Komentowana treść: Pegasos dla każdego
[#1] Re: Pegasos dla każdego
no to dni platformy x86 są policzone... ;)
[#2] Re: Pegasos dla każdego

@tomek, post #1

o! w moje urodziny :)
[#3] Re: Pegasos dla każdego

@jimiche, post #2

najlepszego :)
[#4] Re: Pegasos dla każdego

@tomek, post #1

a tak na poważnie to decyzja kapitalna

Nie spowoduje to przebranżowienia ECS i Gigabyte ale może pojawi się jakaś niewielka firma z dalekiego wschodu, która postanowi rozwijać tą ciekawą konstrukcję przyczyniając się jednocześnie do obniżenia cen.

Teraz przydałby się jakiś spektakularny gest ze strony MOSTeam. Nie sądzicie?
[#5] Re: Pegasos dla każdego

@jimiche, post #2

ja też urodziłem się 9 stycznia... może jeszcze MOST dorzuci MOS1.5 tego dnia? ;)
[#6] Re: Pegasos dla każdego

@tomek, post #4

MOS1.4.5 dla klasyków jest darmowy, nie wiem jak jest z wersją dla Pegazów... gdyby był darmowy, to po raz pierwszy w historii mielibyśmy szansę na produkcję klonów amigowych systemów. Kto wie, może coś z tego wyniknie (chociaż osobiście nie wierzę w jakiejkolwiek szanse złamania monopolu WINTELa. może jakieś inne zastosowania... tylko jakie?).
[#7] Re: Pegasos dla każdego
ładny odgrzany news :)
[#8] Re: Pegasos dla każdego
Wiecie os4 nadchodzi wielkimi krokami tylko sprzetu nie ma ;)

Jakby tak licencje wykupili na plyte to kilka osob dostalo by zawalu chyba
[#9] Re: Pegasos dla każdego

@AmiChris, post #8

btw. ja mam urodziny 8 stycznia wiec mos 1.5 moze sie pojawic w przeddzien opublikowania planow plyty ;)
[#10] Re: Pegasos dla każdego

@AmiChris, post #8

co właściwie stoi na przeszkodzie by os4 wydać na pegasosa?
[#11] Re: Pegasos dla każdego

@AmiChris, post #9

mos 1.5 nie istnieje i nie pojawi się w przeciągu kilku lat (bo nie ma ku temu żadnych przesłanek), a z resztą skąd nagle takie pragnienie (czyżby teraz aos 4.0 to był sprite?;) by pojawił się jakis nowszy mos?
[#12] Re: Pegasos dla każdego

@grxmrx, post #11

Czytam Twój komentarz i zastanawiam się skąd taka pewność?

Czyżby nie istniał już także MOSTeam?

Paru posiadaczy Pegasosa chyba się jednak jeszcze łudzi...
[#13] Re: Pegasos dla każdego

@tomek, post #10

to ze ainc (czy jak oni sie zwia) nie zarobiliby az tak duzo $$$$

zobacz ile plyty dla os4 kosztowaly.. ;)
[#14] Re: Pegasos dla każdego

@grxmrx, post #11

tak jak w reklamie sprite (tej z autobusem )mosofca spycha os4ofca

tak teraz (jak w drugiej reklamie na wiezowcu) os4ofca spycha mosofce :D
[#15] Re: Pegasos dla każdego

@tomek, post #12

MOSTeam jak najbardziej istnieje. Baa, nawet cos tam robia. Ale czy kiedys z tego wyniknie dla userow to nie wiadomo.
[#16] Re: Pegasos dla każdego

@tomek, post #12

Istnienie MOSTu nie ma tu nic do rzeczy, po prostu uważam że chyba lepiej nie oczekiwać niczego niż sobie przy każdej okazji (a zwykle tak było jak wychodziły np. aktualizacje pre-release AmigaOS 4.0) co do nowego mosa. Co to komu da, że się napali na to, że most tam niby coś robi? A jeśli coś robi to co? Ich produkt, nic nie zapowiadają, bo wiedzą że się można na tym przejechać. Jeśli nie chcą by o ich systemie (bo bardziej to jest jako ich system niż system użytkowników, takie mam wrażenie) mówiono, pisano, etc. to mogą tak rozwijać dalej w zaciszu dla siebie. Chodzi o to żeby się nie napalać na jakiegoś nowego mosa, moim zdaniem lepiej uznać, że ten nigdy nie wyjdzie lub są na to małe szanse.

Jeśli dobrze rozumiem sytuacje to jest jakaś określona (lub nie) lista cech, które powinnna spełniać nowa wersja systemu MorphOS. My tej listy cech nie znamy (w przypadku AmigaOS 4.0 co prawda była taka lista, ale troche się pozmieniała, ale BYŁA i można było w pewnym zakresie zauważyć kiedy i dlaczego się zmienia). No i nie wiemy co tam jest robione, co jest już zrobione a co jeszcze musi być zrobione. A jeśli jest zrobione to dlaczego nie ma nowej wersji mosa. Taktyka informacyjna MOSTu (czyli brak takowej) doprowada do tego, że nic nie wiemy (a jeśli już to jakieś trudne do zweryfikowania plotki) lub wiemy niewiele. I choćby z tego powodu radziłbym machnąć ręką na jakiekolwiek szanse na nowego mosa i używać tej wersji systemu co jest bez robienia sobie jakichś nadziei.

Może nawet lepszym rozwiązaniem dla MOSTu jeśli w ogóle obchodzą ich użytkownicy (a ja się do nich zaliczam) to powinni zmenić swój wizerunek. No ale twarda postawa i brak informacji doprowadza do tego, że np. w mosie 1.5 jest załóżmy stos TCP/IP Netstack, no ale wiemy, że mos 1.5 nie istnieje więc ktoś mądry zaczął robić/portować stos uniksowy od nowa (ezTCP), czyli wykonuje tę samą robotę prawdopodobnie co już była wykonana w przypadku netstack.

Ze złą sławą jakiej się nabawił MorphOS i MOST po aferze z zapkiem też niewiele, a chyba raczej nic nie zrobiono by poprawić swój wizerunek. Pamiętam jak został wtedy MorphOS wyśmiany. Kto wie, może lepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie takiego ministra do spraw informacji (tak jak ten iracki z czasów inwazji usa), ale kto by mu płacić :)

Wniosek z tego taki, że o MorphOS-ie jeśli już się mówiło to mówiło się źle. A dobrze by było gdyby się cokolwiek mówiło dobrze. Chciałem to naprawić przeprowadzając wywiad z MOST-em, ale nie odpowiedzieli na pytania lub nie odpowiedzieli na wszystkie i olali sprawę, nie wiem dlaczego, ale to źle świadczy o podejściu MOST-u do użytkowników, olali nas?

No i pewnie znowu ktoś napisze, podsumuje mnie, że tylko narzekam. Będzie to błędny wniosek, po prostu chciałbym wyrazić swoje zdanie na temat takiego podniecania się na zapas skoro nie ma żadnych danych wejściowych, żadnych przesłanek by się z czegoś cieszyć czy spekulować o czymś.
[#17] Re: Pegasos dla każdego

@grxmrx, post #16

Dopuki się nie przesadza i nie przekracza pewnej granicy, to
narzekanie jest OK, tu nie przekroczyłeś, a nawet za mało napisałeś...
Nie napisałeś, że niektórzy programiści przygotowujący swoje fragmęty
(MUI, Regge, 3d dla radeonów), chcąc w końcu dać użytkownikom
możliwość używania swoich dzieł, musieli dołożyć pracy, by zadziałało
to pod starą wersją mosa, a i błędy się pojawiły... Niestety MOSTeam
jako całość się niepopisuje....
[#18] Re: Pegasos dla każdego

@Kaczus, post #17

Fakt...

Gdyby nie to, iż pegaza kupiłem właśnie dla MorphOS-a.. już dawno olałbym ten system i przesiadł się.. na linucha ??
[#19] Re: Pegasos dla każdego

@Kaczus, post #17

Dopuki się nie przesadza i nie przekracza pewnej granicy, to narzekanie jest OK



A kto określa te granice? ;)

Jakby nie patrząc swojego czasu rozmawialiśmy tez na temat Twojego narzekania na #ppa, i wtedy coponiektórzy sądzili że z kolei Ty przekraczałeś granice. ;)
[#20] Re: Pegasos dla każdego

@MaaG^dA, post #18

Przykład ezTCP wskazuje na to, ze do niezależnego od MOST rozwoju MOS-a można wykorzystać AROS-owe otwarte źródła. Może to jest właściwa droga?

Jak już będą te Pegi Mede in China w cenie PC to może AROSTeam się wreszcie tą platformą zainteresuje...

Stopniowa wymiana komponentów MOS na OpenSource to możliwe?

[#21] Re: Pegasos dla każdego

@tomek, post #20

Ciekaw jestem co takiego ma AROS czego nie ma MorphOS? :)
[#22] Re: Pegasos dla każdego

@TCD, post #21

perspektywy rozwoju?
[#23] Re: Pegasos dla każdego
Po raz pierwszy muszę na łamach PPA przyznać, że to bardzo dobry pomysł :) Aż trudno w to uwierzyć. Bynajmniej nie sądzę, że od razu zaleją nas klony z PPC na pokładzie, ale kto wie....BRAWO!
[#24] Re: Pegasos dla każdego

@TCD, post #21

Źródła MorphOS-a i jego komponentów będą żyć tyle czasu ile ich autorzy, a jeśli ich autorzy nie troszczą się o użytkowników oraz wizerunek systemu by przyciągnąć nowych ludzi by Ci nowi też mogli rozwijać system to będzie kiepsko (tzn. już jest, a użytkownicy będą używac systemu do czasu aż im się Pegasosy nie zepsują lub będą ciągle spełniać ich wymagania co do obsługiwanego sprzętu, standardów, etc.). AROS może nie ma wielu cech MorphOS-a i pewnie do użytku codziennego nie będzie się nadawał jeszcze długo tak jak np. MorphOS dla niektórych użytkowników się nadaje, ale przynajmniej jak to ktoś zauważył jest perspektywa rozwoju.
[#25] Re: Pegasos dla każdego

@tomek, post #20

Elementy MOS-a jako takiego da się częściowo zaminić../vide Ambient;) /

Pozostaje "tylko" kwestia tego co w kernelu siedzi.. a tego obejść się raczej nie da...

Więc zmiany owszem, ale w pewnym tylko zakresie - i to na pewno niewystarczającym aby można było mówić o dalszym rozwoju mosa...
[#26] Re: Pegasos dla każdego

@MinisterQ, post #19

Wszystko jest możliwe... Możliwe, że przekroczyłem, tak samo jak
niektórzy przekraczają inne granice... Czasami ktoś się zapędzi, no
ale co to ma do rzeczy?
[#27] Re: Pegasos dla każdego

@Valwit, post #7

ładny odgrzany news



Lepszy odgrzany news niż nic nie wnoszący do dyskusji komentarz...
[#28] Re: Pegasos dla każdego

@grxmrx, post #24

przyciągnąć nowych ludzi



Niestety jak narazie nie tylko nic się nie robi żeby przyciągnąć nowych ale nawet nic się nie robi żeby zatrzymać odchodzących. :( Wiem, że rozwój MorphOSa (jak każdego ami-systemu) jest działalnością charytatywną. :( No ale czy ktokolwiek spodziewał się czegoś innego? Przecież od paru lat każde ami-dziecko wie, że na Amidze zarobić się nie da. Liczba osób zainteresowanych tą platformą ma o dwa zera za mało. :(

[#29] Re: Pegasos dla każdego
Co przyniesie to posunięcie? Pewnie nic wielkiego. Może jakaś firma postanowi zrobić w oparciu o Pegasosa jakąś inteligentną lodówkę, odkurzacz, telewizor czy mikser. Na początku żeby narobić trochę ruchu wokół siebie coś naobiecuje biednym amigowcom, a potem zbankrutuje (tak żeby amigowa tradycja została zachowana).
[#30] Re: Pegasos dla każdego
moje cztery grosze:

1) szkoda ze nasza polska najdziwniejsza amigowa firma elbox woli męczyć się nad nierealnymi projektami (biorąc pod uwagę czas) niż przygotować się do produkcji i zarabiać na tym

2) z drugiej strony pegasos made by elpudlo bylby pewnie drozszy niz oryginal

3) pie[**]ć samą płytę, jeśli będą pełne doki to moze elbox czy ktos inny mogłby zacząć produkować karty procesorowe (turbo ;) ), dużo osób ma g3 i jeśli by byla możliwość atrakcyjna cenowo to ja bym chętnie wymienił, nie mówiąc już o szybszym niż 1ghz taktowaniu procka

4) co do mosteamu to komentarz powinien byc krótszy niż spacja

ale wszyscy piszą to i ja napisze: albo w ciągu najbliższych 2 lat bedzie nowy kernel (nawet przez tzw, wyciek kontrolowany) albo ja i pewnie spora częsci osób pozbędą się pega lub zostawią go sobie na pamiątke w szafie (i to nie jako server)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem