Komentowana treść: Amigowy Linux m68k zostaje w tyle
[#1] Re: Amigowy Linux m68k zostaje w tyle
czyli zostanie ppc i same grzybne procki, gdyby nie Torvalds który przeniósł się na maca to i ppc by wycieli.
[#2] Re: Amigowy Linux m68k zostaje w tyle

@rzookol, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1


Spokojnie - PowerPC na pewno by nie wycieli ... Świat to (na szczęście) nie Polska, gdzie o Macu mówi się "martwa platforma"(sic!).



Wśród "bardziej kumatych" ludzi Debian nie ma na tej architekturze konkurencji. Ilość linuxowych (czyli de facto - debianowych) maszyn na PowerPC jest większa, niż się powszechnie uważa. Ludziska po coś te OldWorldy kupują - bo chyba nie z pobudek masochistycznych (System 7 ...). Raczej jako tanie, niezawodne i ciche routery/serwery - a na takich sprzętach (nie licząc MkLinuxa) wyboru nie ma - nawet *BSD udają (z pewnymi wyjątkami), że tych PowerMaców/Perform i ich klonów po prostu nie ma. Na nowszym sprzęcie (G3/G4/G5) jest niby Żółty Pies itp. ale pomimo tego Debian rządzi - a taka pozycja i popularność przekłada się na rozwój portu.



Proszę zauważyć, że ostnio nawet Fedora "zauważyła" PPC.
[#3] Re: Amigowy Linux m68k zostaje w tyle

@htn, post #2

W odpowiedzi na komentarz #2


Ludziska po coś te OldWorldy kupują - bo chyba nie z pobudek masochistycznych (System 7 ...). Raczej jako tanie, niezawodne i ciche routery/serwery




A może kupują, bo są hobbystami jak my?



nawet *BSD udają (z pewnymi wyjątkami), że tych PowerMaców/Perform i ich klonów po prostu nie ma.




Pisanie *BSD (z gwiazdką) jest tu bardzo krzywdzące dla NetBSD. Gdzie jak gdzie, ale właśnie tam można liczyć na ciągłe wsparcie. OpenBSD obsługuje tylko NewWorldy, a FreeBSD(-current) na razie potrafi jedynie uruchomić się na NewWorldzie w trybie single-user (to informacje z www, nie mam i nie miałem Maca, żeby to sprawdzić). Oglądałeś listę modeli obsługiwanych przez NetBSD?
[#4] Re: Amigowy Linux m68k zostaje w tyle

@Rammy, post #3

W odpowiedzi na komentarz #3


Oglądałem. Robi wrażenie, ale jest jedno "ale": procesor 603 (604?) lub wyższy. To wyklucza całą gamę maszyn z dającym radę 601 bez możliwości/chęci wymiany (w przypadku (hipotetycznego) zastąpienia 601 603 byłaby to degradacja ...). Uwagi pod tabelką też nie napawają optymizmem.



Zdaję sobie sprawę z krzywdzącego uogólnienia, ale chciałem tylko nakreślić panujące tendencje. A tendencje są takie, że Debian/PPC rules. :D
[#5] Re: Amigowy Linux m68k zostaje w tyle

@htn, post #4

W odpowiedzi na komentarz #4


jest jedno "ale": procesor 603 (604?) lub wyższy




Ciekawe na czym polega problem braku obsługi 601. Czy to nie jest tak, że seria z procesorami 601 to tzw. NuBusy? Czyli bez OpenFirmware? Debian NuBusy oficjalnie wspiera chyba dopiero od wersji Sarge.



tendencje są takie, że Debian/PPC rules




I niech tak będzie. A jesteś pewny, że 601 będą spełniać wymagania podane w planie? np.: "the release architecture must be publicly available to buy new"
[#6] Re: Amigowy Linux m68k zostaje w tyle

@Rammy, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5


601 to nie tylko NuBusy. To np. moje "maleństwo": 7500/100 (PCI, OpenFirmware) ... Problem z 601 polega (w skrócie) na ... jego wyższej zgodności ze "starszym bratem" - POWER. Ma on kilka cech (raczej nie można tu mówić o wadach), których późniejsze modele "POWER for the people" (jak bywa nazywane PowerPC) nie mają. Kod silnie optymalizowany dla 601 powoduje zwisy na 603/604 i następnych.

Co do "available to buy new" - Linux na 601 czuje się dobrze (u mnie 2.4.29). A dla reszty systemu to jest po prostu 32 bitowy PowerPC.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem