[#1] tranzystor (?) się kopci :(
tudzież znów jakiś voltage regulator. I z tego powodu jest mi smutno. Bo wczoraj ze swoich zbiorów wygrzebałem starą płytę - Epox EP-MVP3G2. I ze zdumieniem odkryłem, że działa. Postanowiłem więc przygotować dla niej schludny domek, zastępując siedzącego w nim na innej płycie Pentiuma II na osadzone w tym Epoxie AMD K6-2-500 (do wczoraj nawet nie wiedziałem, jaki proc w niej siedzi, a tu się okazuje, że całkiem niezły).
i wszystko niby pięknie, jednak mój niepokój wzbudzał wyczuwalny podczas działania płyty zapach, jakby coś się paliło. Dymku nigdzie jednak nie dostrzegłem, więc pozwoliłem jej uruchomić system. I tak aż do ujrzenia ekranu Windowsa Me sobie chodziła, aż w tym momencie stanęła, gdy speaker zaczął wydawać alarmowy sygnał syreny, obwieszczający zapewne overheating czegoś tam. Zatem kompik został wyłączony - i tak przeczekał do dziś. Z chwilą wyłączenia natomiast dymek już się ukazał, wydobywając się z któregoś z elementów w narożniku płyty.
a dziś wymontowałem ją celem wymiany pasty na CPU, odkurzenia radiatora itp. oraz przyjrzenia się problemowi z bliska. Odłączyłem wszystkie zbędne kabelki i elementy, podpinając tylko zasilacz i speaker. Niestety teraz po włączeniu nawet wiatraczek CPU nie rusza, za to dymek leci całkiem ładnie - z elementu widocznego na zdjęciu (wczoraj z jednego, dzisiaj z drugiego).
no i tu pytanie: po pierwsze czy jest nadzieja na przywrócenie takiej płycie życia poprzez ich wymianę, a po drugie - jeśli tak, to byłbym wdzięczny za pomoc w identyfikacji. Samemu nawet za bardzo nie wiem, po czym szukać. Widzę tylko, że są tam znaczki: 9935, B40NE (chyba) , 03L, -20 (albo -2O) - załączam dwie focie.
a tu dodatkowo możliwie najbardziej czytelne zdjęcia, jakie udało mi się znaleźć na ebayu.
https://i.ebayimg.com/images/g/-BMAAOSwtdxkrpwC/s-l1600.jpg
https://i.ebayimg.com/images/g/7TEAAOSw1Qpkpx28/s-l1600.jpg
a płytę uzdrowić by się przydało, bo to Super Socket 7, obsługujący procki do 500 MHz. :/ Mam jeszcze inną z tym socketem, tyle że ona już nic powyżej 300 (czy tam 350) nie da.





Ostatnia aktualizacja: 05.08.2023 18:14:00 przez snajper
[#2] Re: tranzystor (?) się kopci :(

@snajper, post #1

Są to tranzystory N-MOSFET STB40NE03L-20.
1
[#3] Re: tranzystor (?) się kopci :(

@RomanWorkshop, post #2

dzięki. OK
[#4] Re: tranzystor (?) się kopci :(

@snajper, post #3

Jeden z kondensatorów masz spuchnięty.
1
[#5] Re: tranzystor (?) się kopci :(

@AD99, post #4

fakt, też zwróciłem na to uwagę - dopiero patrząc na to zdjęcie. Teraz przyjrzałem się mu i faktycznie, jest lekko wypukły. No ale tym się zajmę kiedyś tam. A tranzystory kupię na Alibabie, ewentualnie Aliexpress. Na ebayu jedyna opcja z dostawą do Polski kosztuje ponad 100 (za 20 szt.) + drugie tyle za przesyłkę. :/

P.S. z tego, co na elektrodzie piszą, wnioskuję, że moja usterka nie była odosobnionym przypadkiem. Wynikałoby, że winowajcą jest albo za niskie napięcie dla tego proca (2.1 zamiast 2.2), albo taktowanie... Ktoś tam pisze, że przyczepienie tranzystorom radiatora pomogło.

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 14:58:30 przez snajper
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem