Komentowana treść: Wejście smoka
[#1] Re: Wejście smoka
Nie chcę być sceptykiem, ale rekiny od dawna do góry brzuchami pływają ;)
[#2] Re: Wejście smoka
Hurra, jestem pierwszy. Do rzeczy: Shark PPC Elbox też zapowiada już od wieków, i jakoś ich jeszcze nie widać (BTW: znam gościa, który twerdzi, że widział te karty, w każdym razie oglądał prototyp), ale muszę przyznać, że brzmi to dość ciekawie. Qrka siwa, chyba nawet bym się skusił.
[#3] Re: Wejście smoka

@LeMan, post #2

W odpowiedzi na komentarz #2




O, jednak byłem drugi...
[#4] Re: Wejście smoka
No fajniutko ale jak z kompatybilnością dla procków lini m68k?
[#5] Re: Wejście smoka
Podziwiam optymizm tej firmy. Mozna im pozazdroscic takiego wspanialego samozaparcia i ogromnej wiary w to co robia. Chociaz wizja mojej "nowej Amigi" rozni sie bardzo od wizji Elboxu to chyle czola przed nimi. Chcialbym zeby wszyscy mieli tylko wiary w Amige co oni. :) Chociaz majac w pamieci cala "historie z Sharkiem" traktuje to narazie z przymruzeniem oka. Poprostu nie uwierze poki nie zobacze. :)A jak zobaacze to i tak potraktuje jak ciekawostke...
[#6] Re: Wejście smoka

@LeMan, post #2

W odpowiedzi na komentarz #2


muszę przyznać, że brzmi to dość ciekawie



Co brzmi ciekawie? Procesor 266 MHz? Rzeczywiscie w dzisiejszych czasach to brzmi "ciekawie". ;)
[#7] Re: Wejście smoka

@MDW, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5


Optymizm jak optymizm. Bardziej chyba należy podziwiać filantropię właściciela finansującego tę amigową działkę. Nie wydaje mi się żeby przynosiła ona wymierny zysk ekonomiczny. Oczywiście fani klasycznej Amigi mogą się tylko cieszyć, że znaleźli się ludzie skłonni wyłożyć pieniądze na zaprojektowanie karty, która zostanie wyprodukowana w kilkuset egzemplarzach.
[#8] Re: Wejście smoka

@MDW, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5


Chcialbym zeby wszyscy mieli tylko wiary w Amige co oni.

Jak to powiedział dziadek z reklamy - trzeba mieć fantazję i pieniądze. Elbox ma jedno i drugie, szeregowym amigowcom pozostaje jedynie fantazja
[#9] Re: Wejście smoka

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #4

W odpowiedzi na komentarz #4


I to jest właśnie ciekawe zagadnienie, bo tu Elbox stanie przed trudnym zadaniem. Teoretycznie procesory są kompatybilne w znacznym stopniu, w praktyce jednak diabeł tkwi w szczegółach. Problemem może być np. działanie operacji przesunięć bitowych tylko na danych 32-bitowych, brak implementacji niektórych instrukcji, czy trybów adresowania (szczególnie tych z 68020 i wyższych). Oczywiście wszystko to można załatwić w obsłudze wyjątków (Motorola dostarcza nawet specjalne biblioteki), ale każdy wyjątek to kilkaset taktów zegara zamiast kilku. Prosta statyczna emulacja 68060 może być nadspodziewanie wolna. Z drugiej strony Elbox być może zaskoczy nas jakimś JIT-em, w końcu po coś Dragon ma te 2 MB FlashROM-u...
[#10] Re: Wejście smoka
ehmmm... więc będzie się można przekonac już za miesiąc :)
[#11] Re: Wejście smoka
Gwarantuje ze 266 MHz (czy cosik kolo tego) to nie jest to co tygrysy lubia najbardziej. Chyba ze mozna bedzie podkrecic do okolo 600 MHz...Chyba ze to dobra alternatywa dla ClassicWB. Pmyslmy, do tej pory nie doczekalismy sie (my Classicowcy) na natywny system pod PPC. Myslac dalej jednak 266 MHz dla 68k to cos (moze nawet 2x) wiecej niz niezoptymalizowany soft dla PPC...Tylko taaaa cena. Chyba szybciej i taniej bedzie na WinUAE/Amithlonie...(?).
[#12] Re: Wejście smoka

@Andrzej Drozd, post #11

W odpowiedzi na komentarz #11


1) To może działać szybciej niż ppc603/233 na blizzardzie (szybsza pamięć, brak zamulającego m68k obok),

2) Podkręcenie do 600Mhz można na listę przyszłorocznych życzeń do św. Mikołaja wpisać,

3) Niestety są jeszcze nekrofile (?) ;) biorący pod uwagę rozbudowe klasycznej amigi. ;)
[#13] Re: Wejście smoka

@MinisterQ, post #12

W odpowiedzi na komentarz #12




To może działać szybciej niż ppc603/233 na blizzardzie (szybsza pamięć, brak zamulającego m68k obok)



Wlasnie, szybsza pamiec, soft zoptymalizowany maksymalnie pod 68k, tylko nasuwa sie odrazu pytanie: Czy frogger na czyms takim uciagnie XVidy w rodzialace okolo 640x240...Wydaje mi sie ze nie i to jest tzw. brak przyszylosci dla tego sprzetu. Chyba ze jdenak bedzie mozna podkrecic do tych 600 MHz.





Niestety są jeszcze nekrofile (?) biorący pod uwagę rozbudowe klasycznej amigi.



A czy to wazne ile ma lat i czy jest z Wenus, Elficzka czy wampirzyca? Jak wyglada jak 18-tka i tak sie zachowuje, to chyba jest wszystko ok
[#14] Re: Wejście smoka

@Andrzej Drozd, post #13

W odpowiedzi na komentarz #13


Czy frogger na czyms takim uciagnie XVidy w rodzialace okolo 640x240...Wydaje mi sie ze nie



Najwęższym gardłem dla wszelkiego rodzaju playerów w amidze klasycznej było (jest) łącze graficzne, i jego bardzo słaba przepustowość. Mówię tu oczywiście o kartach graficznych, bo w przypadku AGA... szkoda gadać.
[#15] Re: Wejście smoka
No i hurra wreszcie otworzyło mi się PPA i to też dopiero po wyłączeniu pośredników :D

A teraz do rzeczy po polemizuję sobie zbiorczo na parę komentarzy.

1 Ja też widziałem prototyp Sharka w Elboxie

2 Czy ktoś zadał sobie trud wejścia na stronę Elboxu i przeczytania orginalnej wiadomości? O ile słabo znam angielski to jednak wyraźnie tam pisze że karta składa sĄę z dwóch kart, czyli procek jest na osobnej karcie. A więc w czym problem zrobić modół z G3 lub G4? A wtedy co to Shark wypadnie blado w porównaniu z Dragonem.

Wyraźnie widać że Elbox dąży do zaprojektowania całej płyty głównej przecież od Dragona to już tylko krok :)

A tak w tajemnicy Wam powiem że ptaszki ćwierkają o wersji dla dużych Amig (przepraszam pracownika Elboxu no nie wytrzymałem i muszę to powiedzieć no i tak wytrzymałem pól roku).
[#16] Re: Wejście smoka

@TomK, post #15

W odpowiedzi na komentarz #15


Modul z G3/G4?? A pomyślałes jak to oprogramowac? Żeby wogóle zadziałało?
[#17] Re: Wejście smoka

@MDW, post #6

W odpowiedzi na komentarz #6




Najwyraźniej nieco się różnimy, jeśli chodzi o rozumienie słowa "ciekawie" :). I owszem, zgadzam się, że procek 266 MHz i AGP 1x to jakby "jajeczko ciut nieświeże" (hm, a AGP 2x w PEGu czy AOne to niby najnowsze wynalazki?) i brzmi cokolwiek niedzisiejszo. Tylko widzisz, dla takiego typa jak ja, który póki co nie widzi ani konieczności, ani potrzeby rozstawania się z klasyczną Ami, taka kanapka "all in one" jest naprawdę godna uwagi.
[#18] Re: Wejście smoka
Dla mnie posunićcie Elboxu jest conajmniej dziwne. To krok wstecz.

A co z ShrakiemPPC ?? Zastanaiwam mnie też czemu Elbox nie wyproukuje poprostu samodzielnej płyty PPC przecież od takiego Dragona to juz zaledwie krok, przynajmiej tak mi sić wydaje.

[#19] Re: Wejście smoka

@TomK, post #15

W odpowiedzi na komentarz #15


wyraźnie tam pisze


jest napisane
[#20] Re: Wejście smoka

@LeMan, post #17

W odpowiedzi na komentarz #17


"jajeczko ciut nieswieze"- no a co w swiecie amigowym jest swieze? ;)

"Tylko widzisz, dla takiego typa jak ja, który poki co nie widzi ani koniecznosci, ani potrzeby rozstawania sie z klasyczna Ami, taka kanapka "all in one" jest naprawde godna uwagi" - rowniez tak uwazam. Jednak dlaczego wlasnie teraz, przyjmujac ze ten projekt dojdzie do skutku sytuacja stanie sie dziwna: bo na dzien dzisiejszy mamy jak narazie dwie alternatywy dalszego amigowania: peg i mos, aone i aos4. A teraz dojdzie (jesli dojdzie) jeszcze bardzo szybka ami classic z aos3.9. Co z nowym oprogramowaniem? Z tego co widze, jak juz ktos ma np. pegasosa to raczej niechetnie chce wspierac swoimi programami stary system (to oczywiscie zalezy od tego jak bardzo dany program jest zaawansowany, ze tak powiem). I ja sie temu nie dziwie. Duzym plusem tego wszystkiego jest to ze caly czas cos sie w swiecie amigowym dzieje, ze mimo wszystko caly ten bajzel nie stoi w miejscu. Juz od dawna przeciez nie jest tak ze jest jedna ami-firma, jeden ami-system, jedna ami-droga ;)



No to sie rozpisalem
[#21] Re: Wejście smoka
Czy znak ktos polska firme ktora konstuuje i wprowadza na rynek plyty glowne dla komputerow klasy IBM PC



Osobiscie nie znam, ale moze ktos mi podpowie Podziwiam Elbox.
[#22] Re: Wejście smoka

@TomK, post #15

W odpowiedzi na komentarz #15



nie wiem czego to sie dowiedziales od pracownikow elpudla ale raczej w modul g3 to bym nie wierzyl (no chyba ze na pci tak jak Crescendo czy Szarak). Moze sie myle i zle spojrzalem ale wszedlem na strone FreeScale i przejzalem info o tym nowym procku. W srodku tego czegos jest dodatkowo kupa mikrokontrolow odpowiedzialnych wlasnie za pci/agp/ddr/fpu/mmu wiec bez procka taka plyta jest niczym.
[#23] Re: Wejście smoka

@rzookol, post #22

W odpowiedzi na komentarz #22

Elpudla ? Od razu widać jakie masz zdanie o Firmie Elbox. A kto powiedział że to pójdzie bez procka. Czytaj ze zrozumieniem to co napisałem
[#24] Re: Wejście smoka

@Brodek, post #16

W odpowiedzi na komentarz #16

Tak samo jak Shark na OS 4.0. Przecież Dragon to rozwinięcie koncepcji Mediator+Shark.

Czy to tak trudno dostrzec ?

[#25] Re: Wejście smoka

@elf, post #19

W odpowiedzi na komentarz #19

Sorki ale pisałem to po nocy spędzonej w pracy.
[#26] Re: Wejście smoka

@TomK, post #23

W odpowiedzi na komentarz #23


ja mam dobre zdanie o firmie Elbox nie licząc tego że jestem wku#?wiony na to ze nie chce sie im poprawić 4xeide.driver by obsługiwał poprawnie dyski powyżej 32gb (a moze nie potrafią/nie da się;). Tylko ze używane pegazy 1 chodzą po 1200zł, a peg2 i tansze wersje amigi-one są także względnie nie drogie. Ja się tylko zastanawiam nad polityką Elboxu - zrobili 3 lata temu sprzęt zwany Rekinkiem a nie mogą go sprzedać bo nie ma systemu (który w sumie już jest - bardzo dziwna sytaucja). Nie wiem na czym polega zarabianie pieniedzy przez firmę sprzętową ale wydaje mi się że po zainwestowaniu pieniędzy w zrobienie/przerobienie sprzętu fajnie by było gdyby te pięniadze się zwróciły gdyż można zatracić płynność finansową, a nie takie firmy jak elbox już padały (vide Phase5). A co do modułu z g3/g4 do tej karty z Coldfire to też mi sie to dziwne wydaje - karty dwuprocesorowe juz przerabialismy chyba że Coldfire by służył wtedy jako cos w rodzaju mostka
[#27] Re: Wejście smoka
No waśnie przeceiż procek jest na osobnym module czyli po prostu wymienisz moduł z prockiem ColdFire na moduł z prockiem G3 lub G4

A to Ty ciągle marudzisz na brak obsługi dużych dysków w 4xeide. Nie wydaje Ci się że właśnie to jest polityka finansowa Elboxu ? Po prostu wszelkimi sposobami starają się zmusić Cię do kupna Fast-Aty :P

Gdyby Elbox miał żyć tylko z Amigi to dawno by już padł. O ile wiem to głównie zajmują się czymś innym. Automatyka przemysłowa ???
[#28] Re: Wejście smoka

@TomK, post #27

W odpowiedzi na komentarz #27


Tylko że wszystkie te bajerki w rodzaju USB 2.0 czy FastEthernet, kontroler PCI, czy porty szeregowe są wbudowane w ColdFire. Jak zmienisz proca na G3 to wszystkie te rzeczy tracisz. Więc w wymianę na PowerPC bym nie wierzył, może po prostu szybsze ColdFire będzie można wkładać.
[#29] Re: Wejście smoka

@rjack, post #21

Czy konstruuje to nie wiem, ale kiedyś były robione w Polsce płyty główne do PC, bodajże SONO się nazywały...
[#30] Re: Wejście smoka
Jak znam historię to idę o zakład że ta karta będzie zrobiona w oparchiu o ich słynne układy MACH. Później tylko patrzeć jak trzeba będzie zrobić upgrade aby coś tam uruchomić co wcześniej nie działa a powinno i tak nakręca się dziura portfela ;););)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem