Komentowana treść: Kolejna karta turbo do A1200
[#1] Re: Kolejna karta turbo do A1200
pomyslec, ze swieta sie jeszcze nie skonczyly...
[#2] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@recedent, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1


One się jeszcze nawet nie zaczęły :)
[#3] Re: Kolejna karta turbo do A1200
Poprostu super oby każde nastepne święta tak wyglądały a nawet lepiej
[#4] Re: Kolejna karta turbo do A1200
Za dziesięc lat oczekujemy następnych kart turbo do Amigi 1200. ;)
[#5] Re: Kolejna karta turbo do A1200
Jest tylko jeden problem... Płyty główne od A1200 padają jak muchy.
Jeszcze trochę i nie będzie do czego podłączać tych kart.
[#6] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@Marek Szyprowski, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5


Wcale tak nie jest. Ja mam A1200 od dłuższego czasu i jeszcze mi nie padła płyta główna. Czasem chodzi mi ona non stop przez 20 godzin :D
[#7] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@_TomeK_, post #6

W odpowiedzi na komentarz #6




Tak, to wszystko zalezy w jakich warunkach Amiga dziala. Jezeli jest przy oknie (wilgoc), przy kaloryferach (przegrzanie i ochladzanie (wietrzenie pomieszczenia)) lub kabelki z tylu plataja sie i moga doprowadzic do rozruszania portow/zwarcia oraz Ami nie jest czyszczona i odkurzana przynajmniej raz w roku to nic dziwnego ze padnie, a do tego dochodzi jeszcze nieostroznosc (czyli niedokladny montaz elementow, brutalne podlaczanie i odlaczanie)...W sumie plyt nie jest tak malo, srednio Classicowiec ma 2-3 plyty. Biorac Amigowcow na calym swiecie pewnie produkcja kart sie oplaci. I pomyslec ze A1200 bedzie potrafila normalnie odtwarzac DkvXy i XviDy
[#8] Re: Kolejna karta turbo do A1200
No ładnie a Elbox modzi coś z Dragonem. Ciekawe jaka bćdzie cena tego cacka i czy bćdzie podobna do ceny Dragona.
[#9] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@Andrzej Drozd, post #7

W odpowiedzi na komentarz #7


I pomyslec ze A1200 bedzie potrafila normalnie odtwarzac DkvXy i XviDy




Nie tylko, wersja dla A3/4000 też powstaje.

Dobra cena i Dragon będzie miał poważne kłopoty.
[#10] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@Andrzej Drozd, post #7

W odpowiedzi na komentarz #7


Odpowiednie traktowanie sprzętu to jedno, a starzenie się sprzętu - drugie. Śmierć sprzętu można odwlekać, ale nie w nieskończoność. :)
[#11] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@MinisterQ, post #10

W odpowiedzi na komentarz #10




Tak to prawda, ale z 10 lat jeszcze pochodza...

[#12] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@pini, post #9

W odpowiedzi na komentarz #9




Dragon moim zdanim to jakaś totalna pomyłka, krok wstecz którego zrozumieć nie mogę. W erze systemu PPC na który tyle osób czekało pchać się w coś takiego. Tym bardziej, że Shrak był zapowiadany taki czas temu. Elbox dano powinien wypuścic Sharka z polityką taka jak ACK teraz ze swoim sprzetem.

Ludzie mający PPC będą mogli sobie odpalić nadchodzący system który ma szanse rozowju. A jeśli będą chcieli go rozbudować to bedą mili możliwość i argument, że 3.9 na Dragonie bedzie szybsze niż 4.0 na klasyku nie będzie sie liczył.



Chyba jednak Smoczek padnie zanim wzleci, jesli to co zapowiada ACK się sprawdzi a cena będzie porównywalna.
[#13] Re: Kolejna karta turbo do A1200


Kolejny...iwin? :/
[#14] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@_arti, post #13

W odpowiedzi na komentarz #13


Nie, to nie tak... Adam Kowalczyk rzeczywiscie istnieje, co wiecej - H-J Frieden przyznaje na Amiga.org ze (miedzy innymi) pracuje on z Hyperionem nad OS4...
[#15] Re: Kolejna karta turbo do A1200
A co do ceny... (zczytane z AmigaWorld.net) - podobno ma byc korzystniejsza niz niegdys CyberStorm PPC (1250-750$)... (tu nastepuje moja radosna dygresja) hmm... powiedzmy, 3000 PLN? To i tak troche duzo...
[#16] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@Marek Szyprowski, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5




Heh... Plyty A1200 sa stare i padaja? Bez jaj, to sa nowiutkie plyty, maja przeciez max. 12 lat :)

A co maja powiedziec ludzie, ktorzy grzebia ciagle w swoich 8-bitowych maszynach? Tam to sa dopiero stare plyty - czesto maja ponad 20 lat! A mimo to nadal sa uzywane i rozbudowywane. Np. do ZX Spectrum ludzie robia interfejsy HDD, wlasne wersje ROMu, przelotki umozliwiajace podlaczenie do monitora VGA itp.



[#17] Re: Kolejna karta turbo do A1200


Całkiem interesująca wiadomość. Moim zdaniem nie wyklucza się z Dragonem. Jest to po prostu inny segment rynku. Potencjalny nabywca Dragona raczej nie jest bardzo zainteresowany OS4, natomiast ten produkt nabyty zostanie specjalnie pod OS4 - to bardzo sensowne rozwiązanie, po co 68k pod system który go nie wykorzystuje. Nie rozumiem tylko zapowiadanej wysokiej ceny produktu, w BlizzachPPC było to spowodowane podobno kiepską dostępnością i wysoką ceną 68k. Chyba że dziś 8245 jest tak dostępny jak wtedy 68k. Tylko dlaczego więc nie G4? Byłoby szybciej i taniej. Chyba że ktoś chce wyczyścić sobie magazyny.

Co do Dragona, to istnieje bardzo pokaźny zbiór niezłego oprogramowania pod 68k, jak wiemy kompatybilność OS4 ze starym oprogramowaniem jest dosyć ograniczona (chyba bardziej niż kiedyś programów OS1.3 pod raczkujący 3.0). Pozatym nie jestem przekonany że Dragon to takie głupie rozwiązanie. ColdFire integruje w sobie kontrolery AGP, PCI, USB, Ethernetu... wszystko w małym chipie, zamiast stada MACHów w podstawkach na Mediatorze, uzupełnionych gromadką kart w slotach PCI. Może jednak Elbox wypuści pod to Sharka? To wygląda wtedy znacznie rozsądniej, szybsza komunikacja między interfejsami na Dragonie, możiwość ujednolicenia sterowników pod jedno, oczywiście wtedy ColdFire będzie pełnił tylko rolę mostka południowego, CPU będzie na Sharku - to tylko kwestia właściwego oprogramowania.

Wyobrażacie sobie OS3.1 pod 410 MIPS procesorem? I wszystko będzie, że użyję trendy słowa "natywne".

Cóż z tego że kanapka, że non PPC, że krok wstecz? W końcu jesteśmy Amigowcami... dla nas to nie pierwszyzna...
[#18] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@recedent, post #14

W odpowiedzi na komentarz #14




Ja mialem na mysly te karty...karty, nie system :)
[#19] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@_TomeK_, post #6

W odpowiedzi na komentarz #6


Od 10 lat A1200 z 060 teraz z PPC270/060-64 pracuje non stop 24/24.

Jedynie reset czu sporadyczne wyłączenia przy zmianie softu.

Fajnie było by mieć wybór w RP, czego Wam i sobie życzę.
[#20] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@_arti, post #18

W odpowiedzi na komentarz #18


A ja mialem na mysli wiarygodnosc pana Adama Kowalczyka, która potwierdzil H-J.Frieden :)
[#21] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@recedent, post #15

W odpowiedzi na komentarz #15


poprawka odnosnie ceny: Nagabywany na IRCu Kowalczyk stwierdził ponoć, iż ceny mają oscylować w granicach 400 Euro (bez VAT) za "mala" i 500 (bez VAT) za "duza". Oczywiscie w ceny wliczony jest koszt OEM wersji AmigaOS 4.0. Moje poprzednie spekulacje odszczekuje wiec, z pewna doza satysfakcji.
[#22] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@_arti, post #13

W odpowiedzi na komentarz #13


I ten dziwny zbieg okoliczności? W kilka dni po ogłoszeniu przez Elbox, że w styczniu rozpoczynają produkcję Dragonów objawia się nowy producent hardware'u do A1200 i twierdzi, że ma prototypy dwóch nowych kart z PPC. Przygotowanie nowego modelu karty turbo normalnym firmom, takim jak kiedyś GVP, Phase5, a teraz Elbox, zajmowało zazwyczaj przynajmniej kilka miesięcy intensywnej pracy.



A tu się okazuje, że wystarczy pozajmować się uruchamianiem płyt i konfigurowaniem zestawów AmigaOne, tak jak Adam Kowalczyk, i produkty do A1200 można już robić w kilka dni.



No cóż, napisanie takiej zapowiedzi, bardzo zresztą ogólnikowej, nic nie kosztuje, a nawet zabawy jest trochę. Przez jakiś czas będzie trochę gadania, a potem autorzy tego pomysłu (Hyperion?) wytłumaczą, żeby jednak kupować mikroA1. Bo, jak podejrzewam, o nic więcej niż tylko walkę ze smokiem tu nie chodzi...
[#23] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@Marcin, post #22

W odpowiedzi na komentarz #22


Idac za Twoim tokiem rozumowania - moze pan Kowalczyk przygotowywal te karte od dziesieciu lat, a dopiero ogloszenie przez Elbox ze w styczniu rozpoczynaja produkcje Dragonów sprowokowalo go do ogloszenia planów? BTW: Gdyby bylo to ohydne knowanie i spisek ze strony Friedenów i ich pomagierów, straciliby oni w moich oczach (i nie tylko moich, jak podejrzewam) caly szacunek. Moze nie budujmy (od razu) spiskowych teorii...
[#24] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@wali7, post #17

W odpowiedzi na komentarz #17




Masz racje, jeśli znajdą się ludzie którzy nie będą chcieli przejść na OS4. Lecz chyba mając już kartę PPC to każdy lub prawie każdy się skusi. Skoro ma się już karte PPC dobrzemieć natywny system. A jeśli już kupować sprzęt to taki na którym jest system mający chodź małą szanse rozwoju. OS 3.9 juz go nie ma dotego jest cały połatany rożnymi programami. Przynajmniej ja tak rozumuje ale gusta sa różne. A widomo, że z racionalnych względów raczej trudno ostwać przy Amidze.
[#25] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@Marcin, post #22

W odpowiedzi na komentarz #22




Tak, tak to nastćpna teoria spiskowa. Ale jasne jest,iż to nie zbieg okoliczności i kart nagle ktoś nie zaprojektował. Nie ogłaszał weczesniej ale teraz skoro plany Elboxu okazały sić takie to pozostało tylko ogłość aby nie stracić ewentualnych kilentów.

Tym bardzij, że widać ze Dragon w jakims stoposniu bćdzie starał sić zabrac klientów OS4. Oczywiście tych klasycznych. Skoro trafiają sić zdania typu, że stary system na Dragonie bćdzie chodził lepij niż nowy na PPC.
[#26] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@Sventevith, post #25

W odpowiedzi na komentarz #25


No, ja nie wiem czy będzie chodził lepiej. Wiem, że zapewne będzie chodził lepiej niż na 68040@40MHz który mam. Jak będzie chodził OS4 na 603e? Poczekamy, zobaczymy. Już bardziej stawiałbym na to hipotetyczne, zapowiedziane urządzenie - BlizzPPC ma szynę 32 bity, komunikuje się z resztą systemu przez wolny CPU slot.

Warto zauważyć też, że koncepcja Dragona i tego czegoś w wersji bardziej rozbudowanej jest bardzo podobna, jeśli potraktować ColdFire w Dragonie jako mostek południowy w systemie z Sharkiem. Co więcej Elbox istnieje na pewno, a co do tej wydumanej firmy nie wiadomo (dopóki nie zobaczę i nie dotknę...), pamiętasz sprawę Iwina. Ponadto Shark ma mieć G3 lub G4! Dodatkowy bonusem (przynajmniej dla mnie) jest kompatybilność z starym procesorem i hardwarem A1200. Więc już jednego (potencjalnego) klienta Elbox ma...
[#27] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@recedent, post #23

W odpowiedzi na komentarz #23




> Idac za Twoim tokiem rozumowania - moze pan Kowalczyk przygotowywal te karte od dziesieciu lat,



10 lat? I akurat przypomniał sobie o tym, że ma gotowe prototypy jak przeczytał informacje o Dragonie? Prototypy akurat do Amigi 1200?



Myślę, że te kilka dni, które minęły od czasu poinformowania przez Elbox o Dragonie, to był akurat zupełnie wystarczający czas na uzgodnienie i przygotowanie takiej zapowiedzi. Minął kolejny dzień i pojawiły się ceny i zapowiedź projektów do dużych Amig.



Gdzie dziś byłaby Amiga, gdyby równie łatwo tworzyło się realne produkty?



>BTW: Gdyby bylo to ohydne knowanie i spisek ze strony Friedenów i ich pomagierów, straciliby oni w moich oczach (i nie tylko moich, jak podejrzewam) caly szacunek.



Wszystko wskazuje na to, że to oni stoją za tym pomysłem. To im jest nie po drodze z Dragonem i gotowi są na wiele, aby z nimwalczyć.
[#28] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@Sventevith, post #25

W odpowiedzi na komentarz #25






Tym bardzij, że widać ze Dragon w jakims stoposniu bćdzie starał sić zabrac klientów OS4. Oczywiście tych klasycznych.



Mysle ze nawet bez tej nowej karty na rdzeniu 603e/400MHz, Dragon i tak bylyby nieatrakcyjny (zreszta narazie to z nim tak jak z mitycznym Sharkiem, a przeciez taka karta juz istnieje od dawna dla Maca), poniewaz wlasnie nie wiadomo czy 68k/200 MHz z szybka pamiecia uciagnie najtrudniejsze uzytkowe DivXy i XviDy mimo duzej (wrecz genialnej) optymalizacji programow pod 68k. Niestety dzisiejszym wykladnikiem komputera nie sa juz gry (poniewaz od tego sa konsole), tylko czy komputer potrafi odtwarzac filmy video (oprocz wpomnianych formatow nalezy doadac do tego DVD). Chyba wiec zamiast Dragona wczesniej kupilbym drogi OS4 (tylko dla Classica) za 500 zl, a reszte wladowalbym w stacjonarny odtwarzacz DVD (nie ten hipermarketowy co nie czyta CDRW i ma codec DivX 5.0 bez mozliwosci updejtu do wyzszego tylko cos lepszego). Tak Czy siak Dragon jest nieatrakcyjny.

Czy orientuje sie ktos o ile drozsza jest microAONE+OS4 w stosunku do tej nowej karty "603"/400MHz+OS4? I drugie pytanie: Czy z ta nowa karta Amiga bedzie potrafila pracowac w trybie Classic Amiga? (jezeli nie to z jakiego powodu takie cos podlaczac?)



Wesolych Swiat
[#29] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@wali7, post #26

W odpowiedzi na komentarz #26




Lepiej to szerowkie pojęcie. Źle się wyraziłem. Miałem na mysli szybciej. Czy będzie dziłał szybciej nie wiem. I wątpie by dziłał "lepiej" stary połatany system na sprzecie którego kompatybilność z 68k nie jest pełna. Nie był bym pewny tej kompatybilności ze starym sprzętem.



Masz racje ACK to firma widmo. I trzeba do tej zapowiedzi podchodzić dość sceptycznie. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie i czy będzie coś slychać o postępie prac nad OS4 dla wynalazku ACK.



Jednak Elbox mimo, iż istnieje odstawiał z Shrakiem szopki. Nie zrobił narazie nic aby OS4.0 ruszył na nim, nie wiem na co czeka. To że OS4 sie ukaże to jest już przesądzone więc czekanie z premierą do czasu ukazania się OS4 jest dziwne, raczej powinin zmierzać do tego aby w chwili premiery OS4 system ten odpalał się na Shraku. Do tego Dragon kosztuje straszne pieniądze a moduł PPC będzie penie kosztował drugie tyle. Teraz nie ma wsumie co gdybać ale poczekał bym jak sytuacja sie roziwnie i nie rzucał sie na Dragona.



A co do ceny za 3 tys to wolałbym już kupić uA1 niz rozbudowywać A1200.
[#30] Re: Kolejna karta turbo do A1200

@Sventevith, post #29

W odpowiedzi na komentarz #29




Fakt jest taki, że sugerowane ceny tak Dragona jak i zapowiadanych kart z ACK są dużo mniejsze niż sugerowana cena SharkaPPC.

Mediator kosztuje połowć tego co Dragon, skąd taka niska cena skoro dostajemy w Dragonie praktycznie Mediatora. Pozatym Elbox narazie milczy na temat PPC a w opise Dragona jest napisane, że jest on w stanie odpalić dużo szybciej wićkszość aplikacji niż 68k. Nie ma ani słowa o tym czy stary system wogóle na tym ruszy.









Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem