Komentowana treść: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
[#1] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
Jak sprzet na desktopa to troche srednio. Ale jako dodatkowy sprzet-zabawka to calkiem fajny komputerek (pomijajac polezenie slotow SATA, ktore na pierwszy rzut oka koliduje z ewentualna karta na PCI) o ile oczywiscie bedzie mial cene odpowiednia do mozliwosci.
[#2] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
"There are 4 Serial ATA ports thanks to a Silicon Image 3114 controller"

Tu mnie zażyli, bo ja w swoim pececie mam 3112

"The presence of a LatticeXP FPGA enhances greatly the expansion possibilities and therefore implementation possibilities, thanks also to a 96 pin connector interfacing directly to the FPGA."

Proponuję wykorzystać ten FPGA do zaprogramowania kości AGA :)
[#3] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Pinto, post #2

Proponuję wykorzystać ten FPGA do zaprogramowania kości AGA :)


Nie po to montuje się tam radeony ileś-tam-tysięcy żeby bawić się w aplikacje które odwolują się do AGA.

Stare aplikacje zostawmy UAE.

Ostatnia edycja: 23.09.06 17:06:36
[#4] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@alpine, post #3

"Stare aplikacje zostawmy UAE."

Tylko WinUAE jest wystarczająco szybkie ze względu na obecność JIT.
[#5] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Pinto, post #4

No dobrze ale to nie powód żeby montować kości AGA.

Z jednej strony narzekasz, że za wolny procesor itp. a z drugiej, że chcesz kości z poprzedniego wieku, trochę dziwna sprawa ;)
[#6] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
Cena sprzętu to netto: 370-399 euro.
[#7] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@mailman, post #6

Za najprostsza wersje. + podatki. I pewnie jeszcze os4 do tego. Kolejny za drogi projekt.
[#8] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@marcik, post #7

Jaki za drogi ? nie czytałeś = "hobby musi kosztować". No a poza tym - jedyna okazja i sposobność mienia sprzęciora z boskim OS4.. Biegnijta prawdziwe owce ... biegnijta.. meeee...
[#9] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@MaaG^dA, post #8

no..chyba trafisz do ksiegi cytatow pewnego "portalu" albo zostaniesz przynajmniej publicznie napietnowany ;)
[#10] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@nelson, post #9

och... ależ się przestraszyłem.. normalnie że ech...
A tak poważnie: mam zupełnie gdzieś co sobie piszą "tam" na tym "amigowym" portalu...
Zresztą - zobacz jak ostatnio został Rafał potraktowany - gość wie co mówi... bo pracuje gdzie pracuje - a wyszedł na kompletnego ignoranta.. no ale cóż.. on też jest :wredna_mosowca:

Ostatnia edycja: 23.09.06 20:46:50
[#11] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@MaaG^dA, post #8

Czasami miedzy hobby,a obsesja/paranoja jest cienka granica.
[#12] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@MaaG^dA, post #10

Cóż poradzić - pewnie jakby nawet powiedział gdzie pracuje nic by to nie zmieniło ;)
[#13] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
Jestem pozytywnie zaskoczony specyfikacją!
[#14] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
Bardzo mi się podoba ten sprzęt. Możliwościami i wydajnością wydaje się przebijać Efikę. Prawdopodobnie dałoby się z niego zrobić coś w rodzaju laptopa, choć nieznany jest na razie pobór mocy urządzenia. I pewnie ustawiłbym się w kolejce do kupna, gdyby nie... Właśnie. Po pierwsze, poczekam na oficjalne ogłoszenie, że AmigaOS 4 (albo MOS ) będzie dostępny dla tej maszyny i będę mógł zobaczyć go w działaniu. Z tego, co się na razie dowiedziałem, to producent nie ma licencji na AmigaOS 4, nie potrafi też na razie powiedzieć, czy taką licencję dostanie. Druga sprawa to zaporowa cena. Oczywiście koledzy z eXeca będą przekonywali, że te 370 funtów to mniej niż średnia miesięczna pensja w naszym kraju, ale konia z rzędem temu, kto może całą pensję wydać na hobby (zwłaszcza mając rodzinę i kredyt mieszkaniowy do spłacania...). Sprzęt tej klasy powinien kosztować 100 funtów najwyżej, to i tak jest ponad 3 razy tyle, niż przeciętna płyta główna od peceta. Trzecia sprawa, która mi się nie podoba to brak AltiVeca. Wiem, że panuje pogląd, że AV to nikomu niepotrzebny wynalazek, ale jest to układ poważnie zwiększający moc obliczeniową procesora (zwłaszcza przy obróbce tzw. multimediów) przy niewielkim wzroście mocy zasilania (bo to jest prosty układ, więc zawiera niewiele tranzystorów).

Tak czy inaczej, pod koniec roku zapewne okaże się, co z OS 4 dla Samanthy i jak będzie się kształtowała cena dla tzw. ludzi, choć z tym ostatnim to obawiam się, że pozostanie niestety dla mnie zaporowa :(.
[#15] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Grzegorz Kraszewski, post #14

Cena jest w euro, nie w funtach ;)

Moje zdanie jest takie, że za sprzęt wzięli się w końcu ludzie, którzy będą z niego korzystać. Wiedzą co jest potrzebne i z czego będzie pożytek, a sam sprzęt nie będzie oparty o komponenty z demobilu.
[#16] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@mailman, post #15

Moje zdanie jest takie, że za sprzęt wzięli się w końcu ludzie, którzy będą z niego korzystać.

Ale nie pod amisystemem, producenci napisali, że płyta jest robiona do zastosowań przemysłowych. Oczywiście do uciągnięcia AmigaOS ten sprzęt wystarczy, ale na AW.net porównano testy wydajności użytego procesora z G3 i okazuje się, że nawet przy 667 MHz jest on porównywalny z G3/300. Wrzucamy filmik co większy i przy braku AltiVec-a mamy problem... To że cena jest w euro, to oczywiście miło, ale jak zejdą do 150 euro (z AmigaOS 4 włącznie, chyba że MOS wyjdzie na to, ale brzmi to nieprawdopodobnie), to wtedy dopiero dadzą mi do myślenia.
[#17] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
W końcu jakieś normalne foto: http://img291.imageshack.us/img291/8493/dsc01900xr1.jpg
[#18] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@alpine, post #5

"na AW.net porównano testy wydajności użytego procesora z G3 i okazuje się, że nawet przy 667 MHz jest on porównywalny z G3/300"

I na tym miałbym sobie uruchamiać UAE?
[#19] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
Troche ponarzekam, a co ;)

Samantha ciekawy projekcik,
na plus można dać:
- SATA
- Wbudowany Radeon Mobile 9000 64 MB (lepsze to niż r7000 32 MB w mA1)
- Wbydowana pewna ilość pamięci DDR
- prawdopodobnie, niewielkie zapotrzebowanie na prąd
- bezgłośna praca

Minusy:
- SATA, paradokslanie, sata to wada i zaleta. Gniazda zamontowano tak, że na pewno będą kolidować z ewentualną kartą w PCI.
- brak złączy PATA, o ile dyski SATA są tanie i łatwo dostępne, to napędy optyczne, SATA są dosyć nietypowe, oraz kapryśne
- w wersji "low end" będzie radeon mobility M6 16 MB , oznacza to karte znacznie wolniejszą od archaicznego R7000 i z tylko 16 MB
- gniazdo na pamięć RAM to stare i dosyc nietypowe moduły SODIMM-SDRAM 100 pin.
- szyna pamięci ma tylko 32 bit! to zdecydowanie za mało, i może to drastycznie obniżyć osiągi całego komputera
- baaaaaaaaardzoo wolny procesor, wersja 533 MHz odpowiada mniej więcej G3 200 MHz, co przy 32 bitowej szynie pamięci, raczej nie pozwala sądzić iż ta maszyna będzie demonem prędkości, więc można prawdopodobnie zapomnieć o DVD, Divx, Quakach III i innych takich.

Jak napisałem, ciekwy projekcik, z jednej strony ma pare nowinek, ale słaby proc, grafa i bardzo wąska szyna pamięci zarzyna dobry projekcik.
[#20] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Grzegorz Kraszewski, post #16

na AW.net porównano testy wydajności użytego procesora z G3 i okazuje się, że nawet przy 667 MHz jest on porównywalny z G3/300

A gdzie to jest napisane? Z tego co ja wiem to jądro 440 jest mniej więcej wydajnościowo na poziomie jądra 603e, co raczej sugeruje ze 440 jest okolo 20%-30% wolniejsza w porowananiu do procesorów "G3" przy tym samym zegarze. Zatem Osiągi wersji PPC 440/667 MHz będa na poziomie ~G3/500 Mhz.
[#21] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Rafael/ARMO, post #20

jądro 440 jest mniej więcej wydajnościowo na poziomie jądra 603e

Jądro tak, tylko że 440EPx nie ma pamięci cache L2. Co będzie bolało przy systemie wielozadaniowym i desktopowych aplikacjach. Stąd osiągi są na poziomie G3/300 (mówię o wersji 667 MHz) a nie G3/500.
[#22] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Grzegorz Kraszewski, post #21

mam g3 333 (kręcone z 300mhz) z 1mb cache w moim macu i muszę powiedzieć że divx się nie poogląda na tym płynnie (tzn te w niższych rozdziałkach to tak) ale ogólnie prędkość może być
[#23] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
Mnie tylko ciekawi, czy naprawdę jest aż takim problemem przygotowanie podobnej konfiguracji ale z procem G3/G4? Oczywiście
wymuszało by to być może zmiane kilku podzespołów na te wymagane przez w/w, ale dlaczego 440 a nie chociażby 750?? Zna ktoś wyczerpującą odpowiedż??
[#24] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Grzegorz Kraszewski, post #21

tylko że 440EPx nie ma pamięci cache L2. Co będzie bolało przy systemie wielozadaniowym i desktopowych aplikacjach.

Rzeczywiście z tym L2 to racja. Mogli zamiast PPC440EP wybrać PPC440GX lub PPC440SP które to oba mają już cache L2 nie wspominając o 64bit dostepie do pamięci.
Myśle że docelowy rynek dla którego powstła Samantha to jest właśnie rynek przemysłowy dla którego L2 nie ma aż takiego znaczenia, a tak poprostu przy okazji okazało się, że włoscy chłopcy są amigowcami więc odrazu chcieli nieco uszczęśliwić os4 owieczki
[#25] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Hugen, post #23

PPC440 to nie jest tylko sam procesor, to prawie kompletny układ (zawierający procek, kontroler pamięci, interfejs PCI, USB, Ethernet itp) do którego wystarczy dołożyć pamięć i chip graficzny i już masz kompa. Dlatego właśnie PPC440 należy do rodziny Embedded PowerPC.
https://www.amcc.com/MyAMCC/jsp/public/productDetail/product_detail.jsp?productID=PPC440EP
[#26] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Rafael/ARMO, post #24

Gdyby Samantha miała być jedynym sprzętem pod AOS4 to powinna powstać kolejna wersja oparta na AMCC 440GX na 800MHz-ach.

400 i 533MHz AMCC440EP
667MHz AMCC440EPx (ten jest w wersji 667MHz)
800MHz AMCC440GX

Wtedy byłby jaki taki wybór...

Ale pomijamy jakoś Pandę czyli gotowy do wprowadzenia na rynek projekt UDtech. Więc mógłby być szybciej niż Amy. A to jest dobry sprzęt o wystarczającej wydajności chyba do wszystkich zastosowań. Plus dodatkowe jego cechy... :)

Pomyłka, EP jest w wersji 667MHz. Wszystko przez to, że zaczytałem się w EPx-a. Ma parę plusów w porównaniu do swojego starszego brata.

Ostatnia edycja: 24.09.06 23:47:52
[#27] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@ems, post #26

No jakby nastepce zrobili bardziej z minusami to byłby juz szczyt szczytow, ale w sumie to nie byloby nic nowego... :D
[#28] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
Dziwny jest ten amigowy rynek. Na calym swiecie robi sie coraz mocniejsze maszyny, a my dostajemy coraz slabsze. :) Zalosne w porownaniu ze STARYMI Pegasosami. Zupelnie mnie nie ekscytuja wiesci na temat tych zalosnych nowych okrojonych do granic mozliwosci cudakow. AmigaOS4 czy MorphOS to moze i uciagnie ale czy cos ponad to? :) Tlumaczenie, ze i tak jest/bedzie to najszybsza produkowana maszyna na ktorej dziala AmigaOS4 mnie nie przekonuje. Zalosne, naprawde zalosne. :( Ale mnie to nie obchodzi. Ja tam swoje G4/1000 mam i nic innego nie szukam, bo po co? Nawet na zabawe tym nie mam ostatnio czasu. :(
[#29] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Grzegorz Kraszewski, post #21

Tak sobie sprawdziłem i procki PPC603 też nie mają L2 wbudowanego tak samo jak i PPC604, co więcej o ile wiem zarówno BlizzardPPC z 603 jak i CyberstormPPC z 604 na pokładzie też nie miały dodatkowo L2 (który może być wkońcu zamontowany dodatkowo). Mój wniosek jest taki że że myśle że OS4 z aplikacjami nie zarżnie sie tak łatwo na Samncie ... wkońcu u Niejakiego KB OS4 ponoć nieźle śmiga co nieraz zaznaczał ...
[#30] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Rafael/ARMO, post #29

Mój wniosek jest taki że że myśle że OS4 z aplikacjami nie zarżnie sie tak łatwo na Samncie

A ja obawiam się, że zarżnie. O ile sam OS może będzie chodził ok, ale nie samym przestawianiem ikonek człowiek żyje. Samantha może "wysiąść" przy np takim odtwarzaniu DVD lub divx. Ogólnie procek bez L2 to jakaś pomyłka jak na dzisiejsze czasy, wszyscy dążą do zwiększania L2, ba nawet montuje się L3 a amigowce sobie obcinają "kasze" ... ciekawe :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem