Komentowana treść: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0
[#1] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0
brrrr, tylko nie CDE :)
[#2] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0
przydalo by sie gtk dla AOS4(tak jak jest dla windy) co by nietrzeba bylo uzywac X11 ,a poprostu korzystac jak z natywnej aplikacja bez instalacji dodatkowych x'ow
[#3] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0
Brrr... VIM. Aż mnie ciarki przeszły :P
[#4] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@koodlaty, post #3

O Vim... wreszcie jakis normalny edytor
[#5] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@rzookol, post #1

Brrr, tylko nie OS4 ;)
[#6] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0
Gratuluję użytkownikom AmigaOS4 tego programu. To jest coś prawie na miarę Blendera. No, może nie aż tak, bo Blender wymaga jeszcze dosyć rozbudowanego GL, a tego niestety nawet w finalnej wersji AmigaOS4 nie będzie. Jednak GIMP to jest naprawdę COŚ i naprawdę grzdyl mi lata z zazdrości. :D

Skoro dało się przenieść na AmigaOS4 to teraz czekam na wersję dla MorphOS. Mam nadzieję, że ten GIMP dla AmigaOS4 najechał jakiemuś zdolnemu MorphOSowcowi na ambicję i wkrótce przeczytamy newsa o tym, że powstał także dla MOSa. :) To jedyna szansa na program graficzny naprawdę na poziomie. Niestety na Pixel32 już chyba nie ma co liczyć. :( Port leży nieruszany od miesięcy. Nadal ma niedoróbki sprzed wielu miesięcy (np. brak obsługi fontów). Szkoda, bo jest on bardziej przyjazny od GIMPa (dzięki temu, że interfejs jest w sporej części wzorowany na photoshopowym).

Ostatnia edycja: 11.10.06 09:09:39
[#7] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@MDW, post #6

Moja wypowiedź zostanie zapewne przez fanów AmigaOS 4 sklasyfikowana jako pobekiwanie zazdrosnej mofcy, której Genesi płaci za szkalowanie Amigi (niedawno taką bzdurę gdzieś przeczytałem), jednak zachwyt nad rzeczonym portem GIMP-a wypadałoby skorygować kilkoma informacjami, publicznie zresztą dostępnymi. Po pierwsze aktualną wersją GIMP-a jest 2.2.13, przeportowana 1.2.5a liczy sobie cztery lata, rozwój gałęzi 1.x został zarzucony. Po drugie sam autor portu zaznacza, że nie działają w ogóle moduły, co uniemożliwia działanie większości rozszerzeń (a to one właśnie są siłą GIMP-a), chociażby zapisu i odczytu jakiegokolwiek formatu innego niż natywny GIMP-owy XCF. Po trzecie wreszcie autor portu zaznacza w pliku "readme", że nie będzie kontynuował nad nim prac, bo ma teraz inne zajęcia.

Odnosząc się teraz bezpośrednio do gratulacji MDW chciałbym napisać, że z punktu widzenia użytkownika MorphOS-a, nie bardzo jest czego gratulować. Uważam że tak okrojony GIMP, w dodatku w niestabilnej (jak sam autor portu zaznacza) wersji nie jest wcale lepszy od MOSPainta, przy czym MOSPaint obsługuje znacznie więcej formatów obrazków, a jego używanie jest znacznie prostsze. Pomijam już fakt, że MOSPaint jest programem wykorzystującym natywne, systemowe GUI a nie protezę w rodzaju X11.

--
Poglądy wyrażone w powyższym tekście są moją prywatną opinią i nie muszą być zgodne z oficjalnym stanowiskiem redakcji Polskiego Portalu Amigowego.
[#8] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@MDW, post #6

Tylko, że ten GIMP co go przeportowano (dumna nazwa na "configure && make") to już dość stara wersja.
[#9] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@Grzegorz Kraszewski, post #7

Nierozwojowa wersja (1.x), brak obsługi innych formatów poza GIMPowym, niestabilność (to przede wszystkim) trochę zmieniają postać rzeczy. Już mnie tak bardzo zazdrość nie zjada. :) Na pewno nie jest to port klasy Blendera czy Pythona. Tak więc odwołuję swój wielki zachwyt i pozostawiam powiedzmy... 20% z początkowego mojego zachwytu. :D
[#10] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@reactor, post #5

:P
[#11] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@reactor, post #5

nie wiem dlaczego się czepiasz OS4, to dobry sytem
[#12] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@Grzegorz Kraszewski, post #7

>Pomijam już fakt, że MOSPaint jest programem wykorzystującym >natywne, systemowe GUI a nie protezę w rodzaju X11.

X11 to nie jest GUI.


[#13] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@_arti, post #4

wreszcie? przeciez zawsze byl. to jest amigowy edytor
[#14] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0
Gimp - mocny ruch - szkoda, że stara wersja :(
Może ktoś pójdzie za ciosem i przeportuje świeżą...
[#15] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@Valwit, post #13

Pokickalo mi sie z Vi
[#16] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@pjk, post #12

X11 to nie jest GUI.

A gdzie w zacytowanym zdaniu jest napisane, że X11 to GUI? Chodziło mi o to, że użycie X11 do wyświetlenia okna programu implikuje, że program będzie posiadał nienatywne GUI, co w przypadku omawianego GIMP-a jest prawdą.
[#17] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@jokov, post #14

Do tego rekompilacja X-ow z m68k ktore maja juz jakies 10 lat moga nie wystarczyc (choc kto wie).
[#18] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@marcik, post #17

Eeee dlaczego nie? GTK1.2 nie korzysta z żadnych nowych rozszerzeń X11 i powinno poprawnie wyglądać nawet na przedpotopowych terminalach X11 :).

Jeśli zaś chodziłoby o GTK2 to nie będę się wypowiadał :)
[#19] Re: GIMP, CinePaint, VIM, czyli narzędzia X11 dla AmigaOS 4.0

@szuler, post #18

Przez swiezsze wersje rozumiem wlasnie te oparte na GTK2.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem