Komentowana treść: MUICon 50.36
[#1] Re: MUICon 50.36
Penguin strikes back!
[#2] Re: MUICon 50.36
Ale wypasiona konsolka. Moze mi ktos powiedziec dlaczego na "wiodacym systemie operacyjnym" ktos nie moze stworzyc czegos takiego i cale rzesze ludzi mecza sie na tym... tym... tym czyms co przypomina mi czasy PC XT. :)



A tak na temat... Czy to normalne, ze na nowym MUICON nie moge otworzyc okna dnetc? Po uruchomieniu MOSa dnetc jest zikonifikowane. Robie dwuklik na nim i nic. Nie deikonifikuje sie. Ktos jeszcze tak ma czy tylko ja jestem taki pechowy? Moze jakies pomysly?

[#3] Re: MUICon 50.36

@MDW, post #2

Kurcze... jak zwykle sie pospieszylem. Juz dziala. Przyczyna byla zalosna. Od kilku dni nie mam sieci na Pegasosie (po "reinstalu" XP udostepnianie nie dziala - spece nie dali rady wiec zamowilem routera) i jak probowalem zdeikonifikowac dnetc widocznie ono probowalo wyslac porcje kiszacych sie na dysku blokow.



Ale konsolka wymiata... oj wymiata. Pozwole sobie przy okazji na mala dygresje. Od czerwca coraz mniej uzywalem Pegasosa. Jednak caly czas sledzilem co sie dzieje, robilem update wiec jest on ciagle "aktualny". Ciagle narzekamy na brak MOSa 1.5. Jednak jak teraz jak tak patrze na swojego MorphOSa to przyznac musze, ze to nawet nie przypomina tego co zainstalowalem jak go kupilem. Tamto i to jest MorphOS 1.4.x. Smieszne. :) Mozna sobie marudzic ale te wszystkie updatey (m. in. AHI, 3D, Ambient, CON) zrobily tyle, ze dzisiaj az sie chce uzywac tej maszyny. Bardzo sympatycznie to wszystko dziala i wyglada. A jeszcze jak sie na nim odpali Belndera... mmmmmm... :)

[#4] Re: MUICon 50.36

@MDW, post #3

Ciagle narzekamy na brak MOSa 1.5



Bo to jest tak, że z reguły narzekamy dla zasady. Kernel 1.4.5 nie jest taki zły wbrew pozorom, a przecież to aplikacje decydują o sile systemu. A te powstają i są rozwijane. Jedyna rzecz jakiej brakuje mi w obecnym kernelu MOS-a to AltiVec (wiem, powtarzam się ). A wszystkie inne rzeczy, które miały być w legendarnym 1.5, już się właściwie ukazały...

[#5] Re: MUICon 50.36
Wreszcie PowerTerm nie hituje podczas skalowania okna. :)
[#6] Re: MUICon 50.36

@Grzegorz Kraszewski, post #4

Obok wyłączonego Altiveca nie ma też innych elementów. Lista nowości w mosie 1.5 mogłaby być krótka lub długa, ale mogłyby na niej znajdować się takie pozycje:



Lepszej jakości narzędzie do partycjonowania niż SCSIConfig,

Nowszy system plików, brak ograniczeń wynikających z ograniczeń aktualnej wersji dos.library,

sterowniki USB 2.0,

sterownik Gigabit ethernet,

możliwość wyłączania komputera z poziomu Ambienta,

NetStack - nattywny stos TCP/IP (chodzi o stos zintegrowany z systemem, o którym już dawno wszyscy zapomnieli z powodu MOSNet),

Poseidon v3 (zintegrowany z kernelem),

MUI4 (wyszło, ale osobno, nie ma go na płycie CD z mosem, trzeba sobie samemu taką płytę tworzyć, podobnie z Ambientem),

AREX PPC,

Możliwość włączenia MorphOS-a awaryjnie, przytrzymanie jakiegoś klawisza (shift?) z domyślnym trybem VESA,



no i pewnie kilka innych... Nie mówie już o błędach mosa 1.4.x (w tym krytycznych). Jeden błąd łatwo wywołać naciskając szybko prawym przyciskiem myszki wywołująć górne menu (gdy kursor myszki jest na samej górze) - cały system się zamraża.



Poza tym MUICON nie jest częścią systemu a ładuje się do MOSSYS. Dzięki temu przy jakiejkolwiek aktualizacji systemu (choć było ich niewiele) jest on skutecznie wywalany i cała zabawa z jego instalacją się powtarza. Jak by nie mogli się dogadać. A może MUICON jest standardową konsolą w "mosie 1.5"? Bo w 1.4.5 nie jest.
[#7] Re: MUICon 50.36

@grxmrx, post #6

Jeden błąd łatwo wywołać naciskając szybko prawym przyciskiem myszki wywołująć górne menu (gdy kursor myszki jest na samej górze) - cały system się zamraża.



Mógłbyś dokładnie opisać, jak ten błąd wywołać? Umieściłem kursor przy górnej krawędzi ekranu, klikałem RMB i nic się nie działo. Jakie warunki muszą być spełnione, aby to nastąpiło?
[#8] Re: MUICon 50.36

@grxmrx, post #6

Lepszej jakości narzędzie do partycjonowania niż SCSIConfig,



Dysk partycjonuje sie raz na "ruski rok" wiec da sie to jeszcze przezyc. :)



Nowszy system plików, brak ograniczeń wynikających z ograniczeń aktualnej wersji dos.library,



A to sie zgadza. Te paskudne ograniczenie z czasow wczesnego sredniowecza coraz bardziej wkurza. Zwlaszcza w czasach nagrywarek DVD.



sterowniki USB 2.0,



To jest mozliwe? Zdawalo mi sie, ze Pegasos ma tylko USB 1.1. Programowo da sie nadrobic braki sprzetowe?



sterownik Gigabit ethernet,



Nooo... narazie mi az tak bardzo nie jest to potrzebne. :)



możliwość wyłączania komputera z poziomu Ambienta,



To bylby mily bajer ale przezyje narazie...



NetStack - nattywny stos TCP/IP (chodzi o stos zintegrowany z systemem, o którym już dawno wszyscy zapomnieli z powodu MOSNet),



Milo byloby. Jednak jak MOSNet dostanie GUI i dhcp to bedzie ok.



Poseidon v3 (zintegrowany z kernelem),



Ostatecznie mozna go sobie dokupic i doinstalowac. :)



MUI4 (wyszło, ale osobno, nie ma go na płycie CD z mosem, trzeba sobie samemu taką płytę tworzyć, podobnie z Ambientem),

AREX PPC,




To wszystko da sie zainstalowac (chociaz nie wiedzialem, ze istnieje ARexxPPC). Oczywiscie milo byloby miec to od razu w instalce MOSa. Wazne jest to dla nowych uzytkownikow MOSa. Starzy sobie poradza. :)



Możliwość włączenia MorphOS-a awaryjnie, przytrzymanie jakiegoś klawisza (shift?) z domyślnym trybem VESA,



To byloby calkiem fajne. Nie mowie, ze czesto przydatne ale jednak czasem...



Nie mowie, ze jest idealnie i MOS 1.5 nie jest nam potrzebny. Chcialem tylko zauwazyc, ze naprawde jest o niebo lepiej niz w czasach gdy wyszedl MOS 1.4. Wsrod "nieuzytkownikow" MOSa panuje przekonanie, ze wlasciwie nic sie nie zmienilo od tamtych czasow i wszyscy ciagle uzywaja MOSa 1.4, a to przeciez nie jest prawda. Zmienilo sie duuuuzo wiecej niz miedzy MOS 1.3 a 1.4. Tak uwazam. Braki sa i beda ale duzo z nich zostalo rozwiazanych. I to mnie cieszy. Az strach pomyslec co by bylo gdyby MOSTeam byl bardziej "frontem do uzytkownika". Bylby chyba raj na Ziemi. No, moze poza przegladarka www. :D A tak przy okazji to przydaloby sie jakos bardziej zmotywowac Marcika. Moze jakies pomysly? :)

[#9] Re: MUICon 50.36

@MDW, post #8

Dysk partycjonuje sie raz na "ruski rok" wiec da sie to jeszcze przezyc.



Przeżyć tak, ale życia ubywa z powodu stresu jakiego można doznać uzywając tego programu :)



A to sie zgadza. Te paskudne ograniczenie z czasow wczesnego sredniowecza coraz bardziej wkurza. Zwlaszcza w czasach nagrywarek DVD.



W locie płytę można nagrać z tego co mi wiadomo, gorzej jeśli ktoś chce pobrać z sieci ISO lub jakiś większy plik lub taki stworzyć. No ale ja takiego problemu jeszcze nie miałem więc nawet nie wiem czy to ograniczenie jest czy nie. Jak będę miał taki problem to wtedy będę się wkurzał.



To jest mozliwe? Zdawalo mi sie, ze Pegasos ma tylko USB 1.1. Programowo da sie nadrobic braki sprzetowe?



Pewnie, że jest. I tu również chcę zaznaczyć, że to co podałem nie jest moją listą życzeń a listą tego co zebrałem z plotek dotyczących tego co w mosie 1.5 może być.

W Pegasosie I i II na płycie głównej jest USB 1.1, ale są karty PCI z USB 2.0. Jest pakiet ArakAttack, no ale czy on pozwala na pracę w trybie USB 2.0 i jak - nie wiem, nikt nigdzie z tego co kojarzę nie opisał co i jak z tym działa. No i dlaczego taki sterownik miałby być w mosie 1.5? Ktoś go tam pisał lub pisze, tak wyczytałem raz na mzone, innym razem na ircu.



Ostatecznie mozna go sobie dokupic i doinstalowac. : )



Ale nie można Poseidona sobie zintegrować z kernelem, nie skompilujesz sobie kernela mosa, nie masz źródeł, etc. Jedyne co autor Poseidona mógł zrobić to zrobić łatkę na kernel (co spowalnia na pewno o sekunde lub dwie wczytywanie systemu).

Co do dokupywania to tak, ale niech MorphOS Team oficjalnie gdzieś się wypowie, zamieści FAQ dotyczące tego czy będzie nowy Poseidon zintegrowany z ewentualnymi nowymi wersjami systemu czy nie. To samo dotyczy TurboPrinta, NetStack, Ambienta czy portu mosa na Efikę chociażby (mnie to akurat nie interesuje za bardzo bo i tak nie zamierzam tego kupować, ale interesują mnie informacje). Cokolwiek. Od roku strona mostu jest ustawiona na "comming soon".



To wszystko da sie zainstalowac (chociaz nie wiedzialem, ze istnieje ARexxPPC). Oczywiscie milo byloby miec to od razu w instalce MOSa. Wazne jest to dla nowych uzytkownikow MOSa. Starzy sobie poradza.



ARexxPPC istnieje chyba, skoro jest na MorphZone bounty w tym zakresie. Oby tylko to nie był kolejny element do układanki.

MorphOS Team zamiast wyznaczać standardy lub pozwalać je tworzyć to nie mówi nic. W efekcie użytkownik, który chce używać nowszych elementów systemu, nowych sterowników, nowszego MUI, stosu USB czy nowej konsoli jest zmuszony do bawienia się w "zrób to sam", składanie systemu od podstaw. Dlaczego w MorphOS-ie, w standardzie nie mógłby się znaleźć SFSDoctor? MorphUP (w tym przypadku bardzo by to ułatwiło aktualizację elementów systemu)? Skąd wiedzieć co jest potrzebne do napisania (o ile w ogóle można napisać na 1.4.x) z elementów systemu, jakie łatki pisać by nie dublować wykonanej pracy? Programista zamiast pisać łatkę by coś działało pod mosem 1.4.x mógłby zająć się rozwijaniem oprogramowania dla MorphOS-a.



Az strach pomyslec co by bylo gdyby MOSTeam byl bardziej "frontem do uzytkownika". Bylby chyba raj na Ziemi.



Jak na razie to MorphOS Team jest frontem jedności krewnych i znajomych królika. Na podstawowe pytania nie zechcieli odpowiedzieć jak chciałem z nimi wywiad przeprowadzić by im pomóc, by dla nas użytkowników coś wyjaśnić. Mogliby wyjaśnić czy nadal zbierają dokumentację jakichś licencji czy w ogóle jeszcze interesują się mosem czy nie. Albo się wstydzą albo nie mają nic do powiedzenia.
[#10] Re: MUICon 50.36

@Kamul, post #7

Jak widać teraz piszę z linuksa. Jak przeloguje się do MorphOS-a to opiszę ustawienia.
[#11] Re: MUICon 50.36

@Kamul, post #7

heh mam tak samo :/ chyba chodzi tu o szybki dwuklik rmb, moja mycha nieco już szwankuje i mam dosyć częste zwiechy przez to :/

[#12] Re: MUICon 50.36

@DarQo, post #11

Klikalem, klikalem i klikalem i nie wyklikalem rzadnej zwiechy. Na czystym systemie z plyty tez sie zawiesza?
[#13] Re: MUICon 50.36

@marcik, post #12

zdarzało się :/

[#14] Re: MUICon 50.36

@marcik, post #12

Ja również dziarsko klikałem (a dwuklik mam niezły) ;) i nic z tego. Pozostaje czekać, aż grxmrx poda szczegóły.
[#15] Re: MUICon 50.36

@MDW, post #8

Milo byloby. Jednak jak MOSNet dostanie GUI i dhcp to bedzie ok.



MOSNet już od jakiegoś czasu obsługuje DHCP. Z GUI sprawa ma się nieco gorzej. Ale jeśli nie masz jakichś większych wymagań (typu chęć postawiania jakiegoś serwera), to jego uruchomienie sprowadza się w zasadzie do odkomentowania jednej linijki. Chyba, że o czymś zapomniałem.
[#16] Re: MUICon 50.36

@grxmrx, post #9

@ grxmrx

To samo dotyczy TurboPrinta, ...



No i nie jest tajemnicą, że mosowa wersja TP wymaga reanimacji bo jest skopana.

[#17] Re: MUICon 50.36

@Kamul, post #15

MOSNet już od jakiegoś czasu obsługuje DHCP.



Ma DHCP? Nie wiedzialem. Suuuuper. :) Nie mam szczegolnych wymagan. Chce miec tylko to co mam teraz tylko bez MiamiDX czyli zeby Pegasos bral siec udostepniona przez PC z WinXP (a za kilka dni przez router, bo kupuje). Ma dzialac siec lokalna zarowno przez Sambe jak i FTP (rc-ftpd uzywam i dziala fajnie). Kiedys probowalem MOSNet ale Samba nie bardzo dzialala i zauwazylem, ze dlugo sie czekalo na to az strona zaczela byc ladowana. Cos sie odnosnie tego zmienilo?



Tak prawde mowiac to brak jakos przezyje jezeli uda mi sie skonfigurowac wszystko. Ja nawet lubie sie grzebac w skryptach. :)



[#18] Re: MUICon 50.36

@MDW, post #17

Ja nawet lubie sie grzebac w skryptach.




No to Linux czeka z otwartymi rekoma :P



[#19] Re: MUICon 50.36

@MDW, post #17

Nie wiem jak jest z Sambą, bo nie używam. Podejrzewam jednak, że gdyby do dzisiaj było z nią coś nie tak, to ktoś by o tym doniósł Sonicowi.

Ja natomiast nie zauważyłem, aby trzeba było czekać dłużej na załadowanie strony. Nawet mam wrażenie, jak by było ciut szybciej. Jednak w żaden sposób tego nie mierzyłem. ;)
[#20] Re: MUICon 50.36

@Kamul, post #14

Górną belkę mam wyłączoną, ustawienia IControl/Menus mam takie, że włączone są: Sticky, Screen Menu Snap, Depend on position. No i teraz trzeba tylko umieścić wskaźnik myszki na samej górze ekranu, tak by stykał do brzegu i szybko klikać (taka szybka, bardzo szybka seria). Ktoś by zapytał po co tak robić - moja myszka czasami tak zadziała jak by nastąpiło właśnie kilka bardzo szybkich kliknięć. Poza tym w MorphOS-ie 1.4.x jest błąd, że gdy wskaźnik myszki jest tam gdzie nie ma etykiety menu to menu nie pozostaje otwarte tylko się zamyka samo i trzeba ponownie kliknąć, jeśli zbyt szybko się kliknie to zawiśnie cały MorphOS.
[#21] Re: MUICon 50.36

@grxmrx, post #20

U mnie zawieslilem tak MOS-a, ale palec od klikania mnie bolal.
[#22] Re: MUICon 50.36

@MDW, post #17

DHCP działa - ja już Miami wywaliłem i działam pod MOSNetem - właśnie z DHCP :)
[#23] Re: MUICon 50.36

@wali7, post #22

ja miami zostawilem... Aczkolwiek czesciej uzywam mosneta... szybciej sciaga, ale cholernie dlugo sie laczy z serwerami...
[#24] Re: MUICon 50.36

@grxmrx, post #20

Wygląda na to, że musi być spełniony jeszcze jakiś warunek, bo u mnie nic się nie dzieje.



Ktoś by zapytał po co tak robić - moja myszka czasami tak zadziała jak by nastąpiło właśnie kilka bardzo szybkich kliknięć.



Z pewnością ja nie byłbym tym pytającym. Wyznaję zasadę, że soft nie powinien się wieszać. I wcale nie powinno tu mieć znaczenia, jak ostrym, czy nawet wydawać by się mogło, debilnym, testom podda go użytkownik. Jeśli jest inaczej, to trzeba buraczka znaleźć i wytępić. :)





[#25] Re: MUICon 50.36

@grxmrx, post #20

Katowałem myszkę przez 5 minut i nic się nie zawiesiło. W debuglogu również cisza. To albo kwestia jakiegoś patcha, albo jakiejś specyficznej konfiguracji...
[#26] Re: MUICon 50.36

@Marek Szyprowski, post #25

TO WSZYSTKO WINA AmiGG!!!!11



Już wiem jaki jest dodatkowy warunek tego by po klikaniu na samej górze aktywujac górne menu (obojętnie jakie okno jest aktywne czy nie) MorphOS sie zamrażał.

Włączyłem system, klikam i nic...,

włączam ATC, klikam i nic

włączam AmiGG, klikam i... zamrożony MorphOS!



[#27] Re: MUICon 50.36

@grxmrx, post #26

MiniQ szybko zareagował i przesłał mi wersję, która zawiera już odpowiednie poprawki. Dzięki nim powyżej opisany błąd zamrażania systemu już nie występuje.
[#28] Re: MUICon 50.36

@grxmrx, post #27

Marcik jak to było "AmiGG co"?

[#29] Re: MUICon 50.36

@Kaczus, post #28

A co mam sie powtarzac - spojrz sobie w About to sie dowiesz :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem