Komentowana treść: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?
[#1] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?
Ciekawe jak zmieni sie front na e**cu odnosnie PCI-X kontra AGP...
Ciekawe co teraz będzie be a co nie :P
[#2] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Kaczus, post #1

A otóż widzisz właśnie wcale nie ma powodu by się zmienić. Układ Tundra 107, jak można przeczytać tutaj ma obsługę jedynie zwykłego PCI. Więc nie ma tam nawet takiej możliwości jak w Pegasosie 2, gdzie AGP "zaemulowano" za pomocą PCI-X. Nabywcy tej nowej płyty będą skazani na stare karty graficzne PCI, bo AGP brak (ani slotu na płycie ani możliwości obsłużenia go przez chipset), wbudowanej grafiki też jakoś nie dostrzegłem, a i opis na ten temat milczy.
[#3] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?
Słyszałem, że za firmą TroikaNG stoi Martin Steinbach, odpowiedzialny między innymi za taki "sukces" jak pamiętny iWin. No ale o tym przekonamy się 24 września. Na razie to niepotwierdzona plotka.
[#4] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Eee tam, ludziom to jakoś nie przeszkadza, właśnie

przeczytałem

że ktoś włożył do zwykłego PCI w A1 karte Radeon X300 , która jest pod PCI-Express i niby mu działa . Jak widać w desperacji wszystko można zrobić



P.S. Mam prośbe do ludzi dobrze obeznanych w temacie, czy jest to możliwe , bo z tego co wiem to sloty PCI-Express nie są kompatybilne ze zwykłym PCI. Przecież tam rózni się choćby fizyczne ułożenie pinów, nie mówiąc już o wyprowadzeniu sygnałów na tych pinach :D
[#5] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?
Słyszałem o specjalnych adapterach PCI-E na AGP (i odwrotnie)...Ale PCI-E na PCI ??.Mnie też ciekawi jak gość to zrobił :).IMO to jest niemożliwe
[#6] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@waldiamiga, post #5

Ja slyszalem o adapterach AGP na PCI wiec moze ktos uzyl tych dwu? W
sumie wiesz, Ofce lubia kanapki i ekstremalne polaczenia sprzetu :P
[#7] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?
To jest northbridge z G4 w wersji z grafiką na PCI? (nie chce mi sie teraz grzebać po makowych serwisach ...) Zdaje się, że tak ... Pytanie, skąd ktoś wytrzsnął partię TEGO w 2005 roku, bo w to, że to jest/będzie produkowane seryjnie to mi się średnio chce wierzyć. Jak to (płyta) będzie ZNACZNIE tańsze od microA1, to mogą się nieźle nachapać. Ten "schemat" sugeruje G3 wlutowane na stałe - normalnie back2roots - taka A1 SE, ale bez niespodzianek (oby) i w dodatku ITX. Jeśli ten chip ma tylko PCI to niech lepiej owce nie beczą w sprawie integracji grafiki. Wzrost kosztów byłby DRASTYCZNY, a tak każdy sam pójdzie pogrzebać na pecetowym szrocie.
[#8] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Olo, post #4

Mam prośbe do ludzi dobrze obeznanych w temacie, czy jest to możliwe?



Tak, to jest możliwe. Olegil użył przejściówki PCI <-> PCI Express z firmy PLX Technology, prawdopodobnie wyposażonej w układ PEX 8111. Układ ten normalnie służy do zrobienia slotu PCI w kompie z PCI Express, ale może też pracować w tzw. trybie rewersyjnym, a więc tworzyć slot PCI-E ze zwykłego PCI. Oczywiście szybkość pracy tak powstałego PCI-E jest ograniczona zwykłym PCI, a więc teoretycznie 132 MB/s. Warto też zaznaczyć, że użycie tej przelotki umożliwiło jedynie rozpoznanie karty X300 przez UBoota, ponieważ AmigaOS4 nie ma sterownika do tego chipsetu (zresztą MOS chyba też nie...).

[#9] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?
No to się myliłem..Nie wiedziałem że takie "wydumki" istnieja
[#10] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?
Wiadomo nic porywajacego to niejest ale jesli cena bedzie w max 500 $ bedzie to jakas alternatywa. Tak naprawde problemem bedzie tylko brak PCI-E czy AGP ale przeciez nikt nie kupuje Amigi poto by obsadzic tam najnowsza karte graficzna.
[#11] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Sventevith, post #10

Wiadomo nic porywajacego to nie jest ale jesli cena bedzie w max 500$ bedzie to jakas alternatywa.



A system mógłby chodzić na Pegasosie II za 499 dolarów... No ale po co, skoro można amigowcom za tyle samo sprzedać sprzęt znacznie słabszy. A Hermans i szef Troiki będą przeliczać Wasze pieniążki...
[#12] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Grzegorz Kraszewski, post #11

Kazdy wie ze Peg II byl by najlepszym rozwiazaniem. Ale kazdy tez wie ze jest nieralne aby OS4 byl na Peg 2. Wiec nie ma co o tym wspominac. Hyperion gdby mogl to by wydal OS4 na Pega i dobrze o tym wszyscy wiedza i znany jest powod czmu tego nie moga zrobic. Nie ma co narzekac bo musli podpisac taka umowe a nie inna jesli chcieli robic OS4. Mimo wszytko postepy nad OS4 sa i prace caly czas sie posuwaja do przodu a to cieszy. I nie zaczynaj watku znowu ze wstretnymi kapitalistycznymi wyzyskiwaczami z Hyperionu bo znowu zrobi sie z tego serial na 100 komentarzy. A widze ze znalazles juz nastepnego wyzyskiwacza Troika.



Co do ceny Pega 2 to chyba 499 Euro (taka cena jest w Vessali, w eFunzine jest calkiem inna :)). Ja jestem zdania ze plyta Troiki powna kosztowac blizej 450$ niz 500$.

[#13] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Sventevith, post #12

Co do ceny Pega 2 to chyba 499 Euro



W sklepie internetowym Genesi (na www.pegasosppc.com) jest 499 dolarów i pod spodem 415 euro.
[#14] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Przyznaje wskaznik cena/mozliwosci jest naprawde swietny w przypadku Pega 2. Ale userom OS4 pozostaje zazdroscic :D
[#15] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Sventevith, post #14

Jeśli o mnie chodzi to nie zazdroszczę, bo i czego? DDR'ów ? Których przewagi nad SDR'ami PowerPC i tak nie wykorzystuje ?

No, może jedynie ceny, ale też nie odczuwam tego boleśnie.



[#16] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Grzegorz Kraszewski, post #8

Olegil użył przejściówki PCI PCI Express z firmy PLX Technology



Ahaaa, no to teraz sprawa jest jasna :D, tylko jaki jest sens ładowania karty pci-e do zwykłego pci jeżeli prędkość szyny pci jest mała . Jedyna możliwość to cena, taka karta jest tańsza od R9250se PCI i teoretycznie szybsza.
[#17] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Piotr Zadora, post #15

DDR'ów? Których przewagi nad SDR'ami PowerPC i tak nie wykorzystuje?



Dlaczego nie wykorzystuje? Pamięć w Pegasosie II działa tak szybko jak pozwala na to kontroler. A inna zaleta DDR-ów to to, że łatwiej i taniej można je kupić.
[#18] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Olo, post #16

Zapomniałeś o cenie i dostępność (w polsce) tego adaptera
[#19] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Piotr Zadora, post #15

Ergonomia Pegaza 2 bije na glowe wszytko co jest dostepne pod OS4.

[#20] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Sventevith, post #19

Ergonomia?
[#21] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@luk, post #20

Hehe mialem na mysly wspolczynik ekonomiczny. Chodz plyta Pegaza calkiem zgrabna jest
[#22] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?

@Sventevith, post #21

http://amigaworld.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=14912&forum=3&start=40&viewmode=flat&order=0



Tutaj swoje decyzje wyjasnia projektant plyty troiki :)
[#23] Re: Nowy sprzęt dla AmigaOS 4.0?
No to mnie rozbawili...dlaczego PCI? możnabyło przecież ISA zapakować, bo IMO za rok czy dwa PCI będzie tym czym ISA jest dzisiaj.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem