Komentowana treść: Projekt Clone-A w Total Amiga 25
[#1] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25
Bardzo ciekawy pomysł zeby jeszcze procki mogly pracowac na szybszej szynie bez utraty parametrow.
[#2] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25
A mnie się marzy, aby taki układ był dostpny jako np. karta pci do Pegaza i aby stare programy Amigowe mogły się tak samo uruchamiać jak programy pisane pod system. To by była emulacja Amigi!!! Biorę stary program lub grę, nic sie nie martwię tylko odpalam na Ambiencie np. Super Froga lub nną Cywilizację i jadę aż miło. Żadnych E-Uae itp....
[#3] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Pero, post #2

No ale po co?

Musiałbyś dorobić sprzętowy przełącznik obrazu (bo pewnie wrzucanie tego jako overlay na bierzący obraz mosa byłoby "bezfeelingowe"), i tak trzeba by jakis program obsługujący to z poziomu MOSa odpalać, a pewnie znowu dla niektórych byłoby to "nie to" (to może odpalane z poziomu OF jak obecnie ten emulatorek CD32?).
Ale przecież E-UAE to jest wygoda do kwadratu - w Ambiencie klikasz na ikonce obrazu dyskietki z grą i za 20 s grę masz wczytaną (w fullscreen, albo w oknie jak wolisz). Gra kiepska, ctrl-alt-q i wczytujesz drugą, albo wchodzisz Sputnikiem (piszę o niedalekiej przyszłości :) ) na PPA :) . Do tego łatwość podmiany wersji na nowszą...
nie widać żadnej różnicy, więc po co się męczyć? ;)
[#4] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Pero, post #2

Myślę, że intencja autorów projektu jest inna, niż kierunek w którym kombinujecie. Oni nie chcą tworzyć emulatora ani klonu Amigi, tylko zamiennik nieprodukowanych układów specjalizowanych. Podstawowym celem zdaje się tu być zapewnienie możliwości serwisowania maszyn typu A500, bez konieczności składania jednej z trzech i tym podobnego barbarzyństwa.
[#5] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Daclaw, post #4

a ja sądzę, że intencje autorów są inne (chociaż nie wyklucza to zastosowania w celach które podałeś) - możliwość wyprodukowania klonu amigi 500 (a w przyszłości może i wyższych modeli) z zastosowaniem ogólnie dostępnych współczesnych części i wynikającymi stąd możliwościami miniaturyzacji (A500 w joysticku... albo myszy ;) )
zresztą zdaje się, że posiadając zamiennik chipsetu autorzy projektu są już blisko celu, bo jest to jedyna unikalna część amigi... 68k można znaleźć w malutkich obudowach PLCC, podobnie ram
ja osobiście nie wierzę, że zabraknie (za naszego życia) części do Amig, z kilku powodów:
- wyprodukowano bardzo dużo tych maszyn
- Amigi są dosyć solidne i same z siebie rzadko się psują (w odróżnieniu od takiego np. Spectruma)
- rzadko psuje się cały komputer, zazwyczaj można wykorzystać części (chyba że ktoś podpiął omyłkowo sprzęt do linii przesyłowej WN 200 kV ;) )
- niewielu ludzi fascynuje się kolecjonowaniem Amig (wiem, wiem, jest ich sporo, ale to pestka w stosunku do tego co wyprodukowano), sądzę że liczba ta bedzie malała. chociażby dlatego, że wiekszość ludzi z czasem zajmie się pracą zawodową, wychowaniem dzieci.... zwyczajnie czasu brak, lub im się znudzi)
[#6] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@wali7, post #5

A co z projektem MiniMig niejakiego Dennisa van Waarena? Jak sie ma jeden do drugiego?
[#7] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@wali7, post #3

Wygoda? Z dyskietek? W czasach WHDLoad? Czy ty się dobrze czujesz, Wali7?

Inna sprawa że UAE to UAE... mnie na razie żaden nie działał, które testowałem. Łatwiej postawić C=64 czy PSX niż Amigę, bo przynajmniej emulatory nie są "kapryśne". A tutaj problem byłby z głowy.
[#8] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Solo Kazuki, post #7

Łatwiej postawić C=64 czy PSX niż Amigę, bo przynajmniej emulatory nie są "kapryśne".

Z C64 nie do końca zgodzę się. Istnieje wiele gier lub dem, których żaden amigowy emulator nie chwyta (nie testowałem co prawda VICE, więc może on ma to lepiej rozwiązane), gdyż nie obsługiwane są specyficzne instrukcje procesora stacji dysków.
[#9] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Solo Kazuki, post #7

No właśnie, nie rozumiem co to za wygoda bawić się adfami podczas gdy o wiele szybciej, lepiej i wygodniej na takiej emulowanej Amidze tak samo z resztą jak i na zwykłej uruchamiać gry wcześniej zainstalowane za pomocą instalerów WHDLoad. No ale jak ktoś jest masochistą to może sie dyskietkami (adfami) bawić.
[#10] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@mailman, post #8

oj... nie testowałeś VICE :D

Zresztą... mówię o "kapryszeniu" samego emulatora. z VICE nie miałem problemu (może poza zapisywaniem opcji... ale i to rozgryzłem), a UAE nie odpaliłem dotąd ŻADNEGO - albo zawieszają mi system, abo po prostu nie działają.
[#11] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25
Jeśli pamiętam to SAM 440EP ma możliwośc obsługi układów FPGA. Ale nie jestem pewien, więc mnie poprawcie jeśli się mylę. :)
[#12] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@ems, post #11

SAM 440EP ma możliwośc obsługi układów FPGA

Ma możliwość obsługi tego układu który jest przylutowany do płyty. Układ pokazany w prototypie jest za mały (zadałem sobie trud odczytania oznaczenia i znalezienia karty katalogowej na stronie producenta), aby zaemulować w nim chociażby fragment chipsetu OCS, że o AGA nie wspomnę.
[#13] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Pero, post #2

To o czym mówisz, było już kiedyś wykorzystywane w Amigach, jak choćby emulatory PC w kartach Zorro, czy ISA.
Sądze, że jest to genialne i orginalne :D, ale [tak mam ale :] komputery typu AmigaOne/Pegasos/Mac są na tyle szybkie, że poradzą sobie z emulacją.

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie na jakimś komputerze kart z procesorami, takimi jak te używane w nowych Mac'ach z PPC, wyobraźcie sobie komputer z wieloma architekturami, który może pracować nie tylko na kilku prockach, ale także na różnych architekturach :D
Coś jak AmigaDE :P


[#14] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Camelek, post #13

Coś jak AmigaDE

A czy przypadkiem AmigaDE to nie jest rozwiązanie czysto programowe tak jak wirtualna maszyna Javy?
[#15] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@MDW, post #14

No to zaraz się zacznie...........
[#16] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Hugen, post #15

No to zaraz się zacznie...........

Hehehehe. :) Ale przecież ja tylko pytam...
[#17] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Solo Kazuki, post #7

Spróbuj tego:
Gui (rhlaunch) do E-UAE.
Musi zadzialać!!!


Ostatnia edycja: 11.10.06 22:43:02
[#18] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Solo Kazuki, post #7

u mnie na E-UAE działa wszystko, włącznie z demami (nie było tego zbyt wiele, ale te co sprawdziłem działały)
używam najnowszej wersji E-UAE
co do WHDLoad zgadzam się, ale nie znam go, nigdy nie używałem, nie wiem też jakie są ograniczenia wersji niezarejestrowanej...
ale uruchamianie E-UAE poprzez filetyp Ambienta jest bardzo wygodne, zresztą zaciera wrażenie korzystania z emulatora - klikasz na ikonce gry w oknie ambienta, otwiera się okno E-UAE i gra odpala się jakby była jednym z MOSowych programów, to jest fajne :) ... efekt mija przy potrzebie wczytania drugiej dyskietki, ale na szczęscie sporo gier jest jednodyskowych ;) ... zresztą myślę o zrobieniu sobie filetypu dla skryptów odpalających E-UAE z wielodyskowymi grami - wtedy klikniecie na skrypt "załaduje" dyskietki z grą do kilku emulowanych stacji od razu przy starcie
jakie miałes problemy z E-UAE? przecież tam wszystko jest ustawione, jest sporo przykładowych skryptów konfiguracyjnych, można co najwyżej poprawić jakieś detale....
[#19] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@MDW, post #16

No więc kiedyś, kiedy jeszcze nie miałem swojego internetu zgrywałem całe strony internetowe i sobie czytałem :P
I jedna strona była szczególnie ciekawa, zawierała wszystkie modele Amig [może wszystkie ;] w jednej czytelnej liście :]
I jednym z komputerów był AmigaDE, zawierał w sobie dwie różne/albo nawet i trzy architektury PPC && x86 :]

[#20] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Camelek, post #19

To ktos pokrecil - AmigaDE to system operacyjny - w zasadzie mial nim byc, teraz jest to puki co maszyna wirtualna. Albo czytales bez zrozumienia, albo ktos napisal bez zrozumienia. A najzabawniejsze jest to, ze na Pegasosa licenacja na AmigaDE zostala wykupiona, tylko AmigaINC nie wywiazala sie z kontraktu. Wiec nie ma sie czemu dziwic, ze Bill nie chce dofinansowac OS4 nie majac gotowego produktu. Raz juz AmigaINC zaplacil....
[#21] Re: Projekt Clone-A w Total Amiga 25

@Solo Kazuki, post #10

Jak to rozgryzłeś. Na Pegazie za Chiny nie mogę zapisać preferencji bo mi siada i nie da się go ponownie odpalić. Muszę insalować na nowo!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem