Komentowana treść: TroikaNG - pierwszy raport
[#1] Re: TroikaNG - pierwszy raport
800Mhz G3 z 1MB cache L2 i brak slotu AGP..hmm.No cóz,za dwie stówki mozna wychaczyć 64bitowego Radka 9200.Kupić SDramy to już tylko na Allegro czy giełdzie,bo w sklepach bedzie ciężko.Ciekawe co się zmieni do środy :)
[#2] Re: TroikaNG - pierwszy raport
a dajcie spokoj.
[#3] Re: TroikaNG - pierwszy raport
Zaczekajmy aż to wejdzie do produkcji (o ile wejdzie lub o ile to istnieje) i na cene oczywiscie.
[#4] Re: TroikaNG - pierwszy raport
No co wy można zastosowac przejściówki z pci-> agp lub pci -> PCI-expres :)
[#5] Re: TroikaNG - pierwszy raport
Dlaczego wprowadzacie defetyzm w nasze czyste dusze,sio trole mostowe
mofce!
[#6] Re: TroikaNG - pierwszy raport
Spokojnie, niech najpierw wyprodukują, poczekamy, zobaczymy... :)
[#7] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@szumekjac, post #6

Dokładnie, zgadzam się z przedmówcą. Announcementy nic nie kosztują, a mieliśmy ich już wiele. Jestem naprawdę ciekawy drugiej części, oraz pokazu na Pianeta Amiga. Co nie zmienia faktu, że proponowany produkt to taki trochę lepszy Pegasos I. Oczywiście ciekaw też jestem ceny tej płyty.
[#8] Re: TroikaNG - pierwszy raport
Panowie, dlaczego znów narzekacie?
No chyba, że macie lepsze Amigi...


[#9] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@ntx, post #8

rotfl oczywiscie ze mamy :D
[#10] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@ntx, post #8

Tu nikt nie narzeka, po prostu większość osób jest dość sceptyczna odnośnie HW dla OS4
[#11] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Drako^lM, post #4

Niekoniecznie niedawno pojawiły się karty na chipie radeon x1300 ze złączem PCI. Hihi;)
[#12] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Dzban, post #11

A czy OS4 supportuje tą karte ??.Raczej nie.
Czekajmy do środy - może "wymyślą" port AGPx1 a może nawet zmienią chipset na nowszą Tundre z obsługa PCI-E i DDR2 :D

Ostatnia edycja: 12.09.06 19:39:20
[#13] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@waldiamiga, post #12

ktoś już kiedyś powiedział, że "myślenie" ma wielką przyszłość
[#14] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Dzban, post #11

No niby są, niby działają, ale mają obniżoną częstotliwość GPU i RAM, a i sama szyna PCI ładnie "przymula" takie karty. Nie zapominaj że ta karta została stworzona do złącza które pracuje z prędkością ok 8 GB/s, a nie 128 MB/s ;)

No i do tego dochodzi jeszcze kwestia ceny takiej karty, która jest troche wyższa od szybszego modelu pod PCIe.

Zresztą i tak napisze że mam nadzieje że ten troikowy potworek nigdy nie wyjdzie, pewnie zaraz ktoś powie że lepsze to niż nic, ale .... po co nam kolejne muzeum które na starcie stwarza problemy ze znalezieniem części... no chyba że kupi się jakies na szrotach .
[#15] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Olo, post #14

po co nam kolejne muzeum które na starcie stwarza problemy ze znalezieniem części... no chyba że kupi się jakies na szrotach .

A Tobie to się pewnie wymarzył 2xG5, DDR2 i 4xPCI-Ex ? ;) Zejdzmy na dół - no cholere to komu? Kolega za bardzo jest nastawiony na full-wypaśne konfigi vide PC do odpalania gier.

Co kart graficznych pci i sdram to nie jest tak źle jak to widzisz i nadal można te części bez problemu większego kupić
[#16] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@alpine, post #15

No ale spora moc obliczeniowa przyda się każdej nowej Amidze, choćby właśnie z powodów sentymentalnych. Chyba każdy amigowiec lubi od czasu do czasu pograć w stare gierki, a jak wiadomo nowe konstrukcje nie są wogóle zgodne z klasykiem, przez co jedynym rozwiązaniem pozostaje E-UAE. A ten program, zwłaszcza bez JIT (a kto wie, czy doczekamy się JIT dla PPC) bardzo lubi szybkie procesory. W praktyce na Pegazie II G4 taka emulowana Amiga niewiele prędkością przewyższa A1200, można więc pograć w większość starych gierek, ale w kilka fajnych produkcji bardziej wymagających np. Napalm, StarCrusader już nie.
Tak więc jakies dziwaczne procesory przeznaczone dla systemów embedded to chyba w amiświecie nieporozumienie.
Nie mam nic przeciwko G4 1.4, 1.7 GHz, czy nawet G5. W czasach gdy wprowadzano Amigę na rynek, 68000 był procesorem stosowanym w najlepszych konstrukcjach... nie wiem skąd to obecne zamiłowanie do szrotów.
[#17] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@alpine, post #15

A Tobie to się pewnie wymarzył 2xG5, DDR2 i 4xPCI-Ex ? Zejdzmy na dół - no cholere to komu?

Nie zamarzyła mi sie amiga z G4 1 - 1.7 GHz, gniazdami DDR, kilkoma PCI i jednym slotem PCIe lub od biedy AGP, oraz kilkoma gniazdami SATA/150, żebym mógł sobie normalnie iść do sklepu i kupić nową karte grafiki/dysk/pamięć, a nie biegać po szrotach i modlić się, że może znajde a może nie.

Kolega za bardzo jest nastawiony na full-wypaśne konfigi vide PC do odpalania gier

Nie. PC i gry to jedno a nowoczesna amiga to drugie.
Dlaczego kiedyś kazdy amigowiec MUSIAŁ mieć nowoczesny komputer, to był niejako punkt honoru. W prasie pisało że trzeba mieć dysk, trzeba lepsze procki, grafiki itd. A teraz , teraz każdy "prawdziwy" amigowiec, zadowoli się byle tandetą z poprzedniej epoki za ogromne pieniądze . Proponuje złożyc amige ze slotami ISA, przecież takie karty też jeszcze są i nie patrzmy się na full-wypaśne konfigi pece .

Co kart graficznych pci i sdram to nie jest tak źle jak to widzisz i nadal można te części bez problemu większego kupić

Bez problemu powiedzmy inaczej, każdy wie że te karty są ale trudno je dorwać. Pozarym cena cena i jeszcze raz cena, i wydajnośc takich kart
[#18] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Olo, post #17

Nie zamarzyła mi sie amiga z G4 1 - 1.7 GHz, gniazdami DDR, kilkoma PCI i jednym slotem PCIe lub od biedy AGP, oraz kilkoma gniazdami SATA/150, żebym mógł sobie normalnie iść do sklepu i kupić nową karte grafiki/dysk/pamięć


My chyba mówimy o płycie low-endowej... Zreszta uzywałbyś np. takiego Pegaza gdyby miał taki konfig? przekonany jestem że nie, więc jaki sens pisanie ot choćby "mam nadzieje że ten troikowy potworek nigdy nie wyjdzie" skoro nie jesteś zainteresowany żadnym amigowym hw?

Co do dysków to nie róbmy sobie jaj, pokaż mi sklep gdzie nie można dostać zwykłych dysków ATA. Również bezproblemowo można dostać karty (nowe!) na PCI, a w razie czego można użyć przejsciówki pci-agp.

teraz każdy "prawdziwy" amigowiec, zadowoli się byle tandetą z poprzedniej epoki za ogromne pieniądze

Jasne, od razu tandeta... nie każdy ma takiego hopla żeby pakować Radeon 9-ileś tam tysiecy z ponad 128mb czy gigabajty ramu żeby tylko to tam mieć bo przy os4/mos jakie to ma zastosowanie? szpan i nic więcej.

Ja rozumiem że trzeba iść do przodu, a nie zbierać złomowisko w domu ale wystarczy pomyślec chwile realnie żeby zdać sobie sprawe że OS4 potrzebuje low-endowej płyty głównej aby coś ryszyło z miejsca. Jeśli cena bedzie do zaakceptowania to ta płyta pozwoli sensownie wypromować OS4 i o to chodzi, a na "wypasione" amigi też przyjdzie czas.



Ostatnia edycja: 12.09.06 23:40:52
[#19] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@alpine, post #18

karty graficzne szybsze niż archaiczne VoodooIII powiedzmy, się przydają - Blender, Quake3, FreeSpace2 to przykłady pierwsze z brzegu
[#20] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@alpine, post #18

Co do dysków to nie róbmy sobie jaj, pokaż mi sklep gdzie nie można dostać zwykłych dysków ATA. Również bezproblemowo można dostać karty (nowe!) na PCI, a w razie czego można użyć przejsciówki pci-agp

Hmm..Do czasu seryjnej produkcji TroikiNG (jeśli wogóle będzie jakaś produkcja)dyski P-ATA będą do dostania tylko na Allegro lub w komisach,podobnie jak pamięci SDR.W sklepach (przynajmniej Krakowskich) jeszcze nie widziałem np.Radeona 9200 na PCI,to samo z adapterem PCI->AGP.
[#21] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@alpine, post #18

My chyba mówimy o płycie low-endowej...

Hm.. low-end nie oznacza że płyta ma posiadać rozwiązania sprzed 10 lat. Pozatym DDR i AGP to na dzień dzisiejszy jest własnie low-end :) .

Zreszta uzywałbyś np. takiego Pegaza gdyby miał taki konfig?

Teraz namiętnie używam pegaza który ma podobny konfig, czyli DDR, AGP i PCI, więc.. :)

więc jaki sens pisanie ot choćby "mam nadzieje że ten troikowy potworek nigdy nie wyjdzie" skoro nie jesteś zainteresowany żadnym amigowym hw?


Nie jestem zainteresowany jakimkolwiek tzw. "prawdziwym" amigowym HW właśnie dlatego ,że na starcie otrzymuje produkt zacofany o jakieś 10 lat. Jak będe chciał szrota, to kupie sobie za 5 zeta płyte PC z 1995 i będe się bawił w bieganie w poszukiwaniu części do niego.

Co do dysków to nie róbmy sobie jaj, pokaż mi sklep gdzie nie można dostać zwykłych dysków ATA.

Nie robie sobie jaj, i nie chodziło mi o dyski, to był tylko przykład. Ale prawda jest takaz że już dzisiaj dyski PATA są droższe od SATA a nowe modele najpierw pojawiają się w wersji SATA a później o ile wogóle w PATA.

Również bezproblemowo można dostać karty (nowe!) na PCI, a w razie czego można użyć przejsciówki pci-agp.

Bezprobemowo dobre, pokaż sklep gdzie, bo niestety znaleźć nie mogłem. Taki Proline nie ma, ba, nawet ciężko u nich dostać takiego r9250 na AGP, niby jest ale nie mają. A przejściówki PCI->AGP nigdy nie widzialem w żadnym sklepie, choć wiem że istnieją bo na zdjęciach widziałem. Pozatym przelotka przelotka i jeszcze raz przelotka..co to kolejna kanapka w stylu A1200

Jasne, od razu tandeta... nie każdy ma takiego hopla żeby pakować Radeon 9-ileś tam tysiecy z ponad 128mb czy gigabajty ramu żeby tylko to tam mieć bo przy os4/mos jakie to ma zastosowanie? szpan i nic więcej.

Nie szpan tylko wymogi stawiane przez gry i programy. Ja np nie wyobrażam sobie pracy w takim AutoCAD z np 256 MB RAM na pece. 128 MB na grafie to minimalny rozsądek, proponuje odpalić system w 1280x1024 (natywna rozdziałka paneli LCD 17") w 24 bitach, powkładać obrazki w okna i na pulpit, dać ikonki PNG, dać jakieś ciekawe tematy okien w systemie i potem zobaczyć ile pamięci graficznej zostaje. A jak ktoś jeszcze lubi bawiś się grafiką... to powodzenia ;) . Nawet w jednym TA był opis jak oszczędzać pamięć graficzną w mA1 bo jest jej zdecydowanie za mało, a przecież jest niby aż 32 MB. Zresztą, ja po wpakowaniu do pega karty z 256 MB Ram odczułem przyspieszenie ładowania systemu, było widać że mój przeładowany graficznie MOS lepiej czuje się na karcie z 256 niz ze 128 MB :)

Ja rozumiem że trzeba iść do przodu, a nie zbierać złomowisko w domu ale wystarczy pomyślec chwile realnie żeby zdać sobie sprawe że OS4 potrzebuje low-endowej płyty głównej aby coś ryszyło z miejsca.

System może tak, ale... własnie ale, jak HW będzie do..pupy, to i o "mocnych" programach możemy zapomnieć. Nie zapominaj że Amiga to nie pece, tu nie da się zmienić płyty i proca za pół roku "bo coś źle działa" . My trzymamy takie kompy po pare lat, teraz już mamy schyłek ery DVD, wchodzą HD-DVD, Blue-Ray, materiały divx i wmv zakodowane w formacie HD, wymagających olbrzymich ilości mocy proca i wspomagania grafiki, a to własnie wymaga szerokiego pasma między nimi, taki PCI na pewno nie wyrobi. Co będzie gdy nagle np. pod koniec tego roku okaże się, że nie będzie dało się na nowej "wspaniałej" prawdziwej amidze odpalić filmu bo procek jest za słaby no i mamy tylko PCI więc grafa za wolno otrzymuje dane i zamiast 30 fps mamy całe 3 fps. Systemowi może i taki zabytek wystarczy, ale trzeba patrzeć realnie. Nikt nie karze projektować płyty z 2 x PCIe x16, 4 x DDR2, 8 x SATA/300 10 x USB 2.0 HS i co tam jeszcze może być. Ale płyta z DDR, jakimś AGP x2 bądź PCIe x2/4 kilkoma gniazdami USB to nie jest jakaś ekstrawagancja.

Takie jest o tym wszystkim moje zdanie, zgadzasz się to ok, nie zgadzasz się to ok.
[#22] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Olo, post #21

Co do filmów HD to na moim Athlonie 1,6 też się tną a taka mała amiga za mała kase fajna rzecz.
[#23] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Olo, post #21

Co do przelotki PCI->AGP to mysle, ze powinni ja wmontowac domyslnie na plyte glowna, tak jak w Pegu - chyba jednak latwiej o starsze karty AGP (bo te na najnizsze napiecia pewnie nie zadzialaja) niz jakiekolwiek normalne wydajnosciowo PCI.
[#24] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Dzban, post #22

Mała Amiga - czemu nie, ale cena na pewno nie będzie mała, więc za sporą cenę już lepiej dostać dużą Amigę...
Tak jak u początków Amigi - początkowo ten komputer był bardzo drogi, droższy od innych konstrukcji z 68k, ale możliwościami bił na głowę wszystko, włącznie z szeregiem maszyn kilkakrotnie droższych.
A teraz co? Stare rozwiązania za olbrzymie pieniądze... to nie jest Amiga, tylko jakiś żart.
[#25] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Dzban, post #22

Ani niestety ta amige nie będzie mała, ani nie będzie niestety za małą kase. Ja i tak twierdzę że lepiej dostać w miarę nowoczesną płytę niż męczyć się ze starociami. Po prostu po co biegać za częściami, które są już trudno dostępne, a nie wiadomo jak będzie kiedy ten sprzęt się pojawi...o ile się pojawi...bo raczej nic z tego nie będzie. Ale to tylko takie narzekanie bo ja to mofce! a wogóle to nie karmić trolla! ;)
[#26] Re: TroikaNG - pierwszy raport
"Wczorajsza technologia jutro" - mogliby tak reklamować :D
[#27] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Olo, post #21

Teraz namiętnie używam pegaza który ma podobny konfig, czyli DDR, AGP i PCI, więc.. usmiech

Więc popychasz pierdoły bo co innego na ircu pisałeś pomysł

Bezprobemowo dobre, pokaż sklep gdzie, bo niestety znaleźć nie mogłem. Taki Proline nie ma, ba, nawet ciężko u nich dostać takiego r9250 na AGP, niby jest ale nie mają.

We Wrocławiu z tym problemu nie ma

Takie jest o tym wszystkim moje zdanie, zgadzasz się to ok, nie zgadzasz się to ok.

Nie zgadzam się
[#28] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@alpine, post #27

Chlopcy bez nerwow :D.
Moje przemyslenia sa takie: a niech zrobia ta badziewna plyte i
niech na to wyjdzie os4,potem okaze sie ze quake 3 trzeba w 320x240 i low details bo procek i karta sa nedzne.
Kupia,sparza sie i odejda.Ja juz chetnie sie ogladam za peg 2 g4.
Swietnie by bylo jakby Genesi z BPlanem wykombinowali pega 3 i
to z g5,swietna sprawa.Oczywiscie MorphOS aby na tym latal :D.

A teraz nie ublizajac nikomu "niech zlomiarze zostana zlomiarzami".

Zadziwia mnie ze ktos moze myslec ze jak wyprodukuja partie to
uda im sie w pozniejszym czasie wymyslic cos nowszego.Pomyslcie jaka cena musialaby byc za ta plyte aby pokryc licencje,produkcje,wyplaty i jeszcze aby zostalo na dzial badawczy??

Okaze sie ze bedzie ten sprzet za 3,5k zl a bedzie jak a4000.
Niby mocny sprzet (i drogi) a jednak marny :).
[#29] Re: TroikaNG - pierwszy raport
Zamieściliśmy tłumaczenie pierwszego raportu. Przygotował je Mandi.
[#30] Re: TroikaNG - pierwszy raport

@Dzban, post #22

1700 to bez obrazy ale historia. Przeciez AMD Sempron 3000+ na 939, czyli bardzo szybki procdesor z 64 bitami kosztuje 190 zl!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem