Komentowana treść: Projekt AmigaFive
[#1] Re: Projekt AmigaFive
Taaak. Kolejna Amiga robiona na Evaluation Boardzie... Nie chcę być
złośliwy, ale nic dobrego to nie wróży.
[#2] Re: Projekt AmigaFive
robiona



Niepoprawny optymista z Ciebie. :P
[#3] Re: Projekt AmigaFive

@mcbarlo, post #2

W odpowiedzi na komentarz #2


Niepoprawny optymista z Ciebie.



Właśnie. :)



Ja proponuję żeby ten klon nowej Amigi działał pod kontrolą systemu operacyjnego "Screens" z autorami którego był kiedyś wywiad w jeszcze papierowym Magazynie Amiga. Ewentualnie można byłoby na tym odpalać pOS. ;)



Wybaczcie ironię ale diabli mnie biorą jak ludzie robia kolejne nowe systemy i tracą czas na wyważanie otwartych drzwi. Etap tworzenia sprzętowej nowej Amigi mamy już za sobą. Etap Pisania na to natywnego systemu też. Teraz czas na oprogramowanie. Nie można wiecznie być na etapie tworzenia nowej Amigi... Mamy tego i tak o jedną (nie mówie którą) za dużo.
[#4] Re: Projekt AmigaFive
Dla uściślenia dodam, że ten projekt powstał głównie z myślą o stworzeniu następcy dla AOne . Po uzbieraniu kasy i zmodyfikowaniu płyty ma ona być przekazana Hyperionowi w celu przepisania OS4 pod tą płytę(Hyperion zgodził się to zrobić). To dobry pomysł. Nie trzeba wtedy tyle czekać na system. Autor od razu zaznaczył, że to powolny proces i nie należy się spodziewać szybkich efektów. Szkoda tylko, że zniknęła (chyba) gdzieś informacja ile już uzbierano pieniędzy. Ta strona istnieje kilka dobrych tygodni. Na początku było ok. 80$.

Ten pomysł (z przepisaniem OS4 dla G5) uważam za fajny, natomiast jego druga część (dalsza produkcja płyt i sprzedawanie po kosztach) uważam za mało realny.
[#5] Re: Projekt AmigaFive
Ten pomysł (z przepisaniem OS4 dla G5)



???
[#6] Re: Projekt AmigaFive

@MinisterQ, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5




???




???
[#7] Re: Projekt AmigaFive
[#8] Re: Projekt AmigaFive

@pini, post #6

W odpowiedzi na komentarz #6


Co, G5 to jakiś inny procek, że na niego trzeba przepisywać system?
[#9] Re: Projekt AmigaFive

@MinisterQ, post #8

W odpowiedzi na komentarz #8




No tak, znalazłem coś takiego(HJ Frieden):

It has a hardware abstraction layer that makes it independent from the used PowerPC CPU (we already run on 603, 604, 750, and 74xx and some others), independent from the mainboard chipset, and independent from the board. Porting to another platform is a matter of two to four weeks for a single person.


[#10] Re: Projekt AmigaFive

@pini, post #9

W odpowiedzi na komentarz #9


He he.. każdy sposób na wydarcie dodatkowej kasy od ludzi z amigoingami na oczach jest dobry... a ludzie wierzą w to i płacą... (ja też - kupiłem sobie OS3.5, OS3.9... ).
[#11] Re: Projekt AmigaFive

@MaaG^dA, post #10

W odpowiedzi na komentarz #10


Zauważ, że to jest "two to four weeks", znaczy się dłużej niż przysłowiowe "two weeks" ;).
[#12] Re: Projekt AmigaFive

@pini, post #6

W odpowiedzi na komentarz #6


A MacOSX z G3 przepisywano na G4 a potem na G5? A MorphOS 1.4 z G3 przepisywano na G4? A Windows przepisywano z Pentium III na Pentium IV? A AmigaOS 3.9 przepisywano z 68040 na 68060? :)
[#13] Re: Projekt AmigaFive
Naciągacze



Jeżeli ludzie niemają nawet 6000$ to się nie powinni za to brać

pozatym co można zrobić z 6000$ ledwo im na 6 płyt wystarczy i co dalej
[#14] Re: Projekt AmigaFive

@Goramo, post #13

Jakby to było takie łatwe, to po co tyle zachodu z robieniem płyty głównej AONE, razem ze wszystkimi układami i układzikami między producentem sprzętu, a tworzącymi nowy system operacyjny...



Nie tak łatwo dostosować system do nowej płyty głównej, chociaż jest z tej samej klasy procesorem - tak myślę.
[#15] Re: Projekt AmigaFive

@Goramo, post #13

W odpowiedzi na komentarz #13


Na jakie sześć? Na jedną...
[#16] Re: Projekt AmigaFive

@MDW, post #12

W odpowiedzi na komentarz #12




No nie, ale w przypadku G3/G4 brak obsł. Altivec praktycznie powoduje brak korzyści z G4 (przy tej samej częstotliwośi procka).

Myślałem raczej o wykorzystaniu wszystkich elementów płyty z G5.

A wracając do "G5", nie ma w nim żadnych elementów (coś jak Altivec w "G4"), które różnią go od poprzedniej generacji i wymagają dodatkowej obsługi? Ta wspomniana płyta to dual G5. Czy system od razu je wykorzysta?
[#17] Re: Projekt AmigaFive

@Goramo, post #13

W odpowiedzi na komentarz #13




Czemu zaraz naciągacze? Autor pomysłu już na samym początku napisał, że prosi o darowizny. Ten kto wpłaci jest świadomy tego, że nic osobiście z tego mieć nie będzie. A płyte, jedną sztukę, chcą kupić po to żeby Hyperion dostosował do niej OS4.

[#18] Re: Projekt AmigaFive
Nawet jesli to dojdzie do skutku to jaki jest sens uruchamiania 32bitowego systemu, z 32bitowymi aplikacjami na 64bitowym procku? Nie wspominajac o tym, ze taka plyta bedzie wrecz obrzydliwie droga.
[#19] Re: Projekt AmigaFive

@marcik, post #18

W odpowiedzi na komentarz #18


Mnie się też tak wydaje, ale autorzy projektu twierdzą, że płyta ma być praktycznie "dla każdego" ;)

The AmigaFive project aims to bring modern and powerful computing technology to Amiga users at a price which they can afford.
[#20] Re: Projekt AmigaFive

@mailman, post #19

W odpowiedzi na komentarz #19




Oprócz krótkiego newsa był kilka tygodni temu wątek (prawie 300 postów), w którym autor wyjaśniał co i jak.

Otóż, jego zdaniem cena płyty seryjnej to 25% ceny płyty "evaluation" (wie to na podstawie innych cen płyt "ev" a potem seryjnych). Czyli w tym wypadku ok. 1500$. Po takiej cenie (czyli po kosztach) chce sprzedawać zwykłym użytkownikom. Zarabiać chce na firmach dodając niewielką marżę tylko po to aby funkcjonować a nie zarabiać w ogólnym rozrachunku.

To w zasadzie wszystko. To jest ta druga część pomysłu, o której wcześniej wspominałem. Przypominam, że to są pomysły autora projektu a nie moje, proszę więc nie rzucać mi się do gardła.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem