[#1] Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)
Temat podobny do tego o giełdzie na Grzybowskiej w Warszawie, jednak tam ten wątek przeszedłby niezauważony. Łódź była i nadal jest (eFunzine) w pewnym sensie jeszcze Amigowa i sporo mieszka tam osób które miały Amigę i mają ją nawet dzisiaj.

Ci co mnie znają wiedzą, że mieszkam obecnie na Śląsku jednak do 2004 byłem Łodzianinem :) .
Ponieważ moja przygoda z komputerami zaczęła się właśnie w tym mieście, chciałbym podzielić się wspomnieniami z tamtego cudownego okresu.

Pierwszy komputer - C64 kupił mi ojciec w 1992 roku, wraz z monitorem kolorowym Anitech, dżojstikami Quickshot Megaboard (takie wielkie białe) i komodorowskim magnetofonem.

Pamiętam jak dziś, kiedy pojechaliśmy do pawilonów handlowych na ul. Lutomierskiej (zaraz za ul. hipoteczną). Ojciec coś kupował w Aptece, a za apteką dwa pawilony dalej był sklep RTV/AGD. Powiedziałem Ojcu, że idę coś pooglądać i że tam będę jak by co (miałem wtedy 14 lat). W sklepie stał cały zestaw C64 i odpalona gierka Giana Sisters. Stałem jak wryty patrząc jak sprzedawca akurat przechodził jakiś poziom (w sklepie nie było poza mną innych klientów). Nagle wchodzi Ojciec, no a ja zacząłem nawijać: ..."zobacz jakie fajne, zobacz to, zobacz tamto, a ten dżojstik jaki, a jaki kolor i super to jest w ogóle..." :) . Jednak była pora obiadowa więc musieliśmy się zwijać do domu, gdy otwieraliśmy drzwi od sklepu do wyjścia, Ojciec nagle się zatrzymał, stał z 5 sekund, a następnie wrócił się i poprosił o cały zestaw. Prawie zesr..łem się na miejscu ze szczęścia :D . Oczywiście obiadu nie zjadłem, a kolację pod groźbami Ojca, że cały ten komputer zaraz odda do sklepu.
Przygodę z komputerami zacząłem jak widzicie późno :), nie tak jak większość tutaj, kiedy miała Spektruma, Atari lub C64 w wieku kilku lat. Tym większy był mój głód poznawania i oddawania się ukochanej i wymarzonej pasji - grania w gry.

W 1993 roku Ojciec kupił mi Amigę CDTV z monitorem Philips 8833-II (cały zestaw mam do dziś!), to był dla mnie najbardziej nostalgijny okres i zarazem najbardziej twórczy - komponowanie muzyki. Pierwszego PC kupiłem dopiero w 2000 roku.

W Łodzi w 1992 roku po gry jeździło się do... DH Central. Każdy z was kto jest z Łodzi kojarzy to miejsce :D . Mógłbym nawet zaryzykować, że sławą dorównywało w Łodzi warszawskiej Grzybowskiej :) . Co było takiego magicznego w Domu Handlowym Central? Otóż magiczne było pewne małe stoisko na II piętrze zbudowane z aluminiowo-szklanych ścianek, na którym można było kupić gierki na C64, Atari, a później Amigę, Playstation i różne różności na PC. Jeszcze za czasów studiów na Politechnice (1998-2003r) bywałem na tym stoisku, żeby zakupić ANSYSa lub MATLABa (oryginały tych programów były poza zasięgiem nawet dla najbogatszych studentów). Przypuszczam, że ten znajomy Pan w okularkach lekko łysiejący, nadal tam działa, choć już dawno nie byłem w "Centralu" :) .
W czasach prosperity C64, Atari i Amigi, mówiliśmy z kumplami na Pana z tego stoiska "CentralMan" :) .
Zawsze miał sprawdzony towar, nic się nie wieszało, miał pierwszy działającą wersję Mortal Kombat na dwóch dyskietkach na Amigi z 1MB Pamięci.
Po gry na Amigę można było się wybrać na ulice Piotrkowską do licznych wówczas podobnych stoisk w różnych sklepach, np. z odzieżą. Jedno takie było w sklepie na Piotrkowskiej między ulicą Rewolucji 1905 roku a Więckowskiego. Na Więckowskiego między Piotrkowską i Zachodnią kupowałem z kolei płyty dla CDTV (oryginały).

Z racji miejsca zamieszkania (końcówka ulicy Limanowskiego) często jeździłem do DH Teofil na Teofilowie (zwanego przez mieszkańców "Teofilkiem"). Tam też było stoisko z Amigą, Monitorem Commodore 1084S i X-Copy :) . Był też segregator z grami i zdjęciami - screenów z gier.

Był też sklep Amigowy na początku ulicy Przybyszewskiego o nazwie AmiPro i z tego co się orientuję nadal istnieje! Teraz zajmują się konsolami. Jak widać nazwa z dawnych czasów została :) .

Były też giełdy. Ja pamiętam akurat tylko tą w Szkole Podstawowej przy ulicy Wodnej (zaraz obok komisariatu Policji :D ). To były jaja. Do tej pory nie mam pojęcia jak to funkcjonowało :) .

Tyle pokrótce ode mnie. Łodzianie - dodajcie coś od siebie !

Pozdrawiam,

Azzorek
1
[#2] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Azzorek, post #1

Były też giełdy. Ja pamiętam akurat tylko tą w Szkole Podstawowej przy ulicy Wodnej (zaraz obok komisariatu Policji ). To były jaja. Do tej pory nie mam pojęcia jak to funkcjonowało .


Ja mam bardzo mgliste wspomnienia z giełdy komputerowej w Łodzi, na której to giełdzie byłem ze znajomymi conajmniej raz. Było to być może w tej szkole o której piszesz, teraz nie pamiętam.

Pamiętam kilka rzeczy:

- w porównaniu z giełdą na Grzybowskiej w Warszawie, na której od kilku lat bywałem często, ta w Łodzi wydała mi się bardzo mała, wręcz mikroskopijna,

- chyba pierwszy raz w życiu widziałem tam Sega Saturn z odpalonym Panzer Dragon, robiło to w tamtych czasach naprawdę kosmiczne wrażenie technologii XXI wieku, płynna animacja 3d mnóstwa teksturowanych obiektów, było to wtedy dla amigowca totalne sciencie-fiction, dlatego być może tak dobrze to wydarzenie wryło mi się w pamięć

http://www.youtube.com/watch?v=peoRBj9U-jI

- były to już czasy oprogramowania komputerowego na płytach CD i te właśnie pirackie płyty głównie sprzedawano, często skompresowane na jednej płycie kilka programów które normalnie zajmowały całą płytę (dla peceta), natomiast dla Amigi zgrywano z płyt na dyskietki z plików DMS.

wynika z tego, że był to rok 1995 lub 1996.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 13:27:48 przez jubi
[#3] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Azzorek, post #1

Magiczna sprawa :)

Ja zaczałem swoja przygode z komputerami w 1990 roku od klona rambo Atari 2600 ktory miał 182 gry. Dopiero w 1993 roku dostałem Amige 600. U nas w Krakowie gry przed 1994 kupowało się w składnicy harcerskiej.

Swoja droga - czy ktoś ma ta piracka wersje MK by Fairlight na 1MB ramu (2 dyski) ? Miałem ją kiedyś w swojej kolekcji ale komuś pozyczylem i wróciła z bad sectorami....
[#4] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@miroll, post #3

No właśnie ja już jej nie mam :/ . Teraz kiedy mam Amigi nawet z 256MB RAM pamięć to już nie problem. Jednak tak dla nostalgii fajnie by było tę wersję znów dorwać.

Pozdrawiam,

Azzorek
[#5] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Azzorek, post #1

Najlepszy sklep był na ukońcu ul.Piotrkowskiej po prawej stronie w podwórku,blisko Centrala (nie przypominam sobie nazwy,chyba Amiga Serwis Center).Tam kupiłem cały sprzęt .Sklepu już dawno nie ma ,a giełdy przy ul.Rydza Śmigłego też już nie ma.To był raj dla kogoś spod łódzkich małych miast.Nie wiedziałem,że sklep na Przybyszewskiego funkconuje.
[#6] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Azzorek, post #1

Nie pamiętam dokładnie który to był rok (chyba 1987) jak wgrywałem gry z magnetofonu na Atari 65 XE. Te krótsze gry wgrywały się z 15min a te dłuższe jak Karateka z 30min :D Super klimaty i po tylu latach nadal pamiętam tytuły: Montezuma's Revenge, Mr. Do!, Zybex, Bounty Bob Strickes Back, Bruce Lee, River Raid, Draconus, World Karate, Pathfinder, Boulder Dash, The Goonies i dziesiątki innych.
[#7] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Azzorek, post #1

Tak przypadkiem odgrzeję kotleta z uwagi na modny powrót retro giełd, które obecnie tak naprawdę są tylko namiastką starych giełd.
Faktem jest, że oprogramowanie w Łodzi najlepsze i najpewniejsze było w Centralu na 2 piętrze, stoisko przed 93 rokiem było przy butach na wprost schodów ruchomych a później zostało przeniesione na drugą stronę holu.
Sklepy z Amigą to oczywiście AmiPro na Przybyszewskiego, obok był sklep konkurencyjny, mniej się afiszował ale miał sporo sprzętu spod lady, mieli też soft ale nieoficjalnie. Obecnie chłopaki z AmiPro bawią się w konsole. Była Piotrkowska 111 naprzeciwko Urzędu Miasta, punkt dobrze zaopatrzony zarówno w sprzęt jak i soft. Najlepiej płacili jak coś było do sprzedania. Oczywiście do 96 roku było w mieście dużo miejsc gdzie handlowało się Amigą ale oczywiście najlepsza byłą giełda i to jeszcze sprzed czasów na ul. Wodnej. Stara giełda była na Struga w szkole podstawowej 160. Co do porównania do giełdy na Grzybowskiej wcale źle nie było, było ciasno ale sprzętu było naprawdę sporo jak i softu. Była jeszcze giełda elektroniczna przy stadionie Widzewa, przy ulicy Widzewskiej - tam o soft było ciężko ale sprzęt można było wyrwać nawet w lepszej cenie niż na giełdzie w szkole. Na Grzybowskiej byłem w tamtych latach wiele razy jak i na stadionie 10-lecia, zresztą na giełdzie w Łodzi sam też stałem ale już później gdy giełda była na Wodnej. W pewnym momencie jak zaczęli mocno łapać za piracenie zagłębiem softu stał się stadion ŁKSu i giełda samochodowa ale to już nie były czasy Amigi, Amigi wtedy można było za bezcen kupować :( Sam uratowałem kilka przed śmiercią śmietnikową. Tak, tak, kilka razy dostałem od klientów Amigę bo miała iść na śmieci. Blizzardy kupowało się za parę złociszy. Giełda oczywiście oprócz możliwości zaopatrzenia się w sprzęt bądź soft ew. pozbyciu się czegoś była miejscem wymiany poglądów, wiedzy, poszerzania horyzontów. Ogólnie oglądając Youtuba czy czytając jakieś wspomnienia o tamtych czasach w szczególności o giełdach komputerowych, Łodzi tam nie ma, tak jakby w Łodzi nie było giełdy a była i to całkiem fajna. Być może brakuje kogoś kto by to opowiedział. Nawet zdjęć w necie nie ma a ja gdzieś miałem kilka fotek ale jak na złość nie mogę ich znaleźć.
2
[#8] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@KAN2000, post #7

Giełda w szkole podstawowej przy Wodnej? Może SP170 przy Ul.Miedzianej?
[#9] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@sq7bti, post #8

W sumie racja, szkoła była na Miedzianej przy Wodnej i Wysokiej.
[#10] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@KAN2000, post #7

Nic dodać nic ująć
Sam swoją 1200 kupowałem na piotrkowskiej 111
Na giełdzie też byłem w sumie co tydzień
Ach piękne czasy
1
[#11] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Kulamario, post #10

Lodzi nie znam wiec nie mam pojecia jaki to byl adres ale mogla to byc Piotrkowska, wchodzilo sie w brame a w podworzu byl maly sklepik ze sprzetem do amigi - tam ojciec kupil mi Blizzarda (pamietam ze lezal w oszklonej gablocie , ehhh, kiedy to bylo...)
[#12] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@pch, post #11

Tak dokładnie wchodziło się w bramę i po prawej stronie był sklep
[#13] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Kulamario, post #12

Dodam, że właściciel w tamtym czasie jeździł Fordem Scorpio 2.9 co wtedy było totalnym wypasem.
[#14] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@KAN2000, post #13

Screeny z gry Franko znakomicie to odzwiercielają ;)
Jeśli chodzi o giełdy to ja byłem częstym bywalcem w Katowicach... tam to było :)

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 18:21:11 przez Arturo
[#15] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@KAN2000, post #13

Tak to JARRY Robert
[#16] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@KAN2000, post #9

Już myślałem że chodzi o jeszcze jedną giełdę komputerową w Łodzi, a było w tym czasie (lata `92.. `94) tych giełd kilka konkurencyjnych. Pamiętam nawet w SP 44 na Retkini próbowali organizować - tyle że w soboty, by nie kolidować z najpopularniejszą giełdą w tym czasie w SP160. Dla mnie "stara giełda" to była co niedziele w klubie studenckim "FaFik" - vis'a'vis bo też na Struga. Swoją drogą (znowu?) dziwna ulica z "rozwidleniem" ;).

Ed: tak to pamiętam, a pamięć zawodzi.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 18:48:05 przez sq7bti
[#17] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@sq7bti, post #16

Tak zgadza się później ją przenieśli do szkoły
[#18] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@sq7bti, post #16

Giełda z Miedzianej przeniosła się na Widzew do szkoły, okolice ulicy Wujaka. To już było dogorywanie tematu.
[#19] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Azzorek, post #1

Trochę w temacie. Czy ktoś chodził na giełdę w IV LO w Bielsku Białej? Pamiętam Heńka atarowca (kosil szmal bo wszyscy już śmigali na Amigach) a potem Heńka Amigowca ( gdy większość przerzucila się na 386). Giełdę prowadził taki fajny prof. Kolenda.
[#20] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Kulamario, post #12

Jeśli mówicie o AllInOne, to to było raczej po lewej stronie

PS Z panem z AmiPro znamy się bardzo dobrze. Co miesiąc, przy wypłacie, wpadam zobaczyć, czy ktoś nie oddał czegoś retro w komis i wtedy odkupuje.
[#21] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@_arti, post #20

Slabo to pamietam ale zgodzilbym sie z @Kulamario - po wejsciu w podworze, sklep zaraz po prawej stronie, bardzo maly w srodku

ps.
jeszce moglbym dodac ze byl ponizej poziomu podworza (kilka stopni przy wejsciu) - ale to juz moze byc moje science-fiction

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 19:56:45 przez pch
[#22] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@pch, post #21

Kurde, to może mnie się już myli... w końcu to już z 17 lat jak go tam nie ma.
[#23] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@_arti, post #22

O której bramie na Piotrkowskiej piszecie?
Ja sklepik po kilku schodkach w dół pamiętam przy dworcu kaliskim, o swojskiej nazwie Lamer.
[#24] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@sq7bti, post #23

Sklep, o ktorym ja pisze byl na Piotrkowskiej - przypomnialem sobie, ze samochod wtedy ojciec parkowal przy Centralu i poszlismy prosto w Piotrkowska.
Te schodki natomiast, to jak zaznaczylem , mogly byc tylko w mojej wyobrazni - bylem tam tylko raz
[#25] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@sq7bti, post #23

Przy Kaliskim na Karolewskiej, znałem człowieka, miał komis, robiłem z nim czasami interesy. Szybko poszedł w PC.
[#26] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@_arti, post #20

To przy okazji, pan z AmiPRO miał kiedyś takie płytki zatytułowane CDBoot by NINJA97. Szukałem ich nieraz w necie, ale nic nie ma, była tam cała masa rzeczy - głównie gier i narzędzi (których nigdzi indziej nie ma).
Z 4 które miałem, mam 2 iso - vol 2 i 3 (które zgralem jak już byłem mądrzejszy i w 99% dało się to odczytać). Ma ktoś to może? Zależy mi na 1 i 4 :)
[#27] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@pch, post #24

na piotrkowskiej w Łodzi jest jakiś sklep z grami do różnych konsol, dosyć bogata oferta
można nabyć też różne retro konsole
a tak w ogóle w łodzi to jakieś imprezy giełdowe to są lub retro sklepy które warto odwiedzić? bo będę w tą sobotę i mógłbym zahaczyć:)
[#28] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@JacK_Swidnik, post #27

Na Piotrkowskiej jest Cex aktualnie i to chyba o nim mowa.
Imprez giełdowych nie ma, z retro sklepów to we wspomnianym AMI-PRO można trafić na coś typu PS2/PSP/PS3. Obok ami-pro jest też sklep z większym wyborem gier też na starsze sprzęty przy Przybyszewskiego 5.
1
[#29] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@Mir3k, post #28

tak, to ten sklep co ja byłem, ten serwis Ami-Pro jest niedaleko gdzie będę więc jak zdążę w sobotę do 13 to tam zajrzę jak nie to innym razem na pewno. po tych fotach z google street view to tam czas zatrzymał się w latach 80 :) coś jak w lublinie jeden sklep na ul.żbożowej
[#30] Re: Giełdy Amigowe w Łodzi (lata 80-te i 90-te)

@JacK_Swidnik, post #27

W Łodzi straszna susza jest jeżeli chodzi o takie imprezy czy jakiś sklep retro no chyba, że z konsolami. Temat Amiga, Atari czy retro PC leży. Giełda owszem jest niby samochodowa ale to teraz bardziej bazar ale próżno szukać tam Amigi. Czasami na rynku bałudzkim można coś retro wyrwać ale stan bywa rózny a reklamacji nie ma.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem