ta jest słaba, świetny 1 akt, a potem jest kiepsko.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 01:54:56 przez Mir3k
[#10] Re: Nowe gry dla starych graczy

@Hubez, post #8

Stare gierki mają swój niepowtarzalny klimat, często są też nacechowane nostalgią i wspomnieniami... z drugiej jednak strony, wiele z nich niestety czas nie oszczędził (albo ich pewne ubytki stały się znacznie bardziej widocznie wraz z upływem lat, na co nie zwracaliśmy uwagi w "epoce", przynajmniej ja tego doświadczam, szczególnie to widać po konwersjach z automatów/konsol i tego nieszczęsnego wymagania A500 1MB).
Ishar akurat reprezentuje dość "statyczny" gatunek, więc dobre piksele w ładniej palecie oraz dźwięki z Pauli mogły całkiem korzystnie wypaść na tle gierek z blaszaka w tamtych latach. Przypuszczam, że dzisiaj da się w ten tytuł zagrać i nie doznać odrzutu (nie wiem na pewno, nigdy nie byłem fanem RPGów). Niestety sytuacja zmienia się diametralnie, gdy spojrzymy na bardziej dynamiczne gierki, jak MKII, SF2, Final Fight, Golden Axe. W latach 90tych Amiga była namiastką salonu gier w domu i człowiek "cieszył miche" do tych tytułów. Dzisiaj do tych konwersji raczej nie wracam. Całe szczęście poza tymi, nadal mamy bardzo pokaźną liczbę gierek które się świetnie trzymią (pinballe, Worms DC, Xtreme Racing, szuterki czy inne platformery).

Wracając do tematu to polecam się zapoznać z nowszymi tytułami. Nastały czasy, gdzie odchodzi się od gierek na wyłączność względem platformy sprzętowej, a do tego bebechy dzisiejszych maszyn rewelacyjnie odcisnęły się na kreatywności tego co dostajemy. Programiści przestali się kopać ze sprzętem, co wpływa wg mnie korzystnie na "holistyczne tworzenie gier", mogą pozwolić sobie na implementowanie najdrobniejszych detali rozgrywki. Oczywiście mam tu na myśli głównie gry niezależne w relacji do "przemielonych" tytułów w ostatnich latach (z "dużymi" tytułami różnie to bywa).

Zaznaczam, że nie jestem maniakiem, gram od czasu do czasu, ale dzisiaj wiem, jak wieleby mnie ominęło, gdybym tematem się nie zainteresował. Stąd moje powyższe rekomendacje... zresztą, teraz to człowiek za grosze może stertę dobrych tytułów nabyć i ciężko będzie normalnej osobie wszystko ograć w rozsądnym czasie, więc tym bardziej warto chociaż rzucić okiem bo to często koszt dobrego piwa albo paczki fajek. ;)

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 16:38:55 przez Lokaty
[#11] Re: Nowe gry dla starych graczy

@mastaszek, post #1

To po byliśmy uczestnikami i obserwatorami postępu, żeby wracać do tego samego co 30 lat temu ? xd
[#12] Re: Nowe gry dla starych graczy

@buldogkekon, post #11

To po byliśmy uczestnikami i obserwatorami postępu, żeby wracać do tego samego co 30 lat temu ? xd


Po co więc jesteś na tym forum? Czyżbyś oficjalnie przyznał się do bycia trollem?
[#13] Re: Nowe gry dla starych graczy

@mailman, post #12

Po to, żeby powspominać najlepsze czasy Amigi i sobie młodość przypomnieć.
[#14] Re: Nowe gry dla starych graczy

@buldogkekon, post #13

no to chyba zachwycanie się nowymi grami "nawiązującymi do epoki" leży wystarczająco blisko wspominania najlepszych czasów Amigi i przypominania sobie młodości, nie?
[#15] Re: Nowe gry dla starych graczy

@teh_KaiN, post #14

No właśnie nie, bo przy dzisiejszych możliwościach wypadałoby wymagać czegoś więcej. I taki Dread budzi uzasadniony zachwyt, natomiast kolejna bidna platformówka czy wyścig ala Lotus albo totalna amatroszczyzna typu "Magazyn" może wzbudzać (i powinna!) tylko politowanie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem