[#1] mysz - Y1? - ICE-A3
jestem w trakcie naprawiania myszy. Jedną już naprawiłem (w zasadzie półtora - druga działa, jednak ma problemy z rolką), przy kolejnej mam problema. Otóż pierwsza rzecz to brak pinoutów do kabelka, a druga rzecz - ważniejsza - brak elementu oznaczonego na płytce jako Y1 (po lewo na dole) Czy ktoś mógłby mi rozjaśnić, co to jest Y? Wikipedia podaje, że symbol Y oznacza "Crystal or oscillator".
jeszcze fajniej, gdyby ktoś taką myszę miał i podał dokładny pinout wraz ze zdjęciem. ok, racja

chodzi o taką mysz mianowicie:



dodatkowe napisy na płytce, które mogłyby pomóc namierzyć toto w internetach:
TREMON
TUNG-TA
S-01
niemniej też nie wiem, co one oznaczają.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 02:45:04 przez snajper
1
[#2] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #1

Tak, Y to kwarc. W rozpisywaniu istotnych oznaczeń zapomniałeś o tym najważniejszym - na scalaku. ;)

Guglując ""ht6510a" mouse" dotarłem do informacji że to scalak Holteka, a "holtek "ht6510a"" dało mi linki do datasheetów. Dokładnego trafienia nie ma, najbliżej jest HT6513, ale różni się liczbą pinów. To co można jednak wyciągnąć z tego datasheeta to "Use 32.768KHz crystal" - być może taki Ci potrzeba.

Z pinoutem nie pomogę bo widzę że myszki jakoś dziwnie pobierają zasilanie i nie chcę Cię w maliny wpuścić. :(
1
[#3] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@teh_KaiN, post #2

dziena. OK Poszukam, może mam coś takiego.
[#4] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #3

Jak nie to "rezonator kwarcowy" albo po prostu "kwarc" z taką częstotliwością kupisz w każdym jednym elektronicznym. Potrzebujesz obudowę raczej taką jak w lewym dolnym rogu:



Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 10:49:15 przez teh_KaiN
1
[#5] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #1

...

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 12:20:17 przez niebuszewo
[#6] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@teh_KaiN, post #4

no wiem, zamówiłem już wcześniej garść na alergiu. Przy okazji parę innych rzeczy. W razie czego może jeszcze do tego sklepu się przejdę, bo czekać do poniedziałku mi się specjalnie nie chce.
ALE. Przypomniałem sobie, gdzie toto widziałem. pomysł Jest taki na jednej ze starych płyt (UC 4915-C), które uzbierałem w tym roku (na zdj. po prawej):



to wszystko z przodu w linii prostej zeżarła skorodowana bateria, co już wstępnie oczyściłem. Brakuje jej kilku elementów z tej drobnicy, więc i tak na chwilę obecną działać nie będzie. Może uda mi się rozlutować i przy odrobinie szczęścia mysz zabangla.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 13:57:55 przez snajper
[#7] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #6

Tylko mając niepewny kwarc nie wiesz bez pomiarów, czy to on faktycznie nie działa, czy pinout kabla myszy jest zły :(
[#8] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@teh_KaiN, post #7

noo, możliwe, że jest pewny, bo ostatecznie uj3bałem go innej, nowszej płycie - z tych, co przyszły w paczce "10 kg złomu". :P W końcu jak na części, to na części. Oszczędziłem też sobie rozlutowywania i zwyczajnie uciąłem mu nóżki. Nie wiem tylko, czy nie uszkodziłem go podczas lutowania, bo z tego, co wyczytałem, z nimi trzeba obchodzić się jak z jajkiem. :/
wgłębiłem się trochę w datasheet tego HT6513, zakładając, że jednak są one w miarę podobne pod względem pinoutów... Z tą różnicą, że 6510 ma o dwie nóżki więcej.

w każdym razie progres jest, bo na obecnym etapie mysz w końcu jest wykrywana przez sterowniki. Problem w tym, że o ile kliknięcia działają, to na ruch rolek już nie reaguje. Być może problem z diodami.
1
[#9] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #8

Czyli komunikacja i kwarc okej, bo to wszystko jest wysyłane wraz z ruchem po RS-232. Bez kwarca byś nie miał RSa najpewniej.

Sprawdź aparatem telefonu komórkowego czy diody IR świecą - przetniesz problem w pół, czy to u nich coś nie tak, czy u fototranzystorów.
1
[#10] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@teh_KaiN, post #9

Sprawdź aparatem telefonu komórkowego czy diody IR świecą


a powinny? Próbowałem już czegoś takiego z pilotami, ale w myszy nie świecą - ani tej, ani innej, która działa.

nie wiem, czy to nie kwestia sterownika. Bo podobno bywało, że niektóre myszy z jednymi działały felernie, a z innymi prawidłowo. Wyczytałem, że jednym z bardziej uniwersalnych jest CTMOUSE, ale i z nim moja mysz nie daje rady. Przy takich okazjach przydałaby się opcja bezpośredniego transferu danych z lapka na ten komp z DOS-em. Już z tym kombinowałem i niestety nic nie zdziałam, bo mimo że połączenie przez RS232 problemem nie jest (na Win10 można za pomocą DOSBoxa lub Total Commandera), to mój konwerter usb2serial na tym polu daje dupy. buuu! Pozostaje poszukać innego, sprawdzonego - bez tego muszę specjalnie uruchamiać osobny kompik wyposażony w FDD i na nim to wszystko formatować, nagrywać, ewentualnie jeszcze szatkować na arj.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 21:36:45 przez snajper
[#11] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #10

Ha, myślałem że trik z pilota zadziała. Widać inna długość fali lub dużo dużo mniejsza moc świecenia.
[#12] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@teh_KaiN, post #11

dobra - nie wiem czemu teraz dopiero mnie naszło, żeby posprawdzać pozostałe elementy. I wygląda na to, że co najmniej dwa są uszkodzone - rezystory R1 i R2. Najwyraźniej czekają mnie więc kolejne zakupy.

a offtopując, z lepszych wieści: w międzyczasie podłączyłem do PC stację 5,25". Na dyskietkach, które się zachowały, znalazłem sterownik myszy, jakiego używałem te 30 lat temu. Po nazwie bym nie skojarzył, ale widok po uruchomieniu nie pozostawiał już wątpliwości.
z gorszych wieści - poza tą jedną dyskietką ze sterownikiem nie udało się odczytać żadnej z pozostałych. A boli mnie to bardzo, bo był na nich i sterownik do mojego Tridenta 8900C, i kilka innych od myszy. Stację uprzednio wyczyściłem, łącznie z głowicami.

poza tym naprawiłem jedną stację 3,5 do Amigi - Panasonic JU-coś tam... oraz drugą do PC- Samsung SFD-321B. Tego Samsunga swego czasu sam przerobiłem na amigową, a teraz, z braku innych stacji możliwych do podpięcia do PC, z powrotem. Było z nim trochę problemów, bo po tej porzeróbce w Windows XP (i w DOS-ie też) niby działał, ale odczytywał tylko pierwszą włożoną dyskietkę - na późniejsze zmiany pozostając ślepym. W toku szukania przyczyny dowiedziałem się, że winowajcą może być pin 34, a konkretnie brak kontaktu z RDY. Rozkręciłem stację jeszcze raz i sprawdziłem miernikiem - u mnie jednak wszystko tu było w porządku.
ostatecznie przyczyna okazała się prozaiczna: uszkodzona taśma. Chociaż do tego też sam nie doszedłem, tylko czytając komentarze w necie, bo taśma nie wyglądała na mogącą sprawiać kłopoty...

zainstalowałem też w tym samym kompiku porty USB i teraz mam dostęp do pendrajwa z DOS-a. https://bravo.net.pl/images/emot_ke.gif To oczywiście połowiczne rozwiązanie, bo nadal celem ostatecznym jest link przez serial.
1
[#13] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #12

/edit. Zmiana planów. Ten rezystor najprawdopodobniej jest sprawny, tylko wykracza poza horyzonty mojego miernika (według kodu - 3 megaomy vs 2000k). Dobrze, że skapnąłem się przed zamówieniem. W tej sytuacji wróciłem do punktu wyjścia i skonstatowałem, że należałoby rozkminić, co tam się znajduje na nóżkach 12, 13, 14, 15 w momencie ruchu rolek, i tym tropem krok po kroku odnaleźć winnego.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 19:47:39 przez snajper
[#14] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #13

Kup sobie analizator logiczny, klona saleae na allegro - kosztuje grosze, a będziesz mógł tanio sprawdzić nóżki czy i jak gadają.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 20:50:44 przez teh_KaiN
1
[#15] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@teh_KaiN, post #14

dzięki. Pokombinuję jeszcze trochę i jeśli do niczego nowego nie dojdę, zamawiam.
[#16] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #15

no więc... Z moich analiz wynika, że prawdopodobnie uwalone są fototranzystory. Dla sprawdzenia rozlutowałem je i IC tester mówi "not found". A powinien chyba coś innego. Przy okazji jeden u*ebałem, bo wyrwało mu dwie nóżki. :/ Jednak skoro są niesprawne, to mała strata... Problem, że chyba trudno będzie znaleźć właściwe w ich miejsce, skoro nie ma na nich żadnych oznaczeń.
"Stymulując" odpowiednie nóżki HT6510A kursor da się przesuwać, więc sam układ jest sprawny.
tutaj gościu podaje jeszcze sposób na sprawdzenie takiego fototranzystora - może zajmę się tym jutro... Znaczy dziś.

1
[#17] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #16

Tak naprawdę powinien zadziałać chyba każdy - tylko działający w tę samą "stronę" - czyli żeby albo w przypadku oświetlenia przewodził, albo nie, tak jak oryginał. No i żeby pinout i zakres dopuszczalnych napięć pracy był zgodny (czyli żeby przeżył 5V).

Charakterystyka samego tranzystora, tj. jak bardzo się otwiera w zależności od światła raczej powinna być kwestią wtórną bo i tak potrzebujesz tylko przewodzenie nic-coś a dokładne wartości raczej nie powinny tu mieć znaczenia.
[#18] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@teh_KaiN, post #17

no to zamówione - w tme.eu, PT5529B/L2/H2-F - nawet wyglądem przypomina ten z myszy. Przy okazji wziąłem garść rezystorów do kolejnej naprawy - karty I/O HMC741. Obecnie jest taka na ebayu za 160 dolców :) https://www.ebay.pl/itm/304539223014. Dawno temu zmasakrowałem ją, próbując wydobyć drabinki rezystorowe. Teraz jest już po wstępnym oczyszczeniu pola operacji i pomiarach - łącznie do wlutowania 6 rezystorów i dwie drabinki oraz 2 ścieżki do regeneracji. Pis of kejk.

P.S. ten analizator pomału ogarniam od strony softłerowej. Może dla wprawy pobawię się nim z płytką stm32f411 Discovery, co żem ją parę lat temu dostał w prezencie.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 15:08:13 przez snajper
[#19] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@teh_KaiN, post #17

w końcu - po dodatkowych kilku dniach czekania (nie zastanowiłem się przed pierwszym zakupem, żeby do kompletu wziąć diody :/) MYSZ OŻYŁA! Nadal występuje jednak pewien dziwny problem - kursor w normalnych warunkach nie porusza się, a zaczyna dopiero wtedy, gdy wcisnę któryś z przycisków. Trzymając przycisk, mogę ruszać kursorem - również kiedy go puszczę, nie przerywając ruchu myszą, natomiast kiedy po tym go przerwę, ponowne zainicjowanie ruchu kursora znów będzie wymagać kliknięcia. Wiesz może, ki czort? Coś z kabelkami nie tak?
[#20] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #19

Niezła zagadka. Najpewniej zrypany pinout kabla. To trzymanie przycisku myszy jest rejestrowane i system Ci draguje zaznaczenie, czy masz tylko sam ruch?

Nie jestem jakimś znawcą myszek pecetowych, ale internet mówi że generalnie myszy na porcie serial kradną sobie zasilanie z pinów DTR i RTS. Z kolei datasheet HT6513 wskazuje trochę na to, że ten sobie bierze VCC z linii SG (czymkolwiek ona jest), zaś jako GND przyjmuje TX. Skoro pecet czyta dane, to linię RX dobrze trafiłeś.



Prześledź wtyczkę od kabla i zobacz który z niej pin idzie do kondensatora elektrolitycznego do strony nieoznaczonej minusem - tam powinno być zasilanie. Podłącz pod ten pin na kabelku pin DTR. Tak samo prześledź który pin idzie do minusowej nogi kondensatora - to będzie Twoje GND, podłącz je do... TX?
[#21] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@teh_KaiN, post #20

tyle że żadna z żył nie idzie do DTR. Wtyczka jest wyprofilowana w ten sposób, że tylko cztery piny są tymi właściwymi - i są to RX, TX, GND i RTS (2, 3, 5, 7). A skoro RX i TX mam dobrze (TX przed chwilą sprawdziłem), to jedyną możliwością jest zamiana dwóch ostatnich.
[#22] Re: mysz - Y1? - ICE-A3

@snajper, post #21

no naaareeeeszcie, działa!


wklejam właściwy układ dla potomnych:

gdzie:
  • czarny - idzie do RX
  • brązowy - TX
  • czerwony - 0V/COM
  • pomarańczowy - RTS
(według opisu https://pinoutguide.com/SerialPorts/Serial9_pinout.shtml)
ja miałem zamieniony czarny z pomarańczowym.

dzięki za pomoc, @teh_KaiN.

teraz mam drugą zagwozdkę, bo mi port szeregowy na jednej z kart I/O nie wykazuje aktywności. Konkretnie port podpinany na taśmie do DTK PTI-209, której "manual" jest niby na https://stason.org/TULARC/pc/io-cards/C-D/DTK-COMPUTER-INC-Multi-I-O-card-PTI-209.html - ale, jak to z takimi kartami bywa, moja jest w nieco innej wersji (porównując z rysunkiem; są zresztą modele takie jak mój do dostania na ebayu) i możliwe, że funkcja jumperów też jest inna... Możliwe też, że po prostu taśmy sa uszkodzone, choć testowałem już z dwoma i byłoby to dziwne...
No ale to już inna bajka.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 00:13:16 przez snajper
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem