[#1] kto umie w spektruma?
na stronie ósmej Kąkutera "Tajniki ZX" czytamy sobie:



tymczasem na stronie czterdziestej pierwszej "Understanding your Spectrum" Iana Logana czytamy sobie:



pytanie: kto tu kłamie?
pominę ten szczegół, że 23671 to nie jest #5c76, jak chciałby Kąkuter, tylko o jeden więcej. Bardziej zastanawia mnie ta "dwubajtowa zmienna", bo jeśli Ian Logan nie kłamie w ogóle, to Kąkuter kłamie podwójnie - ztcw, #5c76-5c77 bajtów mieści cztery.
[#2] Re: kto umie w spektruma?

@snajper, post #1

Wg ksiazki "Przewodnik po ZX Spectrum" zmienna SEED miesci sie w dwoch bajtach: 23670-23671.
Nastepne 3 to licznik ramek naliczne co 1/50 sekundy. A ze to taki licznik to kiedys sprawdzilem osobiscie na realnym sprzecie.

BTW. Skad Ci sie wziely 4 bajty?


Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 21:58:55 przez Phibrizzo
1
[#3] Re: kto umie w spektruma?

@Phibrizzo, post #2

dzięki. Eh, bo już mi się miesza. x| Źle zinterpretowałem to 5c76. (5c76 = 01011100 01110110, co z analogicznie zapisanym 5c77 daje razem 4 ;)).
[#4] Re: kto umie w spektruma?

@snajper, post #3

[#5] Re: kto umie w spektruma?

@snajper, post #3

Dziwna matemetyke uprawiasz. Nie wiesz ze po 6 jest 7?
[#6] Re: kto umie w spektruma?

@Phibrizzo, post #5

​ ​ ​

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 21:54:34 przez snajper
[#7] Re: kto umie w spektruma?

@snajper, post #1

A mnie dziwi, ze kiedys zapisywano takie bzdety jak 23,670 albo 65,563.


Bo jak dla mnie 23670 to nie ta sama liczba co 23,670 , ktos tam chcial chyba na nowo matematyke napisac.
[#8] Re: kto umie w spektruma?

@selur, post #7

A mnie dziwi, ze kiedys zapisywano takie bzdety jak 23,670 albo 65,563
W krajach anglojęzycznych jako punktu dzesiętnego używa się kropki. Przecinek zaś służy tam często do dzielenia dużych liczb na grupy trzycyfrowe, do czego u nas używa się zazwyczaj spacji.
2
[#9] Re: kto umie w spektruma?

@Krashan, post #8

Ano chyba, ze tak. Ja zawsze myslalem, ze to bledy w druku


p.s.
Brytajczycy zawsze byly jakies dziwne. U nich jednostki wagi czy dlugosci, to jakis kosmos no ale co sie dziwic jak oni tam maja ciegle ruch lewostronny.
[#10] Re: kto umie w spektruma?

@Krashan, post #8

dodam, że i cudzysłowy są tsm inne, na co też zostałem wyczulony w toku korektorowania. :
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem