[#1] haker od portów szeregowych potrzebny na gwałt
bo robię se interfejs usb->serial, nie? A dokładniej to żeby klawiatura PS/2 po podpięciu pod to działała. Dysponując konwerterem USB-UART PL2303 i przejściówką serial->ps/2, po wielu bojach udało mi się sklecić takie cudo:





po jeszcze wielszu bojach (czyt. zamotaniu z pinoutami IDC10, PS/2 i serial oraz dojściu, że PS/2 myszowe != PS/2 klawiaturowe) udało mi się uzyskać od klawirki oznaki życia. Tyle że... te oznaki życia są nie do końca tym, czego można by oczekiwać. Otóż bez podejmowania żadnych dodatkowych kroków taka klawirka potrafi gadać cokolwiek na ekranie tylko po połączeniu do seriala przez Putty. Po zainstalowaniu dodatkowego softu, czyli w moim przypadku takiego dziadostwa (KeyComm) oraz ustawieniu właściwych parametrów portu szeregowego (bity danych: 7, bity stopu: 1, kontrola parzystości: Even) klawirka potrafi też gadać w pozostałych aplikacjach, np. w notatniku. Tyle że nadal tekst wyświetlany na ekranie wygląda tak:

?[[x??x???x??x?Y?x?Y??Y??x??x?Y?x??@x?@B?x?B??x?x??[x?



lub jak kto woli szesnastkowo:

3F 5B 5B 78 3F 3F 78 3F   3F 3F 78 3F 3F 78 3F 59
3F 78 3F 59 3F 3F 59 3F   3F 78 3F 3F 78 3F 59 3F
78 3F 3F 40 78 3F 40 42   3F 78 3F 42 3F 3F 78 3F
78 3F 3F 5B 78 3F


przy czym nie są to losowe znaki, ale też (na szybko) nie dopatrzyłem się w nich żadnej logiki. Np. wciśnięcie jednego wpisuje ?x?, wciśnięcie drugiego kasuje cały wpisany tekst, a wciśnięcie jeszcze innego otwiera okienko dialogowe do zapisu pliku...

oczywiście kabelki z konwertera idą TXD do RXD i odwortnie, a VCC konwertera ustawione na pińć woltów. Czy ktoś jest mnie w stanie rozjaśnić, o co tu kaman?
zakładam, że ten kilometr połączeń kabelkowo-różnorakich nie ma wpływu na błędy.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 00:14:34 przez snajper

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 00:18:31 przez snajper
[#2] Re: haker od portów szeregowych potrzebny na gwałt

@snajper, post #1

Transmisja szeregowa w PS/2 jest synchroniczna, czyli bity danych są taktowane zboczami sygnału zegarowego. Uwzględniłeś ten sygnał jakoś?
1
[#3] Re: haker od portów szeregowych potrzebny na gwałt

@Krashan, post #2

ni. Widzę, że piszą o tym też np. tu: https://electronics.stackexchange.com/questions/567480/ps-2-keyboard-with-rs232-db9-workstation-port Czyli dupa blada, nie da się tak prosto. Smuteczek. W takim razie może przynajmniej mysz uda mi się podpiąć, zobaczę. * (choć to też wątpliwe, bo piszą, że nawet z adapterem serial-ps/2 zadziałają tylko myszy, które są do tego przystosowane... A ten adapter miałem dołączony do jednej myszy A4Tech, która obecnie nawet nie wiem gdzie przebywa. To był bodajże model WWW-25).

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 23:35:55 przez snajper
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem