[#1] właściciel Audigy 2 ZS Gold (SB0350) poszukiwany na gwałt.
zanabyłem se garść złomu. Wśród nich jest m.in. taki sound blajster. Po pobieżnym rzucie okiem eksperta stwierdziłem brak kondziołów, szt. 4, oznaczonych na zdjęciu mianowicie (oraz śledzia, ale z tym to już nic nie zrobię).
Jeśli ktoś z szanownego waćpaństwa takim modelem dysponuje, byłbym wdzięczny za podanie pojemności tychże. 🧐 Przeglądam różne foty tego modelu, ale na ich podstawie jak dotąd zdołałem określić tylko jeden z zaznaczonych.

[#2] Re: właściciel Audigy 2 ZS Gold (SB0350) poszukiwany na gwałt.

@snajper, post #1

temat nieaktualny, w nocy z 5 na 6 sierpnia Audigy odżyło. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A w każdym razie tak mi się wydaje, bo nie sprawdzałem, czy przed operacją, z brakującymi kondziołkami, nie miało to prawa być przez Windows wykryte. A przetestowałem go tylko powierzchownie - zainstalowanie i odtworzenie paru dźwięków. I po prawdzie nie jestem pewien, czy kondensatory wlutowałem prawidłowo - szarpałem się z nimi przez parę godzin, bo nie wziąłem pod uwagę, że to jest (prawdopodobnie) układ wielowarstwowy. I pewnie dużo prędzej byłoby, gdybym kikutów zostawionych po poprzednich kondensatorach nie rozlutowywał, tylko podczepił do nich nowe elementy. Karta i tak jest nie do użytku, bo brakuje jej śledzia i w tej sytuacji ma tendencję do wypadania ze slotu.
w każdym razie w środku nocy przeszła pomyślnie test na WinXP, wykryta i zainstalowana prawidłowo. Początkowo niepokoiły mnie różne trzaski, ale najwyraźniej to kwestia odpowiedniego ustawienia suwaków panelu Creative'a - po zejściu bass do 0 problem zniknął (w sumie żadnych subwooferów ani podobnych nie mam, a i w amplitunerze mam bass ustawiony na 0).
Tutaj focia - nowe są niebieskie i jeden czarny, widoczny mniej więcej na środku, obok niebieskiego. Jakby ktoś szukał, to podaję parametry
- c106 - 22uF, 16 V,
- c16 - 10 uF 16 V (zamiast 10 dałem mu 22, bo 10 nigdzie nie znalazłem),
- c138 - 1 uF 50 V,
- c143 - 22uF 16 V.
większość wzięta uprzednio z allegro, tylko ten jeden - c138 - po zidentyfikowaniu wyhaczony na tme.



Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 13:16:35 przez snajper
1
[#3] Re: właściciel Audigy 2 ZS Gold (SB0350) poszukiwany na gwałt.

@snajper, post #2

Gratuluję uporu. Mnie by się powyżej SB16 ISA nie chciało tak bawić, chyba że ta karta potrafi emulować SB16 w czystym MS-DOS 6.xx (a nie tylko w okienku DOS po uruchomieniu Win9x) W ogóle jakieś PCI to potrafią?

Anyway, tego śledzia aż prosi się jakoś dosztukować jeśli nie znajdzie się nigdzie całkowicie padniętej karty. Można by zrobić go wręcz od zera, z cieńszego kawałka metalu. Takie "cienkie" śledzie nawet były spotykane przy niektórych budach w czasach, gdy jeszcze dołączali do nich komplet śledzi, zamiast naciętych miejsc na ściance przeznaczonych do wyłamania.

A co do tej dymiącej płyty to może jednak warto kondensatory wymienić równocześnie, bo opuchlizna może mieć z tym związek i wręcz potęgować efekt. No i to spotykane do dziś uprzedzenie u starszych komputerowców do procków AMD jak widać nie wzięło się znikąd. Zawsze z nimi było więcej problemów.
[#4] Re: właściciel Audigy 2 ZS Gold (SB0350) poszukiwany na gwałt.

@niebuszewo, post #3

Gratuluję uporu. Mnie by się powyżej SB16 ISA nie chciało tak bawić, chyba że ta karta potrafi emulować SB16 w czystym MS-DOS 6.xx (a nie tylko w okienku DOS po uruchomieniu Win9x) W ogóle jakieś PCI to potrafią?


a w sumie nie mam pojęcia. 🤔

Anyway, tego śledzia aż prosi się jakoś dosztukować jeśli nie znajdzie się nigdzie całkowicie padniętej karty. Można by zrobić go wręcz od zera, z cieńszego kawałka metalu.


jest to jakaś opcja. :)

A co do tej dymiącej płyty to może jednak warto kondensatory wymienić równocześnie, bo opuchlizna może mieć z tym związek i wręcz potęgować efekt. No i to spotykane do dziś uprzedzenie u starszych komputerowców do procków AMD jak widać nie wzięło się znikąd. Zawsze z nimi było więcej problemów


z kondensatorami nie będzie problemu, bo akurat takich mam sporo. W kwestii tranzystora jeszcze badam temat, tzn. szukam zamienników. Na elektrodzie piszą, że wytrzymalszy jest np. PSMN004-25B. Na ebayu znowu 5 dyszek sztuka. Z kolei na tme takich nie ma, są za to dużo taniej PSMN004-60B. No i nie wiem, czym toto się różni. W sensie wiem - wnioskując z datasheetów, chodzi zapewne o maksymalne napięcie dren-źródło, tylko nadal jako tematyczny analfabeta nie mam pojęcia, czy w tej sytuacji sprawdzi się również dla tej płyty. 🤔
a tematycznie, z lepszych wiadomości - po nieprzespanej nocy postawiłem na nogi Matroxa G200 :) - kolejną z kart, która leżała u mnie od lat ze statusem "uszkodzony i nie wiadomo, co mu jest". Zgarnąłem ją kiedyś na allegro - nie pamiętam czy jako przedmiot aukcji, czy bonusowo. Od tamtej pory karta wydawała się być zimna - obrazu brak. I dziś dopiero ruszyło mnie, żeby pogooglać w temacie. Pierwszy z brzegu link prowadził do vogons: Matrox Millennium G200 "No Signal" Issues. Po przeczytaniu spróbowałem jednego z chwytów tam opisywanych - przyznam, że nie przyszedł mi nigdy do głowy... czyli odpalenia PC i załadowania windy z dwiema kartami - tym Matroxem w slocie AGP, a inną jako główną na PCI. Jakież było moje zdziwienie, gdy winda na dzień dobry wykryła nowy sprzęt. I już po chwili wśród kart graficznych w menedżerze urządzeń widniał mój Matrox. Kilka dodatkowych klików - i obraz jak gdyby nigdy nic wyświetlił się na drugim monitorku. Wyszło więc na to, że karta miała problemy jedynie z "trybem tekstowym". Po ściągnięciu podanych tam matroxowych narzędzi - progbios i mxinfo - oraz zbootowaniu z utworzonej przez nie "dyskietki ratunkowej" - karta odzyskała pełnię sprawności. :)
jej niestety również brakuje śledzia. To jednak nie stanowi na dzień dzisiejszy wielkiego problemu, bo akurat grafikę na AGP - w jedynym z poskręcanych kompów, który wyposażony jest w ten slot - mam już lepszą. (Za to Matrox przyda się po uzdrowieniu tamtego Epoxa ;)).

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 14:34:50 przez snajper
[#5] Re: właściciel Audigy 2 ZS Gold (SB0350) poszukiwany na gwałt.

@snajper, post #4

czyli odpalenia PC i załadowania windy z dwiema kartami


Fakt. To na pierwszy rzut oka nieoczywste że nawet na zupełnie "teraźniejszym" i "ultranowoczesnym" PC z UEFI i secureboot (oraz z przynajmniej jednym złączem PCI) można uruchomić kartę graficzną PCI w rodzaju S3 z lat '90. Podpowiedzią może być opcja w ustawieniach płyty głównej, gdzie jako "primary graphic card" można wybrać spośród "Internal", "PCI Express" no i właśnie "PCI". Podobnie było w czasach gdy zamiast PCI Express rządziło AGP.

Co do kwestii dorobienia śledzia, to moim zdaniem zdecydowanie warto sobie ten trud zadać też z tego powodu by karta była zdecydowanie umocowana, by się nie "huśtała" w gnieździe PCI. Żeby jej przypadkiem zupełnie nie wyciągnąć pociągając za kable, co przy włączonym komputerze mogłoby wywołać zwarcie i harmagiedon.

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 17:51:07 przez niebuszewo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem